Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11
    Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Eliza Patrinou
    Περιοχή
    on my cloudlet

Προεπιλογή Help! Ξαφνική παύση λειτουργίας keyboard και touchpad

Επειγόντως τη βοήθεια σας ..!!!!!

Σήμερα το πρωί δούλευα στο Laptop (Toshiba) ένα site που φτιάχνω. Έκλεισα το laptop και όλα οκ.
    Μόλις πήγα να ξανανοίξω το Laptop δεν δούλευε το πληκτρολόγιο και το touch pad.

Έκανα Login με το πληκτρολόγιο από easy access (screen keyboard) και

ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΦΤΙΑΞΩ ΘΑ ΣΟΥΛΟΠΩΣΩ Κ ΤΟ ΜΗΝΥΜ ΜΟΥ Μιας και γράφω από το άλλο laptop το διόρθωσα

Τι @@@ μπορεί να έχει γίνει, έτσι ξαφνικά;;; ??

PLEASE HELP !!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Eliza Patrinou : 12-11-2011 στις 18:26 Αιτία: Διόρθωση του μηνύματος γιατί ήταν χάλια γραμμένο
    personal site: www.corazonlibre.gr

L’appareil photographique est pour moi un carnet de croquis, l’instrument de l’intuition et de la spontanéité, le maître de l’instant qui, en termes visuels, questionne et décide à la fois. Pour « signifier » le monde, il faut se sentir impliqué dans ce que l’on découpe à travers le viseur.
    Henri Cartier-Bresson

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη fivos

Προεπιλογή Απάντηση: ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΕΙ ΤΟ ΠΛΗΚΤΟΛΟΓΙΟ ΤΟΥ ΛΑΠΤΟΠ

Ελίζα πολύ μυστήρια αυτό που γράφεις...

Έκανες καμμιά αναβάθμιση (Windows Update) και σου ήρθε κανένας λάθος driver ο οποίος ενεργοποιήθηκε στην επανεκίνηση?
    Δοκίμασες να ξεκινήσεις σε safe-mode?
    Όταν ξεκινάει το μηχάνημα (πριν μπει στα Windows) δουλεύει το πληκτρολόγιο?
    Μήπως χρησιμοποιείς εξωτερικό πληκτρολόγιο, έκανες κανένα hybernate και μετά έβγαλες το πληκτρολόγιο όσο το μηχάνημα ήταν κλειστό?

Επισης τι εννοείς "ΕΚΑΝΑ ΛΟΓΚΙΝ ΜΕ ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛ. ΟΘΟΝΗΣ"
    εννοείς πληκτροκτρολόγιο που φαίνεται στην οθόνη και το δουλεύεις με το mouse?
    Ένα εξωτερικό πληκτρολόγιο USB (ή κάποιο κανονικό με αντάπτορα USB) πιστεύω θα σου φανεί χρήσιμο για να λύσεις το πρόβλημα.

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Andreas2000gr
    Περιοχή
    Βριλήσσια

Από αυτά που λεει ο Φοίβος θα έμπαινα σε safe mode που σημαίνει ότι έχεις πληκτρολόγιο πριν ξεκινησουν τα win. Αν δεν έχεις ούτε από την αρχή τότε φοβάμαι πως είναι hardware το πρόβλημα.

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη g.kapa
    Περιοχή
    Π. Φάληρο - Ρέθυμνο

Κατά την εκκίνηση δοκίμασε να μπεις στο bios πατώντας F2 (ισχύει σε 2 διαφορετικά Toshiba που γνωρίζω) πριν ανοίξουν τα windows. Αν δεν ακούσει σημαίνει ότι έχεις πρόβλημα στο hardware (-> service). Προσωρινά ένα εξωτερικό πληκτρολόγιο USB θα σε βοηθήσει να δουλέψεις.

Αν ακούσει και μπει στο bios μάλλον έχεις κάποιο πρόβλημα από εγκατάσταση software (->επαναφορά σε προηγούμενη κατάσταση σωστής λειτουργίας)

Καλή επιτυχία!
    "... το σπουδαίο δεν είναι ν' αλλάξουμε τη ζωή μας, ονειροπολώντας μιαν άλλη πιο ενδιαφέρουσα, αλλά να κάνουμε να λαλήσει τούτη τη ζωή, όπως μας δόθηκε, την καθημερινή, την ταπεινή, την ανθρώπινη, όπου το καθετί που μπορούσε να γυρέψουμε πρέπει να υπάρχει. Σ΄αυτή τη δική μας ζωή, την αναφαίρετη και τη μοναδική (αφού κανένας άλλος δεν την έχει), που δίνει χυμό στα έργα μας και τα κάνει όμοια μ' εμάς, πρέπει να μάθουμε να βλέπουμε το θαύμα." Γ. Σεφέρης

Περιοχή
    on my cloudlet

Ουφ λοιπόν τώρα που γράφω από το άλλο Laptop και γράφω σαν άνθρωπος πάλι να εξηγήσω λίγο καλύτερα και να σας πω τι ακριβώς έχω κάνει.

Δεν έχω κάνει κανένα update τις τελευταίες μέρες!

Σήμερα το πρωί άνοιξα το laptop μου και δούλευα κάποια στιγμή έκλεισα το Laptop το οποίο μέχρι εκείνη την στιγμή δεν είχε κανένα απόλύτως πρόβλημα. Το μεσημεράκι άνοιξα το λαπτοπ για να συνεχίσω τη δουλειά μου αλλά προσπαθούσα να πατήσω τον κωδικό μου για να κάνω Login στα windows και δεν έκανε τπτ απολύτως, πήγα να κουνήσω τον κέρσορα με το touch pad πάλι τπτ....
    Σύνδεσα ένα bluetooth mouse για να δω τι παίζει αλλά επειδή δεν δούλευε (είχα ξεχάσει ότι το είχα καταργήσει επειδή είχε χαλάσει) το έβγαλα και έβαλα ένα usb mouse το οποίο και δούλεψε μια χαρά και το οποίο συνήθως δουλεύω όταν θέλω ποντίκι συχνά.

Για να καταφέρω να μπω στα windows άνοιξα το on screen keyboard από το easy access (Φοίβε ναι το πληκτρολόγιο που λες...μαγικό..άλλο να στο λέω και άλλο να δουλεύεις...), έτσι κατάφερα να γράψω τον κωδικό μου και να μπω στα windows.
    Αφού άνοιξαν τα windows συνέχισε να μην δουλεύει τπτ από το πληκτρολόγιο και από το touch pad φυσικά.

Έκανα κάποια update στα windows μπας και διορθωθεί αλλά τπτ.
    Προσπάθησα να κρατήσω το δεξί μου shift πατημένο αλλά έχει φάει κόλλημα και εδώ και κανά χρόνο σχεδόν δεν λειτουργεί, οπότε δεν είδα κάτι διαφορετικό τώρα.
    Προσπάθηα να μπω στο BIOS αλλά δεν μπόρεσα να πατήσω ούτε F12 ούτε F2 γιατί μάλλον δεν δουλεύουν ούτε σε εκείνη τη φάση...
    Το πλήκτρο FN δεν λειτουργεί ούτε αυτό (το οποίο όμως νομίζω ότι μετά από το τελευταίο format και το πέρασμα στα win7 δεν λειτουργούσε από τότε).

Νομίζω αυτά έχω προσπαθήσει να κάνω και να το πω ευγενικά @@@ κατάφερα...

Μάλλον hardware ε?? ...
    Ξέρει κανείς αν αξίζει; Αν είναι να μου πουν κανά 200άρι € να βάλω κανά εξωτερικό πληκτρολόγιο και να το καταπιώ...
    Αν έχετε οποιαδήποτε άλλη λύση/test, είμαι όλη ένα αυτί

Thanks !

P.s.: Πριν από ένα δευτερόλεπτο πήγα να ανοίξω πάλι το laptop για να δω μπας και έγινε τπτ..το touchpad (μόνο το touchpad) δούλεψε... το πληκτρολόγιο τπτ...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Eliza Patrinou : 12-11-2011 στις 18:45

L’appareil photographique est pour moi un carnet de croquis, l’instrument de l’intuition et de la spontanéité, le maître de l’instant qui, en termes visuels, questionne et décide à la fois. Pour « signifier » le monde, il faut se sentir impliqué dans ce que l’on découpe à travers le viseur.
    Henri Cartier-Bresson

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη fivos

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Eliza Patrinou Εμφάνιση μηνυμάτων
    P.s.: Πριν από ένα δευτερόλεπτο πήγα να ανοίξω πάλι το laptop για να δω μπας και έγινε τπτ..το touchpad (μόνο το touchpad) δούλεψε... το πληκτρολόγιο τπτ...
    Ελίζα δεν αποκλείεται βέβαια , αλλά δύσκολο ξαφνικά να χάλασε ολόκληρο το πληκτρολόγιο.
    Μπας και είναι τίποτα πιο κουφό, όπως π.χ να έχει κολλήσει κάποιο πλήκτρο πατημένο?
    Πάτα όλα τα πλήκτρα πολλές φορές το καθένα, έλεγξε την επαναφορά τους και ξαναξεκίνα το μηχάνημα.

ΥΓ: Μεγαλύτερες πιθανότητες κολλήματος έχουν τα μεγαλύτερα σε μέγεθος και τα πιο συχνά χρησιμοποιύμενα: Space, Ctrl, Shift, Alt, Enter

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Andreas2000gr
    Περιοχή
    Βριλήσσια

Προεπιλογή Απάντηση: Help! Ξαφνική παύση λειτουργίας keyboard και touchpad

Μπορεί να έφαγε κανα τράνταγμα και δεν κάνει επαφή. Η τελευταία λύση είναι να του ρίξεις τίποτα σφαλιάρες μπας και ξανακάνει επαφή (με κίνδυνο να ξεκολλήσει τίποτα άλλο )

Επίσης αστο αρκετή ώρα ανοικτό και μετά κάνε restart, με τη ζέστη διαστέλλονται οι επαφές και έχει περισσότερη πιθανότητα να δουλέψει (ίσως έτσι έπιασε και το touchpad)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andreas2000gr : 12-11-2011 στις 19:30

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη g.kapa
    Περιοχή
    Π. Φάληρο - Ρέθυμνο

Συμφωνώ με Φοίβο για κολλημένο πλήκτρο, και με Αντρέα για φάπες...

Κατά τ΄άλλα, αν είναι πρόβλημα hardware, ερώτηση στην αντιπροσωπεία (είναι από τις καλύτερες εν Ελλάδι) και αποφασίζεις... (υποθέτω είσαι εκτός εγγύησης)
    "... το σπουδαίο δεν είναι ν' αλλάξουμε τη ζωή μας, ονειροπολώντας μιαν άλλη πιο ενδιαφέρουσα, αλλά να κάνουμε να λαλήσει τούτη τη ζωή, όπως μας δόθηκε, την καθημερινή, την ταπεινή, την ανθρώπινη, όπου το καθετί που μπορούσε να γυρέψουμε πρέπει να υπάρχει. Σ΄αυτή τη δική μας ζωή, την αναφαίρετη και τη μοναδική (αφού κανένας άλλος δεν την έχει), που δίνει χυμό στα έργα μας και τα κάνει όμοια μ' εμάς, πρέπει να μάθουμε να βλέπουμε το θαύμα." Γ. Σεφέρης

Περιοχή
    on my cloudlet

Μπα τα πάτησα όλα τα πλήκτρα τπτ...

Έριξα και τις σφαλιάρες σαν έσχατη λύση τπτ...

Επίσης αν έχω καταλάβει σωστά (γιατί έχω ζαλιστεί πια) το touch pad λειτουργεί μόνο εφόσον ανοίξουν τα windows...........

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο g.kapa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατά τ΄άλλα, αν είναι πρόβλημα hardware, ερώτηση στην αντιπροσωπεία (είναι από τις καλύτερες εν Ελλάδι) και αποφασίζεις... (υποθέτω είσαι εκτός εγγύησης)
    Ε ναι..μετά από....Χμμμ 6; (νομίζω 6) χρόνια.... δε νομίζω πως με καλύπτει η εγγύηση
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Eliza Patrinou : 12-11-2011 στις 20:06

Henri Cartier-Bresson

Μέλος PhotoMind
    Περιοχή
    Thule (Βορειοανατολική Σκωτία, ντε!)...

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Eliza Patrinou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι το touchpad δουλεύει είναι πολύ ενθαρρυντικό (γιατί δεν αλλάζει εύκολα). Το να αλλάξεις πληκτρολόγιο είναι σχετικά φτηνό και -ανάλογα με το μοντέλο- εύκολο. Πριν κάτι μήνες άλλαξα πληκτρολόγιο στο Toshiba του πατέρα μου, με ένα που πήρα από το ebay. Βέβαια αυτός το είχε ποτίσει τσάι...

Το ότι ταυτόχρονα την είδαν κωλυόμενα πληκτρολόγιο και touchpad είναι ύποπτο, αλλά αφού δούλεψε το 2ο ας το αγνοήσουμε. Επίσης θεωρώ ότι δεν έφαγε το λάπτοπ σου πρόσφατα καμιά τούμπα, έτσι;

Γι αρχή, αφαίρεσε το πληκτρολόγιο και καθάρισε το με αιθυλική αλκοόλη. Βάλε το σε ένα ταψάκι ή κάτι ανάλογο, ρίξε από πάνω του το οινόπνευμα και άρχισε να πατάς τα κουμπιά σαν πιανίστας σε οίστρο. Μετά άφησε το μερικές ώρες να στεγνώσει πάνω σε ένα καλοριφέρ.

Αν δεν δουλέψει ούτε τότε, παίρνεις ένα καινούριο πληκτρολόγιο με ~10-20€.

Δικαιώματα - Επιλογές