Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 36
    Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη ozzy
    Περιοχή
    Αθήνα (ατυχώς ...)

Προεπιλογή Απάντηση: Ανάκτηση δεδομένων από ψηφιακά μέσα.

Mάλλον η λύση στο (επερχόμενο?) πρόβλημά μας λέγεται HD raid + κάποιος raid controller
    (δυστυχώς!!!)
    Edit: Και να έχουμε τους εξωτερικούς σκληρούς μας δίσκους format-αρισμένους σε FAT32, για να διαβάζονται από όλα τα λειτουργικά συστήματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ozzy : 09-02-2010 στις 11:20
    "Η φωτογραφία είναι μοναχική ενασχόληση, αλλά το αποτέλεσμά της δεν αντέχεται να μην μοιράζεται."

Μερικές φωτογραφίες μου

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη fivos

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MANOS_mm Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρε παιδιά, τι γίνεται με τους εξωτερικούς σκληρούς δίσκους επιτέλους ;

Κάθε εβδομάδα μου λέει κάποιος γνωστός πως του χάλασε ι δίσκος ! Επιδημία είναι;
    Και εν πάση περιπτώσει, γιατί χαλανε ;
    Μάνο, πάντως δεν είναι θέμα αν είναι εσωτερικός ή εξωτερικός ο δίσκος, αν και οι εξωτερικοί είναι σίγουρα πιο ευάλωτοι (λόγω μετακίνησης, χτυπημάτων) και οι μικροί δίσκοι των laptop δεν έχουν αρκετή θωράκιση (μέταλο εξωτερικά) και είναι πιο ευάλωτοι στα ηλεκτρομαγνητικά και μαγνητικά πεδία.

Ειδικά οι δίκοι χωρητικότητας 1ΤΒ, 1.5ΤΒ κλπ φαίνεται πως είναι αρκετά ευάλωτοι και "χτυπάνε" εύκολα λόγω τεράστιας πυκνότητας εγγραφής δεδομένων - έχω ακούσει κι εγώ πολλούς γνωστούς μου τους τελευταίους μήνες να χτυπάνε το κεφάλι τους στον τοίχο...

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ozzy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mάλλον η λύση στο (επερχόμενο?) πρόβλημά μας λέγεται HD raid + κάποιος raid controller
    (δυστυχώς!!!)
    Σωστή η λύση, αλλά ένα σύστημα RAID δεν είναι και τόσο φορητό

Εγώ κατέληξα να πάρω 2 εξωτερικούς δίσκους USB 1.5ΤΒ: 130 ευρώ ο ένας, αλλά διαφορετικά μοντέλα και μάρκες για αποφύγω την πιθανότητα να "χτυπήσουν" ταυτόχρονα, λόγω ίδιας παρτίδας.

Έκανα κατ' αρχήν copy όλες τις φωτογραφίες μου και στους 2, κι απο εκεί και πέρα χρησιμοποιώ τον Α σαν master (γράφω πάντα εκεί τις νέες φωτογραφίες και κάνω τις επεξεργασίες μου) και κάθε όταν έχω μια σημαντική ποσότητα αλλαγών, αντιγράφω τα πάντα ΚΑΙ στον Β.

Τον υπόλοιπο χώρο που απομένει (και στους δύο δίσκους), τον χρησιμοποιώ για ταινίες, μουσική κλπ αλλά χωρίς να κάνω αντίγραφο από τον έναν στον άλλο.

Είναι ουσιαστικά ένα χειροκίνητο RAID αλλά με το πλεονέκτημα ότι παίρνοντας τον έναν δίσκο μαζί σου, έχεις ένα φορητό σύστημα ή σχεδόν φορητό, μια που είναι σίγουρα ογκωδέστερος, βαρύτερος και θέλει εξωτερικό τροφοδοτικό σε σχέση με έναν απλό μικρό δίσκο Laptop που παίρνει τροφοδοσία απευθείας από το USB.

Πάντως έτσι αισθάνομαι ασφαλής, κι αυτό έχει για μένα μεγαλύτερη σημασία απο τη φορητότητα - άσε που ξέμπλεξα κι από backup σε DVD, ψάξε να βρεις που είναι αυτό, που είναι εκείνο, κλπ.

ΥΓ: Άσε που με τον ρυθμό που (ΔΕΝ) φωτογραφίζω τον τελευταίο καιρό, (κι αν δεν κατεβάζω πολλές ταινίες) το 1.5 TB μάλλον θα με καλύψει μέχρι να πεθάνω
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 12-02-2010 στις 01:00

Περιοχή
    Αθήνα (ατυχώς ...)

