Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 36
    Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη digibill
    Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Add digibill on instagram

Προεπιλογή Απάντηση: Ανάκτηση δεδομένων από ψηφιακά μέσα.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Χάρης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορείς να το τρέξεις μέσω wine ή πως σκατά τα λέτε οι λινουξάδες;
    Δεν λειτουργεί τελικά με wine.... (λογικό)
    Αφού πάντως το ίδιο το disktest δεν βρίσκει καν partition για ανάκτηση, δεν ελπίζω σε πολλά

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη I.Ps

Βασίλη δεν έχω ιδέα αν τρέχει εκτός windows, μα ψάχνοντας (σε κατάσταση εκτακτης ανάγκης) βρήκα αυτο: http://undelete-plus.com/

Το οποίο τελικά έκανε φοβερή δουλειά! (Μπορείς να καταβάσεις την έκδοση 30 ημερών)

Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο I.Ps Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασίλη δεν έχω ιδέα αν τρέχει εκτός windows, μα ψάχνοντας (σε κατάσταση εκτακτης ανάγκης) βρήκα αυτο: http://undelete-plus.com/

Το οποίο τελικά έκανε φοβερή δουλειά! (Μπορείς να καταβάσεις την έκδοση 30 ημερών)
    Εχω βρει δυο πολύ δυνατά linux και opensource εργαλεία για την δουλειά και το παλεύω... Αν δεν καταφέρω κάτι, θα το δοκιμάσω κι αυτό......

Το πρόβλημα είναι ότι τα περισσότερα utility ουσιαστικά διαβάζουν το file table και προσπαθούν από εκεί να βρουν αρχεία. Στην δική μου περίπτωση, file table δεν υπάρχει, αφού έχει φορμαριστεί δυο φορές σε δυο διαφορετικά file system!! Οπότε θα πρέπει να βρω utility που ψάχνει όλο τον φυσικό δίσκο (sector προς sector) και αναγνωρίζει συγκεκριμένα "patterns" που μπορεί να αντιστοιχούν σε γνωστούς τύπους αρχείων (px doc, xls, jpg κλπ). Βρήκα κάτι που χρησιμοποιείται από στρατούς και αστυνομίες και θα δω τι μπορεί να καταφέρω.....

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Στέφανος Φωτάκης
    Περιοχή
    Le Pirée...

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο noe Εμφάνιση μηνυμάτων
    FATηνα, UBUNTαλά..
    ρε έλοιωσα στο γέλιο λέμε...

καλή τύχη βασίλη...
    έτσι κι αλλιώς όλα είναι προσωπικές οπτασίες...

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη fivos

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο digibill Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα είναι ότι τα περισσότερα utility ουσιαστικά διαβάζουν το file table και προσπαθούν από εκεί να βρουν αρχεία. Στην δική μου περίπτωση, file table δεν υπάρχει, αφού έχει φορμαριστεί δυο φορές σε δυο διαφορετικά file system!! Οπότε θα πρέπει να βρω utility που ψάχνει όλο τον φυσικό δίσκο (sector προς sector) και αναγνωρίζει συγκεκριμένα "patterns" που μπορεί να αντιστοιχούν σε γνωστούς τύπους αρχείων (px doc, xls, jpg κλπ). Βρήκα κάτι που χρησιμοποιείται από στρατούς και αστυνομίες και θα δω τι μπορεί να καταφέρω.....
    Βασίλη κάνε την καρδιά σου πέτρα βγάλε το δίσκο, πήγαινέ τον σε κανένα φίλο που να έχει XP και τρέξε το ZeroAssumptionRecovery (για NTFS).
    Απ' ότι θυμάμαι κάνει ακριβώς αυτό: Διαβάζει χύμα sectors και αναγνωρίζει αρχεία. Κάποια φορά μάλιστα αν θυμάμαι καλά που το File Allocation Table ήταν κατεστραμένο και δεν μπορoύσα να κάνω recovery, έκανα πρώτα ένα (quick) format και μετά χρησιμοποίησα το ZeroAssumption και βρήκε αρκετά αρχεία.
    Καλή τύχη...

Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασίλη κάνε την καρδιά σου πέτρα βγάλε το δίσκο, πήγαινέ τον σε κανένα φίλο που να έχει XP και τρέξε το ZeroAssumptionRecovery (για NTFS).
    Απ' ότι θυμάμαι κάνει ακριβώς αυτό: Διαβάζει χύμα sectors και αναγνωρίζει αρχεία. Κάποια φορά μάλιστα αν θυμάμαι καλά που το File Allocation Table ήταν κατεστραμένο και δεν μπορoύσα να κάνω recovery, έκανα πρώτα ένα (quick) format και μετά χρησιμοποίησα το ZeroAssumption και βρήκε αρκετά αρχεία.
    Καλή τύχη...
    Εντάξει, βρήκα και linux εργαλεία που την έκαναν την δουλειά! (foremost και magirescue για όποιον ενδιαφέρεται... Το πρώτο μάλιστα υποτίθεται ότι το χρησιμοποιούν και αστυνομίες ).
    Ωστόσο, διαπίστωσα ότι
    1. τελικώς τα 3-4 αρχεία που περισσότερο απ'οτιδήποτε άλλο με ενδιέφεραν.... τα είχα σε backup (!!!!) οπότε άκυρος ο πανικός
    2. το να βρεις τελικώς τι είναι το κάθε αρχείο που "σώθηκε" και να το ταξινομήσεις και πάλι, είναι μεγαλύτερος πονοκέφαλος από το να βρεις το ίδιο το αρχείο Αφού το file table είναι κατεστραμένο, δεν υπάρχει πλέον δομή φακέλλων! Ότι βρίσκεται είναι μόνο του, χωρίς πλήρη διεύθυνση! Σκεφθείτε λοιπόν ότι με ένα απλό σκαν μου βρήκε ~1000 αρχεία, τα οποία ονοματίστηκαν με α/α και πετάχτηκαν χύμα σε έναν φάκελο!! Αντε βγάλε άκρη!

