Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
    Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Eliza Patrinou
    Περιοχή
    on my cloudlet

Exclamation Βοήθεια με εξωτερικό σκληρό δίσκο (Ανανγνωίζεται-δεν εμφανίζεται)

Καλημέρα ένας φίλος μου έδωσε το σκληρό του δίσκο, τον σύνδεσα με το usb στο laptop μου (Toshiba) αλλά ενώ κανονικά έδειξε να κάνει εγκατάσταση τη νέα συσκευή και ότιείναι έτοιμη προς χρήση, ο σκληρός στο παράθυρο "υπολογιστής μου" δεν φαίνεται πουθενά....

Μέσα στο "devices and printers" φαίνεται κανονικότατα και από τα properties που λέει ότι η συσκευή λειτουργεί κανονικά. Όμως μου βγάζει ειδοποίηση troubleshot στο εικονίδιο του laptop μου και μετά από εκτέλεση "αναζήτησης του προβλήματος" μου λεει ότι οι drivers γι'αυτή τη συσκευή "μαζικής αποθήκευσης" δεν έχουν εγκατασταθεί. Πατάω οκ να γίνει εγκατάσταση και στο καπάκι μου βγάζει ότι οι drivers για την άγνωστη συσκευή δεν έχουν εγκατασταθεί, πατάω να γίνουν εγκατάσταση, δείχνει ότι ψάχνει online και ότι μαζεύει πληροφορίες και drivers κλπ κλπ και στο τέλος μου πετάει ένα παράθυρο ότι η διαδικασία ολοκληρώθηκε αλλά ότι οι drivers κλπ δεν έχουν εγκατασταθεί.

Επίσης μπήκα μέσα από το Admin tools στο disk managment και ο σκληρός εμφανίζεταικαι εκεί (Χωρίς να του έχει δωθεί κάποιο όνομα-γράμμα)

Στην εταιρεία γράφουν ότι δεν χρειάζομαι drivers και δεν μπορώ να βρω και τπτ δηλ.

Απ'ότι είδα κι άλλοι έχουν το ίδιο πρόβλημα ή περίπου αλλά δεν είδα πουθενά καμιά λύση! Και η εταιρεία α'ότι βλέπω είναι λίγο @@@

Any idea
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Eliza Patrinou : 24-02-2012 στις 10:14
    personal site: www.corazonlibre.gr

L’appareil photographique est pour moi un carnet de croquis, l’instrument de l’intuition et de la spontanéité, le maître de l’instant qui, en termes visuels, questionne et décide à la fois. Pour « signifier » le monde, il faut se sentir impliqué dans ce que l’on découpe à travers le viseur.
    Henri Cartier-Bresson

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη fivos

Προεπιλογή Απάντηση: Βοήθεια με εξωτερικό σκληρό δίσκο (Ανανγνωίζεται-δεν εμφανίζεται)

εσύ θες απαντήσεις, αλλά εγώ θα σου κάνω ερωτήσεις:

α) τι λειτουργικό έχεις? Windows 7? XP?

β) Έκανες επανεκκίνηση μετά την εγκατάσταση των drivers και να δοκιμάσεις ξανά?
    (=κανονική επανεκκίνηση, όχι hybernate, sleep, κλπ)

γ) Ο δίσκος είναι formated?

Περιοχή
    on my cloudlet

Προεπιλογή Απάντηση: Βοήθεια με εξωτερικό σκληρό δίσκο (Ανανγνωίζεται-δεν εμφανίζεται)

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
    εσύ θες απαντήσεις, αλλά εγώ θα σου κάνω ερωτήσεις:

α) τι λειτουργικό έχεις? Windows 7? XP?

β) Έκανες επανεκκίνηση μετά την εγκατάσταση των drivers και να δοκιμάσεις ξανά?
    (=κανονική επανεκκίνηση, όχι hybernate, sleep, κλπ)

γ) Ο δίσκος είναι formated?
    Έχω windows 7 σε Toshiba Laptop

Έκανα 2 φορές επανεκκίνηση αλλά τπτ!
    Τον δοκίμασα και στο άλλο laptop (πάλι win7 toshiba - τπτ και εκεί τον κάνεικανονικά εγκατάσταση αυτόματα και λέει ότι είναι έτοιμος για χρήση αλλά τπτ)

Προσπάθησα να τον κάνω update μέσα από το disk managment αλλά μου λεει ότι oi driver είναι ενημερωμένοι!
    Επίσης στη διαχείριση συσκευών μου βγάζει και μία "mass storage device" συσκευή στο "other devices" όπου εκεί προσπαθώ να κάνω update τους driver και μου λέει ότι είναι αδύνατο. <- Άκυρο αυτό θυμήθηκα ότι αυτό είναι το card reader του laptop που μετά το format που έκανα τις προάλλες ξέχασα να περάσω τους drivers του.

Ο δίσκος έτσι όπως τον βλέπω μέσα από το disk managment δεν βλέπω να είναι NTFS or something, προσπάθησα να τον "ονομάσω" αλλά μου δίνει μόνο τις εξής επιλογές: στο δίσκο "convert to dynamic disk" - properties και offline και στα επιμέρους του δίσκου με δεξί κλικ μου δίνει μόνο delete volume....

Ο δίσκος έχει αρχεία μέσα που τα θέλουμεεεεεε

ps: Δοκίμασα και αυτό αλλά @@ http://windows.microsoft.com/en-US/w...river-problems

θενξ
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  disk.jpg Εμφανίσεις:  48 Μέγεθος:  52.3 KB  
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Eliza Patrinou : 24-02-2012 στις 11:45

L’appareil photographique est pour moi un carnet de croquis, l’instrument de l’intuition et de la spontanéité, le maître de l’instant qui, en termes visuels, questionne et décide à la fois. Pour « signifier » le monde, il faut se sentir impliqué dans ce que l’on découpe à travers le viseur.
    Henri Cartier-Bresson

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη fivos

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Eliza Patrinou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο δίσκος έχει αρχεία μέσα που τα θέλουμεεεεεε
    Ελιζού, μερικές φορές οι απλές λύσεις είναι κι οι πιο αποτελεσματικές...
    Δεν ξέρω τι όγκο έχουν τα αρχεία που θέλετε, αλλά το πιο απλό είναι το εξής:

α) Ξαναβάζεις το δίσκο στον αρχικό υπολογιστή που έγραψε τα αρχεία
    β) Βάζεις ένα δεύτερο δίσκο από δίπλα ή ένα στικάκι (που να έχεις δοκιμάσει ότι δουλεύει στο δικό σου laptop) και αντιγράφεις ότι αρχεία χρειάζεσαι.

τόσο απλά
    γιατί ακόμη και 10 ώρες απόσταση να είναι ο άλλος υπολογιστής,
    θα αποδειχθεί (σύμφωνα με το νόμο του Μέρφυ) ότι θα φας πολύ περισσότερο χρόνο,
    αν συνεχίσεις να προσπαθείς στο δικό σου υπολογιστή

Εναλλακτική λύση Νο2: (αν ο άλλος η/υ είναι πολυυυυυυύ μακριά ή έχει καταστραφεί) Πας και αγοράζεις ένα άλλο "κουτί" (θήκη) για το δίσκο και τον βάζεις σ' αυτήν, γιατί ουαστικά το πρόβλημα ασυμαβτότητας που έχεις δεν είναι με τον δίσκο αυτό καθ' εαυτό, αλλά με το κουτί του που δεν είναι αναγνωρίσιμο από το λειτουργικό σου.

Περιοχή
    on my cloudlet

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελιζού, μερικές φορές οι απλές λύσεις είναι κι οι πιο αποτελεσματικές...
    Δεν ξέρω τι όγκο έχουν τα αρχεία που θέλετε, αλλά το πιο απλό είναι το εξής:

Εναλλακτική λύση Νο2: (αν ο άλλος η/υ είναι πολυυυυυυύ μακριά ή έχει καταστραφεί) Πας και αγοράζεις ένα άλλο "κουτί" (θήκη) για το δίσκο και τον βάζεις σ' αυτήν, γιατί ουαστικά το πρόβλημα ασυμαβτότητας που έχεις δεν είναι με τον δίσκο αυτό καθ' εαυτό, αλλά με το κουτί του που δεν είναι αναγνωρίσιμο από το λειτουργικό σου.

αχά οοκ θα δοκιμάσω τούτο τότε γιατί ο αρχικός υπολογιστής δεν υπάρχει πια

θεεεεενξ για το χρόνο και για τιπς

Henri Cartier-Bresson

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Νίκος Κανταράκιας
    Περιοχή
    between a rock and a hard place

My Social Networking

Add Νίκος Κανταράκιας on instagram

έχω τον ίδιο δίσκο.. χμ..

- δοκίμασε αυτό (αν και δε νομίζω.. αλλά δε χάνεις τίποτα..) http://www.lacie.com/download/driver...4.07%20Win.zip
    είναι ένα utility που δίνει η LaCie και λέγεται USB Boost.. υποτίθεται πως αυξάνει κατά 33% την ταχύτητα μεταφοράς αρχείων από αυτούς του δίσκους.. long shot αλλά ποτέ δε ξέρεις.. λογικά θα το χρησιμοποιούσε και αυτός που τον είχε.

- το κουτί που λέει ο Φοίβος με βρίσκει σχετικά σύμφωνο απλά είναι η τελευταία λύση.. πιθανολογώ πως μιας που το καλώδιο USB που έχει ο δίσκος είναι ενσωματωμένο να έχει χάσει επαφή οπότε αν συμβαίνει αυτό η αλλαγή κουτιού είναι μονόδρομος.. Μόνο που το κουτί είναι fixed οπότε εδώ: http://dieseltekk.blogspot.com/2009/...ttle-disk.html
    ::: νίκος κανταράκιας ::: Visual Poetry ::: white tree ::: raw files :::

The quieter you become, the more you are able to hear..

Δικαιώματα - Επιλογές