Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 27
    Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη lolik
    Περιοχή
    Ξεσσαλονίκη

Προεπιλογή Απάντηση: Τυχαίο αποτέλεσμα...

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stavrosstam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο 214ο τεύχος του "Φωτογράφου" γίνεται μια αναφορά- με έντονο σκεπτικισμό- στο θέμα αυτό από τον Κωστή Αντωνιάδη, τον προβληματισμό του οποίου συμμερίζομαι.
    θα με ενδιέφερε πολύ να διαβάσω αυτό το άρθρο. Υπάρχει κάπου on-line?

Εντελώς τυχαία τις τελευταίες μέρες ασχολούμαι με κάτι που μοιάζει μ'αυτό και έχω πορωθεί. Θα σας το δείξω άμα το τελειώσω ποτέ (και καλό κράξιμο ).
    Σε γενικές γραμμές αυτό που έχω να πω είναι ότι σίγουρα χάνεις αυτή την αδρεναλίνη κατά τη διάρκεια που ψάχνεις γύρω σου για το κατάλληλο κλικ, μπορείς όμως να νιώσεις κάτι αντίστοιχο όταν ψάχνεις για το κατάλληλο "κάδρο μέσα στο κάδρο". (νομίζω κι ο Μάνος είχε κάνει κάτι αντίστοιχο με περαστικούς που φωτογράφιζε κάπου στο εξωτερικό και μετά κρόπαρε).

Anyway, για τον τύπο με το World Press Photo, μπορείτε να διαβάσετε ένα ενδιαφέρον άρθρο εδώ (δείτε και το βίντεο που έχει κάτω αριστερά), αν και ο τύπος απ'ό,τι κατάλαβα δεν ενδιαφέρεται τόσο για το καλλιτεχνικό αποτέλεσμα, όσο για το να "πιάσει" ασυνήθιστα-περίεργα γεγονότα μέσα από τις κάμερες της Google και να βολτάρει εικονικά για ένα εξάμηνο στα σοκάκια διαφόρων πόλεων του κόσμου .

wintermute, ευχαριστούμε για τον προβληματισμό

Είμαι μεγάλη καλλιτέχνης, αλλά θα αναγνωριστώ μετά το θάνατό σου - Αρκάς

Συγχαρητήρια στους αισιόδοξους - Quino

my photos

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Andreas2000gr
    Περιοχή
    Βριλήσσια

Λοιπόν καταρχήν φυσικά αν τις τράβαγα με τη μηχανή μου θα τις κράταγα.

Τώρα στο προβληματισμό με το google street θα προσθέσω ότι για εμένα παίζει σημασία η μοναδικότητα της ματιάς και της στιγμής στη φωτογραφία δρόμου και γενικότερα στη φωτογραφία φυσικά. Με λίγα λόγια αν και εφόσον κάτσω και ψάξω για 6 μήνες ή ένα χρόνο (δεν έχει σημασία το πόσο) εγώ ή κάποιος από εμάς το G street τότε θα βρω το συγκεκριμένο στιγμιότυπο και θα "πάρω" μία ολόιδια φωτογραφία. Εδώ δίπλα δίπλα φωτογραφίζουμε και στο ίδιο θέμα βγάζουμε διαφορετικές φωτογραφίες γιατί απλά και λίγα χιλιοστά διαφορά κάνουν τη καλή από τη κακή φωτογραφία.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως, είναι σα να λέμε ότι άμα βρεις κάπου τη τάδε φωτογραφία του Bresson, μπορείς να τη φωτογραφήσεις και να τη κάνεις δική σου. Απλά στην έχουμε κρύψει κάπου και θα σου πάρει χρόνο να την βρεις (εσύ ή όποιος άλλος ακόμα τη βρει).

Η διαφορά που βλέπω εγώ είναι αν από ένα μεγάλο κάδρο δικό μου, ψάχνω να βρω ένα μικρότερο κάδρο πάλι δικό μου τότε πάλι έχω εγκλωβίσει χωροχρονικά αυτό το κομμάτι της πραγματικότητας μόνο εγώ. Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως το google το προσφέρει δημόσια σε όλους και είναι απλά θέμα χρόνου να το ανακαλύψεις και να το κοπιάρεις.

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Ζήσης Καρδιανός (ziskar)
    Περιοχή
    Ζάκυνθος

Θα απαντήσω με έναν αφορισμό που όπως κάθε αφορισμός έχει μεγάλη δόση αυθαιρεσίας και απολυτοσύνης. Κατά την γνώμη μου το google street είναι ο αυνανισμός της φωτογραφίας δρόμου
    Μοναχικά και με το πάσο σου και έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο εδώ που τα λέμε
    Δεν έχει καμιά σημασία αν κάποιες φωτογραφίες, ο Θεός να τις κάνει, "τύχει" να ψιλοβλέπονται.
    Τώρα ο κάθε Wolf και Richard, βάζει την υπογραφή του κάτου από μια επιλογή και καμώνεται τον artist-photographer γιατί ο μύλος του μεταμοντερνισμού όλα τα αλέθει. Εδώ έγινε γνωστή η άλλη που ξαναφωτογράφισε τις φωτογραφίες του Evans Τους άλλαξε το context τρομάρα της.
    A thousand voices crying in the wilderness, begging to be heard...but no one is listening because everyone is talking...

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη stavrosstam
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lolik Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα με ενδιέφερε πολύ να διαβάσω αυτό το άρθρο. Υπάρχει κάπου on-line?
    Δυστυχώς δεν κατάφερα να το βρω αναρτημένο κάπου. Αν θέλεις μου δίνεις μέσω π/μ το mail σου να σου το στείλω σκαναρισμένο.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ζήσης Καρδιανός (ziskar) Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο μύλος του μεταμοντερνισμού όλα τα αλέθει.
    Πες τα, Ζήση!...

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη stefanos_k
    Περιοχή
    Αετός Καρύστου, Εύβοια

Θα απαντήσω με έναν αφορισμό που όπως κάθε αφορισμός έχει μεγάλη δόση αυθαιρεσίας και απολυτοσύνης. Κατά την γνώμη μου το google street είναι ο αυνανισμός της φωτογραφίας δρόμου
    Μοναχικά και με το πάσο σου και έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο εδώ που τα λέμε
    Δεν έχει καμιά σημασία αν κάποιες φωτογραφίες, ο Θεός να τις κάνει, "τύχει" να ψιλοβλέπονται.
    Τώρα ο κάθε Wolf και Richard, βάζει την υπογραφή του κάτου από μια επιλογή και καμώνεται τον artist-photographer γιατί ο μύλος του μεταμοντερνισμού όλα τα αλέθει. Εδώ έγινε γνωστή η άλλη που ξαναφωτογράφισε τις φωτογραφίες του Evans Τους άλλαξε το context τρομάρα της.
    για άλλη μία φορά θα συμφωνήσω με τον Ζήση
    μου θυμίζει αυτούς που τραβάνε 5000 φώτος σε μία βδομάδα και κάθονται άλλη μία βδομάδα να διαλέξουν, και αφού διαλέξουν αρχίζουν να κροπάρουν
    αν είναι αυτό φωτογραφία . . .

τελικά ισχύει το δίκαιο του καλά διαφημισμένου/δικτυωμένου ._
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stefanos_k : 19-01-2012 στις 09:07
    you see , you feel , and the surprised eye , responce
    το blogάκι μου

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη digibill
    Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Add digibill on instagram

Κατά την γνώμη μου το google street είναι ο αυνανισμός της φωτογραφίας δρόμου
    Καλό
    Μόνο που εδώ μάλλον δεν ισχύει το «αν πετύχει η μ@λ@κι@ τύφλα να'χει το ##@$%@%μήσι»

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη lolik
    Περιοχή
    Ξεσσαλονίκη

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο digibill Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλό
    Μόνο που εδώ μάλλον δεν ισχύει το «αν πετύχει η μ@λ@κι@ τύφλα να'χει το ##@$%@%μήσι»
    αλλά και το πολύ το τάκα-τάκα...

γι'αυτό καλύτερα να βγαίνουμε έξω να ..."φωτογραφίζουμε"...

Είμαι μεγάλη καλλιτέχνης, αλλά θα αναγνωριστώ μετά το θάνατό σου - Αρκάς

Συγχαρητήρια στους αισιόδοξους - Quino

my photos

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Ζήσης Καρδιανός (ziskar)
    Περιοχή
    Ζάκυνθος

Στο θέμα της οικιοποίησης και του σφετερισμού της δουλειάς των άλλων στην τέχνη, αναφέρεται άρθρο των NYT.

Τα ζητήματα που θίγονται αφορούν και την χρήση του Street View για καλλιτεχνικούς λόγους με μια ουσιώδη αλλά και πολύ βολική διαφορά. Κανείς δεν μπορεί να κατηγορηθεί για οικιοποίηση του καλλιτεχνικού έργου κάποιου άλλου αφού το google street view δεν διεκδικεί καλλιτεχνικούς τίτλους.

