Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
    Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Eliza Patrinou
    Περιοχή
    on my cloudlet

Προεπιλογή Καθαρισμός σκόνης από laptop

Καλημέρεεεες λεπόν το θέμα είναι το εξής... το 1 το ρημάδι το laptop μου (toshiba) "ανάβει" σχετικά γρήγορα και μετά ψιλοσούρνεται και θέλω να καθαρίσω τη σκόνη από τον ανεμιστήρα.

Για να γίνει αυτό θα πρέπει να ξεσυναρμολογίσω τα πάνα και βαριέμαι απίστευτα άσε που η μαλακία μπορείνα γίνει πολύ εύκολα και να μείνω με τις βίδες στο χέρι

Μου ήρθε λοιπόν μία φαϊνή ιδέα.........

Ετοιμαστείτε....

Τατααααν

Spoiler!

Λέτε να γίνει η δουλειά; Το έχει δοκιμάσει ποτέ κανείς;; Λέτε να εξαφανιστεί και το Laptop μαζί με τη σκόνης;;;;
    personal site: www.corazonlibre.gr

L’appareil photographique est pour moi un carnet de croquis, l’instrument de l’intuition et de la spontanéité, le maître de l’instant qui, en termes visuels, questionne et décide à la fois. Pour « signifier » le monde, il faut se sentir impliqué dans ce que l’on découpe à travers le viseur.
    Henri Cartier-Bresson

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Νίκος Κανταράκιας
    Περιοχή
    between a rock and a hard place

My Social Networking

Add Νίκος Κανταράκιας on instagram

Προεπιλογή Απάντηση: Καθαρισμός σκόνης από laptop

η ζημιά που μπορεί να προκαλέσεις με τη σκούπα -αν και δεν είναι σίγουρο πως θα γίνει- είναι σημαντική..

δες το κι αλλιώς.. αν ήταν τόσο εύκολο θα το έκαναν όλοι..
    ::: νίκος κανταράκιας ::: Visual Poetry ::: white tree ::: raw files :::

The quieter you become, the more you are able to hear..

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη ozzy
    Περιοχή
    Αθήνα (ατυχώς ...)

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Νίκος Κανταράκιας Εμφάνιση μηνυμάτων
    η ζημιά που μπορεί να προκαλέσεις με τη σκούπα -αν και δεν είναι σίγουρο πως θα γίνει- είναι σημαντική..

Χμμ, διαφωνώ. Εγώ το έχω κάνει!
    (σε desktop)

Αιωρούμενα εξαρτήματα που θα μπορούσαν να αποκολληθούν δεν έχει μέσα. Το μόνο που είναι αιωρούμενο - κινούμενο είναι ο ανεμιστήρας. Ρουφώντας τον αέρα η σκούπα, ο ανεμιστήρας απλά θα αρχίσει να γυρίζει.
    (εννοείται ότι το laptop κατά τον καθαρισμό θα είναι εκτός λειτουργίας)

Το πρόβλημα είναι να μην μπλοκαριστούν κατά την αναρρόφηση τα χνούδια στη θυρίδα εξαερισμού του laptop, ή ακόμα χειρότερα, τα χνούδια μπλοκάρουν τον ίδιο τον ανεμιστήρα με αποτέλεσμα την υποχρεωτική πλέον αποσυναρμολόγησή του για περαιτέρω καθαρισμό.

Έχω καθαρίσει πάμπολλες φορές το κουτί του desktop, σπίτι και στη δουλειά μου με ηλεκτρική σκούπα, αφαιρώντας απλά το πλαϊνό κάλυμμα του tower, χωρίς ποτέ να δημιουργήσω εσωτερικό πρόβλημα.

Η γνώμη μου είναι να λύσεις το laptop (ή κάποιος γνωστός σου που να "πιάνουν τα χέρια του") και να το καθαρίσεις με την ηλεκτρική σκούπα σε σχετικά χαμηλή ισχύ αναρρόφησης άφοβα.

Τόσο χνούδι έχει μαζέψει πια και υπερθερμαίνεται, ή μήπως ο επεξεργαστής δεν απάγει σωστά τη θερμότητά του στην ψύκτρα?

Για δές το και το τελευταίο, γιατί κατι τέτοιο μού μυρίζει ...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ozzy : 04-03-2011 στις 14:36
    "Η φωτογραφία είναι μοναχική ενασχόληση, αλλά το αποτέλεσμά της δεν αντέχεται να μην μοιράζεται."

Μερικές φωτογραφίες μου

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Andreas2000gr
    Περιοχή
    Βριλήσσια

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Νίκος Κανταράκιας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ποιός σου είπε ότι δεν το κάνουμε?

Ακόμα και στο καθαρισμό του αισθητήρα από σκόνη είναι (κατά τη γνώμη μου) η ασφαλέστερη μέθοδος. Μάλιστα δημιουργώ με το χέρι μου σα σωλήνα ώστε να ελέγχω την υποπίεση που δημιουργείται. (απλά θέλει προσοχή να σταθεροποιηθεί ο καθρέπτης)

Προσωπικά θεωρώ πως δεν υπάρχει πρόβλημα να ρουφήξει τη σκόνη με τη σκούπα για το laptop

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη fivos

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Andreas2000gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ποιός σου είπε ότι δεν το κάνουμε?

Ακόμα και στο καθαρισμό του αισθητήρα από σκόνη είναι (κατά τη γνώμη μου) η ασφαλέστερη μέθοδος. Μάλιστα δημιουργώ με το χέρι μου σα σωλήνα ώστε να ελέγχω την υποπίεση που δημιουργείται. (απλά θέλει προσοχή να σταθεροποιηθεί ο καθρέπτης)

Προσωπικά θεωρώ πως δεν υπάρχει πρόβλημα να ρουφήξει τη σκόνη με τη σκούπα για το laptop
    Προφανώς και το κάνουμε
    Δεν το έχω κάνει σε laptop αλλά αν η σκούπα μπει σε μια λογική ισχύ το θεωρώ απολύτως ασφαλές.

Χρησιμοποιώ τη σκούπα και σε ακόμη πιο χαζές περιπτώσεις π.χ. κανα δυο φορές που ο DVD Writer μου άρχισε να μου καίει συατηματικά τα DVD και να μου βγάζει error στο verification, άνοιξα το πορτάκι του DVD (σε Desktop) και έβαλα τη σκούπα σε πλήρη ισχύ στο κενό (στην τρύπα) που δημιουργείται στην πρόσοψη του DVD και οδηγεί στο εσωτερικό του.
    Το σκεπτικό είναι ότι τυχόν σκόνες που κάθονται πάνω στο φακό του DVD παρασύρονται από το ρεύμα του αέρα και αποροφούνται και όντως 2 στις 2 φορές που το έχω κάνει επανήλθε μια χαρά

Τώρα αν έχει καθήσει αρκετή σκόνη ανάμεσα στον ανεμιστήρα και την ψύκτρα του επεξεργαστή κι έχει δημιουργήσει στρώμα που μπλοκάρει τον αέρα, τότε μπορεί η "μέθοδος σκούπα" να μην είναι αποτελεσματική και να χρειαστεί τελικά αποσυναρμολόγηση.
    Μια δοκιμή όμως δε στοιχίζει τίποτα

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Eliza Patrinou
    Περιοχή
    on my cloudlet

lol ωραία λεπόν με καλύψατε

Εμπρόοοοος καλή μου σκούπαααααα

Θα το δοκιμάσω και ελπίζω να έχω κανά αποτέλεσμα.

I'll let you know..
    personal site: www.corazonlibre.gr

L’appareil photographique est pour moi un carnet de croquis, l’instrument de l’intuition et de la spontanéité, le maître de l’instant qui, en termes visuels, questionne et décide à la fois. Pour « signifier » le monde, il faut se sentir impliqué dans ce que l’on découpe à travers le viseur.
    Henri Cartier-Bresson

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Ηλίας

My Social Networking

Add Ηλίας on instagram

Χαίρετε, χαίρετε,

Ελίζα πως πήγε η επιχείρηση σκούπα;

Έχω ένα λάπτοπhp pavillion dv5000-χαρακτηριστικά που τουλάχιστον ένα χρόνο ζεστένεται σχετικά εύκολα. Τώρα το έχω για δεύτερο pc. Είναι αξιόλογο, απ' ότι έχω τσεκάρει στο task manager κυρίως ζορίζεται στην μνήμη-ram και όχι στη cpu(όχι οτι τα πράγματα και εκεί δεν χτυπάνε που και που τρελούς αριθμούς).

Έτσι λοιπόν τον άνοιξα απο πίσω για να δώ τι παίζει με τις ram(2 slot όπου μάλλον θα βάλω 2 χ 1gB όπου στο crucial.com μου έβγαλε σίγουρα οτι θα παίζουν).

Όμως για να επανέλθω στο θέμα παρατήρησα οτι για να καταφέρω να φτάσω στο ανεμηστηράκι πρέπει να βγάλω πληλκτρολόγιο, οθόνη... να ξεβιδώσω μέχρι και την τελευταία βίδα.
    Οπότε φύσιξα λίγο με το φυσερό αλλά ούτε για αστείο δεν είδα χνούδι να φεύγει(χνούδι υπάρχει μπόλικο-σκληρή χρήση 5χρόνων).
    Τι λέτε να βάλω στο φούλ τι σκούπα, θα κάνει τίποτα; Ή να χάσω κανα 2ωρο με άνοιγμα-κλείσιμο;
    "Η σύνθεση είναι σημαντική, αλλά, πιστεύω, κυρίως θέμα ενστίκτου. Αισθάνομαι οτι το πιο απλό πλησίασμσα μπορεί να είναι και το πιο αποτελεσματικό."
    Bill Brandt

"Ο αληθινός δημιουργός αναγνωρίζεται από την ικανότητα να βρίσκει πάντα, ακόμα και στα πιο κοινά, στα πιο ταπεινά πράγματα, στοιχεία άξια προσοχής."
    Igor Stravinsky

Εξοπλισμός: canon 5d | 28mm f/1.8 usm | 50mm f/1.8

Δικαιώματα - Επιλογές