Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 27
    Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη dimitriskl

Προεπιλογή Απάντηση: Ποιος ο ρόλος της α/μ φωτογραφίας στην έγχρωμη ψηφιακή εποχή;

Δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί θα πρέπει να ακολουθήσω έναν συγκεκριμένο δρόμο αφού με ικανοποιεί κάποιος άλλος...

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη MANOS_mm

Προεπιλογή Απάντηση: Ποιος ο ρόλος της α/μ φωτογραφίας στην έγχρωμη ψηφιακή εποχή;

Αν παρατηρήσεις, οι περισσότεροι επικαλείστε προσωπικούς λόγους.

• Δηλαδή εσύ λες « αφού με ικανοποιεί κάποιος άλλος..»
    • Ο Γιάννης λέει «γιατί μου προσφέρει ευχαρίστηση..»
    • Ο Στέφανος λέει, «να ξεφεύγουμε από την καθημερινή έγχρωμη πραγματικότητα..»

Σεβαστά όλα αυτά βρε παιδιά, αλλά δεν αφορούν καθόλου τη φωτογραφία.

Διαβάστε πάλι το μήνυμα του Dimitri που έβαλε τα πράγματα σε μια σωστή βάση.

ΟΚ, αν σε ικανοποιεί εγώ δεν έχω να πω τίποτα.
    Αλλά όταν μου δείχνεις φωτογραφίες διαπιστώνω πολύ ωραία το πρόβλημα. Βλέπω αδύναμες φωτογραφίες οι οποίες στηρίζονται σε μεγάλο βαθμό στην έλλειψη του χρώματος προσπαθώντας να κρύψουν το κενό τους.
    Για δες την έγχρωμη εκδοχή μιας φωτογραφίας που σου άρεσε από την Πράγα, και πες μου σε ικανοποιεί ακόμα, ή είναι για Delete ;

Αν ισχύει το δεύτερο, τότε κάνεις λάθος στον πιο πάνω συλλογισμό.

Δεν μπορεί μια φωτογραφία να στηρίζεται αποκλειστικά σε ένα φορμαλιστικό στοιχείο όπως αυτό του ασπρόμαυρου. Πρέπει να έχει κι άλλα πράγματα.

Η αλήθεια είναι πως η κατανομή των όγκων γίνεται δυσκολότερη στο έγχρωμο και για αυτό προτείνω (και εφαρμόζω) μια πιο δραστική επεξεργασία, ώστε να υποβαθμίζω κάποια στοιχεία που μου χαλανε το κάδρο. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν κάνω κάτι ενδιάμεσο που λέει ο Χάρης.

Σας θυμίζω πως και εγώ τραβώ λίγα ασπρόμαυρα (βλέπε και πρόσφατα από την Αίγυπτο), αλλά προσπαθώ σιγά-σιγά να παρουσιάζω αποκλειστικά έγχρωμα.

Χάρη, δεν έχω χρόνο να γράφω σεντόνια, αλλά το να επικαλείσαι «τι λέγαμε παλιά» είναι εντελώς άστοχο. Βρίσκω απολύτως ώριμο από τη μεριά μας να υποστηρίζουμε διαφορετικά πράγματα από αυτά που λέγαμε λίγα χρόνια πριν, αφού τα πράγματα αλλάζουν και μαζί με αυτά πρέπει να προσαρμοζόμαστε και εμείς. Και τι έγινε που πριν από 5 χρόνια ψάχναμε στο DPGR ποιο είναι το καλύτερο φιλμ και ποιος είναι ο εμφανιστής που θα μας δίνει τη φόρμα που θέλαμε; Αυτά είναι και ξεπερασμένα και ήταν μια λάθος στάση έτσι και αλλιώς.

Στο κάτω – κάτω , κάντε όλοι μια άσκηση.
    Τραβήξτε για 6 μήνες μόνο έγχρωμα και ελάτε μετά να συζητήσουμε ξανά. Θα έχετε διαπιστώσει τόσο αποτελεσματικά τις αδυναμίες σας και θα έχετε ανακαλύψει (ξανά) όλες εκείνες τις δυσκολίες της φωτογραφίας που τόσα χρόνια μάθαμε έντεχνα να κρύβουμε κάτω από κόκκους, υπερβολικά κοντράστ και Polaroid.

.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MANOS_mm : 28-05-2010 στις 16:32

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη mandragoras
    Περιοχή
    αθηνα

σωστος!! συμφωνω απολυτα με τον μανο..αλωστε και ο πλατων ηταν καθετος με καποια πραγματα πιο παλια,τωρα λεει αλλα..οπως επεξεργασια α/μ κλπ. αρχιζει και μπαινει στο κλιμα της σημερινης φωτογραφιας και της εξελιξης της οποια και να ειναι αυτη, χωρις να αλαζει γνωμη στο τι ειναι μια καλη φωτογραφια ετσι και αλιως.. παντως συμφωνω απολυτα με τον μανο και με τον δημητρη!!!

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Palierakis Stavros
    Περιοχή
    Ρεθυμνο

ΟΚ, αν σε ικανοποιεί εγώ δεν έχω να πω τίποτα.
    Αλλά όταν μου δείχνεις φωτογραφίες διαπιστώνω πολύ ωραία το πρόβλημα. Βλέπω αδύναμες φωτογραφίες οι οποίες στηρίζονται σε μεγάλο βαθμό στην έλλειψη του χρώματος προσπαθώντας να κρύψουν το κενό τους.
    ΜΑΝΟ ΓΙΑ ΞΑΝΑΔΕΣ ΤΟ
    Ρεθυμνο

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη dimitriskl

Μα φυσικά και είναι αδύναμες οι φωτογραφίες μου. Και περισσότερο οι αντίστοιχες έγχρωμες.

Φυσικά είναι ευκολότερο το να αφαιρέσεις τις πολυπλοκότητες του χρώματος.

Φυσικά είναι μια πολύ καλή άσκηση το να τραβάς έγχρωμο για να δεις πόσα απίδια χωρά ο σάκος. Το 'χω κάνει για μήνες και έχω απογοητευτεί. Και έχω κουραστεί να μην βγαίνει τίποτα.

Φυσικά δεν είμαι καλός φωτογράφος. Έχω καταλάβει τις δυνατότητες μου.

Φυσικά δεν διαφωνώ με την ουσία όσων γράφεις.

Όμως η αναζήτηση που με εκφράζει, που με ικανοποιεί (προσοχή η αναζήτηση, όχι το αποτέλεσμα) έχει να κάνει περισσότερο με το ασπρόμαυρο παρά με το έγχρωμο.

Γιατί να το πιέσω λοιπόν αφού το δοκίμασα (το να "βλέπω έγχρωμα") και δεν μου βγαίνει;

Θα σου πω κάτι να γελάσεις.

Εδώ και κάποιους μήνες έχω αρχίζει να ζωγραφίζω ξανά. Το πιστεύεις πως δεν μου βγαίνει το χρώμα; Οτιδήποτε κάνω σε α/μ στέκει (μολύβι, κάρβουνο, ακρυλικά, λάδια), εν αντιθέσει με το οτιδήποτε προσπαθώ σε χρώμα.

Βέβαια σαν συμβουλή προς κάποιον που ξεκινά φωτογραφία είναι σωστά τα όσα γράφεις για τους λόγους που εξηγείς.

Στην δική μου περίπτωση, και πιθανώς κάποιων άλλων, δεν είμαι σίγουρος.

[edit]
    Επίσης είμαι της άποψης πως δεν χρειάζεται η πολύ πίεση πως "έτσι" πρέπει να γίνουν τα πράγματα, εφόσον τα έχεις δοκιμάσει και έχεις κατασταλάξει πως δεν σε εκφράζουν. Αυτή είναι η λογική μου. Κάποια στιγμή κατασταλάζεις το τι θες, και πως να το ψάξεις και προσπαθείς να εμβαθύνεις.
    [/edit]

[Ξανα-μανά Edit]
    Για όσους δεν γνωρίζουν ξεκίνησα με α/μ εμφάνιση εκτύπωση στο χέρι, συνέχισα με έγχρωμο θετικό/αρνητικό εμφάνιση στο χέρι και σκανάρισμα, και μετά μπήκα στην υπέροχη ψηφιακή εποχή. Αν αυτό λέει κάτι.
    [/Ξανα-μανά Edit]
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitriskl : 28-05-2010 στις 19:13

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη ozzy
    Περιοχή
    Αθήνα (ατυχώς ...)

