Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12
    Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Andreas2000gr
    Περιοχή
    Βριλήσσια

Προεπιλογή Μετατροπή Εγχρωμης σε Ασπρόμαυρη

Δοθείσης ευκαιρίας από πρόσφατο post, που αναφέρθηκαν τρόποι μετατροπής έγχρωμης φωτογραφίας σε ασπρόμαυρη ανοίγω αυτό το θέμα.

Οι δημοφιλέστεροι τρόποι που αναφέρθηκαν είναι η μέθοδος Russell Brown και η μετατροπή από το ACR ή το Lightroom (εφόσον από πίσω υπάρχουν οι ίδιοι αλγόριθμοι μετατροπής και μόνο το Interface αλλάζει το θεωρώ σαν το ίδιο πράγμα). Στους παραπάνω τρόπους θα προσθέσω εγώ και την νέα μέθοδο του CS3 τη προσθήκη ενός adjustment layer Black & White.

H τελευταία είναι η δική μου προτίμηση την οποία και θεωρώ ως την πιο παραμετροποίησιμη. Να αναφέρω ότι στο δικό μου workflow το άνοιγμα του RAW γίνεται με το ACR, μικρορυθμίσεις στο exposure, blacks, whites και white Balance, μηδενισμός του saturation ώστε να κάνω preview των επιπτώσεων στο ασπρόμαυρο και αφού τελικά κατασταλάξω επαναφορά του saturation στα κανονικά επίπεδα. Εφόσον θεωρώ τη φωτογραφία σημαντική άνοιγμα της ως smart object και παρεταίρω επεξεργασία στο CS3 αλλιώς απλά άνοιγμα στο PS.

Ποιά είναι η δική σας μέθοδος μετατροπής?

Δάσκαλε ποιά είναι η γνώμη σου επί του θέματος?

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Νίκος Κανταράκιας
    Περιοχή
    between a rock and a hard place

My Social Networking

Add Νίκος Κανταράκιας on instagram

Προεπιλογή Απάντηση: Μετατροπή Εγχρωμης σε Ασπρόμαυρη

Σε Russell Brown δουλεύω κι εγώ.. δε θα μπορούσα αλλιώς άλλωστε Αναζητώντας τον ρεαλιστικό κόκκο φιλμ με το Photoshop

Φυσικά πειραματισμοί γίνονται συνέχεια αλλά άμα συνηθίσεις κάτι και σου αρέσει το αποτέλεσμα..
    ::: νίκος κανταράκιας ::: Visual Poetry ::: white tree ::: raw files :::

The quieter you become, the more you are able to hear..

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Andreas2000gr
    Περιοχή
    Βριλήσσια

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nikos K. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε Russell Brown δουλεύω κι εγώ.. δε θα μπορούσα αλλιώς άλλωστε
    Εχω την εντύπωση ότι θα μπορούσες απλά αντικαθιστώντας τα 2 layers του R.B με το adjustment layer Black & White να πετύχεις το ίδιο αποτέλεσμα συνεχίζοντας τις ίδιες ενέργειες στο action που έχεις φτιάξει. Θα το κοιτάξω και θα σου πω.

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη digibill
    Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Add digibill on instagram

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη soler

Παιδιά, έχει δοκιμάσει κανείς το silver efex pro?

Είναι ένα plugin μετατροπής έγχρωμου σε α/μ για photoshop και aperture στο οποίο έπεσα τυχαία πάνω του και λίγο που το δούλεψα μου φαίνεται ότι κάνει παπάδες..

Οποιος θέλει να το κατεβάσει/δοκιμάσει το βρίσκει εδώ http://www.niksoftware.com/silverefexpro/usa/entry.php σε διάφορα άλλα site στο internet

Έχει και μια λίστα με διάφορα φιλμς τα οποία εξομοιώνει με πολύ ρεαλιστικά νομίζω αποτελέσματα.

Για τσεκάρετε.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νίκος Κανταράκιας : 01-11-2009 στις 16:10

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη SofiaD

Την μετατρεπω στο CS3 και την δουλευω μετα με layers.Εχω περασμενα και τα φιλτρα του nik efex pro αλλα αν δεν δουλεψω την φωτογραφια με τα dodge και burn tools του photoshop με κανενα αλλο τροπο δεν ειμαι ευχαριστημενη.Οσα ετοιμα εχω δοκιμασει μπορει σε μια φωτογραφια να ταιριαζουν και μια αλλη να την καταστρεφουν

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη MANOS_mm

Πιστεύω πως στη σημερινή εποχή, το καλό ασπρόμαυρο πρέπει να ξεκινήσει από το έγχρωμο RAW. Μέσω αυτού η μετατροπή γίνεται πολύ καλύτερα από οποιοδήποτε plugin.

