Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11
    Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη dimitriskl

Προεπιλογή Θέατρο-Χορός

Ταξίδι μιας μεγάλης μέρας μέσα στη νύχτα του Ευγένιου Ο' Νηλ.

Ένα από τα καλύτερα κείμενα του Ο' Νηλ (για 'μένα) παίζεται στο "Απλό θέατρο". Βαρύ και δύσκολο έργο με πολλαπλά επίπεδα ανάγνωσης.

Στο σύνολο η παράσταση μου άρεσε παρ' ότι έκανε μερικές φορές "κοιλιά" (πάλι κατά την ταπεινή μου γνώμη). Ευχάριστη έκπληξη ήταν η ερμηνεία του Άλκη Κούρκουλου.

Εάν αντέχετε τις περίπου 2,5 ώρες που διαρκεί η παράσταση θα σας πρότεινα να το δείτε.

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη digibill
    Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Add digibill on instagram

Προεπιλογή Απάντηση: Θέατρο-Χορός

Μετά την κουλτούρα του Δημήτρη κάτι πιο λαϊκό κι ελαφρύ:

ΤΟ ΔΕΚΑ ΤΟ ΚΑΛΟ

Η υπόθεση: Ερωτικά τρίγωνα στην Ελλάδα του 1930 με πρωταγωνιστή έναν αμετανόητο, παντρεμένο Καζανόβα. Η ερωτική συμπεριφορά του μπερδεύει στη σκηνή δεκατέσσερις ήρωες, που προέρχονται από τις παρυφές των ανακτόρων του Μεσοπολέμου μέχρι τον «Μάγκα του Πειραιά».

Κλασσική ερωτική φαρσοκωμωδία Τσιβιλίκα, από αυτές που ανεβάζει τα τελευταία χρόνια...Είναι μια παράσταση ευχάριστη, δροσερή. Γενικά έχει προσεγμένο σενάριο, που βασίζεται περισσότερο στην ατάκα και στο σχετικό τέντωμα των χαρακτήρων (δεν βγαίνει πάντα αυτό, αλλά τουλάχιστον δεν τους κάνει και εντελώς καρικατούρες - βοηθάνε και οι ηθοποιοί σ'αυτό που ως επί τω πλείστον ανταπεξέρχονται στο στυλ)...
    Έχει γίνει καλή επικαιροποίηση, με έξυπνες και καλοτοποθετημένες αναφορές στο σήμερα. Η πλοκή δεν ήταν πάντα πολύ σφιχτή, με αποτέλεσμα σε 2-3 σημεία να σημειώνεται ελαφριά κοιλιά, ωστόσο η γενική αίσθηση είναι ευχάριστη.

Δεν θα περάσετε άσχημα, ότι πρέπει για ένα ξεκαρδιστικό βράδυ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη digibill : 23-03-2008 στις 11:24

Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Μόλις γύρισα από το "Τρίτο Στεφάνι"...........

Απίστευτο παιδιά! Να πάτε να το δείτε

Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο digibill Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόλις γύρισα από το "Τρίτο Στεφάνι"...........

Απίστευτο παιδιά! Να πάτε να το δείτε
    ...και επανέρχομαι....
    Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο, αλλά έχω διαβάσει πολλά σχετικά με το βιβλίο (και είχα δει πολύ μικρός και την σειρά που το είχαν γυρίσει, πάλι με τη Νένα Μεντή αν δεν κάνω λάθος....)
    Το μυθιστόρημα λοιπόν, λόγω του τρόπου αφήγησης του Ταχτσή με τα συνεχόμενα φλας μπακ, τα όνειρα και τα χρονικά πήγαιν'-έλα, είναι πάρα πολύ δύσκολο να μεταφερθεί στο θέατρο! Ε λοιπόν, ο Φασουλής με την χρήση των σκηνικών και τις αφηγηματικές τεχνικές που χρησιμοποίησε, τελικά όχι δεν δυσκολεύτηκε αλλά αυτή την ιδιομορφία του κειμένου την έκανε όπλο του και η θεατρικότητα απογειώθηκε!! Όλοι οι ηθοποιοί παίζανε καταπληκτικά, η μουσική βοηθούσε όπως έπρεπε και παρά τις 4 ώρες διάρκειας (!!!) η παράσταση ούτε κούρασε ούτε έκανε κοιλιά!

