Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 16 από 16
    Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Ζήσης Καρδιανός (ziskar)
    Περιοχή
    Ζάκυνθος

Προεπιλογή Απάντηση: Αποφεύγοντας την επανάληψη !

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dirtyharrry Εμφάνιση μηνυμάτων

ο δρόμος για μένα είναι τρία πράματα:
    μάτι ,αντανακλαστικά, θράσος.ένα από τα τρία να λείπει δεν υπάρχει φωτογραφία δρόμου (μιλάω συνολικά για το έργο κάποιου φωτογράφου κι όχι για μεμονωμένες φωτογραφίες).
    Θα έλεγα ότι χρειάζεται και άριστη γνώση του εξοπλισμού κάτι που δεν ευνοείται με την αποφυγή της επανάληψης που προτείνει ο Αλέξανδρος.

Επίσης θα αντικαθιστούσα το "θράσος" με την "αυτοπεποίθηση" που όμως ποτέ δεν πρέπει να μας παρασύρει στην αγένεια.
    A thousand voices crying in the wilderness, begging to be heard...but no one is listening because everyone is talking...

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη stefanos_k
    Περιοχή
    Αετός Καρύστου, Εύβοια

η αποφυγή της επανάληψης μας κάνει καλύτερους φωτογράφους
    όλοι ξέρουμε τι είναι βολικό για τον καθένα από εμας
    Ο Αλέξανδρος προτείνει να ξεβολευτούμε
    έτσι πρέπει

επίσης συμφωνώ με τον Ζήση:
    θα αντικαθιστούσα το "θράσος" με την "αυτοπεποίθηση" που όμως ποτέ δεν πρέπει να μας παρασύρει στην αγένεια.
    γιατί αν δεν σεβόμαστε τους ανθρώπους που φωτογραφίζουμε δεν είμαστε φωτογράφοι αλλά παπαράτσι
    you see , you feel , and the surprised eye , responce
    το blogάκι μου

Διαγραφή με αίτηση του
    Περιοχή
    creta

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ζήσης Καρδιανός (ziskar) Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποτέ δεν πρέπει να μας παρασύρει στην αγένεια.

ζήση εδώ πέρα δε βλέπω να το πολυεφαρμόζεις(και καλά κάνεις)

στέφανε απλώς το παρόν νήμα που ξεκίνησε ο αλέξανδρος δε σε αφορά.

http://www.flickr.com/groups/greeks_...7610070608781/

μέχρι πριν λίγο τραβούσες με τον 70-300 ,πότε πρόλαβες να τον δουλέψεις τον ευρυγώνιο και τον βαρέθηκες κιόλας ?για τι ξεβόλεμα μιλάς?
    έχεις μπλέξει και τα’ αυγά με τα πασχάλια.οι paparazzi τραβάνε σχεδόν πάντα από μακριά, κρυμμένοι και με τηλεφακούς σαν κι αυτόν που χρησιμοποιείς.αν ψάχνεις άλλοθι που δεν μπορείς να πλησιάσεις για να τραβήξεις αυτό που θες τότε δε σου φταίει η αισθητική του 35άρη,αλλά μόνο τα κότσια που σου λείπουν.
    ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας,με το που τραβάμε κάποιον χωρίς να τον ρωτήσουμε είμαστε de facto αγενείς είτε μας κατάλαβε είτε δε μας κατάλαβε αυτός που τραβήξαμε.όσους έχουν τύψεις με αυτά που τραβάνε ή που δεν τραβάνε δεν μπορώ να τους βοηθήσω. ;-)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dirtyharrry : 11-12-2010 στις 15:22

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Ζήσης Καρδιανός (ziskar)
    Περιοχή
    Ζάκυνθος

ζήση εδώ πέρα δε βλέπω να το πολυεφαρμόζεις(και καλά κάνεις)
    Χαραλάμπη, η φωτογραφία που διάλεξες μπορεί να φαίνεται ότι αναιρεί τα λεγόμενά μου αλλά είναι απλά μια αυτόματη αντίδραση στην μοναδική λήψη που επιχείρησα, χωρίς να γίνομαι όμως ούτε πιεστικός, ούτε επίμονος.
    Ας μην επιχειρήσουμε έναν ορισμό της αγένειας γιατί είναι και αυτή μια ελαστική έννοια όπως τόσες άλλες.
    Είναι φανερό νομίζω και από τις φωτογραφίες μου ότι δεν συνηθίζω να ζητώ την ρητή συναίνεση του φωτογραφιζόμενου, αλλά επιζητώ μια κάποιας μορφής συγκατάθεση έστω και δια της απλής ανοχής.
    Ομολογώ ότι έχω ξεπεράσει και εγώ τα όρια, πάντα όμως συνειδητοποιώ ότι τελικά δεν άξιζε τον κόπο. Και φυσικά προσπαθώ να μάθω από τα λάθη μου.
    A thousand voices crying in the wilderness, begging to be heard...but no one is listening because everyone is talking...

Διαγραφή με αίτηση του
    Περιοχή
    creta

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ζήσης Καρδιανός (ziskar) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαραλάμπη, η φωτογραφία που διάλεξες μπορεί να φαίνεται ότι αναιρεί τα λεγόμενά μου αλλά είναι απλά μια αυτόματη αντίδραση στην μοναδική λήψη που επιχείρησα, χωρίς να γίνομαι όμως ούτε πιεστικός, ούτε επίμονος.
    Ας μην επιχειρήσουμε έναν ορισμό της αγένειας γιατί είναι και αυτή μια ελαστική έννοια όπως τόσες άλλες.
    Είναι φανερό νομίζω και από τις φωτογραφίες μου ότι δεν συνηθίζω να ζητώ την ρητή συναίνεση του φωτογραφιζόμενου, αλλά επιζητώ μια κάποιας μορφής συγκατάθεση έστω και δια της απλής ανοχής.
    Ομολογώ ότι έχω ξεπεράσει και εγώ τα όρια, πάντα όμως συνειδητοποιώ ότι τελικά δεν άξιζε τον κόπο. Και φυσικά προσπαθώ να μάθω από τα λάθη μου.
    δε διαφωνώ σε όλα τα παραπάνω. και τα όρια της ανοχής είναι εξίσου ελαστικά με αυτά της αγένειας,για κάποιον το όριο της ανοχής μπορεί να είναι ένα θυμωμένο βλέμμα, για άλλον τα συνεχόμενα καντήλια κτλ.όλα σχετικά.
    (σε καμία περίπτωση δεν υπονοώ ότι είσαι αγενής σαν άνθρωπος λόγω αυτής της φωτογραφίας (η οποία είναι μια χαρά).μιλάω γενικά για τη φωτογραφία δρόμου που από τη φύση της έχει μια δόση «αλητείας» μέσα της αφού «κλέβει» στιγμές που ανήκουν σε άλλους).
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dirtyharrry : 11-12-2010 στις 17:44

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη stefanos_k
    Περιοχή
    Αετός Καρύστου, Εύβοια

στέφανε απλώς το παρόν νήμα που ξεκίνησε ο αλέξανδρος δε σε αφορά.

μέχρι πριν λίγο τραβούσες με τον 70-300 ,πότε πρόλαβες να τον δουλέψεις τον ευρυγώνιο και τον βαρέθηκες κιόλας ?για τι ξεβόλεμα μιλάς?
    έχεις μπλέξει και τα’ αυγά με τα πασχάλια.οι paparazzi τραβάνε σχεδόν πάντα από μακριά, κρυμμένοι και με τηλεφακούς σαν κι αυτόν που χρησιμοποιείς.αν ψάχνεις άλλοθι που δεν μπορείς να πλησιάσεις για να τραβήξεις αυτό που θες τότε δε σου φταίει η αισθητική του 35άρη,αλλά μόνο τα κότσια που σου λείπουν.
    ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας,με το που τραβάμε κάποιον χωρίς να τον ρωτήσουμε είμαστε de facto αγενείς είτε μας κατάλαβε είτε δε μας κατάλαβε αυτός που τραβήξαμε.όσους έχουν τύψεις με αυτά που τραβάνε ή που δεν τραβάνε δεν μπορώ να τους βοηθήσω. ;-)

καλησπέρα
    you see , you feel , and the surprised eye , responce
    το blogάκι μου

Δικαιώματα - Επιλογές