Μου φαίνεται ότι θα το παρατήσω

Θενξ για την βοήθεια πάντως

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Νίκος Κανταράκιας
    Περιοχή
    between a rock and a hard place

My Social Networking

Add Νίκος Κανταράκιας on instagram

χθες με το ταξίδι που είχα για το νησί δε πρόλαβα να γράψω καθόλου.. ας πρόσεχες να είχες Win το ZAR κάνει αυτό που είπαν τα παιδιά (εντάξει όχι μόνο το ZAR)

πέρασα μια βδομάδα+ προσπαθώντας να ανακτήσω 100 περίπου γίγα φωτογραφιών σε ένα 500άρι σκληρό που το είχα αγκαλιά με παγοκύστες που άλλαζα ταχτικά..

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  06012009077a.jpg Εμφανίσεις:  11 Μέγεθος:  66.6 KB

ευτυχώς το ZAR έσωσε το μεγαλύτερο μέρος jpeg και raw αρχείων
    ::: νίκος κανταράκιας ::: Visual Poetry ::: white tree ::: raw files :::

The quieter you become, the more you are able to hear..

Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikant Εμφάνιση μηνυμάτων
    χθες με το ταξίδι που είχα για το νησί δε πρόλαβα να γράψω καθόλου.. ας πρόσεχες να είχες Win το ZAR κάνει αυτό που είπαν τα παιδιά (εντάξει όχι μόνο το ZAR)
    Μα και τα foremost και magicrescue πάλι ακριβώς αυτό κάνουν!!
    Αλλά άντε πάρε εσύ τα 1000 χύμα και τυχαία ονοματισμένα άρχεία που μου έδωσαν και βγάλε άκρη

Το γαμάτο πάντως είναι πως τα 3-4 αρχεία για τα οποία ξεκίνησα όλη την διαδικασία, τα είχα τελικά αποθηκευμένα αλλού
    Τζάπα όλη η διαδικασία δηλαδή

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη MANOS_mm

ρε παιδιά, τι γίνεται με τους εξωτερικούς σκληρούς δίσκους επιτέλους ;

Κάθε εβδομάδα μου λέει κάποιος γνωστός πως του χάλασε ι δίσκος ! Επιδημία είναι;
    Και εν πάση περιπτώσει, γιατί χαλανε ;

Το έπαθα και εγώ εχθες. Ο βασικός μου (και εξωτερικός 2,5 ιντσών) δίσκος με τις φωτογραφίες μου δεν αναγνωριζόταν πλέον ούτε από τα PC, ούτε από τα MAC.
    Και τα δυο τον βλέπουν σαν RAW αφορμάριστο, ενώ ήταν FAT.
    Και οι δυο μου προτείνουν ... τι άλλο ... FORMAT !

Και δεν έκανα τίποτα που να δικαιολογεί κάτι τέτοιο ... το ορκίζομαι.

Φυσικά έχω διπλά και τριπλά backup, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί συμβαίνει αυτό με τέτοια συχνότητα ! Και αν καταλαβαίνω καλά, χαλαει ο boot sector των δίσκων, όχι τα δεδομένα.
    Αυτό το πρόβλημα δεν λύνεται δηλαδή με κάποιο τρόπο;

Αφού το ZAR (βλέπει τα δεδομένα και θα μπορούσα να τα ανακτήσω αν δεν είχα backup, γιατί δεν μπορώ να επιδιορθώσω τον boot sector με κάποιο τρόπο και να τελειώνω ;

Η μήπως κάτι δεν έχω καταλάβει καλά;

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Νίκος Κανταράκιας
    Περιοχή
    between a rock and a hard place

My Social Networking

Add Νίκος Κανταράκιας on instagram

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MANOS_mm Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατί δεν μπορώ να επιδιορθώσω τον boot sector με κάποιο τρόπο και να τελειώνω ;
    αν και ένα Θεός ξέρει τι ακριβώς έχει χτυπήσει στον σκληρό σου μπορείς να επαναφέρεις πολλά πράγματα με το Testdisk http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk
    διάβασε τα διάφορα παραδείγματα που έχει στο "Using TestDisk"
    ::: νίκος κανταράκιας ::: Visual Poetry ::: white tree ::: raw files :::

The quieter you become, the more you are able to hear..

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές