Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 28
    Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη stefanos_k
    Περιοχή
    Αετός Καρύστου, Εύβοια

Προεπιλογή Απάντηση: Μήν μένετε στα ψηφία!

ποιός καλός άνθρωπος έχει λοιπόν τον χρόνο και την καλοσύνη να μας δώσει τα (εξειδικευμένα) φώτα του για εκτύπωση Α/Μ φωτογραφιών στο σπίτι;
    θα αρκούσε ένα online σεμινάριο (που θα βόλευε και τους εκτός Αθήνας) ή πρέπει να κάνουμε μάζωξη;
    you see , you feel , and the surprised eye , responce
    το blogάκι μου

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Παύλος Παυλίδης
    Περιοχή
    Αθηνα

My Social Networking

Add Παύλος Παυλίδης on instagram

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dirtyharrry Εμφάνιση μηνυμάτων
    ανεξίτηλα τυπώματα?για τί εκτυπωτή μιλάς?μη σε παραξενέψει η ερώτηση,είμαι άσχετος απ' όλα αυτά
    Οι εταιρειες κατασκευης εκτυπωτων δινουν χρονο ζωης των τυπωμενων φωτογραφιων περι τα 100 χρονια! Εμενα προσωπικα μου αρκουν...Εσυ αν θελεις μετα μπορεις να τις ξανατυπωσεις!

Διαγραφή με αίτηση του
    Περιοχή
    creta

αλέκο ήσουνα κατατοπιστικότατος! όμως μη συνεχίσεις και στις επόμενες φωτογραφίες σου να κάνεις το ίδιο..!
    παύλο πάντως κάποτε ρώτησε μια αμερικανίδα δημοσιογράφος τον fidel "όλοι συζητούνε, τι θα γίνει στην κούβα μετά το θάνατό σας? θα πέσει το καθεστώς?θα αλλάξουν τα πράματα?"
    η απάντηση του fidel ήταν "κι αν δεν πεθάνω?"

να κάνω και μια ερώτηση κι όποιος ξέρει ας με διαφωτίσει: έχω ένα plotter ,το οποίο χρησιμοποιώ στη δουλειά μου και τυπώνω σχέδια,αρχιτέκτονας είμαι και τα σχέδια τα τυπώνει μια χαρά.το μοντέλο είναι HP Designjet 110plus NR.μπορεί να κάνει αυτό καλά τυπώματα σε φωτογραφίες?κι αν κάνει,τελικά συμφέρει αυτό παρά να τις δώσω έξω για τύπωμα?
    και μια τελευταία ερώτηση: αυτές οι φωτογραφίες που δίνουμε έξω για τύπωμα στα φωτογραφεία είναι ανεξίτηλες?

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη ozzy
    Περιοχή
    Αθήνα (ατυχώς ...)

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Παύλος Παυλίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι εταιρειες κατασκευης εκτυπωτων δινουν χρονο ζωης των τυπωμενων φωτογραφιων περι τα 100 χρονια! Εμενα προσωπικα μου αρκουν...Εσυ αν θελεις μετα μπορεις να τις ξανατυπωσεις!
    Στον εγγονό σου αρκούν, για να φτιάξει το ... "Wall of Fame" του παππού του?

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dirtyharrry Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... έχω ένα plotter ,το οποίο χρησιμοποιώ στη δουλειά μου και τυπώνω σχέδια,αρχιτέκτονας είμαι και τα σχέδια τα τυπώνει μια χαρά.το μοντέλο είναι HP Designjet 110plus NR.μπορεί να κάνει αυτό καλά τυπώματα σε φωτογραφίες?κι αν κάνει,τελικά συμφέρει αυτό παρά να τις δώσω έξω για τύπωμα?
    ..?
    Eπειδή κι εγώ μερικά χρόνια το παλεύω για αγορά (μικρού) φωτογραφικού εκτυπωτή δεν πολυξέρω απ' αυτά. Βλέποντας όμως τα specifications και την υποστήριξη του ΗΡ σου λέω "γιατί δεν δοκιμάζεις?" παίρνοντας ένα σετ Α4 φωτογραφικά χαρτιά ( οπωσδήποτε ) και παίζοντας με τα color profiles.
    Έχεις θερμικό plotter και τον έχεις μόνο για κατόψεις και τομές?
    "Η φωτογραφία είναι μοναχική ενασχόληση, αλλά το αποτέλεσμά της δεν αντέχεται να μην μοιράζεται."

Μερικές φωτογραφίες μου

Διαγραφή με αίτηση του
    Περιοχή
    creta

ηρακλή δυστυχώς δεν έχω ιδέα ούτε τι πάει να πει θερμικός plotter ούτε τι είναι τα color profiles..
    πάντως κάνω και όψεις,όχι μόνο κατόψεις και τομές..!

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη digibill
    Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Add digibill on instagram

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ozzy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα καλό σεμινάριο για indoor printing μάς χρειάζεται σίγουρα!
    Αμ να αρκούσε το σεμινάριο, καλά θα ήταν....

