Σελίδα 2 από 39 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 384

Θέμα: Ηλίας

Μέλος PhotoMind

Προεπιλογή Απάντηση: Ηλίας

Βρε κε ΝτιΤζιΜπίλι ασε και κανεναν αλλο να παρει σειρα με τα σεντονια σου...
    Ηλια καλως ορισες. Δε θα πω πολλα για τις πρωτες σου αναρτησεις γιατι τα ειπαν μια χαρα οι προηγουμενοι. Θα χαρω και λογω ηλικίας να φερεις μια πνοη ανανεωσης με φρεσκια ματια και μακρια απο τις πεπατημενες. Ας κανεις και κανενα στραβοπατημα δεν ειναι κακο αυτο αρκει να μη σε απογοητευει η κριτική.

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Ηλίας

My Social Networking

Add Ηλίας on instagram

Κατ' αρχήν ευχαριστώ για το ένθερμο καλοσόρισμα σας ειδικά μέσο κάποιον σχολίων που μου επιβεβαιώνουν άμεσα το λόγο της αίτησης εισαγωγής μου στο site.

Όμως τελικά θα έλεγα ότι είναι λίγο άτολμες και δεν προκαλούν κάποια διάθεση αναστοχασμού που θα δικαίωνε περισσότερο την ύπαρξή τους.
    Δεν ξέρω γιατί αλλά κολάω λίγο εδώ. Αυτό το άτολμο "περνάει" μέσα απο τα κάδρα μου, μέσα απο τα θέματα, μέσα απο τον τρόπο που χειρίστηκα την φόρμα;

Δεν προκαλούν διάθεση αναστοχασμού. Η αλήθεια είναι πως δεν μπορώ να αντιληφθώ πλήρως αυτό που σκέφτεσαι κι προσπαθείς να μου εκφράσεις Ζήση.

μια αποστασιοποιηση. Δεν μπορω να δω τον Ηλια μεσα σε αυτες.
    Σε αυτό πραγματικά δεν ξέρω πως να ανταπεξέλθω. Έχω σκεφτεί οτι η λύση είναι να τραβάω φωτογραφίες περισσότερο "ελεύθερος"... το κάνω. Τώρα το πότε θα ανταποδώσει αυτό που λές... άγνωστο μάλλον.

Αν δεν μου πουν απολύτως τίποτα στην α/μ εκδοχή, καταλαβαίνω την αδυναμία τους.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν μπορώ να πω πως μου είναι εντελώς αδιάφορη η ασπρόμαυρη εκδοχή, αλλά από την άλλη, καταλαβαίνω πως ήθελε κάτι ακόμα για να γινει πιο ενδιαφέρουσα.
    Η συμβουλή μοιάζει αρκετά χρήσιμη.

Στο δεύτερο σκέλος τώρα. Τι να είναι άραγε αυτό το κάτι; Αυτό το κάτι θα έδινε αυτό που είδα κι τράβηξα την φωτογραφία; Αυτό το κάτι αν το "περίμενα"(δεν μιλάω απαραίτητα για δρώμενο ή άνθρωπο) θα έδινε την "αυθεντική" εικόνα αυτού που το μάτι μου "γουστάρισε" κι τράβηξε; Αυτο το κάτι θα την έκανε πιο ένδιαφέρουσα. Αλλά μετά μήπως θα ήθελε κι ένα ακόμα κάτι για να γίνει ακόμα πιο ενδιαφέρουσα; Που τελιώνει αυτός ο φαύλος κύκλος;

σε πρωτη.. περιμενω περισοτερα απο εσενα στο μελον..
    Ποιός ξέρει... θα δήξει.

Θα χαρω και λογω ηλικίας να φερεις μια πνοη ανανεωσης με φρεσκια ματια και μακρια απο τις πεπατημενες. Ας κανεις και κανενα στραβοπατημα δεν ειναι κακο αυτο αρκει να μη σε απογοητευει η κριτική.
    Το πρώτο μέρος μάλλον με αγχώνει, αλλά αυτό συμβαίνει τώρα που το διαβάζω. Αύριο μάλλον θα το έχω ξεχάσει. Το δεύτερο είναι αναπόφευκτο... κι διδακτικότατο, θα γίνει-γίνεται σίγουρα μην ανησυχείς

-----------------------------------------------------------------------------------------------

"Η σύνθεση είναι σημαντική, αλλά, πιστεύω, κυρίως θέμα ενστίκτου. Αισθάνομαι οτι το πιο απλό πλησίασμσα μπορεί να είναι και το πιο αποτελεσματικό."
    Bill Brandt

"Ο αληθινός δημιουργός αναγνωρίζεται από την ικανότητα να βρίσκει πάντα, ακόμα και στα πιο κοινά, στα πιο ταπεινά πράγματα, στοιχεία άξια προσοχής."
    Igor Stravinsky

Εξοπλισμός: canon 5d | 28mm f/1.8 usm | 50mm f/1.8

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Andreas2000gr
    Περιοχή
    Βριλήσσια

Ηλία στις ερωτήσεις σου που κάνεις θα προσπαθήσω να σου δώσω κάτι για σκέψη γιατί μόνο αυτό μπορώ να κάνω, αφού καθαρή απάντηση δεν υπάρχει.

Οταν λέμε μία φωτογραφία είναι άτολμη μπορεί να φταίει οτιδήποτε από αυτά που αναφέρεις. Είναι μία καθόλα σωστή φωτογραφία. Καλοφτιαγμένη. Δηλαδή πολλοί λίγοι θα σου έλεγαν αν έκανες αυτό διαφορετικά ή το άλλο, θα έφτιαχνε δραματικά η φωτογραφία. Το θέμα όμως δεν είναι να παρουσιάσεις μία σωστή φωτογραφία αλλά μία μοναδική φωτογραφία που θα μείνει στη μνήμη του θεατή. Εδώ δείχνεις ότι ακολούθησες τη πεπατημένη οδό. Πήγες στα σίγουρα.

Κανείς δε θα σου πει τι είναι αυτά που μας δείχνεις ρε Ηλία αλλά από την άλλη δε θα σκεφτεί ο θεατής πω πω είδα κάτι που θα το θυμάμαι σε 6 μήνες, ένα χρόνο (ή μια ζωή)

Καλά είναι όλα αυτά που μας λες ρε Ανδρέα, πες μας και το μυστικό τι έπρεπε να κάνω. Νά βάλω άνθρωπο, να κάνω ακροβασίες, να βάλω σκιές, να βγάλω?

Αμα το ήξερα θα στο έλεγα και να είσαι σίγουρος θα το εφάρμοζα και σε κάθε φωτογραφία μου

Δυστυχώς αυτό το κάτι το βλέπουμε εφόσον υπάρχει στη φωτογραφία και δεν μπορούμε να το φανταστούμε

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη MavrozoumisA/M

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ηλίας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαίρετε, χαίρετε,

Να 'μαι λοιπόν να γράφω κι εγώ τις πρώτες μου γραμμές στο φορουμ του photomind. Η αλήθεια είναι οτι ούτε καν το φανταζόμουν(πως θα μπορούσα να συμμετέχω σ' αυτό) πριν περίπου 8 μήνες που πρωτογνώρισα το φόρουμ σας σαν επισκέπτης κι ειδικότερα ανακάλυψα την μορφή λειτουργίας του κι τα μέλη που το απαρτίζουν.

Μερικοί απο εσάς είσασταν άτομα που με τις φωτογραφίες σας με "μπλέξατε" στο κόσμο της φωτογραφίας. Τις δικές σας φωτογραφίες είδα κι είπα θέλω να ασχοληθώ με την φωτογραφία. Τους μεγάλους του είδους τους "γνώρισα" αργότερα.

Άλλοι με τα κείμενα σας με καταρτίσατε θεωρητικά κι μου δώσατε μια γεύση απο την καλλιτεχνική φωτογραφία αλλά κι διαδικασία της.

Τώρα, στον ίδιο διαδικτυακό χώρο απο την μια ελπίζω(είμαι πεπισμένος) να με βοηθήσετε με τα πολύτιμα σχόλια σας.
    Κι απο την άλλη ίσως κι εγώ με τις όχι τόσο καλοσχηματισμένες απόψεις μου για την φωτογραφία, την όχι ιδιαίτερα "έμπειρη" ματιά μου να σας δώσω κάτι. Τι δεν έχω ιδέα... εσείς κάνατε το λάθος κι με δεχτήκατε

Λοιπόν ας παρουσιαστώ κι λίγο φωτογραφικά με ένα μικρό σετάκι μου.

Αστυχρωμία

Οι δύο τελευταίες πρόσφατες. Κι κάποιες άλλες δεν έχουν αναίβει ή δεν τις έβαλα γιατί οι παραπάνω είναι μάλλον υπερβολικά πολλές για πρώτο μήνυμα

Ξέχασα να συστηθώ.
    Ηλίας, 19 χρονών, κατοικώ Αθήνα κι σπουδάζω στο Πα.Πει.

Υγ. Σε όποιο σχόλιο μου πιστεύετε οτι λέω μπούρδες να μου το επισημαίνετε. Άλλωστε κι λάθος να κάνετε σε μένα μόνο καλό μπορεί να κάνει...

Υγ.2 Τώρα στην αρχή ίσως ανεβάσω παλιές φωτογραφίες μου που θέλω την γνώμη σας. Αλλά μην ανησυχείτε δεν είναι κι παραπολλές

Υγ3. Τσέκαρα λίγο τις ηλικίες σας κι νιώθω λίγο άβολα... αλλά παράλληλα χαίρομαι

Καλωσορίσαμε Ηλία. Και ένα σχόλιο για τις φ. σου.
    Βλέπω μια αδυναμία στα κάδρα σου. Η 4 θα μου άρεσε να ήταν χαμηλό το κάδρο να είναι πιο έντονη η παρουσία της κίτρινης γραμμής. Η 7 είναι πολύ γυρτό. Η 8 μου αρέσει και λίγο η 4.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MavrozoumisA/M : 19-10-2011 στις 17:46
    Όλοι μας ξέρουμε ότι η Τέχνη δεν είναι η αλήθεια. Η Τέχνη είναι ψέμα που μάς κάνει να συνειδητοποιούμε την αλήθεια, τουλάχιστον την αλήθεια που μάς δόθηκε να καταλάβουμε. Ο καλλιτέχνης πρέπει να γνωρίζει τον τρόπο με τον οποίο να πείθει τους άλλους για την ειλικρίνεια των ψεμάτων του. Pablo Picasso

