Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Ποιός παράγοντας καθόρισε περισσότερο την φωτογραφική σας εξέλιξη;

Ψήφισαν
19. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Σεμινάρια & workshops (βραχύβια σχέση)

1 5.26%
  • Σχολές & δάσκαλοι (μακροχρόνια σχέση)

9 47.37%
  • Internet, κοινωνικά δίκτυα & συντροφική κριτική

5 26.32%
  • Μοναχική καλλιτεχνική αναζήτηση & ενδοσκόπηση

4 21.05%
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11
    Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Ζήσης Καρδιανός (ziskar)
    Περιοχή
    Ζάκυνθος

Προεπιλογή Δημοσκόπηση - Παράγοντες εξέλιξης

Εγκαινιάζω μια σειρά δημοσκοπήσεων με στόχο να θέσω, και να παρακινήσω και σας να θέσετε, ερωτήματα που μας απασχολούν στο πλαίσιο της αδιάκοπης φωτογραφικής αναζήτησής μας και να δούμε πως αυτά απαντώνται από τους άλλους. Η δημοσκοπική αποτύπωση των απόψεων μας θεωρώ ότι συμβάλει στην ανίχνευση της φωτογραφικής φιλοσοφίας του PhotoMind.
    Ενθαρρύνεται ο διάλογος και η ανταλλαγή απόψεων πάνω στα ερωτήματα των δημοσκοπήσεων αλλά καλό θα ήταν η ανάπτυξη της άποψης σας να μην αναπληρώνει την ψήφο σας.

1η Δημοσκόπηση: Ποιός παράγοντας καθόρισε περισσότερο την φωτογραφική σας εξέλιξη;

(Συνήθως δεν μας καθορίζει μόνο ένας παράγοντας αλλά περισσότεροι συνδυαστικά. Εδώ όμως καλείστε να κάνετε μόνο μια επιλογή και να επιλέξετε τον κατά την γνώμη σας καθοριστικότερο.)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ζήσης Καρδιανός (ziskar) : 05-02-2012 στις 12:27
    A thousand voices crying in the wilderness, begging to be heard...but no one is listening because everyone is talking...

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Ερμής Κασάπης
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή Απάντηση: Δημοσκόπηση - Παράγοντες εξέλιξης

Όπως το δηλώνεις εξάλλου Ζήση, δεν είναι μόνο ένας ο "παράγοντας" και μάλιστα μιας τόσο σύνθετης διαδικασίας όπως είναι η εξέλιξη στον τρόπο σκέψης και δράσης. Δεν μπορεί να είναι μόνο ένας. Εγώ θα το έθετα ως εξής: ποιος παράγοντας αποτέλεσε το "εναρκτήριο λάκτισμα" σε μια διαδικασία ατομικής φωτογραφικής εξέλιξης.
    Επίσης, με δεδομένο ότι καμιά ατομική εξέλιξη δεν μπορεί να γίνει ερήμην της προσωπικής προσπάθειας του καθενός μας, δηλαδή της "μοναχικής καλλιτεχνικής αναζήτησης και ενδοσκόπησης", το τελευταίο ερώτημα το θεωρώ ολίγον τι "πλεονασμό". Νομίζω πως τόσο στα σεμινάρια όσο και στη τριβή του "συντροφικού σχολιασμού" δεν πας αν κάτι δεν γυρεύεις, αν για κάτι δεν σε τρώει ο κώλος σου βρε αδερφέ...

Περιοχή
    Ζάκυνθος

Ερμή, έχεις δίκιο αλλά κάθε δημοσκόπηση που δίνει συγκεκριμένες επιλογές έχει περιορισμούς.
    Σίγουρα το τι επιλογές θα συμπεριλάβεις και πως θα τις διατυπώσεις είναι σημαντικό και απαιτεί εξειδικευμένες γνώσες που δεν έχω. Αλλά αν το θέμα της κάθε δημοσκόπησης έμπαινε πρώτα σε μια διαδικασία open gov δεν θα τελεώναμε ποτέ
    Γι' αυτό και σας προτρέπω να ανοίγετε τις δικές σας δημοσκοπήσεις σχετικά με θέματα που σας προβληματίζουν ή είστε απλά περίεργοι.
    Άλλωστε τα αποτελέσματα μας δίνουν απλά μια ένδειξη και αν επέτρεπα εδώ περισσότερες της μιας επιλογές, η εκόνα θα στρογγύλευε πολύ.
    Σ' ευχαριστώ για την συμμετοχή σου
    A thousand voices crying in the wilderness, begging to be heard...but no one is listening because everyone is talking...

