Σελίδα 1 από 28 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 276
    Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Γιώργος Κυριακίδης
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Προεπιλογή Γιώργος Κυριακίδης (Lenswide)

Hello και απο εδώ!
    Για αρχή σκέφτηκα να σας παρουσιάσω ένα bestάκι.
    Τις αγαπημένες μου φωτογραφίες δηλαδή, ώστε να μου πείτε ελεύθερα την άποψή σας,να κριτικάρετε,να μαστιγώσετε whatever
    Μια άλλη φορά όμως.
    Προς το παρόν θα δείξω 5 φωτογραφίες τραβηγμένες με το παλιό μου κινητό που είχε κάμερα.
    Κάπου μέσα στο 2007 είναι,σε στιγμές χαλάρωσης στη δουλειά.Όποτε δεν είχα τι να κάνω ή μου ερχόταν έμπνευση δοκίμαζα μερικά κάδρα.

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη fivos

Προεπιλογή Απάντηση: Lenswide

Καλώς μας ήρθες Γιώργο

Το γεγονός ότι το κινητό τηλέφωνο μπαίνει πλέον στη ζωή μας και ως εργαλείο έκφρασης, είναι σίγουρα εντυπωσιακό.
    Οι φωτογραφίες όμως αυτές καθ' αυτές δε μου λένε και πολλά πράγματα γιατί αυτή η φόρμα στύλ "low res video cam" μου φαίνεται λίγο χλιαρή και demi-

Τώρα αν αποφασίσεις να τις "καταστρέψεις" λίγο παραπάνω και να πας σε πολύ πιο έντονη φόρμα, ίσως κάτι να αρχίσει να γίνεται... δεν ξέρω...

(σου βάζω δυο attachments σαν παράδειγμα καταστροφής).
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  lenswide_167_fv_02.jpg Εμφανίσεις:  22 Μέγεθος:  98.3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  lanswide_169_fv_01.jpg Εμφανίσεις:  11 Μέγεθος:  111.3 KB  

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Νίκος Κανταράκιας
    Περιοχή
    between a rock and a hard place

My Social Networking

Add Νίκος Κανταράκιας on instagram

Γιώργο, αγαπητέ συν-φωτογράφε, συν-οδοιπόρε, συν-οικοδόμε.. Μη του δίνεις σημασία (του αποπάνω) δε καταλαβαίνει τις συγκινήσεις του γιαπιού

Πέρα από την πλάκα.. θα συμφωνήσω κι εγώ με τον Φοίβο για την επιλογή των δύο φωτογραφιών.. Δεν είναι για έκθεση βέβαια (νομίζω) αλλά στο σύνολο των παραπάνω ξεχωρίζουν κάπως. Και φυσικά δεν κρατιέμαι να μην προτείνω μια πιο ελαφριά επεξεργασία (Φοίβο παιδί μου.. γεμιστά φτιάχνεις και σου έπεσε τόσο ρύζι στις φωτογραφίες? ) γιατί τη σηκώνουν μιας και στη δική μου οθόνη φαίνονται πολύ ξασπρισμένες.. Εκτός φυσικά αν είναι επιλογή σου..
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  167a.jpg Εμφανίσεις:  6 Μέγεθος:  58.4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  169a.jpg Εμφανίσεις:  9 Μέγεθος:  54.6 KB  
    ::: νίκος κανταράκιας ::: Visual Poetry ::: white tree ::: raw files :::

The quieter you become, the more you are able to hear..

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη fivos

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nikos K. Εμφάνιση μηνυμάτων
    (Φοίβο παιδί μου.. γεμιστά φτιάχνεις και σου έπεσε τόσο ρύζι στις φωτογραφίες? )
    μα προειδοποίησα ότι πρόκειται για "δείγματα καταστροφής"
    Αν είναι να τραβήξεις κάτι στα άκρα, πρέπει να το κάνεις καλά
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 11-04-2008 στις 20:44

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Χάρης Ξανθόπουλος
    Περιοχή
    Λακουβοχώρι Αμαρουσίου

Μιας και το βρήκαμε το βραδυνό μας παιχνιδάκι κι εγώ το πορτραίτο θα ξεχωρίσω, αλλά δεν θα το κρατούσα μάλλον και πολύ

Αλλά κι εγώ θεωρώ ότι αυτή η φλαταδούρα (καμμία σχέση με ναυτικό όρο ) δεν την αναδεικνύει... αλλά και του Φοίβου υπερβολική μου φάνηκε και του Νίκου πολύ λίγη

Η δική μου εκδοχή θα ήταν αυτή:

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  (169).jpg Εμφανίσεις:  12 Μέγεθος:  35.2 KB

Περαστικά μας
    Crisis is the time when the old is dead, but the new cannot be born... Antonio Gramsci.

Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Φοίβο,ενδιαφέρουσες αν και τολμηρές οι "καταστροφές" σου.Σε ένα πιο σκοτεινό mood.
    Δεν ήθελα να το παρακάνω στη φόρμα.Ένα σέπια ασπρόμαυρο και επιλεκτικό βινιετάρισμα θεώρησα ότι είναι ok αφού ήδη η κάμερα βγάζει low contrast και ελλιπή λεπτομέρεια.

Και του Νίκου είναι σε πιο "normal" επίπεδα.Αν έβαζα πιπέρι δηλαδή,κάπου τόσο θα έπεφτε ..ένα κουταλάκι του γλυκού,είναι αρκετό.
    Νίκο ,κι εσύ οικοδόμος αδερφέ;
    Χάρη ,το κοντράστ αλλάζει πολύ.Ενδιαφέρουσα κι αυτή η εκδοχή.Μου άρεσε που την έκανες "δική σου"
    Τι πάθατε όλοι; ξεχάσατε τις φωτογραφίες του Sudek;
    Αυτόν είχα στο μυαλό μου εκείνη την ώρα στο photoshop ..

θένκ γιου φορ δε κόμεντς

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Μιχάλης Λυμπεράκος
    Περιοχή
    Αθηνα

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lenswide Εμφάνιση μηνυμάτων
    Hello και απο εδώ!
    Για αρχή σκέφτηκα να σας παρουσιάσω ένα bestάκι.
    Τις αγαπημένες μου φωτογραφίες δηλαδή, ώστε να μου πείτε ελεύθερα την άποψή σας,να κριτικάρετε,να μαστιγώσετε whatever
    Μια άλλη φορά όμως.
    Προς το παρόν θα δείξω 5 φωτογραφίες τραβηγμένες με το παλιό μου κινητό που είχε κάμερα.
    Κάπου μέσα στο 2007 είναι,σε στιγμές χαλάρωσης στη δουλειά.Όποτε δεν είχα τι να κάνω ή μου ερχόταν έμπνευση δοκίμαζα μερικά κάδρα.

Γιώργο κόλλησα σ' αυτές που νομίζω ότι έχουν καλά στοιχεία. Η δεύτερη αδικήθηκε από το μεγάλης διάχυσης φως που δεν είναι μάλλον ιδανικό. Δεν βγαίνουν οι όγκοι από τα αντικείμενα στα οποία υποτίθεται πρέπει να εστιάζει το μάτι (κοντάρι στον τοίχο, κουβάς, πλάκες στον τοίχο) τείνουν όλα να έχουν ίδιους τόνους με το φόντο, δεν τα έχει αγγίξει το φως όσο θα έπρεπε.

Αυτή με το πανί θα ήταν θέμα και για μένα... μερικές εικόνες δεν χωράνε σε ένα παραλληλόγραμμο.
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  LensGeorge.jpg Εμφανίσεις:  15 Μέγεθος:  40.6 KB  

Μέλος PhotoMind

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lenswide Εμφάνιση μηνυμάτων
    Hello και απο εδώ!
    Γεια σου Γιώργο. Εμένα μου αρέσει παραπάνω αυτή. Είναι βέβαια εξαιρετικά άβολη λόγω κλίσης και καδραρίσματος, αλλά μου λέει κάτι.
    Έχω ακόμη την ντίζα ...

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη MANOS_mm

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giorgaros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σου Γιώργο. Εμένα μου αρέσει παραπάνω αυτή. Είναι βέβαια εξαιρετικά άβολη λόγω κλίσης και καδραρίσματος, αλλά μου λέει κάτι.
    Και μένα αυτή μου έκανε «κλικ» κοιτάζοντας το thumbnail, αλλά μετά την άνοιξα και έμεινα με κάτι το ανικανοποίητο …
    Προφανώς το πρόβλημα εντοπίζεται στη δήλωση του φωτογράφου για το πώς βγήκαν αυτές οι φωτογραφίες … «σε στιγμές χαλάρωσης στη δουλειά.Όποτε δεν είχα τι να κάνω ή μου ερχόταν έμπνευση δοκίμαζα μερικά κάδρα.»

Και αυτή η χαλάρωση «πέρασε» και στα κάδρα και δεν τους έκανε καθόλου καλό.
    Σωστά παρατήρησε ο Γιώργος από πάνω πως «Είναι βέβαια εξαιρετικά άβολη λόγω κλίσης και καδραρίσματος»

Νομίζω πως το αποτέλεσμα είναι δίκαιο. Όσα δίνουμε, τόσα παίρνουμε τελικά.

Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Γιώργο και Μάνο εντοπίσατε αυτή που αρέσει και σε μένα περισσότερο.Αυτό με την κλίση και το άβολο καδράρισμα δεν το είχα προσέξει.Ίσως γιατί γενικότερα δεν βάζω αλφάδι πλέον ούτε την ώρα που τραβάω αλλά ούτε και όταν τις βλέπω μετά.
    Ευχαριστώ και τον Μιχάλη.Κατάλαβα ότι στους περισσότερους δεν άρεσε μάλλον το χαμηλό κοντράστ.

Τις αφήνω αυτές και βάζω κάποιες παλαιότερες που θα ήθελα γνώμες.

θα βάλω στον τοίχο πολλές και διαφορετικές.

Το πρώτο ζευγάρι:

Το δεύτερο:

Και κάποιες πρόσφατες (έτσι για να μην το πολύ κουράσω):

Αυτές οι 3 τελευταίες (ειδικά οι 2 πρώτες εξ αυτών) είναι ένα καλό παραδειγματάκι για το πως μου αρέσει να «κινούμαι» τελευταία.

Δικαιώματα - Επιλογές