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dimitri Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    Ακούω τώρα τον Μάνο να μου λέει "ΛΑΘΟΣ, έτσι δεν κάνεις φωτογραφία αλλά ψυχοθεραπεία " και απαντάω Ναι έχεις δίκιο, αλλά δεν είμαι φωτογραφός. Ερασιτέχνης είμαι και προσπαθώ μεσα απο την φωτογραφία να κερδίσω και την ψυχική ηρεμία μου. Αν θα βγει κάτι έχει καλώς, αν όχι, τουλάχιστον απόλαυσα το ταξείδι.

...

Έχω αρχίσει να αμφιβάλλω σε όσα είχα εντρυφήσει τόσα χρόνια. Φυσικό είναι. Η φωτογραφία εντασσόμενη και αυτή στην τέχνες, νομίζω ότι δεν έχει κανόνες. Τόσα χρόνια, να η μανιέρα του α/μ, να το φιλμ, να ο "κακός" αισθητήρας και οι "φωτοσοπιές", να ... να ...

Π.χ. μ' αρέσει περισσότερο αυτή η εκδοχή.

Γιατί? Γιατί ικανοποιεί (περισσότερο από την α/μ) το αισθητικό μου κριτήριο ανεξάρτητα από τα όποια της προβλήματα.
    Δεν ξέρω πως τραβήχτηκε, πως επεξεργάστηκε κι ούτε με ενδιαφέρει.

Η φωτογραφία διαχρονικά εξελίσσεται μαζί με την τεχνολογία, απο την εποχή της δαγκεροτυπίας και της καλοτυπίας.
    (χημική τεχνολογία τότε ...)

Ισως σε μερικά χρόνια να μιλάμε έχοντας εντελώς διαφορετικές αισθητικές και καλλιτεχνικές απόψεις.
    Αποτέλεσμα της τεχνολογίας θα ειν' κι αυτό. Θα υπάρχουν αισθητήρες και φακοί που θα προσομοιάζουν τον αμφιβληστροειδή και το υαλώδες σώμα του ματιού μας.
    (λέω εγώ τώρα, έτσι ...)

Κάποτε είχα σχολιάσει ότι "εμένα μού φαίνεται ότι γερνάω και δεν βάζω μυαλό?"
    Τελικά πρέπει να βάλω.

Φωτογραφίστε όπως σάς αρέσει, έγχρωμα η α/μ, με φιλμ ή digital με πράσινα και κόκκινα φίλτρα, κάψτε, φορτώστε και κάντε ...HDR (που λέει ο λόγος ) τις φωτό σας, δεχθείτε, αλλά και αντιτείνετε επιχειρήματα στην (όποια) κριτική δεχθείτε γι' αυτές.

Προσωπικές απόψεις είν' αυτές ...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ozzy : 28-05-2010 στις 20:01
    "Η φωτογραφία είναι μοναχική ενασχόληση, αλλά το αποτέλεσμά της δεν αντέχεται να μην μοιράζεται."

Μερικές φωτογραφίες μου

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Γιώργος Κυριακίδης
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Νομίζω πως άδικα ενοχοποιούμε κάτι που μας αρέσει.
    Αν κάποιος αρέσκεται στο να κάνει έγχρωμη φωτογραφία τι τον εμποδίζει να δουλέψει πάνω στο χρώμα και να δείξει εξαιρετική δουλειά. Το ίδιο και το αντίθετο. Δεν αξίζει το ένα περισσότερο από το άλλο έτσι κι αλλιώς.
    Όλα είναι θέμα δουλειάς εγώ πιστεύω αλλά κυρίως αντίληψης.
    Ίσως κάποιοι αντιλαμβάνονται την φωτογραφία καλύτερα με χρώμα ,άλλοι, όπως εγώ, χωρίς χρώμα.
    Πάρτε επίσης για παράδειγμα τον Winogrand. Είχε καμια ανάγκη να μας κοροϊδεύει δείχνοντας μας αδιάφορες φωτογραφίες πίσω από το καμουφλαζ του ασπρόμαυρου? Ο άνθρωπος όταν είπε θα κάνω έγχρωμη φωτογραφία την έσκισε!
    Και τέλος...δεν μου αρέσει ο τίτλος του thread.
    Τι θα πει «ρόλος» του ασπρόμαυρου και τι διαφορετικό έχει αυτή η εποχή για έναν φωτογράφο;
    Οι φωτογραφίες μου

