Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 56
    Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Λότσιος Βασίλης
    Περιοχή
    Κοζανη

Προεπιλογή Απάντηση: βοήθεια για αγορά υπολογιστή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stefanos_k Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εγώ apple προτείνω
    http://store.apple.com/us/browse/hom...mco=OTY2ODEwOQ
    και εγώ
    η ζωή είναι όμορφη

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Ηλίας

My Social Networking

Add Ηλίας on instagram

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ηλίας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, καλησπέρα,

Παιδιά 6 σχεδόν χρόνια δουλεύω με το hp pavilion 5000dv με τα εξης χαρακτηριστικά:

hp pavilion 5000dv

Intel core 2 CPU T5600 @ 1.83GHz
    1Gb ram
    mobile intel 945gm express chipset family

Τελευταία όμως έχω μπόλικα προβλήματα. Στην γρήγορη επεξεργασία μέσο photoshop(cs3) & lihgtroom... και πολλές φορές γενικότερα στο να καταφέρω να τελιώσω την δουλεία μου.

Λοιπόν πέτυχα τυχαία την εξής προσφορά κι θα ήθελα την γνώμη σας:

HP ProBook 4530s

Intel Core™ i3-2330M @ 2.20GHz
    4Gb DDR3 ram
    Intel HD Graphics 3000

υπόλοιπα χαρακτηριστικά

Τιμή 499€ σε 6 άτοκες δόσεις.

Νομίζω πως μιλάμε σίγουρα για αναβάθμιση. Το θέμα είναι αν θα μπορέσω να ζήσω για άλλα 4 χρονάκια με τον ίδιο λαπτοπ.

Οι λειτουργίες που κάνω είναι κυρίως φωτογραφικές και γραφιστικές.

Για παράδειγμα θέλω τα εξής:

1. Γρήγορη επεξεργασία φωτογραφίας σε lightroom και photoshop
    2. Γρήγορη απόκριση του photoshop στην δημιουργία μεγάλων αρχείων. Ενδεικτικά σας δίνω κάποια μεγέθη(από 50cm x 70cm έως 340cm x 120cm)

Gaming δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Κυρίως λειτουργώ τα απο πάνω κι έπειτα πράγματα στα οποία είναι "ταχύτατος" κι ο τωρινός υπολογιστής μου. Δλδ παίζω μουσική σε ένα απλό player, βλέπω καμια ταινία, internet και office.

Υγ. Έχω κι μια οθόνη hp L1706 που ίσως συνδέσω πάνω στο λάπτοπ. Αν κι δεν νομίζω. Πείτε πρόχειρο αλλά τόσο καιρό τι δουλειά μου με την οθόνη του λάπτοπ την έκανα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Λότσιος Βασίλης Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εγώ
    Βασίλη σε μένα πάει η πρόταση;
    "Η σύνθεση είναι σημαντική, αλλά, πιστεύω, κυρίως θέμα ενστίκτου. Αισθάνομαι οτι το πιο απλό πλησίασμσα μπορεί να είναι και το πιο αποτελεσματικό."
    Bill Brandt

"Ο αληθινός δημιουργός αναγνωρίζεται από την ικανότητα να βρίσκει πάντα, ακόμα και στα πιο κοινά, στα πιο ταπεινά πράγματα, στοιχεία άξια προσοχής."
    Igor Stravinsky

Εξοπλισμός: canon 5d | 28mm f/1.8 usm | 50mm f/1.8

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Ερμής Κασάπης
    Περιοχή
    Αθήνα

Πρώτα να πω μια πληροφορία για όσους σκέφτονται για αγορά ή αλλαγή οθόνης. Εδώ και μερικούς μήνες κυκλοφορεί στην ελληνική αγορά μια οθόνη κυριολεκτικά λαχείο για επεξεργασία φωτογραφίας. Πρόκειται για την LG ips231. Μοντέλο που πήρε μεν τη διάκριση της TIPTA για τα χαρακτηριστικά της αλλά επιπλέον διαθέτει ασύλληπτο συντελεστή money per value. Εξαιρετική ποιότητα χρώματος με δυνατότητα ρύθμισης (calibration), με πάνελ ips, προνόμιο των πανάκριβων επαγγελματικών μόνιτορ και τιμή από 230 ευρώ μάξιμουμ μέχρι 170 το ελάχιστο (δείτε τιμές στο skroutz). Πρόκειται κυριολεκτικά για λαχείο.

