Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 28
    διαγραφή με αίτησή του
    Περιοχή
    Κοζάνη

Προεπιλογή Μήν μένετε στα ψηφία!

Τα τελευταία πέντε χρόνια ασχολούμαι πολύ περισσότερο με την ψηφιακή εικόνα και μπορώ να πω ότι καλόμαθα με τις ευκολίες της ψηφιακής φωτογραφίας. Λίγα τα έξοδα ,πολλές οι εικόνες, εύκολη η διαχείρισή τους, η επεξεργασία τους, η προβολή τους και τέλος η αποθήκευσή τους. Πριν καλά- καλά δούμε τις εικόνες που τραβήξαμε ξεκινάμε να τραβάμε τις επόμενες. Που είναι οι παλιές καλές εποχές που περιμέναμε πώς και πώς να τυπώσουμε μεγάλες φωτογραφίες μετά τα κοντάκτ για να απολαύσουμε τις εικόνες μας στο χαρτί? Αυτή μας η ανάγκη κακώς ικανοποιείται μόνο από την θέαση των φωτογραφιών στο υπολογιστή. Και οι εκθέσεις που κάναμε όταν έκλεινε ο κύκλος μιας δουλειάς που πήγαν ? Αντικαταστάθηκαν και αυτές με το ανέβασμα των φωτογραφιών μας στα διαφορά σαιτ του ιντερνέτ. Εξαιτίας αυτών των σκέψεων αποφάσισα λοιπόν εδώ και δύο μήνες και άρχισα να τυπώνω στον σπίτι μου με ένα καλό εκτυπωτή που προσφέρει ανεξίτηλα τυπώματα σε αρχειακά χαρτιά μεγέθους Α3+ (33cm x 48cm). Αυτό από την μια μεριά επανέφερε μέσα μου την παλιά ξεχασμένη αίσθηση του αναλογικού τυπώματος, από την άλλη
    ένιωσα μια πληρότητα έχοντας τους φακέλους μου πραγματικούς στα χέρια μου με τις καλύτερες εικόνες τυπωμένες, έτοιμες ανά πάσα στιγμή να τις απλώσω στο τραπέζι και τις μελετήσω, να τις απολαύσω, να τις αγγίξω! Φίλοι μου κάντε το και σεις, μην μένετε στα ψηφία!

Βρεττάκος Αλέξανδρος
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vrettakos : 29-06-2010 στις 02:01

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη virgo

Προεπιλογή Απάντηση: Μήν μένετε στα ψηφία!

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Vrettakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλοι μου κάντε το και σεις, μην μένετε στα ψηφία!

Βρεττάκος Αλέξανδρος
    Αλέξανδρε να σε καλωσορίσω και εγώ από εδώ ..Έχω από καιρό σκεφθεί να κάνω μία μικρή συλλογή από τυπώματα (ψηφιακά), αν και τα πρωτότυπά μου είναι κυρίως αρνητικά. Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον από Σεπτέμβρη να κανονίσουμε (όσα μέλη ενδιαφέρονται) να δουν από κοντά τι μπορεί να βγάλει κάποιος τέτοιος εκτυπωτής, τι χαρτιά παίρνει γενικά θα είναι ένα καλό σεμινάριο το περί "τυπώματος", που αξίζει να το ερευνήσουμε να το συζητήσουμε και όπως λες να αγγίξουμε το χαρτί..
    Οπότε εάν έχεις διάθεση δηλώνω ενδιαφέρον να δω τυπώματα ... το φθινόπωρο, είμαι κοντά στο να κάνω αυτή τη διαδικασία, αλλά είμαι άσχετη για το ποιό είναι το πιό κατάλληλο εκτυπωτικό ..

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη lolik
    Περιοχή
    Ξεσσαλονίκη

να πούμε στο Μάνο να μας το οργανώσει που τα παίζει στα δάχτυλά του αυτά τα πράγματα.
    είμαι κι εγώ πολύ υπέρ της εκτύπωσης των ψηφιακών μας φωτογραφιών, η αίσθηση είναι τελείως διαφορετική και ακόμα και η επιλογή των φωτογραφιών γίνεται διαφορετικά από το να κοιτάς την οθόνη σου. Στο τύπωμα καταλαβαίνεις καλύτερα αν αξίζει μια φωτογραφία σου ή όχι.
    Απλώς η όλη φάση με τα ψηφιακά θέλει συνεχώς αρχειοθέτηση, ταχτοποίηση και επιλογή για να μη χάνεσαι στον τεράστιο όγκο φωτογραφιών...

Είμαι μεγάλη καλλιτέχνης, αλλά θα αναγνωριστώ μετά το θάνατό σου - Αρκάς

Συγχαρητήρια στους αισιόδοξους - Quino

my photos

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη stefanos_k
    Περιοχή
    Αετός Καρύστου, Εύβοια

συμφωνώ

μία (ή περισσότερες) πρόταση για εκτυπωτές και χαρτιά
    μετά ένα σεμινάριο ανάλογο για διαχείριση πριν, κατά και μετά
    στο τέλος μία άσκηση ανάλογη

καλησπέρα :-)
    you see , you feel , and the surprised eye , responce
    το blogάκι μου

διαγραφή με αίτησή του
    Περιοχή
    Κοζάνη

Παιδια νομίζω ότι ειναι απαραίτητο ένα σεμινάριο περι τυπωμάτων, ειμαι μέσα σε ότι διοργανωθεί και αν κάποιος μπορει να προτείνει κάτι στον κ. Λυκάκη να το κάνει. Ειμαι σίγουρος ότι πολλά μέλη θα ενδιαφερθούν! Ακόμα και αν γίνει σε επίπεδο απλής ενημέρωσης με κάποια οργανωμένη συνάντηση!