"I don't have any storytelling responsibility to what I'm photographing" - Garry Winogrand

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Χάρης Ξανθόπουλος
    Περιοχή
    Λακουβοχώρι Αμαρουσίου

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MANOS_mm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χάρη, δεν έχω χρόνο να γράφω σεντόνια, αλλά το να επικαλείσαι «τι λέγαμε παλιά» είναι εντελώς άστοχο.
    Αυτά που επικαλέσθηκα βρε Μάνο μου είναι αυτά που θεωρώ βασικά στοιχεία της φωτογραφίας. Τίποτα περισσότερο. Αυτό που είπα είναι ότι η επιλογή μεταξύ ε/μ και α/μ είναι επιλογή φόρμας και τίποτα περισσότερο.

Προσωπικά έχω επιλέξει όταν φωτογραφίζω να μην «βλέπω» χρώμα... δεν τα σκέφτομαι, δεν τα φωτογραφίζω, δεν είναι εκεί. Τόσο απλά. Είναι τόσο κακό αυτό;

Δεν μπορώ να αμφισβητήσω πως σε αρκετές περιπτώσεις η έντονη φόρμα μπορεί να γίνει μανιέρα, να κουράσει ή να «επιβάλλει» ένα καλλιτεχνικό αποτέλεσμα που υπό άλλες συνθήκες μάλλον δεν θα υπήρχε (βλέπε polaroid / holga / κλπ), αλλά από το να αφορίζουμε την ακραία φόρμα μέχρι να αφορίζουμε το α/μ ως φορμαλιστική υπόσταση, νομίζω ότι απέχει αρκετά

Ελπίζω το παραπάνω να μην θεωρείται «σεντόνι»
    Crisis is the time when the old is dead, but the new cannot be born... Antonio Gramsci.

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Azyx
    Περιοχή
    New York