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Timos
    Περιοχή
    Μελίσσια, Αθήνα

My Social Networking

Add Timos on instagram

Συμφωνώ και με τους δύο (γκουλπ!)

Επειδή χρησιμοποιώ πολύ τη στατιστική σαν επαγγελματικό εργαλείο, πάντα εκτιμούσα τα συμπεράσματα μιας στατιστικής έρευνας. Η κίνηση του Ζήση λοιπόν μόνο καλή μου φαίνεται.

Παράλληλα, συμφωνώ με τον Ερμή, πολύ καλή η επισήμανση σχετικά με την "μοναχική καλλιτεχνική αναζήτηση και ενδοσκόπηση" . Ίσως είναι διαφορετική η χρήση του όρου απο τον καθένα, προσωπικά εκλαμβάνω την επιλογή της δημοσκόπησης σαν "μόνο μοναχική καλλιτεχνική αναζήτηση και ενδοσκόπηση και τίποτα άλλο".

Πιστεύω θα έχουμε ευκαιρία συζήτησης άμα την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Ηλίας

My Social Networking

Add Ηλίας on instagram

Ποιός παράγοντας καθόρισε περισσότερο την φωτογραφική σας εξέλιξη;
    Μάλλον σε λάθος χρόνο έχει διατυπωθεί η ερώτηση. Ενεστώτας θα ήταν το σωστό αλλά μην αναλωνόμαστε στα μη ουσιώδη.

Προσωπικά συνειδητά ανακάλυψα την καλλιτεχνική φωτογραφία(όσο και να φοβόμαστε τον όρο γι' αυτή μιλάμε) μέσο του ίντερνετ. Ειδικότερα μέσο του dpgr ψάχνοντας για την κατάλληλη φωτογραφική μηχανή.
    Μέχρι πριν κάμποσο καιρό έτσι νόμιζα πως ξεκινάει η φωτογραφική ιστορία μου. Όμως ψάχνοντας το λίγο βαθύτερα ανακάλυψα πως είχα γνωρίσει την φωτογραφική διαδικάσία στην πράξη καιρό πριν το dpgr.
    Όπου ανακάλυψα πως ως έφηβος τραβούσα φωτογραφίες με το κινητό μου υπό το αναμνηστικό πρίσμα αλλά που ουδεμία σχέση είχαν με την αναμνηστική φωτογραφία.

Έτσι παρατηρώ πως η φωτογραφία για μένα ξενκίνησε αυθόρμητα και ασυνείδητα. Μόλις βρήκα προσβάσιμο το υλικό(καμεροκινητό) το χρησιμοποίησα ώστε να κρατήσω τις όχι κι τόσο σημαντικές για τους υπόλοιπους εικόνες που εγώ έβλεπα.(Μάλιστα κάποιες τις είχα παραθέσει με την αίτηση μου στην ομάδα του photomind, ίσως κάποια στιγμή σας τις παρουσιάσω).

Άρα κράταμε την αρχή ως εσωτερική υπόθεση.

Έπειτα μέσο του dpgr γέμισα με πολλές πληροφορίες τεχνικές αλλά και θεωρητικές πάνω στην φωτογραφία. Τρύφτηκα μέσα απο σχόλια άλλων για τις φωτογραφίες μ πάνω στο τεχνικό αλλά και στο θεωρητικό κομμάτι. Όποτε ως δεύτερο σταθμό καράταμε το ίντερνετ σαν μια πηγή βασικής γνώσης πάνω στην φωτογραφία.

Τέλος αυτή τη στιγμή πέρνω διάφορες γνώμες απο δεξιά και αριστερά για τις φωτογραφίες μου(μια αρκετά σημαντική και το photomind) αλλά νομίζω πως όλα αυτά απλά μένουν στο πίσω μέρος του μυαλό μου σαν παρατηρίσεις.
    Η βάση της εξέλιξης βρίσκεται πάλι μέσα σε μια εσωτερική ανάγκη για φωτογραφία. Που πολλές φορές πηγάζει αυθόρμητα. Αδειάζω υλικό που γεμίζω απο βιβλία, όνειρα, καταστάσεις μέσα στις εικόνες που βλέπω και αποφασίζω να κρατήσω με το πρωσοπικό μου τρόπο κάθε φορά μέσο της φωτογραφίας.

