Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12
    Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Δημήτρης Ζωγράφος
    Περιοχή
    θεσ/νικη

Προεπιλογή Σεναριο για την Ελλαδα του μελλοντος μας

Με αφορμή την δημοσίευση μιας φωτογραφίας μου στην Ε προ ημερών και ενώ είχα πει οτι ασχολούμαι με την φωτογραφία και δεν πρέπει να τα μπερδεύω με την πολιτική οπότε θα πρέπει να αρκεστώ και μονο σ αυτο και να μην εκφράσω τίποτα γραπτός για ενα θέμα που με εχει προβληματίσει τόσο . που τελικά σήμερα αποφασίζω να μιλήσω .

Να μιλήσω για εναν κόσμο που έρχεται και με τρομάζει
    Να μιλήσω για τις γενιές των 700 Ε του χθες και των 592Ε του σήμερα που θα δείχνουν πλούσιες στις γενιές του αύριο
    Να μιλήσω για εναν κόσμο του Δ.Ν.Τ που μας επέβαλαν η σχεδίασαν κάποιοι για μενα και σας χωρίς να μας ρωτήσουν
    Να μιλήσω για ανθρώπους με κατεβασμένο το κεφάλι , χωρίς σωστή δημόσια παιδεία , υγεία και ανθρώπινη εργασία
    Για ανθρώπους χωρίς όνειρα

Εντμουντ Μπερκ 1729-97

Το μόνο που χρειάζεται για να ανθίσει το κακό
    είναι οι καλοί άνθρωποι να μην κάνουν τίποτα....

υγ αν παραβιάζω κατι συγχωρέστε με και η ομάδα των συντονιστών ας το σβήσει

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη ozzy
    Περιοχή
    Αθήνα (ατυχώς ...)

Προεπιλογή Απάντηση: Σεναριο για την Ελλαδα του μελλοντος μας

Τι να πω, δεν ξέρω ...

... ούτε να ελπίσω δεν μπορώ!
    "Η φωτογραφία είναι μοναχική ενασχόληση, αλλά το αποτέλεσμά της δεν αντέχεται να μην μοιράζεται."

Μερικές φωτογραφίες μου

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Dimitri

Να μιλήσω για την Ελλάδα του χθες,

Για την Ελλάδα που ο καθένας ήθελε το παιδί του να γίνει δημόσιος υπάλληλος.
    Για την Ελλάδα που ο μεγαλέμπορας με την μερτσέντα ήταν το ιδανικό και αποδεκτό.
    Για την Ελλάδα που λίγο λαδάκι στον εφοριακό ήταν ότι πρέπει για να κρατάμε τους ντενεκέδες μας γεμάτους χωρίς να δίνουμε τίποτα σε φόρο.
    Για την Ελλάδα που το διόρωφο με άδεια κατέληγε σε τετραόροφο με δύο υπόγεια και άλο τόσο κλειστό ακάλυπτο.
    Για την Ελλάδα που ο γνωστός μας έσβηνε την κλήση.
    Για την Ελλάδα που το σημαντικό ήταν αν μπορούσες να μπεις σε πρωτοκλασάτο ξενυχτάδικο.
    Για την Ελλάδα που το νόμιμο είναι και ηθικό
    Για αυτή την ελλάδα (χωρίς κεφαλαίο)

Για να μην κοιτάμε μόνο το μέλλον, αλλά και το παρελθόν, μια και κανένας δεν μαθαίνει από το μέλλον, αλλά αν δεν θυμηθεί το παρελθόν τον περιμένει άσχημο μέλλον

Με ή χωρίς φωτογραφία και Ε, αλλά με πολύ προβληματισμό για το παρελθόν και την καθυστερημένη (για να μην πω κάτι άλλο) ευαισθητοποίηση των εργατοπατέρων του έθνους ΄

Αυτά για τον αντίλογο
    Dimitri

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη stefanos_k
    Περιοχή
    Αετός Καρύστου, Εύβοια

με τον Dimitri συμπάσχω
    μόνο που το βλέπω σε χρόνο ενικό και όχι μόνο παρελθόντα

αν η Ελλαδίτσα μας έχει μέλλον σκούρο, είναι βασικά δική μας ευθύνη
    (και οι πολιτικοί που μα 'διοικούν' δική μας ευθύνη είναι και αυτοί)
    you see , you feel , and the surprised eye , responce
    το blogάκι μου

Περιοχή
    Αθήνα (ατυχώς ...)