Τώρα σε ότι αφορά τα notebook που κυκλοφορούν και στέκουν καλά για επεξεργασία φωτογραφίας. Δύο πράγματα είναι πολύ σημαντικά σαν κριτήριο για την αγορά τους. Η ποσότητα της μνήμης και η ποιότητα απεικόνισης. Για το Photoshop τα 4 Giga είναι το ελάχιστο που θέλουμε, προδιαγραφή που τα περισσότερα notebook σήμερα την ικανοποιούν. Για να τα αξιοποιήσετε όμως χρειάζεται λειτουργικό 64 bit είτε με Windows 7/64 bit είτε MacOS. Το δεύτερο, και αυτό περιορίζει σημαντικά τις επιλογές, είναι η ποιότητα απεικόνισης για την (αξιόπιστη) επεξεργασία φωτογραφίας. Εδώ υπάρχουν μόνον τα Sony Vaio στην κατηγορία των 800-900 ευρώ, σαν φτηνή λύση, και το Macbook Pro -4Giga, Λειτουργικό 64bit, 500GB HD και φανταστική οθόνη 13,3 ιντσών-, σαν (ελάχιστο αλλά) απόλυτο εργαλείο στα 1.250 ευρώ.

Από εκεί και πέρα, βέβαια, υπάρχουν άπειρες λύσεις σε notebooks που μπορεί να καλύπτουν ανάγκες αλλά με ελλείψεις και εκπτώσεις ή να προτιμήσετε desktop υλοποιήσεις που μπορεί να αποδειχτούν και καλύτερες και φτηνότερες. Με ένα μόνιτορ σαν κι αυτό που είπα στην αρχή και μια σύνθεση desktop των 500 ευρώ αποκτάτε ένα πολύ δυνατό σύστημα που δεν μπορείτε μεν να το κουβαλάτε συνέχεια μαζί σας, αλλά θα ζήσετε μαζί του καλά για πολύ πολύ καιρό.

My Social Networking

Add Ηλίας on instagram

Το λάπτοπ μ

Καλησπέρα παιδιά. Ίσως βρίσκομαι σε λάθος θέμα αλλά μην ανοίγω τσάμπα καινούριο.
    Λοιπόν δουλευώ κυρίως photoshop-illustrator απο βαριά προγράμματα. Σε αυτά τα προγράμματα φτιάχνω γραφικά και μαζί με το lightroom κάνω επεξεργασία φωτογραφίας.

Το pc πλέον δεν την παλεύει μια.Αξίζει ένα format; Θα δώ αλλάγει στις απαιτήσεις που έχω; Ή είναι μονόδρομος η αγορά καινούριου μηχανήματος;
    "Η σύνθεση είναι σημαντική, αλλά, πιστεύω, κυρίως θέμα ενστίκτου. Αισθάνομαι οτι το πιο απλό πλησίασμσα μπορεί να είναι και το πιο αποτελεσματικό."
    Bill Brandt

"Ο αληθινός δημιουργός αναγνωρίζεται από την ικανότητα να βρίσκει πάντα, ακόμα και στα πιο κοινά, στα πιο ταπεινά πράγματα, στοιχεία άξια προσοχής."
    Igor Stravinsky

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Παύλος Παυλίδης
    Περιοχή
    Αθηνα

My Social Networking

Add Παύλος Παυλίδης on instagram

Καλοριζικο το καινουριο σου PC Ηλια! :-)

Απορω πως δουλευεις με 1GB RAM, ειδικα το PS!!!

My Social Networking

Add Ηλίας on instagram

Λοιπόν απο Δευτέρα θα έχω έτοιμο το νέο pc μου. Για τα πρακτικά:
    i5-3470 3,2ghz 6mb cache
    8gb ram
    120gb ssd για εφαρμογές και το λειτουργικό...

...και εδώ γεννιέται η απορία. Λειτουργικό;
    Λοιπόν ως φοιτητής μπορώ να κατεβάσω δωρεάν αυθεντικό όποιο λειτουργικό θέλω.

