Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3

Θέμα: let's film again

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Βασίλης Ν.
    Περιοχή
    Ιωάννινα

Προεπιλογή let's film again

Πρόσφατα, σ' ένα κουτί, ξεχασμένο στο πατάρι, βρήκα ξεχασμένο έναν φακό. Μόνος του, επί πολλά χρόνια, περίμενε υπομονετικά στο σκοτάδι κάποιο χέρι να τον ξαναβγάλει στο φως. Το χαμόγελο του κατόχου του, όταν τον αντίκρισε, ήταν γεμάτο απορία, έκπληξη και συνάμα χαρά για την απρόσμενη συνάντηση. Ήταν ένας canon fd50mm f:1,8.
    Σχεδόν αστραπιαία και αυτομάτως μου πέρασε η ιδέα να βρω κάποιο σώμα λειτουργικό για να τον χρησιμοποιήσω. Ανοίγω το λαπτοπ και βουρ στο ebay (που αλλού), χωρίς να ελπίζω σε πολλά για μια προσιτή τιμή.
    Στα πρώτα κιόλας δευτερόλεπτα το μάτι μου πέφτει σε μια canon ae1 στα 27,50€. Μα...full frame me 27€ σκέφτομαι..και πατάω το κουμπάκι. Παραγγέλνω και μερικά φιλμάκια με πρώτο και καλύτερο το παλιό αγαπημένο Kodak tri-x 400, και τα ανάλογα χημικά για να τα εμφανίσω. Σε σχετική ερώτηση στη γυναίκα μου, πού βρίσκεται το παλιό μου τανκ, το βλέμμα της ήταν όλα τα λεφτά..."μπήκανε οι τούρκοι;" με ρωτάει επηρεασμένη από το κλίμα των ημερών. Όχι βρε, της απαντάω, απλά θέλω να εμφανίσω φιλμ όπως παλιά. "Κατάλαβα" μου κάνει..."πάλι κατάληψη στο μπάνιο θα κάνεις".
    Μερικά δείγματα από το πρώτο φιλμάκι παραθέτω παρακάτω.
    Η ιδέα να βάζουμε όλοι φωτος από τα φιλμάκια μας σ' αυτό εδώ το νήμα, πως θα σας φαινόταν;
    AA004 by Vasilis Dovas, on Flickr

AA031 by Vasilis Dovas, on Flickr

AA032 by Vasilis Dovas, on Flickr
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Βασίλης Ν. : 11-03-2017 στις 18:38

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Βασίλης Ν.
    Περιοχή
    Ιωάννινα

Προεπιλογή Απάντηση: let's film again

Καλημέρες. Κι άλλες 2 από το ίδιο φιλμ.

21730009 by Vasilis Dovas, on Flickr

21730034 by Vasilis Dovas, on Flickr

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη digibill
    Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Add digibill on instagram

Προεπιλογή Απάντηση: let's film again

Ααααχ, αγαπημένα Γιάννενα. Εκεί έκανα κι εγώ τ απρώτα μου φιλμικά βήματα, επίσης με Canon AE-1 + Canon FD 50/1.8! Εμφάνιση κι εκτύπωση στη φοιτητική γκαρσονιέρα με τρελές πατέντες (θυμάμαι να έχω τις λεκάνες με τα υγρά πάνω σε μια... σιδερώστρα!). Πρόσφατα έκανα ένα ξεσκαρτάρισμα (ελλείψει χρόνου και χώρου - έχω ακόμα ανεμφάνιστα φιλμ από το.... 2008!) κι έδωσα όλα μου τα φιλμάτα, κρατώντας μόνο δυο πράγματα: την Diana+ (με την οποία παίζει στα ψέματα κι ο μικρός) και τον Canon FD 50/1.8, ο οποίος με έναν κινέζικο αντάπτορα των 5-10€ από το ebay κάνει τον "πορτρετίστα" πάνω στην E-M10 mkII! Η Diana αποτελεί περισσότερο μια "ελπίδα" ότι κάποτε θα καταφέρω να ξανατραβήξω φιλμάτα.........

Πολύ ωραία η ιδέα του νήματος, αλλά δεν ξέρω πόσοι θα μπορούσαν να συνεισφέρουν σήμερα... Μακάρι. Αναμένουμε

ΥΓ: Η τελευταία σου φωτό θα μπορούσ ενα είναι πολύ καλή φωτογραφία, αλλά χαλάει τη συνολική αίσθηση η στάση του διαβάτη κάτω δεξιά (με το άσπρο μπουφάν). Είναι από τις -ελάχιστες- περιπτώσεις που μπορεί να έμπαινα στον κόπο να τον... εξαφανίσω
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη digibill : 18-03-2017 στις 15:51

Δικαιώματα - Επιλογές