Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 21
    Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Ζήσης Καρδιανός (ziskar)
    Περιοχή
    Ζάκυνθος

Προεπιλογή Διαβάζοντας φωτογραφίες

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  marketa_luskacova_edward_with_a_clock_off_cheshire_st_89.jpg Εμφανίσεις:  124 Μέγεθος:  53.1 KB

Ξανακοίταγα αυτή τη φωτογραφία της Marketa Luskacova σήμερα και ήθελα να μοιραστώ τον ενθουσιασμό μου μαζί σας.
    Ένας εκκεντρικός πλανώδιος πωλητής σε κάποια υπαίθρια αγορά του Λονδίνου, που κρατάει στα χέρια του ένα ευτελές ρολόι τοίχου. Και όμως αυτή η εικόνα έχει την δύναμη να μετατρέπεται στα μάτια μου σε ένα δυσοίωνο στοχασμό πάνω στην κυριαρχία του χρόνου. Ο τρόπος που μας δείχνει το ρολόι ο πωλητής αποτελεί μια εύγλωτη υπενθύμιση. Ο ίδιος έχει ένα πρόσωπο απόκοσμο και απειλητικό μέσα στην παραπλανητική και θεατρινίστικη κομψότητα του. Τα κρεμασμένα σακάκια και τα άδεια κελύφη των ερειπωμένων σπιτιών συμπληρώνουν το ζοφερό σκηνικό.

Συνέντευξη της Luskacova στο Photographers speak
    A thousand voices crying in the wilderness, begging to be heard...but no one is listening because everyone is talking...

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη mandragoras
    Περιοχή
    αθηνα

Προεπιλογή Απάντηση: Διαβάζοντας φωτογραφίες

ταξιδι στο χρονο...

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη stefanos_k
    Περιοχή
    Αετός Καρύστου, Εύβοια

Lightbulb Απάντηση: Διαβάζοντας φωτογραφίες

Το τι διαβάζει κανείς σε μία φωτογραφία έχει να κάνει με τόσα πολλά . . .
    τον χαρακτήρα και τις εμπειρίες του, την διάθεσή του εκείνη τη στιγμή, το ποιός είναι φωτογραφικά, το που και πως θα δει την φωτογραφία, και πολλά άλλα.

Ένα από αυτά που έχω προσέξει είναι, η σημαντικότητα του 'ποιός τράβηξε την συγκεκριμένη φώτο'
    διαφορετικά διαβάζουμε αν είναι ο φωτογράφος φίλος μας (έχουμε μιλήσει μαζί του κλπ) και διαφορετικά αν δεν τον ξέρουμε, υπάρχουν και πολλές ενδιάμεσες καταστάσεις (πχ 'φίλοι' στο διαδίκτυο). Και πολύ διαφορετικά αν είναι κάποιος γνωστός φωτογράφος. Αν τον έχουμε κατατάξει και στους "μεγάλους δάσκαλους" ξεκινάμε το διάβασμα με δεδομένο (τις περισσότερες φορές) ότι η φώτο είναι αριστούργημα.
    Αυτός είναι και ο λόγος που πάντα θα επιμένω για ένα ppw χωρίς ονόματα των φωτογράφων.

Πάντως θα μας έδινε μία πολύ όμορφη άσκηση, αν πχ, την καλύτερη του μήνα από το ppw την βάζαμε για διάβασμα

Btw: Ζήση ευχαριστούμε για το λινκ :-)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stefanos_k : 10-01-2012 στις 08:14
    you see , you feel , and the surprised eye , responce
    το blogάκι μου

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη lolik
    Περιοχή
    Ξεσσαλονίκη

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ζήσης Καρδιανός (ziskar) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  marketa_luskacova_edward_with_a_clock_off_cheshire_st_89.jpg Εμφανίσεις:  124 Μέγεθος:  53.1 KB

Ο τρόπος που μας δείχνει το ρολόι ο πωλητής αποτελεί μια εύγλωτη υπενθύμιση. Ο ίδιος έχει ένα πρόσωπο απόκοσμο και απειλητικό μέσα στην παραπλανητική και θεατρινίστικη κομψότητα του. Τα κρεμασμένα σακάκια και τα άδεια κελύφη των ερειπωμένων σπιτιών συμπληρώνουν το ζοφερό σκηνικό.
    ωραία η "ανάγνωσή" σου Ζήση.
    δυνατή φωτογραφία, με "ταρακούνησε", αν και το μυαλό μου δεν πήγε σε τίποτα από αυτά που περιγράφεις.