Αραγε οι Solid State Drives, (εξωτερικοί ή εσωτερικοί, αδιάφορο) είναι ικανοί να "σώσουν την παρτίδα" λόγω κατασκευαστικής έλλειψης κινούμενων μερών?
    "Η φωτογραφία είναι μοναχική ενασχόληση, αλλά το αποτέλεσμά της δεν αντέχεται να μην μοιράζεται."

Μερικές φωτογραφίες μου

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη virgo

Καλωσήρθα στο κλαμπ!
    Μου επεστράφη σήμερα ο εξωτερικός μου δίσκος χύμα.. "δεν μπορούμε, χρειάζεται πολύς χρόνος, μέρες ...πρέπει να πάτε σε εταιρεία ανάκτησης δεδομένων" !
    Φοίβε μου είχες δώσει κάτι ιδέες, αν και μάλλον τέλειωσε το ψηφιακό παρελθόν μου, τάχασα όλα ...μήπως έχεις-ετε υπόψη καμμιά τέτοια "εταιρεία ανάκτησης"?

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Andreas2000gr
    Περιοχή
    Βριλήσσια

Παλιότερα , πριν 5-6 χρόνια είχα χρησιμοποιήσει στη δουλειά μου αυτήν εδώ http://tictac.gr/

Είχαν στείλει το δίσκο στην Αγγλία για κανα μήνα και πήρα αρκετά data πίσω.

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη fivos

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο virgo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλωσήρθα στο κλαμπ!
    Μου επεστράφη σήμερα ο εξωτερικός μου δίσκος χύμα.. "δεν μπορούμε, χρειάζεται πολύς χρόνος, μέρες ...πρέπει να πάτε σε εταιρεία ανάκτησης δεδομένων" !
    Φοίβε μου είχες δώσει κάτι ιδέες, αν και μάλλον τέλειωσε το ψηφιακό παρελθόν μου, τάχασα όλα ...μήπως έχεις-ετε υπόψη καμμιά τέτοια "εταιρεία ανάκτησης"?
    Βιργινία δεν ξέρω κάποια συγκεκριμένη εταιρεία, αλλά ξέρω ότι επειδή γενικά απευθύνονται σε επιχειρήσεις, οι χρεώσεις τους είναι ...φωτιά και λάβρα (500, 1000 εως και πολλές 1000άδες ευρώ αναλόγως τη βλάβη), κάποιοι χρεώνουν με το κομμάτι (δηλ. το δίσκο) και κάποιοι αν κάνεις τέτοια συμφωνία μαζί τους χρεώνουν με το πόσα MB (δηλ. ποιος φάκελος σε ενδιαφέρει να σωθεί).

Τα προβλήματα των δίσκων, μπορεί να είναι διαφόρων ειδών και επιπέδων, αναφέρω ενδεικτικά:

α. Ο δίσκος να μισο-διαβάζεται, δηλ. τον βλέπει το PC, σου δείχνει κάποια ονόματα αρχείων αλλά έχει μεγάλη δυσκολία στο να σου διαβάσει το περιεχόμενο όλων ή κάποιων αρχείων.

β. Ο δίσκος δεν ανταποκρίνεται καθόλου - πιθανή βλάβη στο ηλεκτρονικό κομμάτι του κουτιού που είναι μέσα ο δίσκος

γ. Ο δίσκος δεν ανταποκρίνεται αλλά δεν ακούγεται και να γυρίζει - καμμένο μοτέρ ή/και ηλεκτρονικά του δίσκου

Στην περίπτωση (γ) ο δίσκος πρέπει να πάει σε ειδική εταιρεία να ανοιχτεί σε δωμάτιο αποστειρωμένο από σωματίδια σκόνης και να αλλαχτεί το μοτέρ ή τα ηλεκτρονικά.
    Κόστος τεράστιο που δεν αξίζει τον κόπο.

Στην (β) μπορούμε και μόνοι μας να δοκιμάσουμε να τον βάλουμε σε κάποιο άλλο κουτί.

Στην (α) που είναι η δική σου περίπτωση, μπορείς να δοκιμάσεις με κάποια προγράμματα που κάνουν ανάκτηση (και μάλιστα ανάκτηση φωτογραφιών) να κάνεις τη δουλειά που σου αρνήθηκαν οι τύποι επειδή θα τους έπαιρνε πολύ καιρό.