Άρα η όποια φωτογραφική εξέλιξη που σαφώς είναι συνδιασμός πολλών νομίζω οτι στη βάση της κινείται από μέσα μας. Και μάλιστα όταν παρατειρώ πως η ώθηση δεν δίνειται από μέσα το αφήνω στην άκρη... γιατί αλλιώς είναι μάλλον σε λάθος δρόμο το πράγμα.
    "Η σύνθεση είναι σημαντική, αλλά, πιστεύω, κυρίως θέμα ενστίκτου. Αισθάνομαι οτι το πιο απλό πλησίασμσα μπορεί να είναι και το πιο αποτελεσματικό."
    Bill Brandt

"Ο αληθινός δημιουργός αναγνωρίζεται από την ικανότητα να βρίσκει πάντα, ακόμα και στα πιο κοινά, στα πιο ταπεινά πράγματα, στοιχεία άξια προσοχής."
    Igor Stravinsky

Εξοπλισμός: canon 5d | 28mm f/1.8 usm | 50mm f/1.8

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη wintermute

Ψήφισα Internet. Α ρε Ζήση τι μου θύμησες τώρα... DPGR και τα εμπνευσμένα κείμενα του Μάνου για τους μεγάλους φωτογράφους. Και οι άλλες επιλογές παίζουν, αλλά ήρθαν μετά.

Καλή η ιδέα του poll γενικά.
    Though lovers be lost love shall not

Περιοχή
    Αθήνα

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ζήσης Καρδιανός (ziskar) Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Αλλά αν το θέμα της κάθε δημοσκόπησης έμπαινε πρώτα σε μια διαδικασία open gov δεν θα τελεώναμε ποτέ
    Γι' αυτό και σας προτρέπω να ανοίγετε τις δικές σας δημοσκοπήσεις σχετικά με θέματα που σας προβληματίζουν ή είστε απλά περίεργοι...
    Σ' ευχαριστώ για την συμμετοχή σου
    Για όνομα... Ζήση μου. Μια χαρά το έκανες και μια χαρά το ξεκίνησες. Παράλειψη μου που δεν σε παίνεψα από την αρχή ο ανάγωγος. ΄

Όχι δεν έγραψα τα παραπάνω με αρνητικό πρόσημο στην πρωτοβουλία σου. Απλά προσπάθησα -ανταποκρινόμενος στην προτροπή σου εξάλλου- με αφορμή την πρωτοβουλία αυτή, να "σπρώξω" λίγο την κουβέντα...

Περιοχή
    Ζάκυνθος

Έτσι πέρασε η απάντησή μου; Σαν παράπονο επειδή δεν με παίνεψες; Ελπίζω όχι....

Περιοχή
    Αθήνα

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ζήσης Καρδιανός (ziskar) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι πέρασε η απάντησή μου; Σαν παράπονο επειδή δεν με παίνεψες; Ελπίζω όχι....
    Όχι βρε... χαλάρωσε!

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη g.kapa
    Περιοχή
    Π. Φάληρο - Ρέθυμνο

Σε κάποιο ποσοστό όλα παίζουν το ρόλο τους.
    Σίγουρα τα 1 (σεμινάρια) και 3 (internet) λιγότερο. Από τα άλλα θα ήθελα να επιλέξω το 4 (μοναχική αναζήτηση) αλλά πραγματικά δε μπορώ με σιγουριά να πω ότι το βάζω πιο ψηλά από το 2 (δάσκαλοι) -αλλά ούτε και το αντίθετο. Θα ήθελα και την "εύκολη" επιλογή "Δεν ξέρω"...
    Όπως καταλαβαίνετε σχολιάζω, αλλά δε μετέχω στη δημοσκόπηση. Ανήκω -φαίνεται- σ' αυτό το ποσοστό του "Δε γνωρίζω/δεν απαντώ" που εκνευρίζει τους δημοσκόπους...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη g.kapa : 06-02-2012 στις 08:57
    "... το σπουδαίο δεν είναι ν' αλλάξουμε τη ζωή μας, ονειροπολώντας μιαν άλλη πιο ενδιαφέρουσα, αλλά να κάνουμε να λαλήσει τούτη τη ζωή, όπως μας δόθηκε, την καθημερινή, την ταπεινή, την ανθρώπινη, όπου το καθετί που μπορούσε να γυρέψουμε πρέπει να υπάρχει. Σ΄αυτή τη δική μας ζωή, την αναφαίρετη και τη μοναδική (αφού κανένας άλλος δεν την έχει), που δίνει χυμό στα έργα μας και τα κάνει όμοια μ' εμάς, πρέπει να μάθουμε να βλέπουμε το θαύμα." Γ. Σεφέρης

Δικαιώματα - Επιλογές