Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
    Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Eliza Patrinou
    Περιοχή
    on my cloudlet

Προεπιλογή Δίκτυο υπολογιστών

Καλημέρα και καλή εβδομάδα..

Αιωνίως σε κάθε αναβάθμιση το ίδιο πρόβλημα....

Έβαλα τα 7 στον υπολογιστή το Σάββατο και όλα καλά.
    Σήμερα ήρθα στο γραφείο, ανοίγω το laptop συνδέομαι ασύρματα στο δίκτυο internet και όλα καλά...

Έρχετε η στιγμήπου θέλεις να χρησιμοποιήσεις το τοπικό δίκτυο και να δεις τα αρχεία των άλων υπολογιστών του δικτύου και βλέπεις ότι τίποτα δεν λειτουργεί και φτιάχνει η μέρα σου

Το λοιπόν οι άλλοι δύο υπολογιστές φοράν xp και εγώ τώρα πια windows 7.
    Προσπάθησα από δω, από κει, από κάτου από πάνου τπτ δίκτυο με τους άλλους υπολογιστές μηδέν... (οι άλλοι δύο υπολογιστές μια χαρά λειτουργούν, ο δικός μου είναι ο στραβός )

Έκλεισα και το zone alarm μπας και είχε σχέση αλλά τπτ...

any ideas pleeeeeease

thanks
    personal site: www.corazonlibre.gr

L’appareil photographique est pour moi un carnet de croquis, l’instrument de l’intuition et de la spontanéité, le maître de l’instant qui, en termes visuels, questionne et décide à la fois. Pour « signifier » le monde, il faut se sentir impliqué dans ce que l’on découpe à travers le viseur.
    Henri Cartier-Bresson

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη ozzy
    Περιοχή
    Αθήνα (ατυχώς ...)

Προεπιλογή Απάντηση: Δίκτυο υπολογιστών

Από τα λίγα που γνωρίζω περί τοπικών δικτύων:

- Τα pc-ιά του τοπικού σας δικτύου έχουν καλωδιακό δίκτυο, ή συνδέονται μέσω wireless router?
    - Τα άλλα pc σε "βλέπουν"? (static ip?)
    - Αν ναι, δες τις ρυθμίσεις δικτύου που έχουν και πράξε αναλόγως στο δικό σου.
    - Αν όχι, θυμάσαι τι ρυθμίσεις είχες στο προηγούμενο λειτουργικό σου (XP? Vista? ) για να τις βάλεις ξανά?
    - Αν έχετε κεντρικό file server, τον "βλέπεις"?

Ξέρω ότι δεν σε βοήθησα αλλά διευκρίνισε αυτά, γιατί στην παρέα υπάρχουν κάποιοι που τα ξέρουν πολύ καλύτερα για να σε βοηθήσουν και αυτές οι διευκρινίσεις θα τους κατατοπίσουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ozzy : 11-10-2010 στις 12:03
    "Η φωτογραφία είναι μοναχική ενασχόληση, αλλά το αποτέλεσμά της δεν αντέχεται να μην μοιράζεται."

Μερικές φωτογραφίες μου

Περιοχή
    on my cloudlet

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ozzy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τα λίγα που γνωρίζω περί τοπικών δικτύων:

- Τα pc-ιά του τοπικού σας δικτύου έχουν καλωδιακό δίκτυο, ή συνδέονται μέσω wireless router?
    - Τα άλλα pc σε "βλέπουν"? (static ip?)
    - Αν ναι, δες τις ρυθμίσεις δικτύου που έχουν και πράξε αναλόγως στο δικό σου.
    - Αν όχι, θυμάσαι τι ρυθμίσεις είχες στο προηγούμενο λειτουργικό σου (XP? Vista? ) για να τις βάλεις ξανά?
    - Αν έχετε κεντρικό file server, τον "βλέπεις"?