Τρομερές σκηνές ο αποχαιρετισμός της Θεσ/νίκης από την σκάλα του καραβιού (που κλείνει το πρώτο μέρος) και η σκηνή του τέλους με την αναφορά στον Ταχτσή και στο αίμα

Τις Πέμπτες έχει ενιαίο εισιτήριο 13€, αν θέλετε να βρείτε θέσεις στην πλατεία μάλλον πρέπει να κλείσετε πολύυυυυυυυυ καιρό πριν, αν πάτε στον εξώστη 1 αποφύγετε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ τα θεωρεία 1, 2 ,3 , 11, 12, 13 και όλες τις πίσω θέσεις θεωρείων! Εγώ καθόμουν σε πίσω θέση στο θεωρείο 3 και όλη την ώρα έκανα ακροβατικά για να δω
    Καλύτερα πάρτε μια οποιαδήποτε θέση στον Εξώστη 1, ή -το καλύτερο- μπροστινή σε θεωρείο!

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη dimitriskl

Καταπληκτικό το κείμενο του Ταχτσή. Υποθέτω πως έγινε κάποια διασκευή για θέατρο.

Αλλά 4 ώρες!!!!

Καλά εσύ είσαι εκπαιδευμένος στις κακουχίες (λόγω επαγγέλματος), οι άλλοι;

Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο anD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταπληκτικό το κείμενο του Ταχτσή. Υποθέτω πως έγινε κάποια διασκευή για θέατρο.

Αλλά 4 ώρες!!!!

Καλά εσύ είσαι εκπαιδευμένος στις κακουχίες (λόγω επαγγέλματος), οι άλλοι;

Εγώ πήγα με κοπέλα + μάνα + πατέρα (η μάνα μου μάλιστα, παλιότερα σε ελαφριά θεατρική παράσταση -φαρσοκωμωδία- είχε κοιμηθεί! ).
    Όχι μόνο κανένας δεν κοιμήθηκε (ούτε καν η μάνα μου!!), αλλά δεν μου παραπονέθηκαν κιόλας!
    Και σε διάφορα σχόλια που διαβάζω στο Αθηνόραμα κ.α., όλοι λένε ότι παρά τις 4 ώρες η παράσταση σε κρατάει σε εγρήγορση και κυλάει νερό!

Τους έρμους τους ηθοποιούς μόνο λυπάμαι, τόσο την Μεντή που ουρλιάζει σε όλο το έργο ( ) όσο και τους άλλους που κρατάνε 3-4-5 ρόλους ο καθένας και -λογικά- θα πρέπει να είναι όλη την ώρα στο τρέξιμο για να προλάβουν να αλλάξουν

Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Καλά, πόσο καιρό έχουμε να γράψουμε εδώ μέσα; Δεν είμαστε αρκετά θεατρόφιλοι μου φαίνεται.....

Φέτος έχω δει καμιά 15αριά παραστάσεις so far, σταδιακά θα προσπαθήσω να ανακαλέσω τις απόψεις μου και να σςα μεταφέρω το τι είδα...

Προς το παρόν, σας δίνω μια γεύση από τη «Μική μας πόλη», απ' όπου και μόλις γύρισα...