Είμαι μεγάλη καλλιτέχνης, αλλά θα αναγνωριστώ μετά το θάνατό σου - Αρκάς

Συγχαρητήρια στους αισιόδοξους - Quino

my photos

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Ζήσης Καρδιανός (ziskar)
    Περιοχή
    Ζάκυνθος

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lolik Εμφάνιση μηνυμάτων
    ωραία η "ανάγνωσή" σου Ζήση.
    δυνατή φωτογραφία, με "ταρακούνησε", αν και το μυαλό μου δεν πήγε σε τίποτα από αυτά που περιγράφεις.
    Μα δεν είναι αυτό το προνόμιο της μεγάλης τέχνης; Να μπορεί να μιλά με διαφορετικό τρόπο σε διαφορετικούς ανθρώπους;
    A thousand voices crying in the wilderness, begging to be heard...but no one is listening because everyone is talking...

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη lolik
    Περιοχή
    Ξεσσαλονίκη

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ζήσης Καρδιανός (ziskar) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα δεν είναι αυτό το προνόμιο της μεγάλης τέχνης; Να μπορεί να μιλά με διαφορετικό τρόπο σε διαφορετικούς ανθρώπους;
    σίγουρα!
    απλώς παρατηρώ ότι εγώ "διαβάζω" τη φωτογραφία πλέον πολύ περισσότερο διαισθητικά παρά με το μυαλό μου...
    δηλ . μπορεί να κοιτάω για πολλή ώρα μια φωτογραφία και να νιώθω πως έχει κάτι πολύ δυνατό που μου το μεταδίδει, αλλά συνήθως δεν μπαίνω στη διαδικασία να καταλάβω τι ακριβώς μπορεί να είναι αυτό και γιατί...(εκτός φυσικά από όταν πρέπει να σχολιάσω στο PPW)

Είμαι μεγάλη καλλιτέχνης, αλλά θα αναγνωριστώ μετά το θάνατό σου - Αρκάς

Συγχαρητήρια στους αισιόδοξους - Quino

my photos

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη wintermute

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lolik Εμφάνιση μηνυμάτων
    σίγουρα!
    απλώς παρατηρώ ότι εγώ "διαβάζω" τη φωτογραφία πλέον πολύ περισσότερο διαισθητικά παρά με το μυαλό μου...
    δηλ . μπορεί να κοιτάω για πολλή ώρα μια φωτογραφία και να νιώθω πως έχει κάτι πολύ δυνατό που μου το μεταδίδει, αλλά συνήθως δεν μπαίνω στη διαδικασία να καταλάβω τι ακριβώς μπορεί να είναι αυτό και γιατί...(εκτός φυσικά από όταν πρέπει να σχολιάσω στο PPW)
    Κάπως έτσι λειτουργώ και εγώ. Μάλλον δεν έχω αναπτυγμένη αρκετά την ικανότητα να περιγράφω με λέξεις αυτό που αισθάνομαι.

Η φωτογραφία πάντως είναι καταπληκτηκή! Merci Ζήση για το "κέρασμα".
    Though lovers be lost love shall not

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Greg Dallis
    Περιοχή
    Κοζάνη

Eκτος την φωτογραφιας λεω να κρατησω και αυτο χωρις ερωτηματικο.
    Τεχνη-Φωτογραφια=
    "Να μπορεί να μιλά με διαφορετικό τρόπο σε διαφορετικούς ανθρώπους"
    /http://www.flickr.com/photos/39997854@N02/

"Προσπάθησες. Απέτυχες. Δεν πειράζει. Να προσπαθήσεις ξανά. Να αποτύχεις ξανά. Να αποτύχεις καλύτερα."

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Andreas2000gr
    Περιοχή
    Βριλήσσια

Ζήση ευχαριστούμε τόσο και για την ερμηνεία σου όσο και για τους γόνιμους προβληματισμούς που βάζεις με το συγκεκριμένο μήνυμα. Η αλήθεια είναι ότι το Photomind χρειάζεται περισσότερα τέτοια μηνύματα σαν το δικό σου και είναι άλλωστε και ένας από τους λόγους που δημιουργήθηκε.

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη dimitriskl

Πολύ δυνατή φωτογραφία!!! Μπορείς να δώσεις χίλιες ερμηνείες και όλες να είναι "μέσα".

Ευχαριστώ, Ζήση.

Δικαιώματα - Επιλογές