Εγώ διορθώνω ο,τι θέλω στο ACR, και αν θέλω α/μ το κάνω εκεί από την καρτέλα HSL/Grayscale, οπότε αλλάζω και τις δυνάμεις των τόνων ανάλογα με τα χρώματα. Έτσι, εκμεταλλεύομαι τα 12,13 bit που έχει η φωτογραφία μου σε εκείνο το στάδιο και όχι τα φτωχά 8bit που θα έχει όταν την ανοίξω πια στο PS

Μετά, όπως και η Σοφία, κάνω τις διορθώσεις μου στο PS, οι οποίες είναι συνήθως τοπικές τονικές επεμβάσεις.

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Ζήσης Καρδιανός (ziskar)
    Περιοχή
    Ζάκυνθος

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MANOS_mm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ διορθώνω ο,τι θέλω στο ACR, και αν θέλω α/μ το κάνω εκεί από την καρτέλα HSL/Grayscale, οπότε αλλάζω και τις δυνάμεις των τόνων ανάλογα με τα χρώματα. Έτσι, εκμεταλλεύομαι τα 12,13 bit που έχει η φωτογραφία μου σε εκείνο το στάδιο και όχι τα φτωχά 8bit που θα έχει όταν την ανοίξω πια στο PS
    Μάνο συμφωνώ ότι η καλή αρχική επεξεργασία στο ACR έχει σημασία, αλλά μπορούμε να την σώσουμε σε 16bit TIFF για μετέπειτα μετατροπή και περαιτέρω επεξεργασία στο PS. Νομίζεις πως με αυτό τον τρόπο υπάρχει απώλεια πληροφορίας από τα 12 ή 13 που έχει native το RAW;
    A thousand voices crying in the wilderness, begging to be heard...but no one is listening because everyone is talking...

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη MANOS_mm

Ζήση, νομίζω πως υπάρχει μια παρεξήγηση εδω.

Στο ACR, επιλέγουμε ποια 8bit θα κρατήσουμε από τα 12 ή 13 που έχει το RAW.
    Όταν ανοιξoυμε την φωτογραφία στο PS σαν 16bit αρχείο, τότε θα ανοίξουμε την πληροφορία των 8bit που επιλέξαμε, τεμαχισμένη απλώς σε πολλά μικρά κομματάκια.

Δηλαδή, το RAW των 12 bit είναι πολύ πιο πλούσιο από μια φωτογραφία των 16bit ανοιγμένη στο Photoshop.

Με αυτό το σκεπτικό, νομίζω πως κάθε δραστική τονική ή χρωματική αλλαγή, πρέπει να γίνει οπωσδήποτε στο ACR.

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Ζήσης Καρδιανός (ziskar)
    Περιοχή
    Ζάκυνθος

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MANOS_mm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ζήση, νομίζω πως υπάρχει μια παρεξήγηση εδω.

Στο ACR, επιλέγουμε ποια 8bit θα κρατήσουμε από τα 12 ή 13 που έχει το RAW.
    Όταν ανοιξoυμε την φωτογραφία στο PS σαν 16bit αρχείο, τότε θα ανοίξουμε την πληροφορία των 8bit που επιλέξαμε, τεμαχισμένη απλώς σε πολλά μικρά κομματάκια.

Δηλαδή, το RAW των 12 bit είναι πολύ πιο πλούσιο από μια φωτογραφία των 16bit ανοιγμένη στο Photoshop.

Με αυτό το σκεπτικό, νομίζω πως κάθε δραστική τονική ή χρωματική αλλαγή, πρέπει να γίνει οπωσδήποτε στο ACR.

κι εγώ που νόμιζα....

Εγώ έως τώρα, ναι μεν δούλευα πολύ το αρχείο στο ACR αλλά με σκοπό να το στείλω όσο το δυνατόν πιο linear στο PS όπου χρησιμοποιούσα curves πάντα με προσθήκη μάσκας για τοπικές διορθώσεις. Εκ των πραγμάτων αυτή η δυνατότητα δεν υπάρχει στο ACR.
    Σίγουρα θα πρέπει να αλλάξω τον τρόπο δουλειάς μου, όμως ακόμα κι έτσι, νομίζω πως είναι καλύτερα να δουλεύουμε το αρχείο για όση επεξεργασία απομένει στο PS, σε 16 παρά σε 8bit και στο τέλος να το μετατρέπουμε σε 8bit για λιγότερο όγκο.
    Αυτό τουλάχιστον το έχω διαπιστώσει ο ίδιος σε άπειρα test.

Για την μετατροπή σε α/μ χρησιμοποιώ ένα plug-in του PS και το action του Νίκου για προσθήκη κόκκου, που είναι ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει και με την ευκαιρία θέλω να τον ευχαριστήσω και δημόσια που το μοιράστηκε με όλους
    A thousand voices crying in the wilderness, begging to be heard...but no one is listening because everyone is talking...

Δικαιώματα - Επιλογές