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη mandragoras
    Περιοχή
    αθηνα

πολυ με ενδιαφερει!! πολες φορες τυπωνω τις φωτογραφιες μου απλα να δω τι αλλο μπορουν να δωσουν..η μερα με την νυχτα το αποτελεσμα!! αλλο πραγμα η φωτογραφια τυπωμενη εχει ζωηηη.. βεβαια πληρωνω πολλα λεφτα γιαυτο και δεν ειμαι και ευχαριστιμενος απο το αποτελεσμα!!! αν και εχω εκτυπωτη σπιτι...

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη ozzy
    Περιοχή
    Αθήνα (ατυχώς ...)

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Vrettakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....
    Αυτό από την μια μεριά επανέφερε μέσα μου την παλιά ξεχασμένη αίσθηση του αναλογικού τυπώματος, από την άλλη
    ένιωσα μια πληρότητα έχοντας τους φακέλους μου πραγματικούς στα χέρια μου με τις καλύτερες εικόνες τυπωμένες, έτοιμες ανά πάσα στιγμή να τις απλώσω στο τραπέζι και τις μελετήσω, να τις απολαύσω, να τις αγγίξω! Φίλοι μου κάντε το και σεις, μην μένετε στα ψηφία!

Βρεττάκος Αλέξανδρος
    Πες τα χρυσόστομε!
    Spoiler!

Τυπώνω έξω (α/μ και χρώμα, κυρίως σε 10Χ15 αλλά και 20Χ25) σε συγκεκριμένο μαγαζί με πολύ καλό αποτέλεσμα.
    (τα color profiles θα φταίνε ...)

Ένα καλό σεμινάριο για indoor printing μάς χρειάζεται σίγουρα!
    "Η φωτογραφία είναι μοναχική ενασχόληση, αλλά το αποτέλεσμά της δεν αντέχεται να μην μοιράζεται."

Μερικές φωτογραφίες μου

διαγραφή με αίτησή του
    Περιοχή
    Κοζάνη

Παιδιά σκεφτήκατε ποτέ πόσο διαφυλάττεται τα αρχεία σας όταν τα τυπώνετε μόνοι σας στο σπίτι? Όσες φορές τύπωσα έξω είμαι σίγουρος ότι μου κράτησαν τα αρχεία μου. Και νομίζω ότι σε όλους μας το κάνουν όταν δουν αξιόλογες εικόνες.Έχετε υποχρέωση απέναντι στη φωτογραφία που κάνετε να μάθετε να τυπώνετε μόνοι σας και να μην εξαρτάστε απο κανέναν. Δεν είναι η αίσθηση ανασφάλειας που με κάνει και σκέφτομαι έτσι άλλα η αίσθηση αυτονομίας και ελευθερίας που θέλω να έχω. Και ας μην πιάσουμε το κεφάλαιο του ολοκληρωμένου φωτογράφου που επιτυγχάνεται και δια μέσο του απόλυτου ελέγχου και γνώσης της εκτύπωσης του έργου του!

Διαγραφή με αίτηση του
    Περιοχή
    creta

αλέκο έχεις δίκιο σε όσα λες, η μοίρα της φωτογραφίας είναι να τυπώνεται ,είναι η μέρα με τη νύχτα από μια οθόνη..μετά που πήρα ψηφιακή μηχανή ζήτημα να έχω δει 40 φωτογραφίες μου τυπωμένες κανονικά..το μόνο που κολλάω είναι το οικονομικό με όλα αυτά.. πάντως καλή λύση βρήκα στο blurb,μου βγήκε πιο φτηνά παρά να τύπωνα κανονικά όλες τις φωτογραφίες.
    ανεξίτηλα τυπώματα?για τί εκτυπωτή μιλάς?μη σε παραξενέψει η ερώτηση,είμαι άσχετος απ' όλα αυτά

διαγραφή με αίτησή του
    Περιοχή
    Κοζάνη

Έκανα ένα απλό τεστ σε μια ασπρόμαυρη φωτογραφία που τύπωσα στον εκτυπωτή μου.Πήρα την φωτογραφία μετά απο δύο ώρες και την έβαλα σε ένα κουβά με νερό για 24 ώρες, στην συνέχεια την έτριψα με τα δάχτυλα μου στην τυπωμένη επιφάνεια και δεν χαλούσε. μετά την τοποθέτησα για ένα μήνα περίπου στο εξωτερικό μέρος από ένα παντζούρι του σπιτιού που το χτυπάει πολλές ώρες την μέρα ο ήλιος και δεν έπαθε τίποτα! Άρχισα να τυπώνω την επόμενη μέρα.

Δικαιώματα - Επιλογές