Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Ποιός παράγοντας καθόρισε περισσότερο την φωτογραφική σας εξέλιξη;

Ψήφισαν
19. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Σεμινάρια & workshops (βραχύβια σχέση)

1 5.26%
  • Σχολές & δάσκαλοι (μακροχρόνια σχέση)

9 47.37%
  • Internet, κοινωνικά δίκτυα & συντροφική κριτική

5 26.32%
  • Μοναχική καλλιτεχνική αναζήτηση & ενδοσκόπηση

4 21.05%
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 11 από 11
    Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη fivos

Προεπιλογή Απάντηση: Δημοσκόπηση - Παράγοντες εξέλιξης

Ωραία ερώτηση Ζήση, γιατί μας βάζει στο τρυπάκι να σκεφτούμε τον σημαντικότερο παράγοντα

Ας πάρω τις επιλογές σου μία προς μία...

1. Σεμινάρια & workshops (βραχύβια σχέση)
    Χωρίς να αποκλείσω την περίπτωση να συμετέχει κάποιος σε ένα σεμινάριο ανυποψίαστος και να τού 'ρθει έτσι η επιφοίτηση να σχοληθεί πιο ενεργά, νομίζω πως τα σεμινάρια του είδους αποτελούν συνήθως συνειδητή επιλογή κάποιου που έχει ήδη ενεργοποιηθεί στη φωτογραφία.

2. Μοναχική καλλιτεχνική αναζήτηση & ενδοσκόπηση
    Απαραίτητη προυπόθεση για πολλά πράγματα στη ζωή μας...
    Η ενδοσκόπηση κι η εσωστρέφεια νομίζω ανοίγουν όλους τους δρόμους από το παντού ως το πουθενά: ποίηση, ζωγραφική, φωτογραφία, όλων των ειδών οι τέχνες, ναρκωτικά, αυτοκτονία...

Τον τελευταίο καιρό, μας βλέπω όλους μπροστά σε μια οθόνη internet ή με ένα κινητό στο χέρι, σε κάθε στιγμή: στην αίθουσα αναμονής, στη στάση του λεωφορείου, ταξιδεύοντας...
    Είτε θα μιλάμε διαρκώς με κάποιον -γιατί αλλιώς θα πρέπει να μιλήσουμε με τον εαυτό μας- είτε θα απασχολούμε το μυαλό μας παίζοντας π.χ. κάποιο παιχνίδι -γιατί αλλιώς θα πρέπει να "εφεύρουμε" ένα δικό μας εσωτερικό παιχνίδι, κι αυτό όλο και δυσκολεύει όσο μεταμορφωνόμαστε σε καταναλωτές πληροφορίας και ερεθισμάτων-κονσέρβα.
    Αναρωτιέμαι: Μήπως η ποίηση του μέλλοντος θα γράφεται τελικά μόνο από αυτούς που δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να αγοράσουν κινητό ή να έχουν σύνδεση internet?

3. Internet, κοινωνικά δίκτυα & συντροφική κριτική
    Τα θεωρώ μέσο -πολύ σημαντικό βέβαια- αλλά όχι βασικό παράγοντα. Ο βασικός παράγοντας για μένα είναι ο άνθρωπος, το ποιος συμμετέχει δηλ. το που συμμετέχει και το με ποιους συνδιαλέγεται. Είναι σα να λέμε ότι η μουσική δε θα υπήρχε χωρίς το ραδιόφωνο ή χωρίς τον ηλεκτρισμό.
    Τα μέσα διευρύνουν την πρόσβαση σε πληροφορίες που θα κάναμε αλλιώς χρόνια να συλλέξουμε, όπως κάνουν εφικτή και την επικοινωνία με ανθρώπους που είναι μακριά και πιθανόν να μην τους γνωρίζαμε ποτέ.
    Ταυτόχρονα όμως υποκαθιστούν την φυσική επαφή των ανθρώπων και δημιουργούν έναν πληθωρισμό εικόνων, πληροφορίας και ηλεκτρικής επικοινωνίας και μπορείς τελικά πολύ εύκολα να χαθείς και να αναλωθείς εκεί, εξουθενωμένος, χωρίς χρόνο για ενδοσκόπηση και χωρίς να παράγεις ποτέ τίποτα.

4. Σχολές & δάσκαλοι (μακροχρόνια σχέση)
    Δε θα το αναλύσω, θα πω απλά πως -για μένα- είναι το σημαντικότερο. Όχι απαραίτητα με την έννοια των διορισμένων / επισήμων δασκάλων αλλά γενικότερα των ανθρώπων που μας εμπνέουν και γίνονται μέντορές μας.

Δύο ανθρώπους έχω να αναφέρω:

Τον θείο μου και νονό μου, επαγγελματία φωτογράφο του '60 που μου αγόραζε tank εμφάνισης, βιβλία για σκοτεινό θάλαμο και α/μ film στα 14 μου (όταν η οικογένεια δεν είχε καλά-καλά να φάει) και μου χάρισε αργότερα τον μεγεθυντή του κι όλο του τον φωτογραφικό εξοπλισμό και το αρχείο του. Είναι 83 σήμερα -ζωή νά'χει- και του οφείλω πολλά.

Τον Μάνο Λυκάκη που μου γνώρισε -διαδικτυακά- την ουσία της φωτογραφίας, το έργο διάσημων φωτογράφων, το πως να στέκομαι κριτικά μπροστά στις φωτογραφίες μου και -κυρίως- το πως λειτουργεί ένας ιδανικός Δάσκαλος: με αγάπη για τη φωτογραφία αλλά ακόμη περισσότερο με αγάπη για τους μαθητές του, αντιμετωπίζοντας τον καθένα σύμφωνα με τις ανάγκες του.
    Μάνο ξέρω ότι κοκκινίζεις με κάτι τέτοια αλλά δράττομαι της ευκαιρίας να στο πω δημόσια: σ' ευχαριστώ πολύ για όλα αυτά που μου έχεις δώσει, και φωτογραφικά αλλά και με τη φιλία σου

ΥΓ: Συγνώμη για το μακρινάρι
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 06-02-2012 στις 02:40

Δικαιώματα - Επιλογές