Είναι πιθανό να χρειαστούν πολλές ώρες (ή και μέρες) αν η ζημιά ειναι εκτεταμένη αλλά αξίζει τον κόπο γιατί πολλές φορές τα αποτελεσματα είναι πολύ καλύτερα απ' ότι περιμένουμε.
    Αν δεν έχεις τα προγράμματα ή την υπομονή μπορώ αν θες να δοκιμάσω να το κάνω.

Αν είσαι κάπου ανάμεσα στα (α) και (β) δηλ. π.χ. ο δίσκος αναγνωρίζεται αλλά ενδιάμεσα χάνεται κλπ. τότε θα πρέπει να ψάξεις για κάποια ειδεικευμένη εταιρεία γιατί δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 22-10-2011 στις 17:27

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη lolik
    Περιοχή
    Ξεσσαλονίκη

είχα ακούσει πρόσφατα για κάτι παιδιά εδώ στη Θεσσαλονίκη που κάνανε πολύ καλή δουλειά σ'αυτό τον τομέα και έχουνε και πολύ καλές τιμές.
    τώρα βέβαια δεν ξέρω αν κάνουν για την περίπτωσή σου.
    αν θέλεις τη Δευτέρα, που θα πάω στη δουλειά μπορώ να ρωτήσω το συνάδελφο που μου είχε πει και να σου δώσω ένα τηλέφωνο να πάρεις να ρωτήσεις...
    don't lose your faith virgo!

Είμαι μεγάλη καλλιτέχνης, αλλά θα αναγνωριστώ μετά το θάνατό σου - Αρκάς

Συγχαρητήρια στους αισιόδοξους - Quino

my photos

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη virgo

Σοφάκι ναι, ρώτα να δούμε τι τιμές περίπου...
    Αντρέα σε ευχαριστώ

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην (β) μπορούμε και μόνοι μας να δοκιμάσουμε να τον βάλουμε σε κάποιο άλλο κουτί.

Στην (α) που είναι η δική σου περίπτωση, μπορείς να δοκιμάσεις με κάποια προγράμματα που κάνουν ανάκτηση (και μάλιστα ανάκτηση φωτογραφιών) να κάνεις τη δουλειά που σου αρνήθηκαν οι τύποι επειδή θα τους έπαιρνε πολύ καιρό.

Είναι πιθανό να χρειαστούν πολλές ώρες (ή και μέρες) αν η ζημιά ειναι εκτεταμένη αλλά αξίζει τον κόπο γιατί πολλές φορές τα αποτελεσματα είναι πολύ καλύτερα απ' ότι περιμένουμε.
    Αν δεν έχεις τα προγράμματα ή την υπομονή μπορώ αν θες να δοκιμάσω να το κάνω.

Αν είσαι κάπου ανάμεσα στα (α) και (β) δηλ. π.χ. ο δίσκος αναγνωρίζεται αλλά ενδιάμεσα χάνεται κλπ. τότε θα πρέπει να ψάξεις για κάποια ειδεικευμένη εταιρεία γιατί δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα...
    Χμμμ στο "ανάμεσα" με βλέπω Καλά κάποια στιγμή θα στον φέρω και βλέπουμε. Βασικά να μου εξηγήσεις πως θα το κάνω και χίλια ευχαριστώ για την πρότασή σου
    Κρατάω προς το παρόν τα φιλμάκια μου να θυμάμαι τα "before crisis" και πάμε για άλλα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη virgo : 22-10-2011 στις 19:13

Περιοχή
    Αθήνα (ατυχώς ...)

Απο την εμπειρία και τις συζητήσεις που έχω με τον "κομπιουτερά" στη δουλειά μου, (όπου δουλεύονται δικτυακά διάφοροι τύποι αρχείων, σχεδιαστικά, GIS, databases κλπ) προτείνει για αποθήκευση συστοιχία δίσκων και controller RAID.
    (και ούτε γάτα, ούτε ζημιά!)

Ε, δεν θα "βαρέσουν" όλοι οι δίσκοι ταυτόχρονα ...

Μερικές φωτογραφίες μου

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη vasilikos
    Περιοχή
    Μαρκοπουλο Αττικης

Παιδια Help.
    Καρτα compact flash δεν την βλεπει το pc.Exω windows 7 και εχω κατεβασει
    http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_Download
    http://www.z-a-recovery.com/download.htm
    http://panterasoft.com/file-recovery/download-ok.html

αλλα δεν μπορω να κανω κατι αφου δεν βλεπει το drive κανενα απο αυτα.Τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση?
    Δυστυχως ειναι απο δουλεια.Αν ηταν δικιες μου δεν θα με πειραζε τοσο

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές