Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 60 από 60

Θέμα: Δέσποινα

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη digibill
    Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Add digibill on instagram

Προεπιλογή Απάντηση: Δέσποινα

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Δέσποινα Εμφάνιση μηνυμάτων

Προσθέτεις εσωτερικό μυστήριο σε ένα εντελώς κοινό και -στα μάτια κάποιου μη φωτογράφου- αδιάφορο κομμάτι του υπαρκτού κόσμου· έτσι το μεταφέρεις σε έναν άλλο κόσμο, τον δικό σου, προσωπικό, εσωτερικό φωτογραφόκοσμο. Όταν αυτό πετύχει (όπως στις παραπάνω) έχουμε πραγματική φωτογραφία και -το σημαντικότερο- συναισθηματική επικοινωνία μεταξύ ανθρώπων (αυτό δεν είναι το ζητούμενο

ΥΓ: Νομίζω (αν και μπορεί να είναι εντελώς δική μου αίσθηση αυτή) πως έχεις κάτι σαν "άγχος" όταν μας δείχνεις φωτογραφίες σου: θα μας αρέσουν, δεν θα μας αρέσουν, θα σε βρίσουμε, θα σε κυνηγήσουμε Χαλάρωσε... Μην βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα από τα γραφόμενά μας. Απλοί άνθρωποι είμαστε κι εμείς, απλά τα λέμε πιο σοφιστικέ και ακαταλαβίστικα για να μας την πέφτουν οι γκόμενες

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη stavrosstam
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο digibill Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλοί άνθρωποι είμαστε κι εμείς, απλά τα λέμε πιο σοφιστικέ και ακαταλαβίστικα για να μας την πέφτουν οι γκόμενες
    Με έλιωσες!

Μέλος PhotoMind
    Περιοχή
    Αθήνα

γειά σου Δέσποινα

ξεχωρίζω και εγώ σαφώς αυτή για την αρμονία με την οποία μπλέκονται να στοιχεία της.
    μου αρέσει και αυτή στην οποία θα πρότεινα ένα λίγο πιό σφιχτό κάδρο, να έρθει πιό κοντά το θέμα, να φύγει μέρος του κενού κάτω αριστερά και να μειωθούν στοιχεία τα οποία απασχολούν το μάτι χωρίς να προσφέρουν στην σύνθεση (αυτό είναι ένα πρόβλημα με τις αντανακλάσεις)
    και σε αυτή για παράδειγμα, νομίζω θα προτιμούσα να έλειπε ο άνθρωπος γιατί παρεμβάλεται στο παιχνίδι που παίζεται στην υπόλοιπη φωτογραφία

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη pkomo
    Περιοχή
    Κομοτηνή

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Δέσποινα
    Περιοχή
    Βρυξέλλες

χρόνια μετά, διαπιστώνω ότι το άγχος είναι το ίδιο
    μ' ενδιαφέρει όμως η γνώμη σας γι'αυτού του είδους τις 'εύκολες/γρήγορες' λήψεις: μπορούν να θεωρηθούν φωτογραφίες ή απλά όμορφες για τα δικά μου τα μάτια?

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  flower-1.jpg Εμφανίσεις:  17 Μέγεθος:  72.4 KB <> Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  flower-2.jpg Εμφανίσεις:  18 Μέγεθος:  70.7 KB <> Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  flower-3.jpg Εμφανίσεις:  16 Μέγεθος:  68.0 KB
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  flower-4.jpg Εμφανίσεις:  16 Μέγεθος:  88.1 KB <> Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  flower-5.jpg Εμφανίσεις:  16 Μέγεθος:  83.7 KB

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη dimitriskl

Προεπιλογή Δέσποινα

Τις λάτρεψα Δέσποινα! Ξεχειλίζουν ευαισθησία, ενέργεια, φαντασία. Και πάντα με ενα πολύ σεμνό φωτογραφικό τρόπο. Στα μάτια μου πάντα...

(Την δεύτερη ξεχωριζω σαν καλύτερη ολων)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitriskl : 23-09-2015 στις 10:28

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη I.Ps

Δέσποινα ξεχωρίζω την πρώτη και την τελευταία σου. Ευαίσθητες και δυνατές! Το ερώτημά σου σηκώνει μεγάλες κουβέντες που δεν χωρούν εδώ...

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη mandragoras
    Περιοχή
    αθηνα

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο I.Ps Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δέσποινα ξεχωρίζω την πρώτη και την τελευταία σου. Ευαίσθητες και δυνατές! Το ερώτημά σου σηκώνει μεγάλες κουβέντες που δεν χωρούν εδώ...
    συμφωνουμε και εδω..

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Ηλίας

My Social Networking

Add Ηλίας on instagram

Ξεχωρίζω τις 3 πρώτες. Διαφωνώ στην επεξεργασία της 3... και φοβάμαι πως εξαντλούντε εύκολα θα έλεγα...
    "Η σύνθεση είναι σημαντική, αλλά, πιστεύω, κυρίως θέμα ενστίκτου. Αισθάνομαι οτι το πιο απλό πλησίασμσα μπορεί να είναι και το πιο αποτελεσματικό."
    Bill Brandt

"Ο αληθινός δημιουργός αναγνωρίζεται από την ικανότητα να βρίσκει πάντα, ακόμα και στα πιο κοινά, στα πιο ταπεινά πράγματα, στοιχεία άξια προσοχής."
    Igor Stravinsky

Εξοπλισμός: canon 5d | 28mm f/1.8 usm | 50mm f/1.8

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη digibill
    Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Add digibill on instagram

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Δέσποινα Εμφάνιση μηνυμάτων
    χρόνια μετά, διαπιστώνω ότι το άγχος είναι το ίδιο
    Άγχος γιατί καλέ; Εξετάσεις δίνεις;
    Εκτός κι αν δεν είσαι διαβασμένη...

μ' ενδιαφέρει όμως η γνώμη σας γι'αυτού του είδους τις 'εύκολες/γρήγορες' λήψεις: μπορούν να θεωρηθούν φωτογραφίες ή απλά όμορφες για τα δικά μου τα μάτια?
    Μεγάλο ερώτημα, μεγάλη κουβέντα.
    Αυτό που βλέπουμε έχει σίγουρα ευαισθησία και ποιητική διάθεση. Γίνεται φωτογραφία μόνο με αυτά τα συστατικά; Ή, ακόμα «χειρότερα», γίνεται φωτογραφία με αυτά τα συστατικά (και όποια άλλα) αλλά με τόσο έντονη φόρμα;
    Υπάρχουν πολλές απαντήσεις. Ο ασφαλέστερος δρόμος είναι να κάνεις μερικές χιλιάδες παρόμοιες, να διαλέξεις -μετά από Χ χρονικό διάστημα- 10 το πολύ και να τις δείξεις. Τότε θα έχει βγει όσο ζουμί μπορεί να βγει από αυτή την προσέγγιση...

Εν προκειμένω πάντως, κι εμένα μου αρέσουν. Αφού ξεπεράσω όμως την αρχική εντύπωση (η οποία είναι, όπως προειπώθηκε, γεμάτη ευαισθησία, αισθητική και ποιητική διάθεση), αισθάνομαι μία σχετική επανάληψη. Υποθέτω πως ο λόγος είναι ότι στηρίζοντια περισσότερο στη φόρμα, παρά σε διακριτό (σε κάθε ξεχωριστή φωτογραφία) περιεχόμενο....

Δικαιώματα - Επιλογές