Σελίδα 2 από 28 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 276
    Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη MANOS_mm

Προεπιλογή Απάντηση: Lenswide

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lenswide Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιώργο και Μάνο εντοπίσατε αυτή που αρέσει και σε μένα περισσότερο.Αυτό με την κλίση και το άβολο καδράρισμα δεν το είχα προσέξει.Ίσως γιατί γενικότερα δεν βάζω αλφάδι πλέον ούτε την ώρα που τραβάω αλλά ούτε και όταν τις βλέπω μετά.
    Ευχαριστώ και τον Μιχάλη.Κατάλαβα ότι στους περισσότερους δεν άρεσε μάλλον το χαμηλό κοντράστ.

Τις αφήνω αυτές και βάζω κάποιες παλαιότερες που θα ήθελα γνώμες.

θα βάλω στον τοίχο πολλές και διαφορετικές.

Το πρώτο ζευγάρι:

Το δεύτερο:

Και κάποιες πρόσφατες (έτσι για να μην το πολύ κουράσω):

Αυτές οι 3 τελευταίες (ειδικά οι 2 πρώτες εξ αυτών) είναι ένα καλό παραδειγματάκι για το πως μου αρέσει να «κινούμαι» τελευταία.

Το πρώτο ζευγαράκι μπορεί να φύγει – άνετα. Τίποτα το σπουδαίο. Υπερβολική η πρώτη, ασαφής (αναίτια) η δεύτερη. (κάτι βλέπεις εσύ αλλά όχι εμείς)

Από το δεύτερο ζευγαράκι, η πρώτη είναι εξαιρετική ! Ο διάλογος του ανθρώπου με τα τοπίο δημιουργεί μια ένταση ανεξήγητη σχεδόν. Και όλα τα στοιχεία του κάδρου μας αφήνουν ελεύθερους για διαφορετικές ερμηνείες.
    Από την άλλη, η δεύτερη φωτο, πέφτει σε μια υπερβολή. Την υπερβολή του «κάδρου μέσα στο κάδρο» που εδώ δεν πετυχε και τόσο αφού μοιάζει με … Photoshop επέμβαση. (προφανώς ΔΕΝ είναι, αλλά μοιάζει σαν ξένο σώμα αυτό το στοιχείο. Άσε που είναι υπερβολικά προφανές το παιχνίδι).

Η τρίτη ομάδα είναι η πιο καλή. Και είναι θετικό που σε εκφράζει και ασχολείσαι με αυτό. Μου αρέσει περισσότερο η δεύτερη, μετά η πρώτη και μετά η τρίτη. Μου αρέσει και η ιδέα να γίνουν μια ενότητα τελικά. Σε αυτό το είδος φωτογραφίας, υπάρχει ένας κίνδυνος: Η ασάφεια να γίνει υπερβολική και αντί να προσδίδει περιεχόμενο να καταντήσει μανιέρα. Και εκεί το χάνεις το παιχνίδι. Τώρα, καθόλου δεν το έχεις χάσει και το πηγαίνεις πολύ καλά. Αξίζει να επιμείνεις νομίζω. Είναι πολύ προσωπικές φωτογραφίες και μας μιλανε για το φωτογράφο. Προκαλούν μια συγκίνηση και μια έκπληξη. Και αυτά είναι σπουδαία. Γράφω ασάφειες, το καταλαβαίνω, αλλά σε αυτή τη φάση δεν χρειάζεται να ειπωθεί κάτι συγκεκριμένο.
    Θα περιμένω – με χαρά – τη συνέχεια της τρίτης ομάδας.

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Γιώργος Κυριακίδης
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Μάνο.Ευχαριστώ καταρχάς.Μου δίνεις μια πολύ σημαντική ώθηση και παράλληλα βγάζεις στην επιφάνεια και τους δικούς μου φόβους.
    Θέλω να πω 2 λόγια γι' αυτές τις φωτογραφίες.Έτσι αυθόρμητα όπως αυθόρμητα βγήκαν.
    Είναι δύσκολες! Αν τις τραβούσα παλαιότερα κατά λάθος θα τις έσβηνα είναι σίγουρο.
    Τώρα «μου μιλάνε» αμέσως μόλις τις βλέπω στην οθόνη της κάμερας.
    Επίσης,δεν με ενδιαφέρει πλέον τι θέμα τραβάω και αυτό μάλλον βοηθάει.
    Αν μπορούσα να το παρομοιάσω με κάτι μουσικό θα έλεγα ότι είναι jazz αυτοσχεδιασμός! .Όπου όλα προκύπτουν εκείνη και μόνο την στιγμή, αβίαστα, από τεχνικές που είναι συσσωρευμένες μέσα σου.

Και κάτι τελευταίο για τον δάσκαλο.
    Πάντα μου έπαιρνε ένα διάστημα μέχρι να καταλάβω απόλυτα τι εννοείς.Από αφιερώματα σε μεγάλους μέχρι κριτικές στο σκυλοχάρυβδο ή όπου αλλού.Αλλά κρατούσα κάποιες φρασούλες μέχρι να πω ...αα! είχε δίκιο.

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη noe
    Περιοχή
    Πειραιάς

Αυτή την παλιοφωτογραφία να την προσέχεις..

Από την τελευταία τριάδα κράτησε την μεσαία, χωρίς να της δίνεις και μεγάλη σημασία. Πιθανόν δεν είναι για πολύ.

Και μην ακούς τι λέει ο Μάνος για το προφανές παιχνίδι του παραθύρου και μπλα, μπλα, μπλα, κράτα την στα κρυφά..

