Σελίδα 1 από 39 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 384

Θέμα: Ηλίας

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Ηλίας

My Social Networking

Add Ηλίας on instagram

Προεπιλογή Ηλίας

Χαίρετε, χαίρετε,

Να 'μαι λοιπόν να γράφω κι εγώ τις πρώτες μου γραμμές στο φορουμ του photomind. Η αλήθεια είναι οτι ούτε καν το φανταζόμουν(πως θα μπορούσα να συμμετέχω σ' αυτό) πριν περίπου 8 μήνες που πρωτογνώρισα το φόρουμ σας σαν επισκέπτης κι ειδικότερα ανακάλυψα την μορφή λειτουργίας του κι τα μέλη που το απαρτίζουν.

Μερικοί απο εσάς είσασταν άτομα που με τις φωτογραφίες σας με "μπλέξατε" στο κόσμο της φωτογραφίας. Τις δικές σας φωτογραφίες είδα κι είπα θέλω να ασχοληθώ με την φωτογραφία. Τους μεγάλους του είδους τους "γνώρισα" αργότερα.

Άλλοι με τα κείμενα σας με καταρτίσατε θεωρητικά κι μου δώσατε μια γεύση απο την καλλιτεχνική φωτογραφία αλλά κι διαδικασία της.

Τώρα, στον ίδιο διαδικτυακό χώρο απο την μια ελπίζω(είμαι πεπισμένος) να με βοηθήσετε με τα πολύτιμα σχόλια σας.
    Κι απο την άλλη ίσως κι εγώ με τις όχι τόσο καλοσχηματισμένες απόψεις μου για την φωτογραφία, την όχι ιδιαίτερα "έμπειρη" ματιά μου να σας δώσω κάτι. Τι δεν έχω ιδέα... εσείς κάνατε το λάθος κι με δεχτήκατε

Λοιπόν ας παρουσιαστώ κι λίγο φωτογραφικά με ένα μικρό σετάκι μου.

Αστυχρωμία

Οι δύο τελευταίες πρόσφατες. Κι κάποιες άλλες δεν έχουν αναίβει ή δεν τις έβαλα γιατί οι παραπάνω είναι μάλλον υπερβολικά πολλές για πρώτο μήνυμα

Ξέχασα να συστηθώ.
    Ηλίας, 19 χρονών, κατοικώ Αθήνα κι σπουδάζω στο Πα.Πει.

Υγ. Σε όποιο σχόλιο μου πιστεύετε οτι λέω μπούρδες να μου το επισημαίνετε. Άλλωστε κι λάθος να κάνετε σε μένα μόνο καλό μπορεί να κάνει...

Υγ.2 Τώρα στην αρχή ίσως ανεβάσω παλιές φωτογραφίες μου που θέλω την γνώμη σας. Αλλά μην ανησυχείτε δεν είναι κι παραπολλές

Υγ3. Τσέκαρα λίγο τις ηλικίες σας κι νιώθω λίγο άβολα... αλλά παράλληλα χαίρομαι
    "Η σύνθεση είναι σημαντική, αλλά, πιστεύω, κυρίως θέμα ενστίκτου. Αισθάνομαι οτι το πιο απλό πλησίασμσα μπορεί να είναι και το πιο αποτελεσματικό."
    Bill Brandt

"Ο αληθινός δημιουργός αναγνωρίζεται από την ικανότητα να βρίσκει πάντα, ακόμα και στα πιο κοινά, στα πιο ταπεινά πράγματα, στοιχεία άξια προσοχής."
    Igor Stravinsky

Εξοπλισμός: canon 5d | 28mm f/1.8 usm | 50mm f/1.8

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Παύλος Παυλίδης
    Περιοχή
    Αθηνα

My Social Networking

Add Παύλος Παυλίδης on instagram

Προεπιλογή Απάντηση: Ηλίας

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ηλίας Εμφάνιση μηνυμάτων

Υγ3. Τσέκαρα λίγο τις ηλικίες σας κι νιώθω λίγο άβολα... αλλά παράλληλα χαίρομαι [/SIZE]
    Αυτο τωρα το ειπες για καλο;

