Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
    διαγραφή με αίτησή του
    Περιοχή
    Κοζάνη

Προεπιλογή Αποφεύγοντας την επανάληψη !

Σε πολλούς φωτογράφους μας αρέσει να κάνουμε φωτογραφία χρησιμοποιώντας κατά κύριο λόγο ευρυγώνιους φακούς . Και δεν αναφέρομαι μόνο στη χρήση των υπερευρυγώνιων , εννοώ και τους 28m , 35m, που χωρίς πολλές υπερβολές μας προσφέρουν ευχάριστα την ιδιαίτερη προοπτική τους και το μεγάλο βάθος πεδίου τους.
    Μέσα στο βάθος χρόνου της χρήσης τους (ιδιαίτερα σε αυτούς που κάνουν φωτογραφία δρόμου) χωρίς να το καταλάβουμε μας επιβάλουν την δική τους οπτική και μας οδηγούν στη υπερβολική παρουσία της φόρμας σε βάρος του θέματος και με σύμμαχό τους την επανάληψη, μας οδηγούν σε τυποποιημένες εικόνες .
    Πιάνουμε δηλαδή τον φωτογράφο μέσα μας, να επαναλαμβάνεται στις εικόνες που κάνει και νομίζω ότι ένα μέρος της ευθύνης οφείλεται στην σχεδόν μόνιμη χρήση αυτών των φακών.
    Το φάρμακο λοιπόν που προτείνω είναι (ακόμα και σαν άσκηση) η χρήση του νορμάλ φακού των 50m που θα μας προσφέρει μια άλλη πρόταση, καινούργια κάδρα, προοπτική και απόσταση από το αντικείμενο και παίζοντας λίγο περισσότερο με τα ανοιχτά διαφράγματα, θα μας οδηγήσει σε τελείως άλλες εικόνες. Ξέρω βέβαια ότι οι περισσότεροι χρησιμοποιούμε το ζουμ 28-75m (κίτ φακοί) και δεν έχουμε σταθερό πενηντάρη. Η λύση είναι με λίγο κολλητική ταινία κλειδώνουμε το ζουμ στα 50m τα ξεχνάμε όλα τα υπόλοιπα και τραβάμε έτσι.
    Φυσικά και θα μας φανεί κάπως στην αρχή και θα δυσκολευτούμε αλλα το αποτέλεσμα θα μας ανταμείψει γιατί θα μας βοηθήσει να αποφύγουμε τον εντυπωσιασμό και να μπούμε στο θέμα βαθύτερα.

Υ. Γ. Το παραπάνω κείμενο αφορά συγκεκριμένο επίπεδο φωτογράφων και όχι όλους. Το ποιούς συγκεκριμένα, θα το νιώσει ο καθένας μόνος του.
    Βρεττάκος Αλέξανδρος

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη stefanos_k
    Περιοχή
    Αετός Καρύστου, Εύβοια

Προεπιλογή Απάντηση: Αποφεύγοντας την επανάληψη !

συμφωνώ 100%
    you see , you feel , and the surprised eye , responce
    το blogάκι μου