Προσωπικά:

- Ουδέποτε τους ψήφισα (τα γνωστά και μη εξαιρετέα κόμματα "εξουσίας" ...)
    - Ουδέποτε πήγα στα γραφεία τους για να με διορίσουν.
    - Ουδέποτε ζήτησα ρουσφέτι.
    - Ουδέποτε ζήτησα να μου "σβήσουν" τις δυο και μόνες κλήσεις που "έφαγα" σαν οδηγός για υπερβολική ταχύτητα στη ΕΟΑΘ.
    - Ουδέποτε έκανα παράνομη υπέρβαση συντελεστή δόμησης, κλείσιμο ημιυπαίθριου, χτίσιμο σε εκτός σχεδίου περιοχή.
    - Ουδέποτε έκλεψα δημόσιο χρήμα
    - Ουδέποτε πλήρωσα φακελλάκι (η αλήθεια είναι ότι, ουδέποτε μού ζητήθηκε φακελλάκι)
    - Ουδέποτε έκανα ψευδή δήλωση.
    - Ουδέποτε εισφοροδιέφυγα.
    - Ουδέποτε πήρα καταναλωτικό δάνειο, διακοποδάνειο, αυτοκινητοδάνειο ... κλπ κακόηχα δάνεια.
    - Την "χρυσή εποχή της εικονικής ανάπτυξης" εκ πεποιθήσεως δεν έπαιξα ούτε ένα σέντσι στο ΧΑΑ.
    (πήγαινα με τον μικρό μου τότε σε παιδικά πάρτι και όλοι, μα όλοι, μιλούσαν για ... χαλυβδόφυλλα και Μουριάδη)
    - Ουδέποτε χρέωσα την μία και μόνη κάρτα που διαθέτω (έτσι κι αλλιώς χρεωστική είναι, για internetικές αγορές, paypal κλπ)
    - Ουδέποτε έκανα σπατάλες έξω από τις εισοδηματικές μου δυνατότητες.
    (όπως έλεγε και η γιαγιά μου, απλώνω το χέρι μου μέχρι εκεί που με "παίρνει")
    - Ένιωθα άσχημα κάνοντας μια φωτογραφική αγορά των 300-400€, αναλογιζόμενος ότι για πολλούς και διάφορους (αλλά εξηγήσιμους) λόγους, κάτι αντίστοιχο εγώ - εσείς - όλοι μας, δεν μπορούμε να το παράξουμε.

Αφού (όπως λένε oi k@@@δημοσιογράφοι) το χρέος της Ελλάδας είναι και ατομική και συλλογική ευθύνη, μπορώ λοιπόν παρακαλώ:

1. Να συνεχίσω να πληρώνω ΦΠΑ 5, 9 και 19%?
    2. Να συνεχίσω να πληρώνω τη βενζίνη 0.90€/lt?
    3. Να συνεχίσω να πληρώνω τα τσιγάρα μου 2.40€?
    4. Και να πάρω την πλήρη σύνταξή μου (x14) στην 35ετία και σύμφωνα με την ως τώρα νομοθεσία?

Ζητάω πολλά?

Α, και κάτι άλλο:

Θεωρίες περί "συλλογικής ευθύνης" είχε αναπτύξει ο Γκέμπελς. Τώρα τις αναπτύσσουν οι "απατεώνες με τα κολλαριστά πουκάμισα" και τα "παπαγαλάκια" τους!

Τώρα θα μού πείτε "μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά". Ναι, αλλά επειδή δεν είμαι "φυτό", γι' αυτό αντιδρώ!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ozzy : 19-06-2010 στις 08:43
    "Η φωτογραφία είναι μοναχική ενασχόληση, αλλά το αποτέλεσμά της δεν αντέχεται να μην μοιράζεται."

Μερικές φωτογραφίες μου

Περιοχή
    Αετός Καρύστου, Εύβοια

ozzy πόσοι Έλληνες μπορούν να δηλώσουν με ειλικρίνεια όσα εσύ δηλώνεις;
    το blogάκι μου

Μέλος PhotoMind
    Περιοχή
    Αττική

Και? Ωραία, και? Φταίξαμε όλοι. Ακόμα και εγώ και ο ozzy και ο καθένας μας. Μπορεί να μην έδειρα ποτέ παιδί, αλλά είδα πολλούς γονείς να δέρνουν τα δικά τους και δεν μίλησα, δεν τους εμπόδισα. Αλλά ξαναλέω...και? Βγάλαμε το συμπέρασμα....από εδώ και πέρα τί? Θα μείνουμε στο σωστό και ειλικρινές συμπέρασμα ότι όλοι φταίμε για την κατάντια μας και δεν θα προχωρήσουμε για κάτι καλύτερο? Ας τελειώσει η μόδα της αυτοκριτικής και ας περάσουμε στην πράξη...που ούτως ή άλλως η ανάγκη θα μας αναγκάσει να περάσουμε σε αυτό το στάδιο.

Αλλά αν ο μόνος λόγος που μας ωθήσει, στην "πράξη" είναι μόνο η ανάγκη...καήκαμε. Χρειάζεται και συνείδηση πίσω από την πράξη. Δεν ξέρω βέβαια αν προλαβαίνουμε τώρα. Αλλά δεν πειράζει πλέον, έστω και έτσι και όπου βγάλει.

Τέλος, Δημήτρη συγχαρητήρια για τις φωτογραφίες αλλά και για τη σκέψη σου. Το να μιλάς πολιτικά με την τέχνη δεν είναι καθόλου μπέρδεμα. Μπέρδεμα είναι να μιλάς κομματικά. Κατά τη γνώμη μου. Δηλαδή, ο Ναζίμ Χικμέτ μπορούμε να πούμε πως δεν τίμησε το χώρο της Ποίησης? Και πολλά άλλα παραδείγματα όπως του Λουντέμη π.χ. κα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος Διαμαντής : 20-06-2010 στις 00:57
    Πρέπει να αγωνιστείς σκληρά ενάντια στη μόλυνση της ευφυΐας, ώστε να γίνεις ένα ζώο με πολύ οξυμένα ένστικτα - ένα είδος διαισθητικού μέσου- έτσι ώστε το να φωτογραφίζεις να μετατραπεί σε μια μαγική πράξη -και σιγά-σιγά κι άλλες, περισσότερο υπαινικτικές εικόνες ν’ αρχίσουν να εμφανίζονται πίσω από την ορατή εικόνα- για την οποία ο φωτογράφος δεν μπορεί να θεωρηθεί υπεύθυνος
    Robert Doisneau

Περιοχή
    Αθήνα (ατυχώς ...)

Προεπιλογή Απάντηση: Σενάριο για την Ελλάδα του μέλλοντός μας

Είναι ένα ζήτημα που σηκώνει πολλή συζήτηση, το forum εδώ είναι φωτογραφικό (και άμοιρο ευθυνών, ιδεολογικών συμφωνιών ή διαφωνιών κλπ, έστω και αν τα μέλη του είναι πάνω απ' όλα σκεπτόμενοι άνθρωποι) οπότε καλύτερα να το αφήσουμε, όσο και αν καθείς εξ ημών και υμών έχει πολλά να πει ...

Πείτε τα (κάπως) έτσι:

(δεν ξέρω αν κι έτσι τα λέω σωστά ...)

Μερικές φωτογραφίες μου

Περιοχή
    Αετός Καρύστου, Εύβοια

αυτή κάνει;
    το blogάκι μου

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη I.Ps

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Δημήτρης Ζωγράφος Εμφάνιση μηνυμάτων

Με αφορμή την δημοσίευση μιας φωτογραφίας μου στην Ε προ ημερών και ενώ είχα πει οτι ασχολούμαι με την φωτογραφία και δεν πρέπει να τα μπερδεύω με την πολιτική οπότε θα πρέπει να αρκεστώ και μονο σ αυτο και να μην εκφράσω τίποτα γραπτός για ενα θέμα που με εχει προβληματίσει τόσο . που τελικά σήμερα αποφασίζω να μιλήσω .

Να μιλήσω για εναν κόσμο που έρχεται και με τρομάζει
    Να μιλήσω για τις γενιές των 700 Ε του χθες και των 592Ε του σήμερα που θα δείχνουν πλούσιες στις γενιές του αύριο
    Να μιλήσω για εναν κόσμο του Δ.Ν.Τ που μας επέβαλαν η σχεδίασαν κάποιοι για μενα και σας χωρίς να μας ρωτήσουν
    Να μιλήσω για ανθρώπους με κατεβασμένο το κεφάλι , χωρίς σωστή δημόσια παιδεία , υγεία και ανθρώπινη εργασία
    Για ανθρώπους χωρίς όνειρα

Εντμουντ Μπερκ 1729-97

Το μόνο που χρειάζεται για να ανθίσει το κακό
    είναι οι καλοί άνθρωποι να μην κάνουν τίποτα....

υγ αν παραβιάζω κατι συγχωρέστε με και η ομάδα των συντονιστών ας το σβήσει

Δημήτρη, πολύ καλά κάνεις και εκφράζεσαι! Δεν θα έλεγα τόσο πολιτικά, όσο ανθρώπινα! Μακάρι οι ευαισθησίες σου ν'αγγίζαν όλο και πιο πολλούς! Μακάρι οι άνθρωποι να τιμούσαν τη ζωή, να είχαν όνειρα ....ονειρικά, να 'ταν Άνθρωποι!

ας βάλω κι εγώ το λιθαράκι μου, όχι τόσο για την Ελλάδα του μέλοντός μας, όσο για τον κόσμο τον σημερινό, με μια σύνθεση βιντεοακουστική ενός βίντεο που αρκετοί ήδη έχετε δει, και που δε λέει να αποχαρακτεί απ'τη μνήμη μου.
    Το επένδυσα μουσικά, όχι για να υποτιμήσω την έντασή του, όσο για να σας μεταφέρω πιο άμεσα αυτό που προσωπικά βίωσα τις στιγμές αυτές που το κατέγραφα....:

υ.γ. μπορεί κάποιος να μου θυμίσει πως γίνεται να παραθέσουμε το βιντεάκι youtube εδώ; (πάτησα το εικονίδιο "youtube" και έκανα paste το url μα δεν βλέπω κάτι.....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 28-06-2010 στις 09:36 Αιτία: διόρθωση link youtube

Δικαιώματα - Επιλογές