Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
    Μέλος PhotoMind
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή Το πιλοποιείο του Σάββα Σαρηγιαννίδη

Στον πρώτο όροφο ένος παλιού κτηρίου του 1929 βρίσκεται το πιλοποιείο του Σάββα Σαρηγιαννίδη. Άνοιξε το 1960 και από το 2001 πέρασε στην κόρη του Λίζα. Πλέον είναι το μοναδικό εργαστήριο κατασκευής ψάθινων καπέλων στην Ελλάδα.

«Ο πατέρας μου άνοιξε την επιχείρηση το 1960. Πριν δούλευε σε ένα εργοστάσιο με καπέλα στον Πειραιά. Εκεί έκανε συνέχεια το ίδιο μονότονο πράγμα και δεν άντεχε άλλο. Ζήτησε από τις εργάτριες να του δείξουν τη δουλειά, αλλά εκείνες αρνήθηκαν. Του είπαν ότι η τέχνη αυτή δε μαθαίνεται, κλέβεται. Έτσι κι εκείνος πήρε μια μηχανή σπίτι του, μια γλάστρα ως καλούπι για το κεφάλι και ένα τηγάνι σαν καλούπι για το μπορ και ξεκίνησε. Μετά είδε ότι έχει ζήτηση και ξεκίνησε το μαγαζί.
    ...
    ​Έμαθα την τέχνη δίπλα στον πατέρα μου. Ερχόμουν από μικρή στο εργαστήριο με την αδερφή μου και βάζαμε κορδέλες, ρέλια, σιδερώναμε. Μια μέρα πολύ μεγαλύτερη έπιασα να κάνω ένα καπέλο μινιατούρα – που είναι πιο δύσκολο από τα κανονικά καπέλα, γιατί είναι λεπτή δουλειά, σου βγαίνουν τα μάτια – και χωρίς να έχω ξαναπιάσει ποτέ στα χέρια μου την ψάθα για να φτιάξω ένα καπέλο από την αρχή, το έκανα πολύ γρήγορα και καλά. Κατάλαβα, ότι ο τρόπος δημιουργίας ενός καπέλου είχε περάσει στο υποσυνείδητό μου.»​

Πρίν από λίγο καιρό το κτήριο πωλήθηκε και έτσι έιτε λειτουργήσει εδώ η επιχείρηση είτε όχι, κάπου εδώ θα λήξει και η ιστορία του.

Πρόκειται για ένα χώρο πολύ ιδιέταιρο, με άρωμα άλλης εποχής, όπου τώρα στο τέλος του μοιάζει σαν ιστορία απο το "Τέλος της μικρής μας πόλης"

Η Λίζα έχει την καλοσύνη και μας επιτρέπει να φωτογραφίσουμε ελεύθερα στον χώρο της, πρωινές ώρες, καθημερινές και Σάββατο 8-10, άλλα και απογευματινές ώρες κατόπιν συνενόησης. Προτείνουμε μικρές ομάδες 2-3 ατόμων ώστε να μην επιβαρύνουμε και εμείς την δουλειά της.

Για απογευματινές ώρες θα μου λέτε πότε και ποιοί θέλετε προκειμενου να συνενοηθώ με την ίδια και να κλείσουμε ραντεβού.

Θα έχουμε ένα μήνα στην διάθεσή μας και στο τέλος του μήνα αναλόγως το ενδιαφέρον που θα εκδηλωθεί και την μορφή που θα έχει πάρει το project θα αποφασίσουμε αν θα ζητήσουμε επιπλέον χρόνο.

Ξεδιπλώστε ταλέντο, φαντασία και διάθεση και πάμε να φτιάξουμε ένα άξιο φωτογραφικό έργο!

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη digibill
    Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Add digibill on instagram

Προεπιλογή Απάντηση: Το πιλοποιείο του Σάββα Σαρηγιαννίδη

Ενδιαφέροντας χώρο, ειδικά για τύπους σαν τον... Κανταράκια

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Νίκος Κανταράκιας
    Περιοχή
    between a rock and a hard place

My Social Networking

Add Νίκος Κανταράκιας on instagram

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο digibill Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδιαφέροντας χώρο, ειδικά για τύπους σαν τον... Κανταράκια
    καλά θα ήταν.. δυστυχώς.. μέχρι Οκτώβρη.. δουλειά..
    ::: νίκος κανταράκιας ::: Visual Poetry ::: white tree ::: raw files :::

The quieter you become, the more you are able to hear..