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Μιχάλης Λυμπεράκος
    Περιοχή
    Αθηνα

Διάλεξα αυτές που αντιπροσωπεύουν δύο διαφορετικές εποχές σου. Οι δυό πρώτες ειδικά έχουν πάει ήδη στον παράδεισο.

georgem
    Επισκέπτης

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο noe Εμφάνιση μηνυμάτων

Από την τελευταία τριάδα κράτησε [αυτήν], χωρίς να της δίνεις και μεγάλη σημασία. Πιθανόν δεν είναι για πολύ.
    Νίκο, διαφωνώ. Είναι από αυτές τις φωτογραφίες που προκαλούν την αντίδραση που λες και εσύ, αλλά:

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MANOS_mm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι πολύ προσωπικές φωτογραφίες και μας μιλανε για το φωτογράφο.
    Έχω την αίσθηση οτι τραβήχτηκε επειδή ο φωτογράφος πραγματικά είδε κάτι και όχι σε μια προσπάθεια να γίνει καλή φωτογραφία σε ένα συγκεκριμένο χώρο ή από ένα συγκεκριμένο θέμα. Και επειδή δεν ανήκει σε κάποιο συγκεκριμένο θέμα, είναι φωτογραφία που ξεπερνάει τα χρονικά όρια της. Αυτό της δίνει μια ήρεμη εσωτερική δύναμη και διάρκεια και τολμώ να πω την κάνει ιδιαίτερη για το φωτογράφο με τρόπο που ίσως δεν αντιλαμβανόμαστε εμείς. Είναι φωτογραφία από και για το φωτογράφο. Δύσκολη κατεύθυνση, αλλά πολύ ενδιαφέρουσα (και, νομίζω, μονόδρομος).

Ίσως σου φαίνεται αδύναμη μόνη της και έχεις κάπου δίκιο, ίσως να χρειάζεται να ενταχθεί σε ένα ευρύτερο κύκλο φωτογραφιών για να αναδειχτεί. Θα είναι ωραίο να δούμε και άλλες τέτοιες φωτογραφίες από τον Γιώργο φέτος. Αλλά και ως έχει είναι εξαιρετική.

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη vasilikos
    Περιοχή
    Μαρκοπουλο Αττικης

απο το 2ο πακετο μου αρεσει η 1η.Ειναι πολυ classic.Μπραβο

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη digibill
    Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Add digibill on instagram

Αν και τα είπανε καλύτερα οι προλαλλήσαντες, ας κάνω κι εγώ την στάση μου εδώ....

Εξαιρετικές Φωτογραφίες αυτές οι τρεις.. Από τα νέα σου μονοπάτια εγώ προς το παρόν δεν "πιάνω" αυτή με το σπίτι, αλλά πάντως ο δρόμος που έχεις πάρει έχει πολύ ενδιαφέρον.....

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη dimitriskl

Η δική μου επιλογή είναι αυτές οι δυο:

Τις οποίες θεωρώ σημαντικές φωτογραφίες. Εάν έπρεπε να διαλέξω μια θα προτιμούσα την δεύτερη καθώς είναι ποιο "προσωπική" από την πρώτη.

Με αφορμή αυτές τις φωτογραφίες σου να γράψω και μια (ίσως δυσνόητη) παρατήρηση. Αισθάνομαι πως στις "μεγάλες" φωτογραφίες το θέμα δεν είναι άλλο από τον "χρόνο".

Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο KanD Εμφάνιση μηνυμάτων

Με αφορμή αυτές τις φωτογραφίες σου να γράψω και μια (ίσως δυσνόητη) παρατήρηση. Αισθάνομαι πως στις "μεγάλες" φωτογραφίες το θέμα δεν είναι άλλο από τον "χρόνο".
    Χμμ ..χαίρομαι που το βλέπεις έτσι.
    Εγώ θα κλέψω μια φράση του Garry Winogrand (που είναι και ο πλέον αγαπημένος μου φωτογράφος,μαζί με Atzet,Sudek,Plossu) ..."Όταν φωτογραφίζω, βλέπω ζωή" είπε.
    Κατά συνέπεια μπορείς να πεις ότι στο μυαλό του είχε σαν καθήκον ας πούμε να βλέπει την ζωή άσχετα με το τι διάλεγε ως "χειροπιαστό θέμα" ,είτε αυτό λέγεται γυναίκες,είτε ζώα στον ζωολογικό κήπο,κόσμο στα αεροδρόμια κλπ.
    Και μένα μου βγάζει ότι αδιαφορούσε πλήρως γι' αυτό που έδειχναν οι φωτογραφίες του.Νοιαζόταν μόνο γι' αυτό που κρύβονταν από πίσω σύμφωνα πάντα με το πως τα έδειχνε τα πράματα
    Είναι μεγάλο ζήτημα αυτό.Ίσως το μεγαλύτερο.
    Νομίζω ότι όλοι μας πρέπει να έχουμε σαν καθήκον να βλέπουμε την ζωή με την ιδιαίτερη φωτογραφική ματιά που μας μαθαίνουν οι σπουδαίοι αυτοί Καλλιτέχνες.

Θέλω να θεωρείται αυτονόητο ότι ευχαριστώ όλους όσους σχολιάζουν,έτσι;

Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Να μαι πάλι...

Έχω μια ολόφρεσκη και μια ληγμένη διετίας να την κάνει παρέα.

::

Δικαιώματα - Επιλογές