Αποτελεί λοιπόν ένα καθαρό πεδίο που ο επίδοξος "καλλιτέχνης-φωτογράφος" μπορεί να ξεσαλώνει ελεύθερα, να μην ανησυχεί για δικαστικές διώξεις και να ισχυρίζεται επιπλέον, σχεδόν αυτονόητα, ότι κάνει "δίκαιη χρήση" (fair use) του πρωτότυπου υλικού αφού του προσδίδει μια μεγαλύτερη αξία απ' αυτή που είχε αρχικά.

Για το θέμα είχε επίσης γράψει και ο Blake Andrews με τον γνωστό ευφυή σαρκασμό του.
    Από τις απόψεις που αναφέρει, ιδιαίτερο ενδιαφέρον έχει, για την σκανδαλώδη κατά την γνώμη μου αντιστροφή που το καλλιτεχνικό κατεστημένο επιχειρεί, η γνώμη κάποιου "ευσυνείδητου σφετεριστή καλλιτέχνη" με το όνομα Joachim Schmid ο οποίος ούτε λίγο ούτε πολύ μας λέει:
    "Η περιπλάνηση στους εικονικούς δρόμους έχει ξεπεράσει την φωτογραφία δρόμου.
    Κυκλοφορεί άραγε ακόμα κανείς με μια κάμερα στο χέρι, άλλο από τα πανταχού παρόντα ζιζάνια ψηφιακών στιγμιοτύπων;"
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ζήσης Καρδιανός (ziskar) : 19-01-2012 στις 15:33
    A thousand voices crying in the wilderness, begging to be heard...but no one is listening because everyone is talking...

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη virgo

Για να απαντήσω στην αρχική ερώτηση, ναι θα τις κρατούσα σε ένα φάκελο "various". Η γνώμη μου για τη διαδικασία του "street view by google" είναι ότι δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τη "φωτογραφία-φωτογράφιση". Το βλέπω σαν ένα παιχνίδι παζλ όπου ένα παιδί θα ενδιαφερόταν για εικόνες με έντονα χρώματα, αυτοκινητάκια, κάποιος άλλος για περίεργα κτίρια κάποιος άλλος για εικόνες που μοιάζουν με φωτο δρόμου.. Σίγουρα μπορεί το αποτέλεσμα να είναι εντυπωσιακό, ενδιαφέρον, σπάνιο, όμως δεν θα πρέπει να το κρίνουμε σαν φωτογραφία αλλά σαν μία ωραία ιδέα-πρόταση ?εικαστικού περιεχομένου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη virgo : 19-01-2012 στις 17:47

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη g.kapa
    Περιοχή
    Π. Φάληρο - Ρέθυμνο

Εγώ το είδα και λίγο διαφορετικά...

Αυτόν τον καιρό διαβάζω αυτό

Πήγα λοιπόν μια βόλτα μέχρι "εκεί" και έκανα κι ένα κλικ (ΑΜ) στο 821, 6th Ave... Και μια που ήμουν "εκεί" πήγα και λίγο πιο κάτω, και έκανα άλλο ένα με χρώμα.

Η αλήθεια είναι ότι έκανα πολλά (πάρα πολλά) αλλά διάλεξα να σας δείξω μόνο αυτά τα δύο...
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  6th_ave_NY_1.jpg Εμφανίσεις:  33 Μέγεθος:  79.4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  821-6th_ave_NY-1bw-cr_1.jpg Εμφανίσεις:  27 Μέγεθος:  91.6 KB  
    "... το σπουδαίο δεν είναι ν' αλλάξουμε τη ζωή μας, ονειροπολώντας μιαν άλλη πιο ενδιαφέρουσα, αλλά να κάνουμε να λαλήσει τούτη τη ζωή, όπως μας δόθηκε, την καθημερινή, την ταπεινή, την ανθρώπινη, όπου το καθετί που μπορούσε να γυρέψουμε πρέπει να υπάρχει. Σ΄αυτή τη δική μας ζωή, την αναφαίρετη και τη μοναδική (αφού κανένας άλλος δεν την έχει), που δίνει χυμό στα έργα μας και τα κάνει όμοια μ' εμάς, πρέπει να μάθουμε να βλέπουμε το θαύμα." Γ. Σεφέρης

Δικαιώματα - Επιλογές