Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 18

Θέμα: minigal

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Γιάννης Λιανός
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή minigal

Για να δείχνω τις φωτογραφίες μου, χρησιμοποιώ το minigal που χρησιμοποιούν και πολλοί εδώ μέσα.

Ωστόσο, βλέπω σε πολλούς που έχουν μεγάλο μέγεθος στα thumbnails των φωτογραφιών. Έψαξα στην κονσόλα διαχείρισης να βρω κάτι σχετικό, αλλά δεν βρήκα. Γνωρίζει κανείς πώς να αλλάξω το μέγεθος των thumbnails;

ευχαριστώ

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Μιχάλης Λυμπεράκος
    Περιοχή
    Αθηνα

Προεπιλογή Απάντηση: minigal

Όταν διάβαζα σχετικά μ' αυτό στο dpgr είδα που το ανέφερε ο Βασίλης (digibill) ότι το είχε κάνει. Από ότι κατάλαβα όμως αυτός που το γνωρίζει πάρα πολύ καλά το πρόγραμμα αυτό είναι ο momos οπότε μπορείς να του στείλεις ένα pm.
    Όλα όσα περιγράφουμε έγιναν, αλλά τίποτα δεν έγινε όπως τα περιγράφουμε.

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη MANOS_mm

Γιάννη, κατέβασε αυτήν που έφτιαξες και ανέβασε την έκδοση http://www.tangata.de/kh_mod/ . Είναι βελτιωμένη και μπορείς να καθορίζεις το μέγεθος των thumbs. Αν επιλέξεις μαύρο φόντο θα χρειαστεί μια μικρή παρέμβαση που περιγράφει πολύ αναλυτικά ο momos όπως προαναφέρθηκε.

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Μιχάλης Λυμπεράκος
    Περιοχή
    Αθηνα

Επί τη ευκαιρία επειδή έχω κι εγώ το minigal ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να έχω κλειδωμένο κάποιο φάκελλο με φωτογραφίες αλλά όταν ανεβάζω κάποια εδώ να μπορεί κανείς να την ανοίξει.
    Όλα όσα περιγράφουμε έγιναν, αλλά τίποτα δεν έγινε όπως τα περιγράφουμε.

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη digibill
    Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Add digibill on instagram

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο milyb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επί τη ευκαιρία επειδή έχω κι εγώ το minigal ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να έχω κλειδωμένο κάποιο φάκελλο με φωτογραφίες αλλά όταν ανεβάζω κάποια εδώ να μπορεί κανείς να την ανοίξει.
    Νομίζω ότι γίνεται, αρκεί να μας δώσεις το password που θα έχεις ορίσει. Γενικά πάντως, αν θες να έχεις διαχείριση πρόσβασης στην gallery σου, ίσως θα έπρεπε να προτιμίσεις τον Coppermine, είναι καλύτερος σε αυτόν τον τομέα....

Σχετικά με την αλλαγή μεγέθους thumb, αν το προσπαθήσετε μην ξεχάσετε και αυτό!

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Eliza Patrinou
    Περιοχή
    on my cloudlet

Προεπιλογή Απάντηση: minigal (heeeeeelp)

Heeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeellllllll lllllllllpppppppppppppppp

γιατί κοντεύω να το σπάσω

Χθες μπήκα στη minigal μου και ανέβασα κάποιες φώτος από Λονδίνο έτσι ώστε να τις πάρει ο φίλος μου όμως αφού "ανέβασα" μερικές συνειδητοποίησα ότι δεν θα επαρκούσε ο χώρος οπότε τελικά τις ανέβασα στο facebook.

Το απόγευμα από το pc του σπιτιού πήγα να μπω πάλι στην minigal για να σβήσω τις φωτογραφίες που είχα ανεβάσει, εν τω μεταξύ μου ήρθε και ένα mail από τη host μου ότι υπερκαλύπτω το χώρο και να διαγράψω αρχεία ή να αγοράσω κι άλλο χώρο μπλα μπλα.

Πάω που λέτε στην σελίδα admin της minigal πατάω τον ωραίο μου τον κωδικό και μου βγάζει αυτό :

PERMISSION ERROR: Cannot write to gallery root folder!

Chmod your gallery folder to 777

Login again
    Πατάω login again και με βγάζει πάλι στη σελίδα του admin μόνο που τώρα από κάτω από το πεδίο για το password γράφει και :

Enter password

This section is password protected

Error: You seem to have a version newer than the one online!