Διαγραφή με αίτηση του
    Περιοχή
    creta

αλέξανδρε συγγνώμη αλλά διαφωνώ με αυτά που γράφεις.
    η απόσταση που τραβάμε είναι κάτι που εύκολα ρυθμίζεται.με τον 35άρη αν θες να τραβήξεις από κοντά μπορείς,αν θες από μακριά πάλι μπορείς.με λίγα λόγια μπορείς να αποφύγεις εύκολα την ομοιομορφία και την επανάληψη στα κάδρα ανάλογα με το πόσο κοντά ή μακριά πας κάθε φορά.
    με τον 50άρη μπορείς να πας κοντά?
    πολλές από τις φωτογραφίες σου είναι στημένες (μην το παρεξηγήσεις αυτό,δεν το λέω υποτιμητικά ,είναι καλές φωτογραφίες και φταίει το καλό στήσιμο) και δεν έχεις πρόβλημα να πλησιάσεις παραπάνω έχοντας ακριβώς το κάδρο που θες.όμως όταν δε στήνεις υπάρχει σημαντικό πρόβλημα με την απόσταση και τον 50άρη.
    κι ο 50άρης έχει δική του φόρμα η οποία πολλές φορές είναι εντελώς βαρετή.χώρια που συνήθως τα παρουσιάζει όλα επίπεδα και μακρινά,όλα το ίδιο χωρίς να μπορείς να δώσεις βαρύτητα σε κάτι που θες να τονίσεις.
    ο δρόμος για μένα είναι τρία πράματα:
    μάτι ,αντανακλαστικά, θράσος.ένα από τα τρία να λείπει δεν υπάρχει φωτογραφία δρόμου (μιλάω συνολικά για το έργο κάποιου φωτογράφου κι όχι για μεμονωμένες φωτογραφίες).
    ο 50άρης μειώνει σημαντικά την ταχύτητα αντίδρασης στο θέμα και δεν είναι εύκολο να πλησιάσεις περισσότερο.άρα μένει το μάτι. μόνο αν έχει κανείς το μάτι του bresson ,που χρησιμοποιούσε 50άρη,μπορεί να βγάλει αξιόλογο και ποικιλόμορφο συνολικό έργο στο δρόμο και νομίζω ότι δεν υπάρχουν πολλοί που να διαθέτουν το μάτι του bresson.
    τελοσπάντων εγώ δεν το έχω και θα συνεχίσω με τον 35άρη.

Υγ: κατέβα στο ρέθυμνο κι έμπα στα στενά στην παλιά πόλη κι αν καταφέρεις να τραβήξεις με 50άρη ΜΙΑ μη στημένη φωτογραφία που να βλέπεται κερνώ ένα μπουκάλι ρακή. (έτσι κι αλλιώς θα κεράσω αν κατέβεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dirtyharrry : 01-12-2010 στις 16:02

διαγραφή με αίτησή του
    Περιοχή
    Κοζάνη

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dirtyharrry Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλέξανδρε συγγνώμη αλλά διαφωνώ με αυτά που γράφεις.
    η απόσταση που τραβάμε είναι κάτι που εύκολα ρυθμίζεται.με τον 35άρη αν θες να τραβήξεις από κοντά μπορείς,αν θες από μακριά πάλι μπορείς.με λίγα λόγια μπορείς να αποφύγεις εύκολα την ομοιομορφία και την επανάληψη στα κάδρα ανάλογα με το πόσο κοντά ή μακριά πας κάθε φορά.
    με τον 50άρη μπορείς να πας κοντά?

Χάρη γεια και χαρά Αυτό το πράγμα που λέω εγώ δεν ειναι η απλή αναλυση απο πλευράς σου ( εμπρός -πίσω ) όταν αλλάζεις φακό. Με την αλλαγή φακού δεν αλλάζει μόνο το εμπρός πίσω αλλά α) προοπτική, β) βάθος πεδίου γ) με τον ευρυγώνιο συμμετέχει στα τεκταινόμενα και ο φωτογράφος πολλές φορές γιατί είναι πολύ μέσα στα πράγματα που φωτογραφίζει και αυτή του η παρουσία αλλάζει την κατάσταση. Ο νορμάλ μπορεί να φωτογραφήσει από μακρύτερα άρα πιο αποστασιοποιημένα. ( σε καμιά περίπτωση δεν ισχυρίζομαι ότι φωτογραφίζει το ίδιο όπως ο ευρυγώνιος). Εγώ δεν φωτογραφίζω με νορμάλ για να το παίζω Μπρεσόν όπως πολλοί άλλοι. Ο φακός μου είναι ο 28άρης . Λέω λοιπόν, όταν για χρόνια φωτογραφίζεις με ένα φακό, άλλαξέ τον για κάποιο διάστημα για να ανακατέψεις τα χαρτιά της τράπουλας. Δεν λέω να τον αρνηθείς. Προσπάθησε να δημιουργήσεις εικόνες μέσα από το πνίξιμο του νορμάλ.
    Το παιγνίδι με την φόρμα μέσω του νορμάλ είναι πιο δύσκολο αλλά και πιο ουσιαστικό για το θέμα της εικόνας, που δυσκολότερα θα το καπελώσει από τον ευρυγώνιο. Δεν ξέρω γιατί έχεις αυτήν την εντύπωση ότι στην φωτογραφία δρόμου που κάνω στήνω πράγματα. Μερικές φορές προκαλώ πράγματα, επηρεάζω , ναι. Πολύ σπάνια θα στήσω κάτι και αυτό για να παίξω , να μελετήσω και να μάθω. Διαφωνώ κάθετα ότι ο ευρυγώνιος απαιτεί πιο γρήγορα αντανακλαστικά από τον φωτογράφο. Με μικρές κινήσεις ο ευρυγώνιος καλύπτει εύκολα μεγάλες αποστάσεις γύρω μας . Ο νορμάλ απαιτεί μεγαλύτερη ταχύτητα και δυσκολότερη προσαρμογή στην πρόβλεψη καθώς και επικίνδυνα σφιχτό κάδρο . Ένας ώριμος φωτογράφος πρέπει να βρίσκει τρόπους να σπάει την μονοτονία της ματιάς του. Σε καμιά περίπτωση δεν εννοώ να πετάγεται από τον ένα φακό στον άλλο χωρίς λόγο.