Τα δουλεμένα και σίγουρα windows 7 64bit
    ή
    τα πολλά υποσχόμενα windows 8 αλλά λίγο scary στην όψη;

Αν και φαντάζομαι οτι θα μου πάρει να τα συνηθίσω λίγο καιρό και από την άλλη θα έχω και το θετικό οτι συμβαδίζω με την εξέλιξη(από την άποψη οτι αν κολλήσεις σε ένα παλιό λειτουργικό, βλέπε xp όσο αλλάζουν οι εκδόσεις θα δυσκολεύεσαι. Και οκ τα xp,vista,7 δεν είχαν και τρελές ουσιαστικές διαφορές. Εδώ όμως έχουμε.)

Οπότε το ερώτημα συνοπτικά. Έχει δουλέψει κανείς 8. Είναι τόσο καλά όσο λέγεται; Τι λέτε να βάλω αυτά;
    Bill Brandt

Igor Stravinsky

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη digibill
    Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Add digibill on instagram

Τι λέτε να βάλω;
    Linux

My Social Networking

Add Ηλίας on instagram

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο digibill Εμφάνιση μηνυμάτων
    Linux
    Ποιά ούτε για αστείο.
    Bill Brandt

Igor Stravinsky

My Social Networking

Add Ηλίας on instagram

Λίγο παραπάνω έχω παρουσιάσει τα δύο pc που έχω πια. Έναν καινούριο σταθερό τούμπανο και ένα laptop 5+ χρονών.

Ο λόγος εδώ για το laptop.

Το τίμιο λαπτοπτάκι μου δεν έχω σκοπό να το παρατήσω. Αντίθετα θέλω να το χρησιμοποιήσω περισσότερο για coding αλλά και για αρχική επεξεργασία φωτογραφίας όταν είμαι εκτός έδρας.

Του έκανα format πρόσφατα και του φόρεσα αυθεντικά windows xp prof sp3 32bit.
    Από προγράμματα μέχρι στιγμής έχει μόνο microsoft office 2007, adobe reader ix, virtual box, chrome, microsoft security essential, notpad++ και ενδέχεται να του εγκαταστήσω photoshop cs6 και xampp για php, apache.

Αποφάσισα και του παράγγειλα 2 ram των 2gb=4gb στα 45€ συνολικό κόστος αφού τσέκαρα πως εκεί που τα παίζει κυρίως είναι στην ram αφού έχει 1gb αυτή τη στιγμή. H cpu δουλεύει χαλαρά γύρω στο 10% με chrome, notepad++, word.

Και σήμερα τσεκάρω οτι ο επεξεργαστής του μηχανήματος υποστηρίζει 64bit αρχιτεκτονική.
    Πράγμα που σημαίνει πως εχώ κάτι που δεν εκμεταλεύομαι.

Στους έχοντες κάποια εμπειρία στο θέμα:
    Αξίζει να ξανακάνω format ώστε να βάλω 64bit λειτουργικό;
    Αξίζει με δύο slot που έχω να βάλω π.χ. 4-2=6gb ram πληρώνοντας βέβαια γύρω στα 90€;

Προσωπικά σκέφτηκα κάτσε ρε Ηλία. Έχεις 2mb cache αν βάλεις 4gb ram σε 32bit ουσιαστικά θα μπορείς να εκμεταλευτείς τα 3gb ram. Αν βάλεις τα 64bit θα μπορείς και τα 4 και παραπάνω ram όμως ο επεξεργαστης-cpu σου θα μπορεί να ανταποκρίνεται;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηλίας : 05-12-2012 στις 15:20
    Bill Brandt

Igor Stravinsky

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη digibill
    Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Add digibill on instagram

Έχεις 2mb cache αν βάλεις 4gb ram σε 32bit ουσιαστικά θα μπορείς να εκμεταλευτείς τα 3gb ram. Αν βάλεις τα 64bit θα μπορείς και τα 4 και παραπάνω ram όμως ο επεξεργαστείς-cpu σου θα μπορεί να ανταποκρίνεται;
    Αν θυμάμαι καλά από την εποχή που ασχολιόμουν με τα windows, με την ενεργοποίηση κάποιας παραμέτρου στο λειτουργικο μπορούσες να εκμεταλευτείς και πάνω από 3GB RAM σε 32bit σύστημα (κάτι αντίστοιχο με το pae-extentions του linux kernel)

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές