Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 34
    Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη lolik
    Περιοχή
    Ξεσσαλονίκη

Προεπιλογή Saul Leiter (1923 - 2013)

"Saul Leiter"

Ο Saul Leiter γεννήθηκε στο Pittsburgh το 1923.
    Στα 23 του χρόνια εγκαταστάθηκε στη Νέα Υόρκη με σκοπό να γίνει ζωγράφος. Ενώ τα έργα του σύντομα εκτείθονταν σε διάφορες γκαλερί της πόλης, δεν κατάφεραν να έχουν εμπορική επιτυχία. Τελικά ο Leiter παρόλο που δε σταμάτησε ποτέ να ζωγραφίζει, κατάφερε να εξασφαλίζει τα «προς το ζειν» φωτογραφίζοντας μόδα για διάφορα περιοδικά στις δεκαετίες των 50’s και 60’s.
    Παράλληλα, συνήθιζε να τριγυρνά στους δρόμους της Νέας Υόρκης και καμιά φορά και της Ευρώπης, φωτογραφίζοντας για το κέφι του, αρχικά με ασπρόμαυρο και στη συνέχεια με έγχρωμο φιλμ.

Την εποχή εκείνη, η έγχρωμη φωτογραφία ήταν συνδεδεμένη κυρίως με διαφημίσεις και περιοδικά. Παρόλ'αυτά ο Leiter άρχισε να φωτογραφίζει στο δρόμο με έγχρωμο, κυρίως ληγμένο, φιλμ, καθώς τον γοήτευαν το τυχαίο και η έκπληξη των χρωματικών αλλοιώσεων, αλλά και το ότι δεν είχε τον πλήρη έλεγχο στη φωτογραφία που έπαιρνε.

Παρόλο που ο Edward Steichen είχε εκθέσει μερικές έγχρωμες φωτογραφίες του Leiter σε μια ομαδική έκθεση στο ΜΟΜΑ το 1953, ο Leiter φρόντισε να κρατήσει τις έγχρωμες φωτογραφίες του για περίπου 40 χρόνια μακριά από το κοινό (τις έδειχνε μόνο σε λίγους εκλεκτούς φίλους στο στούντιό του στα 50’s).
    «Πέρασα ένα μεγάλο μέρος της ζωής μου μακριά από τη δημοσιότητα και αυτό είναι ένα μεγάλο προνόμιο. Έτσι νομίζω ότι έμαθα να βλέπω αυτά που οι άλλοι δε βλέπουν και να αντιδρώ διαφορετικά σε καταστάσεις. Απλώς κοιτούσα τον κόσμο χωρίς να είμαι στ’ αλήθεια προετοιμασμένος για τίποτα», δηλώνει σήμερα.

Οι εικόνες του μοιάζουν πολλές φορές σαν φευγαλέες στιγμές στο χρόνο και στο χώρο και τα περίπλοκα αλληλοτεμνόμενα επίπεδα με τις διφορούμενες αντανακλάσεις που χρησιμοποιεί μοιάζουν να δημιουργούν μια εντελώς δική του, διαφορετική αστική πραγματικότητα.

Η ενασχόλησή του με τη ζωγραφική τον οδηγεί φωτογραφικά στο να δίνει πολλές φορές έμφαση στις μεγάλες επιφάνειες, να μη φοβάται γενικά τους μεγάλους άδειους /επαναλαμβανόμενους χώρους και να φτιάχνει τα κάδρα του πάνω σε μια προσεκτικά ισορροπημένη αλλά και ενδιαφέρουσα χρωματική παλέτα.

Η αλήθεια είναι ότι ανακάλυψα τον Leiter μέσα από μία συνέντευξη του Plossu, ο οποίος και τον εκθείαζε. Πάντως, ακόμη δεν μπορώ να κατασταλάξω αν μου αρέσει πολύ. Έχω την αίσθηση ότι βλέπει τα πράγματα με μια εντελώς ιδιαίτερη, αρκετά επηρεασμένη από τη ζωγραφική, ματιά και εκεί που στις φωτογραφίες του κάτι πάει να με χαλάσει, το σώζει τελικά.
    Εσείς, τι λέτε?

Μερικές ακόμη φωτογραφίες του (και λίγες ασπρόμαυρες) μπορείτε να δείτε στο http://www.photomind.gr/xtfiles/lolik/saulleiter/
    Πηγές: Saul Leiter - Early Color - Publisher: Steidl και
    "Saul Leiter: 1950-60s color and black-and white" by Jim Casper -

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χάρης Ξανθόπουλος : 04-05-2008 στις 11:21 Αιτία: Στοίχιση φωτογραφιών...

Είμαι μεγάλη καλλιτέχνης, αλλά θα αναγνωριστώ μετά το θάνατό σου - Αρκάς

Συγχαρητήρια στους αισιόδοξους - Quino

my photos

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη MANOS_mm

Προεπιλογή Απάντηση: Saul Leiter (1923-...)

Πολύ ωραίο το αφιέρωμα. Ευχαριστούμε

Δεν τον ήξερα αυτόν. Καλά που άκουσες τον Plossu και μας τον παρουσίασες.
    Με μπέρδεψε και μένα για λίγο.
    Μετά, χάζεψα την γκαλερί που έφτιαξες και όσο κοίταγα, τόσο περισσότερο μου άρεσε.

Έχει μερικές πολύ δυνατές φωτογραφίες όπως αυτή -->

Έχει πολλές καλές, αλλά είναι και άνισος. Και μερικές, αν δεν υπήρχαν δίπλα τους οι καλές … δεν θα είχαν καμία τύχη νομίζω.
    Ένα παράδειγμα είναι αυτή --> που αν τη δεις δίπλα στη --> καταλαβαίνεις πως αυτή η ασάφεια είναι μια προσεγμένη φόρμα και όχι κάτι τυχαίο.

Δεν ξέρω αν φταίνε και οι iLiKETRAiNS που άκουγα ταυτόχρονα (thanks Αχιλλέα), αλλά ο Leiter μου φάνηκε κάτι πολύ διαφορετικό από αυτή την ωραία φράση με την οποία ο ίδιος περιγράφει τον εαυτό του: «Απλώς κοιτούσα τον κόσμο χωρίς να είμαι στ’ αλήθεια προετοιμασμένος για τίποτα». Εμένα μου φαίνεται μια απεγνωσμένη – και αποστασιοποιημένη – ματιά, που περιγράφει μια παρακμή.
    Σαν όλη η ουσία να βρίσκεται σε αυτά τα ασήμαντα που φωτογραφίζει, σαν όλα τα υπόλοιπα να αποτέλεσαν ένα σκηνικό για τις φωτογραφίες του που τώρα πρέπει απλώς να πεταχτούν.

Thanks Lolik

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη digibill
    Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Add digibill on instagram

Δηλωνω ευθαρσώς ενθουσιασμένος

Πολύ μου άρεσε το χρώμα του, δεν μεέχουν συνεπάρει έτσι πολλοί άλλοι έγχρωμοι

Ευχαριστούμε που μας τον σύστησες

Spoiler!

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Χάρης Ξανθόπουλος
    Περιοχή
    Λακουβοχώρι Αμαρουσίου

Eίναι πολύ ενδιαφέρων φωτογράφος, όντως! Από χθες* τις έχω δει αρκετές φορές τις φωτογραφίες του, και ομολογώ πως αρκετές με ενθουσίασαν!

Θενξ lolik μας!

Spoiler!
    Crisis is the time when the old is dead, but the new cannot be born... Antonio Gramsci.

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Andreas2000gr
    Περιοχή
    Βριλήσσια

Σοφία σε ευχαριστούμε για το αφιέρωμα και τη γνωριμία με αυτόν τον πολύ ενδιαφέροντα φωτογράφο .

Είναι πραγματικά πολύ όμορφος ο τρόπος που το χρώμα εντάσσεται στο κάδρο του χωρίς να το καπελώνει. Είναι από τις λίγες έγχρωμες φωτογραφίες που με κάνουν να τις ξαναεπισκεφτώ. Η αλήθεια είναι πως δεν το κατέχω καλά το χρώμα γιατί δεν με ελκύει να το εξερευνήσω και γιαυτό το λόγο δεν έχω (εκτός από έναν εξειδικευμένο φωτογράφο) έγχρωμες παραστάσεις - προτάσεις στην βιβλιοθήκη μου. Για αυτό το λόγο είμαι ιδιάιτερα ικανοποιημένος όταν γνωρίζω από εδώ μέσα ενδιαφέροντες έγχρωμους φωτογράφους που δεν θα είχα τη περιέργεια να εξερευνήσω μόνος μου είτε μέσα από βιβλία είτε από το Internet.

Βέβαια υπάρχουν και κάποιες ασπρόμαυρες του Leiter τις οποίες θεωρώ καταπληκτικές. Και πάλι ευχαριστούμε Σοφία

Περιοχή
    Ξεσσαλονίκη

Πωπωωωωωωωωωω
    βλέπω ότι είχε επιτυχία το αφιέρωμα στον Leiter και γι'αυτό χαίρομαι διπλά. Επειδή αντιλαμβάνομαι ότι είμαστε κάπως προβληματισμένοι οι περισσότεροι φωτογραφικά με το χρώμα, φαντάστηκα ότι ο Leiter είναι μια καλή ευκαιρία για να πάρουμε μερικά ερεθίσματα.
    Πάντως αυτές που με εντυπωσιάζουν πάντα, είναι αυτές του στυλ των 4 τελευταίων που παρέθεσα στο αφιέρωμα, με τις μεγάλες επιφάνειες. Μ'αρέσει πώς τις εντάσσει στο κάδρο του χωρίς να κουράζει.
    Αυτά, να'στε καλά όλοι.

ΥΓ: Αν ανακαλύψω και τίποτα άλλο, με χαρά θα κάνω πάλι αφιέρωμα.Με πωρώσατε!

my photos

Περιοχή
    Ξεσσαλονίκη

Μία ακόμα φωτογραφία του που βρήκα τυχαία σήμερα.

Παρακαλώ να περαστεί στο index του φωτογράφου
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  f56leiter3.jpg Εμφανίσεις:  45 Μέγεθος:  54.3 KB  

my photos

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Azyx
    Περιοχή
    New York

Μπράβο Σοφία!!! Είναι ένας από τους αγαπημένους μου φωτογράφους, ούτε που το φανταζόμουν οτι μπορεί να μην τον ξέρετε. Πολύ χαμηλών τόνων και σπάνια ασχολήθηκε να κάνει το έργο του ευρύτερα γνωστό. Παραθέτω όμως ένα λινκ με μια απολαυστικότατη συνέντευξή του εδώ

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Παύλος Παυλίδης
    Περιοχή
    Αθηνα

My Social Networking

Add Παύλος Παυλίδης on instagram

Μπραβο Σοφια! Εξαιρετικο αφιερωμα, σε ενα αγνωστο για μενα εξαιρετικο φωτογραφο! Εκπληκτικη η τελευταια του φωτο που ανεβασες χωρια!!!

Μέλος PhotoMind
    Περιοχή
    Αθήνα

Eυχαριστούμε και πάλι Σοφία για τη συνέχεια στο αφιέρωμα στον Leiter (Παύλο ο ΠΡ δεν τον παρουσιάζει πλέον στο μάθημά του??!!). Ετσι ανανεώνεται και το ενδιάφερον μας και ξαναβλέπουμε φωτογραφίες σημαντικών φωτογράφων.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ο χαρακτηρισμός του ως "ο σπουδαιότερος όλων" από τον Bernard Plossu (σε μία συζήτηση-συνέντευξη στον Γιάννη Δημητριάδη στο περιοδικό του Κύκλου, τον Φωτοχώρο το 1998)

".... Η γυναίκα που μου τα έμαθε όλα αυτά είναι η Lisette Model, η δασκάλα τής Arbus. ΄Ηταν Αυστριακή με γαλλική κουλτούρα. Συναντηθήκαμε πολλές φορές στο San Francisco και στην Ευρώπη. Η Model ήταν πολύ αυστηρή με τους φωτογράφους. Οι γνωστοί φωτογράφοι τύπου Avedon, όταν την έβλεπαν να μπαίνει σε εγκαίνια έκθεσης, έτρεμαν. Για πολλά χρόνια χωρίς αμφιβολία ήταν αυτή που κυριαρχούσε πνευματικά πάνω στην αμερικανική φωτογραφία. ΄Ηταν μια μικρόσωμη και πολύ κομψή γυναίκα. Και οι φωτογραφίες της έχουν μεγάλη δύναμη και αυθεντικότητα. Αυτή μαζί με την Arbus και τον Weegee αποτελούν τη μεγάλη αμερικανική Σχολή φωτογραφίας, που τελικά έχει ευρωπαϊκά στοιχεία. ΄Οπως και ο Robert Frank και ο Louis Faurer. Αυτό όμως που με εκνευρίζει είναι ότι όλοι μιλάνε πάντα για τους ίδιους, ενώ υπάρχουν και πολλοί άλλοι. Ο Sid Grossman λόγου χάριν, ο Don Donaghy, ο Leo Levinstein, o John Koen, ο Saul Leiter, ο σπουδαιότερος όλων. Στη δεκαετία τού ’50 υπήρχαν πολλοί...."

Ολόκληρη η συνέντευξη στο http://photocircle.gr/content/view/23/38/lang,el/

Δικαιώματα - Επιλογές