Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
    Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Eliza Patrinou
    Περιοχή
    on my cloudlet

Προεπιλογή Πρόβλημα με αρχεία CR2 σε Photoshop & LightRoom

Έχω ένα θεματάκι και χρειάζομαι τη βοήθειααααα σας

Μόλις γύρισα από διακοπούλες και άνοιξα να δω τις φωτογραφίες που έβγαλα με την καινούργια μου μηχανούλα canon 500D αλλά τζίφος...

Τα αρχεία δεν ανοίγουν με κανένα πρόγραμμα.... γιατίίίί;;;;;

Πρέπει να βάλω νεότερες εκδόσεις;;

Photoshop έχω το cs3 και lightroom το 2.1

Αν το πρόβλημα είναι οι παλαιότητα των προγραμματων υπάρχει τρόπος να "δουν" τα αρχεία χωρίς να γίνει εγκατάσταση νεότερης έκδοσης;;;;

θεεεενξ
    personal site: www.corazonlibre.gr

L’appareil photographique est pour moi un carnet de croquis, l’instrument de l’intuition et de la spontanéité, le maître de l’instant qui, en termes visuels, questionne et décide à la fois. Pour « signifier » le monde, il faut se sentir impliqué dans ce que l’on découpe à travers le viseur.
    Henri Cartier-Bresson

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Andreas2000gr
    Περιοχή
    Βριλήσσια

Προεπιλογή Απάντηση: Πρόβλημα με αρχεία CR2 σε Photoshop & LightRoom

Νομίζω θέλεις CS4 ή 5 για τη συγκεκριμένη μηχανή ώστε να έχει ενημερωμένο το camera raw plugin. Eίναι δυστυχώς ένας από τους τρόπους της Adobe να σε αναγκάζει για update.

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη ozzy
    Περιοχή
    Αθήνα (ατυχώς ...)

Kαλή μας επάνοδο, εν αναμονή ενός δύσκολου χειμώνα.
    Aν ισχύει αυτό που λέει ο Ανδρέας παραπάνω, (έχω κάτι χρόνια να δουλέψω φωτογραφία σε περιβάλλον window$) μέχρι να δεις τι θα κάνεις με τις νεώτερες εκδόσεις των Ps και Lr, κατέβασε και εγκατέστησε στο pc σου το Microsoft RAW Image Thumbnailer and Viewer, για να δεις τουλάχιστον τι τράβηξες, γιατί ο file viewer των ΧΡ δεν "βλέπει - μεταφράζει" κανένα αρχείο RAW, καμίας εταιρείας.
    Εναλλακτικά δες τις και (ψιλο)επεξεργάσου τις με το Picasa.
    "Η φωτογραφία είναι μοναχική ενασχόληση, αλλά το αποτέλεσμά της δεν αντέχεται να μην μοιράζεται."

Μερικές φωτογραφίες μου

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Eliza Patrinou
    Περιοχή
    on my cloudlet

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Andreas2000gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω θέλεις CS4 ή 5 για τη συγκεκριμένη μηχανή ώστε να έχει ενημερωμένο το camera raw plugin. Eίναι δυστυχώς ένας από τους τρόπους της Adobe να σε αναγκάζει για update.
    ήμουν σίγουρη....
    thaaanks

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ozzy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλή μας επάνοδο, εν αναμονή ενός δύσκολου χειμώνα.
    Aν ισχύει αυτό που λέει ο Ανδρέας παραπάνω, (έχω κάτι χρόνια να δουλέψω φωτογραφία σε περιβάλλον window$) μέχρι να δεις τι θα κάνεις με τις νεώτερες εκδόσεις των Ps και Lr, κατέβασε και εγκατέστησε στο pc σου το Microsoft RAW Image Thumbnailer and Viewer, για να δεις τουλάχιστον τι τράβηξες, γιατί ο file viewer των ΧΡ δεν "βλέπει - μεταφράζει" κανένα αρχείο RAW, καμίας εταιρείας.
    Εναλλακτικά δες τις και (ψιλο)επεξεργάσου τις με το Picasa.

Thanks for the tip
    personal site: www.corazonlibre.gr

L’appareil photographique est pour moi un carnet de croquis, l’instrument de l’intuition et de la spontanéité, le maître de l’instant qui, en termes visuels, questionne et décide à la fois. Pour « signifier » le monde, il faut se sentir impliqué dans ce que l’on découpe à travers le viseur.
    Henri Cartier-Bresson

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη MANOS_mm

Ελίζα, διάβασε στο http://www.photomind.gr/forum/showthread.php?t=835 το δεύτερο μήνυμα του Νίκου.

Φιλιά

Μέλος PhotoMind
    Περιοχή
    Thule (Βορειοανατολική Σκωτία, ντε!)...

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Andreas2000gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, η 500D υποστηρίζεται από το Camera Raw 5.4 κι έπειτα, το οποίο όμως τρέχει σε CS4 και πάνω.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ozzy Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατέβασε και εγκατέστησε στο pc σου το Microsoft RAW Image Thumbnailer and Viewer, για να δεις τουλάχιστον τι τράβηξες,
    Αυτό δυστυχώς είναι πολύ παλιό και κατά πάσα πιθανότητα δεν υποστηρίζει την 500D...

@ Ελίζα: Ή μετέτρεψε τα αρχεία σου σε DNG όπως προτείνει ο Μάνος, ή βάλε το Lightroom 3.

Δικαιώματα - Επιλογές