Αχ βρε Φοίβο άνοιξες τους ασκούς του Αιόλου μου φαίνεται...
    Πάντως κι εγώ έχω ένα πρόβλημα με τον τίτλο (και την ουσία του thread). Εννοώ πως πολύ πιο ουσιώδης θα ήταν μια συζήτηση με θέμα "ο ρόλος΄της φωτογραφίας στην ψηφιακή εποχή". Γιατί άποψη μου είναι πως α/μ φωτογραφία θα υπάρχει πάντα (ή τουλάχιστον όσο υπάρχει φωτογραφία). Είναι γεγονός και συμφωνώ πως αρχικά ίσως η α/μ εμφανίστηκε σαν αποτέλεσμα τεχνολογικής αδυναμίας, παρότι σε πειραματικό επίπεδο υπήρχαν ε/μ φωτογραφίες σχεδόν από την αρχή. Ο λόγος πάντως που επικράτησε η α/μ μάλλον έχει να κάνει με τη λειτουργία της όρασης παρά με οτιδήποτε άλλο. Έχει δηλαδή φυσιολογική βάση και νομίζω πως τό έχω αναφέρει πάλι στο παρελθόν. Ας μην υποτιμάμε την επιστήμη γιατί καταλήγουμε πολλές φορές να ξανανανακαλύπτουμε τον τροχό. Η φυσιολογία του οφθαλμού μας λέει πως στον αμφιβληστροειδή (πονεμένη ιστορία για μένα) υπάρχουν δυο ειδών φωτοαισθητήρες: τα ραβδία και τα κωνία. Τα πρώτα, περίπου 120 - 140 εκατομμύρια, είναι υπεύθυνα για την αντίληψη του αμυδρού φωτός και της νυχτερινής όρασης και συνεπώς ικανά για καλύπτουν την μαυρο-γκριζια περιοχή. Τα κωνία, περίπου 6 - 7 εκατομμύρια ευθύνονται για την αντίληψη της φωτεινότητας του φωτός της ημέρας και την ανάλυσή του σε χρώματα. Και ναι σωστά μαντέψατε υπάρχουν τρία είδη κωνίων RGB (κόκκινα, πράσινα, μπλε). Με λίγα λόγια το μάτι έχει 16-20 φορές μεγαύτερη ευαισθησία στα μαυρόγκριζα από ότι στα χρωματιστά. Άσε που υπάρχουν διαφορές στον αριθμό των φωτοευαισθητήρων στα δυο φύλα. Εξ ου και οι γυναίκες έχουν μεγαλύτερη τάση στα χρώματα από τους άνδρες. Αυτά για την οπτική μας ικανότητα. Τώρα στο άλλο σκέλος, το ψηφιακό/αναλογικό.
    Λοιπόν να τα όργανα (και οι αντίστοιχες διαδικασίες μεταφοράς της πληροφορίας) στο μάτι:
    φακός(ηλεκτρομαγνητική)-->ίριδα(ηλεκτρομαγνητική)-->ραβδία, κωνία(μετατροπή σε χημική)-->οπτικό νεύρο(χημική)-->εγκέφαλος(χημική)
    Τα όργανα (και οι αντίστοιχες διαδικασίες μεταφοράς της πληροφορίας) στην αναλογική φωτογραφία:
    φακός(ηλεκτρομαγνητική)-->διάφραγμα(ηλεκτρομαγνητικ ή)-->φιλμ(μετατροπή σε χημική)-->σκοτεινός θάλαμος(χημική)
    Τα όργανα (και οι αντίστοιχες διαδικασίες μεταφοράς της πληροφορίας) στην ψηφιακή φωτογραφία:
    φακός(ηλεκτρομαγνητική)-->διάφραγμα(ηλεκτρομαγνητικ ή)-->CCD(μετατροπή σε Ηλεκτρικό φορτίο (αναλογικό)-->μικροκύκλωμα(ηλεκτρικό φορτίο (αναλογικό)-->Υπολογιστής CPU(μετατροπή σε ψηφιακό σήμα-πληροφορία)
    Φαίνεται λοιπόν πως η αναλογική φωτογραφία προσομοιώνει ακριβέστερα την όραση και μήπως τούτος είναι κι ο λόγος (που ενσυνείδητα η ασυνείδητα ) μερικοί εμμένουν στην αναλογική φωτογραφία; Αυτή βέβαια είναι μόνο μια διάσταση του προβλήματος υπάρχει και η άλλη η κοινωνική διάσταση της φύσης της φωτογραφίας που τόσο έχει αλλάξει στις μέρες μας αλλά αυτό σηκώνει μεγάλη οντολογική (φιλοσοφική) συζήτηση. Αρκετά όμως κούρασα το μάτι μου για απόψε!

Spoiler!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Azyx : 29-05-2010 στις 03:45

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη stefanos_k
    Περιοχή
    Αετός Καρύστου, Εύβοια

Thumbs up Απάντηση: Ποιος ο ρόλος της α/μ φωτογραφίας στην έγχρωμη ψηφιακή εποχή;

Πολύ ωραία η κουβέντα μας.
    Πιό πολύ μου αρέσει που ο τίτλος τείνει να εξελιχθεί στο "γιατί μας αρέσει να τραβάμε ασπρόμαυρα"
    Με ένα ιδιαίτερα μεγάλο ευχαριστώ στον Azyx για το ότι μοιράστηκε μαζί μας την επιστημονική του γνώση. Δεν έιχα ιδέα για όλα αυτά.

Σίγουρα δεν θα αλλάξω τον τρόπο που φωτογραφίζω (και α/μ και έγχρωμο) και σίγουρα δεν θα περιορίσω τις δυνατότητές μου τραβώντας αποκλειστικά χρώμα.
    Και ας τραβάω αδύναμες φωτογραφίες οι οποίες στηρίζονται σε μεγάλο βαθμό στην έλλειψη του χρώματος προσπαθώντας να κρύψουν το κενό τους.
    Στο κάτω-κάτω, το να επιλέξεις να κάνεις την φώτο σου α/μ είναι μέρος αυτού που είπε ο Μάνος "βρίσκω σωστό και θεμιτό να επεξεργάζομαι το χρώμα έτσι ώστε να μην αποτελεί εμπόδιο στη φωτογραφία μου."
    Εγώ τουλάχιστον έτσι το βλέπω.

α ναι, η τέχνη (σε οποιαδήποτε μορφή της) είναι ψυχοθεραπεία
    you see , you feel , and the surprised eye , responce
    το blogάκι μου

Δικαιώματα - Επιλογές