Η εκτύπωση, ακόμη και η ψηφιακή, αν θέλουμε να την κάνουμε σωστά και να έχουμε πλήρη έλεγχο του αποτελέσματος, κοστίζει ΠΟΛΥ! Και δεν αναφέρομαι τόσο στο κόστος του εκτυπωτή (το οποίο είναι εφάπαξ και μπορεί να κυμαίνεται από 500€ και.... πολύ άνω!) αλλά των αναλωσίμων: μελάνια, χαρτιά και -ιδίως- color profiles. Σκεφτείτε ότι αν ας πούμε θελήσετε να τυπώσετε σε διαφορετικά χαρτιά η με άλλη μάρκα μελανιών, θα πρέπει να φτιάξετε καινούργια color profiles για τον νέο συνδυασμό εκτυπωτή-χαρτιού-μελανιού, τα οποία και μπορεί να στοιχίζουν 40-50€ κάθε φορά.

Δύκολοι καιροί για φωτογράφους.......

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη stefanos_k
    Περιοχή
    Αετός Καρύστου, Εύβοια

πρώτη φορά ακούω ότι τα color profiles κοστίζουν!!!

ανεξάρτητα από το κόστος όμως
    πιστεύω ότι ένα σεμινάριο, για αρχή "τύπωμα Α/Μ" θα έκανε δουλειά
    you see , you feel , and the surprised eye , responce
    το blogάκι μου

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη ozzy
    Περιοχή
    Αθήνα (ατυχώς ...)

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stefanos_k Εμφάνιση μηνυμάτων
    πρώτη φορά ακούω ότι τα color profiles κοστίζουν!!!
    Με τα color profiles που χρησιμοποιώ εγώ (του φωτογραφείου δηλαδή) έχω βολευτεί μια χαρά.
    (χαρτιά της Epson και της ΗP για α/μ και χρώμα αντίστοιχα, για μελάνια ... δεν ξέρω τι βάζει.)

Το αποτέλεσμα με ικανοποιεί και πρόσφατα τύπωσα μια φωτό μου σε Α3 (HDR color ) για δώρο και "κορνίζωμα" σε ένα φίλο.
    Η εκτύπωση της HDR ήταν κάτι παραπάνω από εξαιρετική.

Για τους (οικονομικούς) λόγους που ανέφερε ο digi πιο πάνω ... σκέφτομαι (και ξανασκέφτομαι και τελικά τίποτα δεν κάνω!) για indoor printing, αλλά ... no money, no party!

Edit: (για αυτό που ανέφερε ο Βρεττάκος) Αν τώρα ο φωτογράφος κάνει share κάποια φωτό μου ... καλώς να την κάνει.
    (η πράξη με τιμά)

Έτσι κι αλλιώς τις δίνω για εκτύπωση χωρίς metadata (exif)

Aν όμως "πάρω μυρουδιά" ότι κάποιος (με οποιονδήποτε τρόπο) έχει βγάλει λεφτά απ' αυτήν ... μ' έχασε από πελάτη.
    (τού το έχω δηλώσει ...)

Τι άλλο να κάνω?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ozzy : 02-07-2010 στις 18:14
    "Η φωτογραφία είναι μοναχική ενασχόληση, αλλά το αποτέλεσμά της δεν αντέχεται να μην μοιράζεται."

Μερικές φωτογραφίες μου

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Γιάννης Λιανός
    Περιοχή
    Αθήνα

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ozzy Εμφάνιση μηνυμάτων

Τι άλλο να κάνω? [/I]
    σκοτεινό θάλαμο.
    Πολύ πιο ελεγχόμενα αποτελέσματα.
    Εγώ μόλις είδα όλα αυτά τα icc και τα color profiles και το κόστος, φρίκαρα και δεν ξαναασχολήθηκα με ψηφιακή.

διαγραφή με αίτησή του
    Περιοχή
    Κοζάνη

Οι απλές λύσεις είναι και οι καλές. Πάρτε έναν επώνυμο εκτυπωτή, τυπώστε με τις προδιαγραφές του στα προτεινόμενα από αυτόν χαρτιά και θα δείτε ότι τα αποτελέσματα θα είναι πολύ ικανοποιητικά. Για κάποιον που δεν γνωρίζει τον σκοτεινό θάλαμο καλά, δεν θα τον συνιστούσα να ασχοληθεί.Όταν σταντ άρετε το σύστημα οθόνης του υπολογιστή σας με την εκτύπωση δηλ ότι βλέπετε να τυπώνετε με το ίδιο τρόπο τότε γίνεται μεγάλη οικονομία σε χαρτιά, φιλμ, μελάνια,υγρά,νερά, χρόνο, και χωρίς οικολογικό κόστος του απαιτούσε ο σκοτεινός θάλαμος.

Δικαιώματα - Επιλογές