Ξέρω ότι δεν σε βοήθησα αλλά διευκρίνισε αυτά, γιατί στην παρέα υπάρχουν κάποιοι** που τα ξέρουν πολύ καλύτερα για να σε βοηθήσουν και αυτές οι διευκρινίσεις θα τους κατατοπίσουν.
    Αυτό που κατάφερα μέχρι στιγμής είναι:

1ον να μην σπάσω το laptop
    2ον να με βλέπει ο ένας υπολογιστής που έχει xp αλλά δεν έχει πρόσβαση σε μένα (χέθτηκα βασικά αυτό που με ενδιαφέρει είναι να έχω ΕΓΩ πρόσβαση εκεί)

Ακολούθησα και τον οδηγό εδώ http://windows.microsoft.com/el-GR/w...ons-of-Windows που δεν έλεγε και κάτι καινούργιο δηλ...

Οι υπολογιστές μέχρι τώρα συνδεόντουσταν ασύρματα (2 σταθεροί + 1 λαπτοπ) εγώ πριν είχα vista στο laptop και οι άλλοι υπολογιστές είχαν και έχουν ακόμη xp (βασικά με νοιάζει να συνδεθώ με τον έναν κυρίως, με τον άλλον σκασίλες μου)
    Τα άλλα δύο pc συνδέονται απεθείας στο ρουτερ με καλώδιο δικτύου (μόνο εγώ είμαι η ξέμπαρκη και δεν γίνετε και διαφορετικά γιατί είμαι σε άλλο δωμάτιο)

Όχι δεν θυμάμαι καθόλου πως το είχα στήσει το δίκτυο τότε μεταξύ vista και xp (είναι και το αλτσχάιμερ της ηλικίας ) αλλάξαμε και το router οποτε καταλαβαίνεις.... δράμαμ η κατάσταση

δεν έχουμε κεντρικό file srrver, εγώ στους υπολογιστές δικτύου βλέπω μόνο τον δικό μου και το ρουτερ

ιφφφ χεελπ

** άσε και αυτόυς τους κάποιους, τους ξυπνήσαμε ήδη μια φορά

L’appareil photographique est pour moi un carnet de croquis, l’instrument de l’intuition et de la spontanéité, le maître de l’instant qui, en termes visuels, questionne et décide à la fois. Pour « signifier » le monde, il faut se sentir impliqué dans ce que l’on découpe à travers le viseur.
    Henri Cartier-Bresson

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη stefanos_k
    Περιοχή
    Αετός Καρύστου, Εύβοια

από τα λίγα που ξέρω . . .
    ένας από τους υπολογιστές πρέπει να εκτελεί τα χρέη server
    αν ήταν αυτός που ξεφορτώθηκες . . . απλά πρέπει να ακολουθήσεις την διαδικασία αραβωνιάσματος από την αρχή
    αν όχι, πρέπει να μάθεις ποιός είναι ο server για να κάνεις τις απαραίτητες ενέργειες
    you see , you feel , and the surprised eye , responce
    το blogάκι μου

Περιοχή
    on my cloudlet

Στέφανε όχι δεν είναι ο server υπολογιστής αυτός που έκανα αναβάθμιση.

Τώρα συνδέθηκα ενσύρματα με καλώδίο δικτύου και όλα λειτουργούν ρολόι. Πάλι θέλει κάποια ρύθμιση το ασύρματο δίκτυο αλλά άντε να το ανακαλύψεις

Και όταν είχα τα Vista μέχρι να συνδέσω το ασύρματο δίκτυο κοντευα να σπάσω 3 υπολογιστές από την αγανάκτηση

ΧΑ! το έκανα ( πως; μη με ρωτάτε...δεν ξέρω.... αφού τέλος πάντων έκανα πάλι όλες τις ρυθμίσεις κ.λπ. όταν συνδέθηκα ενσύρματα έβλεπα δίκτυο κανονικά αφού έβγαλα το καλώδιο δικτύου και συνδέθηκα πάλι ασύρματα...συνέχισα πάλι να βλέπω κανονικα

thanks all of u
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Eliza Patrinou : 12-10-2010 στις 11:01

Henri Cartier-Bresson

Δικαιώματα - Επιλογές