Τι @@@@ γίνετε; Πως είναι δυνατόν χθες να εμπαίνα κανονικά και από το απόγευμα τπτ. Προσπάθησα και από το laptop σήμερα αλλά πάλι τα ίδια. Εν τω μεταξύ προσπαθώ να μπω στο panel του site μου και δεν φορτώνει καν η σελίδα...

Έχει κανείς ιδέα;
    personal site: www.corazonlibre.gr

L’appareil photographique est pour moi un carnet de croquis, l’instrument de l’intuition et de la spontanéité, le maître de l’instant qui, en termes visuels, questionne et décide à la fois. Pour « signifier » le monde, il faut se sentir impliqué dans ce que l’on découpe à travers le viseur.
    Henri Cartier-Bresson

Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Προεπιλογή Απάντηση: minigal (heeeeeelp)

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Eliza Εμφάνιση μηνυμάτων
    PERMISSION ERROR: Cannot write to gallery root folder!

Chmod your gallery folder to 777

Login again
    Αυτό σημαίνει ότι ο φάκελλος της gallery σου δεν έχει δικαιώματα write επάνω του, συνεπώς δεν μπορείς να τον τροποποιήσεις / γράψεις / ανεβάσεις αρχεία. Κατά συνέπεια, δεν μπορείς ούτε log-in να κάνεις, μιας και κατά το log-in όλο και κάτι γράφεται αυτόματα.....

Ίσως αυτό να συμβαίνει αυτόματα από την εταιρεία hosting, έτσι ώστε μόλις συμπληρώσεις τον μέγιστο χώρο σου, σου κόβουν τα write permissions ώστε να μην ανεβάσεις άλλο......

Με ένα πρόγραμμα ftp (σαν πχ το mozilla ftp) δοκίμασε να συνδεθείς μέσω ftp στον ιστοχώρο σου, να δεις τι δικαιώματα (permissions) έχει ο φάκελός σου και αν μπορείς να το αλλάξεις (αυτό το "777" που σου αναφέρει σημαίνει ότι του δίνεις δικαίωμα προσπέλασης, ανάγνωσης ΚΑΙ εγγραφής από όλους).

Αν σου φαίνονται όλα τα παραπάνω.... κινέζικα και δεν σκαμπάζεις από ftp, άστο μην τα κάνεις μαντάρα και απλά στείλε ένα mail στον hosting provider σου εξηγώντας το πρόβλημα.....

(εμ, τι να σας κάνω με τα winblows... Αν είχατε OS ή Linux θα παίζατε τα permissions στα δάχτυλα...... ε Lenswide? )

Error: You seem to have a version newer than the one online!
    Αυτό δεν είναι τίποτα σημαντικό, εμένα μου το βγάζει συνέχεια
    Αν έχεις περάσει το kh_mod είναι λογικό να συμβαίνει, αφού το minigal script έχει σταματήσει να βελτιώνεται εδώ και πολύ καιρό και κατά τον έλεγχο νέας έκδοσης, βλέπει ότι εσύ έχεις μια άλλη έκδοση από την "επίσημη" (νεότερη, αφού το kh_mod είναι νεότερο από το minigal)

Περιοχή
    on my cloudlet

Ok μπήκα μέσω ftp έσβησα κάποια αρχεία που δεν χρειαζόμουν και μου έδωσε πρόσβαση και στη minigal κανονικά...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Eliza Patrinou : 09-01-2009 στις 13:02

L’appareil photographique est pour moi un carnet de croquis, l’instrument de l’intuition et de la spontanéité, le maître de l’instant qui, en termes visuels, questionne et décide à la fois. Pour « signifier » le monde, il faut se sentir impliqué dans ce que l’on découpe à travers le viseur.
    Henri Cartier-Bresson

Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Eliza Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ok μπήκα μέσω ftp έσβησα κάποια αρχεία που δεν χρειαζόμουν και μου έδωσε πρόσβαση και στη minigal κανονικά...

Μεγάλο πράμα το ftp...... Μεγάλη η χάρη του

Περιοχή
    on my cloudlet

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο digibill Εμφάνιση μηνυμάτων

Μεγάλο πράμα το ftp...... Μεγάλη η χάρη του
    Ναι! ναι!

Henri Cartier-Bresson

Δικαιώματα - Επιλογές