Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 12 από 12
    Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Andreas2000gr
    Περιοχή
    Βριλήσσια

Προεπιλογή Απάντηση: Μετατροπή Εγχρωμης σε Ασπρόμαυρη

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MANOS_mm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστεύω πως στη σημερινή εποχή, το καλό ασπρόμαυρο πρέπει να ξεκινήσει από το έγχρωμο RAW. Μέσω αυτού η μετατροπή γίνεται πολύ καλύτερα από οποιοδήποτε plugin.

Εγώ διορθώνω ο,τι θέλω στο ACR, και αν θέλω α/μ το κάνω εκεί από την καρτέλα HSL/Grayscale, οπότε αλλάζω και τις δυνάμεις των τόνων ανάλογα με τα χρώματα. Έτσι, εκμεταλλεύομαι τα 12,13 bit που έχει η φωτογραφία μου σε εκείνο το στάδιο και όχι τα φτωχά 8bit που θα έχει όταν την ανοίξω πια στο PS

Μετά, όπως και η Σοφία, κάνω τις διορθώσεις μου στο PS, οι οποίες είναι συνήθως τοπικές τονικές επεμβάσεις.

Μάνο, όταν τελειώνω με το ACR και συνεχίζω στο PS σύμφωνα με τα παραπάνω ύστερα παρατηρώ ότι η φωτογραφία είναι σε grayscale mode και την μετατρέπω σε RGB mode ξανά για να κάνω διορθώσεις σε curves κλπ. Είναι περιττό ή να την αφήσω σε grayscale mode?

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη MANOS_mm

Προεπιλογή Απάντηση: Μετατροπή Εγχρωμης σε Ασπρόμαυρη

1. Το ACR, την πρώτη φορά που πατάς το Convert to grayscale, μετατρέπει αυτόματα τη φωτογραφία σε grayscale. Αν όμως το αλλάξεις σε sRgb από την μπλε κάτω γραμμή στην κεντρική οθόνη του ACR, τότε θα σου ανοίγει σαν Rgb.

2. Αν δεν έχεις σκοπό να κάνεις οποιονδήποτε τονισμό, μπορείς να την αφήσεις σε grayscale (αν και δεν κερδίζεις κάτι)

3. Επειδή πάντα κάνω ένα μικρό τονισμό (αόρατο καμιά φορά), δουλεύω τα α/μ σε srgb

Προσοχή, οι ελαφρώς τονισμένες φωτογραφίες να έχουν το sRGB ως χρωματικό χώρο και όχι το AdobeRgb, αφού ο explorer δεν το βλέπει και διαστρέφει τα χρώματα.

.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MANOS_mm : 18-11-2009 στις 12:27

Δικαιώματα - Επιλογές