Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 21
    Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Γιώργος Κυριακίδης
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Προεπιλογή Selective Contrast Editing

Δεν ξέρω πως να το εκφράσω πιο σωστά αλλά όλες οι ψηφιακές δίνουν ένα αποτέλεσμα άτονο και «γυαλιστερό»,πράγμα που δεν ικανοποιεί τους λάτρεις της κλασικής φωτογραφίας.

Υπάρχει όμως τρόπος στο photoshop να επέμβεις στο κοντράστ όπου θέλεις και όσο θέλεις.Να δώσεις λίγο «γρέζο» και υφή που πλησιάζει κατά πολύ το φίλμ.
    Κάτι τέτοιο έκανα στο Rites.
    Δείτε πως είναι μια φωτογραφία πριν και πως γίνεται μετά.
    ::

Να πω ότι οι επεμβάσεις που θα ακολουθήσουν αφορούν κυρίως τα γκρίζα μέρη μιας φωτογραφίας.Αν η φωτογραφία έχει τραβηχθεί ημέρα με ήλιο, λίγα πράγματα μπορούμε να κάνουμε.Αν πάλι έχουμε ένα RAW με έντονο κοντράστ αλλά μπορούμε να εξισορροπήσουμε κάπως την κατάσταση τότε ΟΚ.

Θα περιγράψω πολύ γενικά τι έκανα με αυτές τις φωτό.Είναι πολύ εύκολο αλλά χρειάζεται δουλίτσα.
    Αρχικά μια απλή μετατροπή σε α/μ και crop...

Βινιετάριμα, που το θέλει σίγουρα (το κάνω πρώτα πρώτα ώστε να χάσει και αυτό το ομαλό ντεγκραντέ του), και στην συνέχεια επιλέγω τα σκούρα γκρίζα με δεξί κλικ ,color range...

Δίνω ένα feather περίπου 100 pixels ...

...και ανοίγω το παραθυράκι brightness/contrast.Αυξάνω το κοντράστ μέχρι το σημείο που θέλω.

Στο cs3 έχουν αλλάζει πάρα πολύ την ρύθμιση αυτή.Την έχουν κάνει κάπως ασθενέστερη σε σχέση με την προηγούμενη έκδοση.Χρειάστηκε λοιπόν να πειράξω και το brightness.

Τέλος με τα σκούρα, πάω στα πιο ανοιχτά...

Το ίδιο και εκεί ..

Αυτό είναι πάνω κάτω.Απλό,έτσι; Μπορώ να το κάνω σε όσους τόνους του γκρι θέλω,όσο θέλω.
    Σε αυτές να πω οτι χρησιμοποίησα αρκετά και το dodge-burn και την τεχνική για το διάχυτο λευκό που περιγράφω εδώ και έχει πάνω κάτω την ίδια φιλοσοφία.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Κυριακίδης : 29-11-2009 στις 15:44

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη lolik
    Περιοχή
    Ξεσσαλονίκη

Προεπιλογή Απάντηση: RITES: το πως και το γιατί

Ωραίο το κλιπάκι σου.
    Την τεχνική θα τη δοκιμάσουμε και θα σου πούμε για απορίες αν είναι. Ευχαριστούμε

Είμαι μεγάλη καλλιτέχνης, αλλά θα αναγνωριστώ μετά το θάνατό σου - Αρκάς

Συγχαρητήρια στους αισιόδοξους - Quino

my photos

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη digibill
    Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Add digibill on instagram

Τώρα, εγώ που δεν κατάλαβα τι ακριβώς θες να μας πεις, είμαι εντελώς εκτός τόπου?

Τι ακριβώς προσπαθεί να επιτύχει αυτή η τεχνική? Να παίξουμε με το κόντραστ των σκούρων και των άσπρων?

Επίσης, με δεξί κλικ στην εικόνα μου βγαίνει το μενού κάθε εργαλείου, οπότε δεν υπάρχει επιλογή "color range". Την βρήκα στο μενού select, ωστόσο αν άφηνα την επιλογή Select στο "sampled colors" μου έλεγε ότι δεν επιλέχθηκε κάποια περιοχή της εικόνας!

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη MANOS_mm

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο digibill Εμφάνιση μηνυμάτων

Επίσης, με δεξί κλικ στην εικόνα μου βγαίνει το μενού κάθε εργαλείου, οπότε δεν υπάρχει επιλογή "color range". ....

Έχοντας επιλεγμένο ένα selection tool, με δεξί κλικ πανω στην εικονα, εμφανίζεται ένα μενού το οποίο μεταξύ άλλων περιέχει και την εν λογω εντολή.

Και εγώ απολαυσα το κλιπακι (καλή επιλογή από την ECM )

Για τη μέθοδο έχω αρκετές αντιρρήσεις (και για την άλλη που παραπέμπει το Link.)
    Δηλαδή αυτά που κάνουν πραγματικά, είναι κάτι διαφορετικό από αυτά που περιγράφονται στο κείμενο. Όμως ο κάθε φωτογράφος βρίσκει τελικά κάποια εργαλεία που τον εκφράζουν καλλιτεχνικά, οπότε τα υπόλοιπα είναι τεχνικές λεπτομέρειες.

Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Να παίξουμε με το κόντραστ των σκούρων και των άσπρων?
    Παίρνεις για παράδειγμα τους τόνους από 100 μέχρι 130,σύμφωνα με το ιστόγραμμα,και αυξάνεις το κοντράστ.Αν είναι λεία ,απαλή η μετάβαση από το 110 ως το 120 ,αυτό θα χαθεί.Θα αλλάξει μορφή,ή θα αποκτήσει λεπτομέρεια.
    Σε γενικές γραμμές αυτό επιτυγχάνει η μέθοδος.Δεν ξέρω αν τώρα γίνομαι απόλυτα κατανοητός.
    ...Τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Κυριακίδης : 22-04-2008 στις 16:58
    Οι φωτογραφίες μου

"I don't have any storytelling responsibility to what I'm photographing" - Garry Winogrand

Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Γιώργο, υπάρχει περίπτωση να ξανανεβάσεις τις φωτογραφίες του άρθρου? Έπαιξα λιγάκι, αλλά έχω κάποιες απορίες... Πχ, στο menu color range, δεν πρέπει να επιλέξω στο πάνω-πάνω drop-down list τα highlights ή τα shadows?

Μέλος PhotoMind

Εξαιρετικές εικόνες, εξαιρετικό το κλιπάκι,εξαιρετική μουσική...αλήθεια τι είναι (η μουσική)?

Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο clandestino Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξαιρετικές εικόνες, εξαιρετικό το κλιπάκι,εξαιρετική μουσική...αλήθεια τι είναι (η μουσική)?
    Jan Garbarek ,από το δίσκο rites.
    http://www.amazon.co.uk/Rites-Jan-Ga...1983740&sr=8-2
    thnx!

Γιώργο, υπάρχει περίπτωση να ξανανεβάσεις τις φωτογραφίες του άρθρου? Έπαιξα λιγάκι, αλλά έχω κάποιες απορίες... Πχ, στο menu color range, δεν πρέπει να επιλέξω στο πάνω-πάνω drop-down list τα highlights ή τα shadows?
    Έχω κάνει ένα on-screen demo video για την μέθοδο.
    Θα το δω άλλη μια φορά (απ' ότι θυμάμαι κάτι δεν μου άρεσε στο video αυτό) και αν είναι θα ανεβάσω κάτι.

Edit:
    Πάντως μέχρι να γίνει αυτό ,και αν γίνει ..

Στο drop-down list θα έχεις τικαρισμένο το "sampled colors" και με το χέρι θα επιλέξεις τον τόνο του γκρι που σε ενδιαφέρει. πειραματίσου λίγο με το fuzziness για να έχεις και τους παραπλήσιους τόνους και μετά δώσε feather περίπου 80-120 ανάλογα το μέγεθος της εικόνας. Πχ εγώ στα 8 megapixel βάζω 100 .

Η αρχική εικόνα είναι προτιμότερο να έχει χαμηλό κοντράστ.Αν δηλαδή κάνεις μετατροπή από raw μην ασχοληθείς με το κοντράστ της από πριν.Θα το πειράξεις τμήμα-τμήμα μετά.

Α! και κάτι ακόμα. Αν έχεις το CS3 ,στο menu brightness and contrast να έχεις τικαρισμένο και το "use legacy"
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Κυριακίδης : 15-01-2009 στις 04:10
    Οι φωτογραφίες μου

"I don't have any storytelling responsibility to what I'm photographing" - Garry Winogrand

Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Λοιπόν, τώρα την έπιασα επακριβώς την τεχνική και έμεινα μ@λ@κ@ς Μιλάμε ότι πετυχαίνει επακριβώς αυτό το καταπληκτικό μεταλιζέ κόντραστ που λάτρευα στα α/μ χαρτιά σταθερού κόντραστ και στα τυπώματα του Ronis!!
    Αυτό που μου διέφευγε ήταν η επιλογή των τόνων με το eye-dropper tool στο color range πλαίσιο διαλόγου

Τέλειο

Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Προεπιλογή Selective Contrast Editing

Είχα υποσχεθεί ότι θα ανεβάσω ένα on screen video tutorial για την μέθοδο που ακολουθώ στο ασπρόμαυρο.

Ιδού λοιπόν (δείτε το σε HD) :

Τι περιέχει το video:

1) την πιο απλή μετατροπή έγχρωμου σε ασπρόμαυρο
    2) την διαδικασία του επιλεκτικού κόντραστ
    3) έναν εύκολο τρόπο για σέπια τονισμό (ή κάθε άλλο τονισμό)

Εδώ και κάτι μέρες, πειραματίζομαι ακολουθώντας την ίδια περίπου μέθοδο και στο έγχρωμο με κάποιες τροποποιήσεις τις οποίες θα σταντάρω σύντομα.

Οι φωτογραφίες μου

Δικαιώματα - Επιλογές