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Timos
    Περιοχή
    Μελίσσια, Αθήνα

My Social Networking

Add Timos on instagram

Μετά απο καιρό και μια και τελικά το πιλοποιείο έκλεισε και μεταφέρθηκε αλλού και τουλάχιστον στο παλιό δε μπορεί κανείς να τραβήξει φωτό, ανεβάζω όσες δικιές μου θεωρω της προκοπής
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  P6021066-LR1-small.jpg Εμφανίσεις:  19 Μέγεθος:  19.7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  P6021067-LR1-small.jpg Εμφανίσεις:  17 Μέγεθος:  60.7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  P6021071-LR1-small.jpg Εμφανίσεις:  16 Μέγεθος:  39.4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  P6021087-LR1-small.jpg Εμφανίσεις:  21 Μέγεθος:  45.3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  P6021091-LR1-small.jpg Εμφανίσεις:  14 Μέγεθος:  49.7 KB  

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  P6021096-LR1-small.jpg Εμφανίσεις:  12 Μέγεθος:  50.0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  P6021106-LR1-small.jpg Εμφανίσεις:  15 Μέγεθος:  54.5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  P6021131-LR1-small.jpg Εμφανίσεις:  16 Μέγεθος:  44.0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  P6021156-LR1-small.jpg Εμφανίσεις:  17 Μέγεθος:  50.8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  P6021159-LR1-small.jpg Εμφανίσεις:  14 Μέγεθος:  42.5 KB  

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  P6021160-LR1-small.jpg Εμφανίσεις:  19 Μέγεθος:  37.6 KB  

Μέλος PhotoMind

My Social Networking

Add Elli Tsentiloglou on instagram

Πολύ μου αρέσει η ατμόσφαιρα μέσα στο εργαστήριο! Η τέταρτη με το νεαρό είναι πολύ καλή και η έκτη με τη κοπέλα και το ψηλό καπέλο επίσης (μου κάνει λίγο θεατρική και μ'αρέσει).
    Έλλη Τσεντίλογλου Φωτογραφία |

"And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the music." Friedrich Nietzsche

Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Τίμο, αυτές τις δυο θα κράταγα:

Έχουν κάτι μεταφυσικό, κινηματογραφικό. Χωρίς να είναι σουρεαλιστικές δημιουργούν μια αίσθηση ανοίκειου. Μου φαίνονται πετυχημένες....

Πολύ εντυπωσιακός χώρος το καπελάδικο, και γι' αυτό πολύ δύσκολος. Εγώ δεν μπορώ να πω ότι έβγαλα τίποτα της προκοπής τελικά:

Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  20160602-M10MarkII-020.jpg Εμφανίσεις:  15 Μέγεθος:  242.3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  20160602-M10MarkII-019.jpg Εμφανίσεις:  13 Μέγεθος:  56.3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  20160602-M10MarkII-002.jpg Εμφανίσεις:  13 Μέγεθος:  71.3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  20160602-M10MarkII-024.jpg Εμφανίσεις:  11 Μέγεθος:  257.9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  20160602-M10MarkII-028.jpg Εμφανίσεις:  15 Μέγεθος:  283.0 KB  

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  20160602-M10MarkII-037.jpg Εμφανίσεις:  13 Μέγεθος:  49.6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  20160602-M10MarkII-042.jpg Εμφανίσεις:  13 Μέγεθος:  53.6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  20160602-M10MarkII-055.jpg Εμφανίσεις:  9 Μέγεθος:  226.1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  20160602-M10MarkII-106.jpg Εμφανίσεις:  9 Μέγεθος:  65.0 KB  
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη digibill : 15-12-2016 στις 22:27

Μέλος PhotoMind
    Περιοχή
    Αθήνα

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  _MG_0312.jpg Εμφανίσεις:  6 Μέγεθος:  55.6 KB _ Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  _MG_0304.jpg Εμφανίσεις:  9 Μέγεθος:  71.2 KB _ Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  _MG_0305.jpg Εμφανίσεις:  9 Μέγεθος:  144.0 KB _ Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  _MG_0309.jpg Εμφανίσεις:  9 Μέγεθος:  135.2 KB _ Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  _MG_0310.jpg Εμφανίσεις:  11 Μέγεθος:  56.5 KB

Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Κατερίνα, ίσως να μην κράταγα καμία. Δεν μου φαίνεται να ξεπερνάνε τη φορμαλιστική τους διάσταση

Μέλος PhotoMind
    Περιοχή
    Αθήνα

Φόρμα χρώμα και κοπάνα

Δικαιώματα - Επιλογές