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη dimitriskl

Βάζεις ένα μέρος του εαυτού σου σε μερικές (κυρίως στο πρώτο σετάκι το έγχρωμο), και έτσι βγαίνουν δυνατές. Υπάρχουν όμως και κάποιες που όχι μόνο δεν θα έπρεπε να δείχνεις αλλά να πεις 100 φορές το "Πάτερ Bresson" γονυπετής που τις έβαλες δίπλα στις "άλλες".

Αυτομαστιγώσου και ξανά έλα. Έχει ενδιαφέρον.

My Social Networking

Add Ηλίας on instagram

Δημήτρη αν μπορούσες να μου κάνεις αυτό το διαχωρισμό κι πρακτικά στιβάζοντας στις δύο μεριές τις αντίστοιχες φωτογραφίες θα με βοηθούσες αρκετά νομίζω.

Ευχαριστώ
    "Η σύνθεση είναι σημαντική, αλλά, πιστεύω, κυρίως θέμα ενστίκτου. Αισθάνομαι οτι το πιο απλό πλησίασμσα μπορεί να είναι και το πιο αποτελεσματικό."
    Bill Brandt

"Ο αληθινός δημιουργός αναγνωρίζεται από την ικανότητα να βρίσκει πάντα, ακόμα και στα πιο κοινά, στα πιο ταπεινά πράγματα, στοιχεία άξια προσοχής."
    Igor Stravinsky

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Ζήσης Καρδιανός (ziskar)
    Περιοχή
    Ζάκυνθος

Μιας και με ρώτησες Ηλία, προσυπογράφω το σχόλιο του Ανδρέα αλλά εν προκειμένω με το άτολμες εννοούσα τον τρόπο που χειρίστηκες την φόρμα, και τα κάδρα σου επίσης.
    Όσο για τον αναστοχασμό (ίσως η λέξη να ήταν άστοχη) εννοούσα ότι αυτές οι φωτογραφίες σου δεν περνάνε στο βάθος των πραγμάτων, δεν μου δημιουργούν εντάσεις.

Από τις 4 τελευταίες η πιο τολμηρή είναι αυτή

εδώ βοηθούντος και του θέματος, λύνεσαι, παίζεις και εσύ όπως το παιδί με το κύματα και το αποτέλεσμα είναι πιο ενδιαφέρον.

Καλή επίσης για διαφορετικούς λόγους βρίσκω και αυτή

σε μια αλά Bresson γεωμετρική και ισορροπημένη σύνθεση που δείχνει γνώση κάποιων βασικών κανόνων, αλλά και χωρίς ψυχή όπως συχνά συμβαίνει σε ότι προσπαθεί να είναι αψεγάδιαστο.
    Ίσως αυτό να είναι και το μοναδικό της ψεγάδι

Τις άλλες delete...άτολμες, άτολμες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ζήσης Καρδιανός (ziskar) : 19-10-2011 στις 23:51
    A thousand voices crying in the wilderness, begging to be heard...but no one is listening because everyone is talking...

Μέλος PhotoMind

συμφωνω απολυτα με την αναλυση του ζηση

My Social Networking

Add Ηλίας on instagram

Ας ανεβάσω μερικές ακόμα στο θέμα μου... αφού δεν με πολυπέρνει να σχολιάζω φωτογραφίες άλλων

Ανδρέα, Ζήση ευχαριστώ.
    Νομίζω οτι μερικά απο αυτά που είπε ο Ζήσης πριν θα κολάνε και σε μια απο δαύτες.
    Bill Brandt

Igor Stravinsky

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Andreas2000gr
    Περιοχή
    Βριλήσσια

Χαίρομαι που ανέβασες τις 3τελευταίες εικόνες σου, γιατί τελικά μόνο με παραδείγματα μπορούμε να γινόμαστε πιο πρακτικοί και χειροπιαστοί.

Ατολμη, σωστή στο κάδρο, σωστό - ακριβές χρώμα , παίζεις λιγάκι με τα κόκκινα και το άσπρο τοιχάκι που διαπερνά σχεδόν διαγώνια το κάδρο σου. Με λίγα λόγια βαρετή

Τολμηρή. Κυρίως λόγω του καδραρίσματος σου (άλλωστε εκεί είναι που ένας φωτογράφος συνήθως τολμάει). Ενδιαφέρον χρώμα που χωρίς να ξενίζει ως εξωπραγματικό έχει μία γλυκάδα που μας παρασέρνει από την πραγματικότητα.

Δικαιώματα - Επιλογές