Η υπόθεση: "Μια ευαίσθητη παρουσίαση της καθημερινότητας των ανθρώπων σε μια αμερικανική κωμόπολη στις αρχές του προηγούμενου αιώνα"

Παρότι θεατρόφιλος, δεν είχα ακούσει κάτι για το συγκεκριμένο έργο. Ήμουν όμως από τους τυχερούς που κέρδισαν πρόσκληση για την παρακολούθηση της πρεμιέρας (εντελώς άκυρα μάλιστα: ενώ στέλνω κατά εκατοντάδες τις συμμετοχές σε διαγωνισμούς, αυτή μου την κέρδισε για λογαριασμό μου συγγενής -επισης θεατρόφιλος- ).
    Πήγα στο θέατρο εντελώς ανυποψίατος και έφυγα εκστασιασμένος! Δροσερή σκηνοθεσία, φρέσκια ματιά, αφαιρετικο στήσιμο, γλυκιά μουσική και εξαιρετικές ερμηνείες από όλους. Τόσο δεμένο σύνολο δεν έχω παρακολουθησει πουθενά αλλού φέτος. Το κείμενο σε κρατάει σε εγρήγορση, πάλλεται από ζωή. Το αποτέλεσμα μου θύμισε συναισθήματα από ταινίες όπως το "Η ζωή είναι ωραία" και το "Amelie". Είναι χαρακτηριστικό ότι άκουσα δίπλα μου γεροντότερους θεατές να δακρύζουν, παρακολουθώντας ένα έργο που μιλά για την ζωή, παιγμένο από νέους ανθρώπους. Αυτό νομίζω τα λέει όλα...
    Μια παράσταση που οπωσδήποτε αξίζει να δείτε, ένα αποτέλεσμα που θα σας μείνει χαραγμένο.

Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Δυο γυναίκες χορεύουν

Μου είχε κινήσει το ενδιαφέρον η παράσταση από διαφήμιση που άκουσα. Τρέφω σεβασμό για την Ματίκα και τη Διαβάτη, μου φάνηκε ενδιαφέρουσα και η θεματολογία..... Πήγα. Απογοητεύτηκα....
    Το κείμενο είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον. Πραγματεύεται ζητήματα που θα μπορούσαν να δημιουργήσουν ένα έξοχο θεατρικό αποτέλεσμα. ο σκηνικό μάλιστα συλλαμβάνει καταπληκτικά την αίσθηση φθοράς που διαπερνά την ψυχολογία των ηρώων στο κείμενο....
    Ωστόσο, όχι μόνο δεν βοηθάνε καθόλου οι εντελώς φλατ φωτισμοί και η μουσική, αλλά -το χειρότερο- οι ερμηνείες ήταν ιδιαίτερα κάτω του αναμενόμεου, και από τις δύο ηθοποιούς.... Αισθάνθηκα ότι δεν υπήρχε επικοινωνία μεταξύ τους στη σκηνή, τα έλεγε η μία και η άλλη στον εαυτό της....
    Το αποτέλεσμα δεν έδεσε καθόλου, δεν το συστήνω...

Ολεάννα

Ακριβώς το αντίθετο! Δυνατό έργο, δεμένο αποτέλεσμα, σχεδόν υπβλητικό. Σκηνικό, φωτισμοί, ερμηνείες, όλα δεμένα άψογα. Τα παιχνίδια εξουσίας που πραγματεύεται ο Μάμετ έρχονται σαν απανωτά χαστούκια, καθώς ανατρέπεται συνεχώς το αναμενόμενο, καταλήγοντας σε έναν παραλογισμό.
    Καλές ερμηνείες, στηρίζουν απόλυτα το κείμενο.

Αυτά

Spoiler!

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη mandragoras
    Περιοχή
    αθηνα

αυτο ειναι το καλυτερο..!!! μαναααααα πατεραςςςς

Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Για όσους δεν το έχουν πάρει χαμπάρι: μόνο για σήμερα, μπορείτε να αγοράσετε εισιτήρια για όσες παραστάσεις του Θεάτρου Τέχνης Κουν θέλετε, με κόστος 3€ ανά εισιτήριο!

Περισσότερα εδώ.

Δικαιώματα - Επιλογές