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη vasilikos
    Περιοχή
    Μαρκοπουλο Αττικης

καλως ορισες νεος
    περιμενω και την υποδοχη(κριτικη) επι των νεοσυλλεκτων,digibill

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Ζήσης Καρδιανός (ziskar)
    Περιοχή
    Ζάκυνθος

Ηλίας καλωσήρθες στο photomind!
    Εδώ, στην κοινότητά μας αποβλέπουμε σε μια αμφίδρομη επικοινωνία από την οποία ωφελούμαστε όλοι, παλιά και νέα μέλη, μεγαλύτεροι και νεότεροι ηλικιακά

Οι φωτογραφίες σου κερδίζουν από την παρουσίαση τους σαν ενότητα. Αν έδειχνες την οποιαδήποτε απ' αυτές μεμονωμένα θα προκαλούσες στην καλύτερη περίπτωση απορία.
    Τώρα το στίγμα είναι πιο σαφές. Επιλέγεις να ονομάσεις το σετάκι σου "αστυχρωμία" θεωρώντας ενδεχομένως ότι τονίζεις τα κύρια συστατικά των φωτογραφιών σου που είναι το χρώμα και το αστικό (ή προ-αστιακό) τοπίο. Όμως για μένα πιο εμφατική και σίγουρα όχι τυχαία είναι η ανθρώπινη απουσία. Εντάξει, μπορεί η ανθρώπινη παρουσία να υπονοείται κλπ αλλά αποφεύγεις σ' αυτές τις εικόνες να συμπεριλάβεις ανθρώπους απευθείας και αυτό είναι που τους δίνει την ιδιαιτερότητά τους.
    Όμως τελικά θα έλεγα ότι είναι λίγο άτολμες και δεν προκαλούν κάποια διάθεση αναστοχασμού που θα δικαίωνε περισσότερο την ύπαρξή τους.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ζήσης Καρδιανός (ziskar) : 18-10-2011 στις 13:25
    A thousand voices crying in the wilderness, begging to be heard...but no one is listening because everyone is talking...

Διαγραφή με αίτηση του
    Περιοχή
    creta

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ηλίας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαίρετε, χαίρετε...

νιώθω λίγο άβολα
    καλώς ήρθες ηλία,δεν υπάρχει κανείς λόγος να νιώθεις άβολα ,εδώ πετάμε τούβλα ο ένας στον άλλο, αλλά παρόλ’ αυτά η καλοπροαίρετη κριτική καλό κάνει σε όλους
    και φίλτραρε αυτά που ακούς εδώ πέρα,δεν είναι τίποτα de facto σωστό, απόψεις είναι,που άμα καταλάβεις πόσο διαφορετικές μπορεί να είναι από φωτογράφο σε φωτογράφο μπορείς να μπερδευτείς για τα καλά
    για το σετ θα συμφωνήσω με το ζήση, ίσως ξεχώριζα αυτή

με το συγκεκριμένο φωτισμό αλλά από άλλη γωνία,πιο μετωπικά τραβηγμένο το κτίριο και μάλλον από πιο μακριά
    καλή αρχή

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Andreas2000gr
    Περιοχή
    Βριλήσσια

Καλώς μας ήρθες Ηλία,

Η ηλικία είναι κάτι το τελείως σχετικό (λέμε όσοι είμαστε κάποιας ηλικίας) και ιδίως στα δικτυακά μέσα επικοινωνίας μη σου πω, πως μπορεί να εξαφανιστεί τελείως αν μόνοι μας δεν θέλουμε να τη κάνουμε εμφανή με την συμπεριφορά μας (και όχι λέγοντας ψέματα ή αποκρύβοντας την). Οπότε μην έχεις κανένα άγχος πολύ πιθανόν να υπάρχουν πολλοί νεότεροι σου εδώ μέσα (στη ψυχή και το μυαλό)

Αυτό που παρατηρώ εγώ στις φωτογραφίες σου είναι καταρχήν ότι καταλαβαίνεις τι σημαίνει φωτογραφία, πράγμα καθόλου αυτονόητο ακόμα και για ανθρώπους που ασχολούνται με τη φωτογραφία περίπου όσο και η ηλικία σου. Είναι εμφανή η προσπάθεια σου να πάρεις ένα συνηθισμένο κομμάτι της πραγματικότητας γύρω σου και το μετατρέψεις σε φωτογραφικό γεγονός.

Εφόσον έχεις δώσει και τίτλο αστυχρωμία στο σετάκι θα πω για το χρώμα ότι σε κάποιες μου αρέσει αρκετά (ίσως ενα κλικ λιγοτερο saturation σε κάποιες) ενώ στις σκοτεινές ή βραδυνές σου μου φαίνονται λίγο αταίριαστες στη συμμετοχή τους στο σετ.

Θα συμφωνήσω με τον Ζήση ότι ίσως ήθελαν λίγο περισσότερη τόλμη ώστε να κάνουν τη διαφορά.

Θα διάλεγα τη παρακάτω

Καλή συνέχεια

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη mandragoras
    Περιοχή
    αθηνα

καλως ορισες και απο εμενα συμφωνω με ζηση και τα ωραια σχολια του.. μου αρεσει η πρωτη και τριτη σε πρωτη.. περιμενω περισοτερα απο εσενα στο μελον..

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Παύλος Παυλίδης
    Περιοχή
    Αθηνα

My Social Networking

Add Παύλος Παυλίδης on instagram

Καλωσορισες και απο μενα λοιπον! Σωστες οι παρατηρησεις των προηγουμενων! Βλεπω μια σωστη προσεγγιση στο περιβαλλον σου και την επιλογη των θεματων σου, αλλα με μια αποστασιοποιηση. Δεν μπορω να δω τον Ηλια μεσα σε αυτες.

Αντε σιδεροκεφαλος!

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη MANOS_mm

Καλώς τον.

Ωραίες είναι οι φωτογραφίες σου και δείχνουν πως μπορείς να κάνεις καλά πράγματα.

Καλά τα είπαν οι από πάνω, δεν διαφωνώ σε κάτι.

Ήθελα μόνο να προσθέσω πως δεν μπορεί μια φωτογραφία να βασίζεται αποκλειστικά στη φόρμα του χρώματος, όσο γοητευτικό και αν είναι αυτό.

Κάτι που με βοηθάει στο να αποφασίζω για το αν μια φωτογραφία με εντυπωσιακά χρώματα όπως αυτές έχει κάτι περισσότερο να μου δώσει, είναι να τις κοιτάζω και σαν ασπρόμαυρες.
    Αν δεν μου πουν απολύτως τίποτα στην α/μ εκδοχή, καταλαβαίνω την αδυναμία τους.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν μπορώ να πω πως μου είναι εντελώς αδιάφορη η ασπρόμαυρη εκδοχή, αλλά από την άλλη, καταλαβαίνω πως ήθελε κάτι ακόμα για να γινει πιο ενδιαφέρουσα.

ωραία είναι τα κάδρα σου.

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη digibill
    Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Add digibill on instagram

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vasilikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλως ορισες νεος
    περιμενω και την υποδοχη(κριτικη) επι των νεοσυλλεκτων,digibill
    Μάλιστα κυρ λοχαγέ!
    Βρε καλώς τον νέοοοοοοοοοοοοοοοοοο!

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ζήσης Καρδιανός (ziskar) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηλίας καλωσήρθες στο photomind!
    Εδώ, στην κοινότητά μας αποβλέπουμε σε μια αμφίδρομη επικοινωνία από την οποία ωφελούμαστε όλοι, παλιά και νέα μέλη, μεγαλύτεροι και νεότεροι ηλικιακά
    Συνμφωνώ κι επαυξάνω! Εξάλλου, τα παραπάνω είναι οι συνήθεις ατάκες που λέμε όταν μυρίσουμε νέο αίμα στο φόρουμ και τρέξουμε να το κατασπαράξουμε στη γωνία! Και εδώ που τα λέμε, καιρός ήταν να φάμε και τίποτα καινούργιο, γιατί από κάτι Χάρηδες, κάτι Φοίβους και τα λοιπά δεν έχει μείνει ούτε κόκαλο για γλύψιμο!!

Καλώς τονα λοιπόν, σιδεροκέφαλος, καλοτάξιδος, ευκολόβραστος κλπ κλπ!

Στο φωτογραφικό σκέλος, καταρχάς προσωπικά έχω να επισημάνω το εξής: σιχαίνομαι τους τιτλους! Δείξε μας τις φωτογραφίες σου, αλλά άσε να μιλήσουν αυτές, σκέτες, χωρίς υποβοηθήσεις, χωρίς να προσπαθείς ("ύπουλα") να κατευθύνεις τη σκέψη μας ή το συναίσθημά μας. Μας δείχνεις μπούρδες; Ο τίτλος δε θα τις σώσει! Μας δείχνεις τρομερά πράγματα; Σίγουρα δε θα θυμόμαστε τον τίτλο, αλλά τις φωτογραφίες!
    ΟΚ, δέχομαι ότι κάποιοι τίτλοι περιγραφικοί μπορεί να έχουν ένα νόημα ταξινόμησης ίσως, αλλά από εκεί και πέρα λογοπαίγνια κλπ με αφήνουν αδιάφορο ή και με προκαταβάλλουν αρνητικά..... Προσωπικό μου κόλλημα; Πιθανών! Ας αποφανθούν οι ψυχαναλυτές!

Περί των συγκεκριμένων φωτογραφιών, θα συμφωνήσω 100% με αυτά εδώ:

Κάτι που με βοηθάει στο να αποφασίζω για το αν μια φωτογραφία με εντυπωσιακά χρώματα όπως αυτές έχει κάτι περισσότερο να μου δώσει, είναι να τις κοιτάζω και σαν ασπρόμαυρες.
    Αν δεν μου πουν απολύτως τίποτα στην α/μ εκδοχή, καταλαβαίνω την αδυναμία τους.
    Αυτό που παρατηρώ εγώ στις φωτογραφίες σου είναι καταρχήν ότι καταλαβαίνεις τι σημαίνει φωτογραφία, πράγμα καθόλου αυτονόητο ακόμα και για ανθρώπους που ασχολούνται με τη φωτογραφία περίπου όσο και η ηλικία σου. Είναι εμφανή η προσπάθεια σου να πάρεις ένα συνηθισμένο κομμάτι της πραγματικότητας γύρω σου και το μετατρέψεις σε φωτογραφικό γεγονός.
    Όμως για μένα πιο εμφατική και σίγουρα όχι τυχαία είναι η ανθρώπινη απουσία. Εντάξει, μπορεί η ανθρώπινη παρουσία να υπονοείται κλπ αλλά αποφεύγεις σ' αυτές τις εικόνες να συμπεριλάβεις ανθρώπους απευθείας και αυτό είναι που τους δίνει την ιδιαιτερότητά τους.
    Στα παραθέτω και πάλι για να τα τονίσω ως τροφή για σκέψη.
    Όπως πολύ σωστά είπε και ο Χαραλάμπης υπάρχουν πολλές διαφορετικές απόψεις εδώ μέσα, τίποτα δεν είναι defacto σωστό, φιλτράρισε ότι σου λέμε. Εγώ ας πούμε γουστάρω απίστευτα την ανθρώπινη απουσία, άλλοι όχι.

Συμπερασματικά: καλώς τον, δώσε σκεψη σε αυτά που σου τόνισα(-με) και δείξε μας κι άλλες.........!

Δικαιώματα - Επιλογές