Υ.Γ. Όταν θα κατεβώ στο Ρέθυμνο και θα κεράσεις φυσικά θα σου φέρω μια μαύρη ωραία μονωτική ταινία ηλεκτρολόγου, θα σου φιξάρω το ζούμ στο 50 και θα πάμε στα στενά να βγάλουμε τις άλλες εικόνες που λες ότι δεν μπορείς να βγάλεις. Οι καλοί τα κάνουν όλα. Απλά δεν θέλεις να ξεβολευτείς.

Διαγραφή με αίτηση του
    Περιοχή
    creta

Μα τούτο λέω! Με τον 50άρη δεν προλαβαίνει κανείς το ίδιο εύκολα να καδράρει άρα χάνει σε ταχύτητα.
    Όταν βγεις για φωτογραφία με το δημήτρη τον ασπρόμαυρο θα δεις πως είναι να τραβάς στο 1 μέτρο χωρίς να σε παίρνει πρέφα άνθρωπος.δε χρειάζεται να έχει κανείς 50άρη για να τραβάει αποστασιοποιημένα,δυο τρία απλά πράματα είναι και ούτε ενοχλείς ούτε τίποτα. άλλο που εγώ δεν τα εφαρμόζω κι ανάβω το φλας. χωρίς φλας δεν πειράζω κανέναν κι έχω ν’ ακούσω παρατήρηση πάνω από χρόνο.(με φλας η τελευταία που άκουσα ήτανε το προηγούμενο σκ,αλλά και τι έγινε? )
    Το βάθος πεδίου το ελέγχει κανείς πολύ εύκολα με το διάφραγμα ,δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να αλλάξω φακό και να αναγκαστώ να τραβήξω από πιο μακριά χάνοντας τη ζωντάνια της σκηνής μπροστά μου .με τον 50άρη τραβάς ότι βλέπει το ένα ανθρώπινο μάτι με τον 35άρη ότι βλέπουν και τα δύο.φίλε διαλέγω το δεύτερο.
    Άντε κατέβα κάτω να πιούμε κανένα ρακάκι και μην κρατάς μονωτικές ταινίες ,δε χρησιμοποιώ ζουμ ,βάζω μόνο σταθερούς 35άρη ,28άρη και καμιά φορά σπάνια 50άρη το βράδυ (έχω βρίσει κάμποσες φορές την τύχη μου που βίδωσα 50άρη πάνω κι έχασα κάποια καλά καρέ που ήμουνα κοντά και βγήκανε κομμένα τα κάδρα ).

διαγραφή με αίτησή του
    Περιοχή
    Κοζάνη

Θα πάρω τον Ασπρόμαυρο και θα έρθουμε!

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Ζήσης Καρδιανός (ziskar)
    Περιοχή
    Ζάκυνθος

ο δρόμος για μένα είναι τρία πράματα:
    μάτι ,αντανακλαστικά, θράσος.ένα από τα τρία να λείπει δεν υπάρχει φωτογραφία δρόμου (μιλάω συνολικά για το έργο κάποιου φωτογράφου κι όχι για μεμονωμένες φωτογραφίες).
    Θα έλεγα ότι χρειάζεται και άριστη γνώση του εξοπλισμού κάτι που δεν ευνοείται με την αποφυγή της επανάληψης που προτείνει ο Αλέξανδρος.

Επίσης θα αντικαθιστούσα το "θράσος" με την "αυτοπεποίθηση" που όμως ποτέ δεν πρέπει να μας παρασύρει στην αγένεια.
    A thousand voices crying in the wilderness, begging to be heard...but no one is listening because everyone is talking...

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη stefanos_k
    Περιοχή
    Αετός Καρύστου, Εύβοια

η αποφυγή της επανάληψης μας κάνει καλύτερους φωτογράφους
    όλοι ξέρουμε τι είναι βολικό για τον καθένα από εμας
    Ο Αλέξανδρος προτείνει να ξεβολευτούμε
    έτσι πρέπει

επίσης συμφωνώ με τον Ζήση:
    θα αντικαθιστούσα το "θράσος" με την "αυτοπεποίθηση" που όμως ποτέ δεν πρέπει να μας παρασύρει στην αγένεια.
    γιατί αν δεν σεβόμαστε τους ανθρώπους που φωτογραφίζουμε δεν είμαστε φωτογράφοι αλλά παπαράτσι
    you see , you feel , and the surprised eye , responce
    το blogάκι μου

Διαγραφή με αίτηση του
    Περιοχή
    creta

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ζήσης Καρδιανός (ziskar) Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποτέ δεν πρέπει να μας παρασύρει στην αγένεια.

ζήση εδώ πέρα δε βλέπω να το πολυεφαρμόζεις(και καλά κάνεις)

στέφανε απλώς το παρόν νήμα που ξεκίνησε ο αλέξανδρος δε σε αφορά.

http://www.flickr.com/groups/greeks_...7610070608781/

μέχρι πριν λίγο τραβούσες με τον 70-300 ,πότε πρόλαβες να τον δουλέψεις τον ευρυγώνιο και τον βαρέθηκες κιόλας ?για τι ξεβόλεμα μιλάς?
    έχεις μπλέξει και τα’ αυγά με τα πασχάλια.οι paparazzi τραβάνε σχεδόν πάντα από μακριά, κρυμμένοι και με τηλεφακούς σαν κι αυτόν που χρησιμοποιείς.αν ψάχνεις άλλοθι που δεν μπορείς να πλησιάσεις για να τραβήξεις αυτό που θες τότε δε σου φταίει η αισθητική του 35άρη,αλλά μόνο τα κότσια που σου λείπουν.
    ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας,με το που τραβάμε κάποιον χωρίς να τον ρωτήσουμε είμαστε de facto αγενείς είτε μας κατάλαβε είτε δε μας κατάλαβε αυτός που τραβήξαμε.όσους έχουν τύψεις με αυτά που τραβάνε ή που δεν τραβάνε δεν μπορώ να τους βοηθήσω. ;-)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dirtyharrry : 11-12-2010 στις 15:22

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Ζήσης Καρδιανός (ziskar)
    Περιοχή
    Ζάκυνθος

ζήση εδώ πέρα δε βλέπω να το πολυεφαρμόζεις(και καλά κάνεις)
    Χαραλάμπη, η φωτογραφία που διάλεξες μπορεί να φαίνεται ότι αναιρεί τα λεγόμενά μου αλλά είναι απλά μια αυτόματη αντίδραση στην μοναδική λήψη που επιχείρησα, χωρίς να γίνομαι όμως ούτε πιεστικός, ούτε επίμονος.
    Ας μην επιχειρήσουμε έναν ορισμό της αγένειας γιατί είναι και αυτή μια ελαστική έννοια όπως τόσες άλλες.
    Είναι φανερό νομίζω και από τις φωτογραφίες μου ότι δεν συνηθίζω να ζητώ την ρητή συναίνεση του φωτογραφιζόμενου, αλλά επιζητώ μια κάποιας μορφής συγκατάθεση έστω και δια της απλής ανοχής.
    Ομολογώ ότι έχω ξεπεράσει και εγώ τα όρια, πάντα όμως συνειδητοποιώ ότι τελικά δεν άξιζε τον κόπο. Και φυσικά προσπαθώ να μάθω από τα λάθη μου.
    A thousand voices crying in the wilderness, begging to be heard...but no one is listening because everyone is talking...

Δικαιώματα - Επιλογές