Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 34
    Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Παύλος Παυλίδης
    Περιοχή
    Αθηνα

My Social Networking

Add Παύλος Παυλίδης on instagram

Προεπιλογή Απάντηση: Χρήση φωτογραφίας σε εξώφυλλο βιβλίου χωρίς άδεια

Πολλα σκληρα και μαχητικα γραφονται, αλλα η ουσια ειναι οτι το μονο που θα καταφερεις ειναι να συγχυστεις εσυ και κανενας αλλος. Ουτε το ονομα σου θα γραφει πουθενα, (εφοσον το βιβλιο εχει ηδη τυπωθει και να υπηρχε η διαθεση δεν μπορει να γινει), και πολυ περισσοτερο δεν θα παρεις ευρω. Εξαλλου το ποσο που θα μπορουσες να διεκδικησεις ειναι τοσο μικρο που δεν φθανει ουτε για το δικηγοροσημο (ή οπως αλλιως λεγεται τελος παντων) που θα ξοδεψεις αν το πας σε δικηγορα.Πρεπει να το παρουμε ολοι αποφαση. Απο την στιγμη που ανεβαζουμε ελευθερα τις φωτογραφιες μας στο διαδυκτιο, ο οποιοσδηποτε (κυριολεκτικα) μπορει να τις παρει και να τις χρησιμοποιησει οπως θελει. Φυσικα οχι νομιμα, αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να βρεις το δικιο σου, ειδικα στο μπουρδελο που ζουμε...
    Προσωπικα αποψη: εγω κραταω την ικανοποιηση οτι τελικα αρεσε η φωτογραφια μου σε καποιον και την χρησιμοποιησε, και αν φιλοτιμηθει να μου το ξεπληρωσει με καποιον τροπο (εχει συμβει δυο τρεις φορες) , εχει καλως.

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη g.kapa
    Περιοχή
    Π. Φάληρο - Ρέθυμνο

Ζήση, κοντά στη σκέψη του Παύλου, θα σου πω συγχαρητήρια για τη διάκριση της φωτογραφίας σου και προτείνω επικοινωνία με τον εκδότη. Θα είναι πολύ πιο χρήσιμη (και "ανώδυνη") σε σχέση με όποια άλλη διαδικασία...
    "... το σπουδαίο δεν είναι ν' αλλάξουμε τη ζωή μας, ονειροπολώντας μιαν άλλη πιο ενδιαφέρουσα, αλλά να κάνουμε να λαλήσει τούτη τη ζωή, όπως μας δόθηκε, την καθημερινή, την ταπεινή, την ανθρώπινη, όπου το καθετί που μπορούσε να γυρέψουμε πρέπει να υπάρχει. Σ΄αυτή τη δική μας ζωή, την αναφαίρετη και τη μοναδική (αφού κανένας άλλος δεν την έχει), που δίνει χυμό στα έργα μας και τα κάνει όμοια μ' εμάς, πρέπει να μάθουμε να βλέπουμε το θαύμα." Γ. Σεφέρης

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Ζήσης Καρδιανός (ziskar)
    Περιοχή
    Ζάκυνθος

Παιδιά σας ευχαριστώ για τις γνώμες και τις συμβουλές. Έχω ήδη μιλήσει με δικηγόρο που έτυχε να γνωρίζω που χειρίζεται αποκλειστικά θέματα πνευματικής ιδιοκτησίας. Αφού είδε τις φωτογραφίες αποφάνθηκε ότι υπάρχει πράγματι θέμα -!- και ότι μπορούμε να απαιτήσουμε την απόσυρση ή κάποια αποζημίωση. Εξήγησα ότι δεν με ενδιαφέρει η απόσυρση αλλά μια εύλογη χρηματική αποζημίωση.
    Πρότεινα προτού αρχίσαμε τις νομικές διαδικασίες που εύχομαι φυσικά να τις αποφύγω, να κάνω μια τηλεφωνική επαφή με τον εκδότη για να δω τις προθέσεις του. Και αυτό πρόκειται να κάνω σήμερα.

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Ηλίας

My Social Networking

Add Ηλίας on instagram

Προσωπικά πιστεύω πως πρέπει να το κυνηγήσεις. Ποια διάκριση βρε παιδιά; Την διάκριση από ένα ψευτογραφίστα(σιγά το εξώφυλλο) και εκδότη με αντιδεοντολογικές συμπεριφορές περιμένουμε;

Ρώτα κανένα φίλο σου δικηγόρο και φέρσου ανάλογα.

Προσωπικά το μόνο που μπορώ να δεχτώ είναι οτι δεν έχεις το χρόνο, την πολυτέλεια, την όρεξη να ασχοληθείς οπότε και άφησε το... άλλα όχι εντελώς στην μοίρα του. Πάρε έστω ένα τηλέφωνο.

ΕΚΤΟΣ ΧΡΟΝΟΥ :-Ρ
    "Η σύνθεση είναι σημαντική, αλλά, πιστεύω, κυρίως θέμα ενστίκτου. Αισθάνομαι οτι το πιο απλό πλησίασμσα μπορεί να είναι και το πιο αποτελεσματικό."
    Bill Brandt

"Ο αληθινός δημιουργός αναγνωρίζεται από την ικανότητα να βρίσκει πάντα, ακόμα και στα πιο κοινά, στα πιο ταπεινά πράγματα, στοιχεία άξια προσοχής."
    Igor Stravinsky

Εξοπλισμός: canon 5d | 28mm f/1.8 usm | 50mm f/1.8

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Γιάννης Λιανός
    Περιοχή
    Αθήνα

Να ζητήσεις λεφτά ... Και εμένα εχει μπει μια φωτό μου σε εξώφυλλο βιβλίου αλλά με πληρώσανε... Πολύ λίγα βέβαια.

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Andreas2000gr
    Περιοχή
    Βριλήσσια

Ρε παιδιά τι ηττοπάθεια είναι αυτή? Σας κλέβουν καθαρά και ξάστερα και σκέπτεστε που να τρέχω, μπλέκω, κλπ? Μου θυμίζετε τις βιασμένες γυνάικες που φοβούνται να καταγγείλουν το βιασμό.

Επαναλαμβάνω ότι άλλο κλοπή με σκοπό το κέρδος και άλλο έφτιαξα κάτι που μάζεψα ελευθερα από το ιντερνετ και το διανέμω και εγώ με τη σειρά μου ελεύθερα χωρίς κέρδος.

Φυσικά η πρώτη κίνηση δεν χρειάζεται να είναι εξώδικο αλλά στα πλαίσια του πολιτισμού και της λογικής ένα τηλέφωνο για να διευκρινηστούν οι προθέσεις. Από εκεί και μετά όπερ έδει δείξαι στα δικαστήρια αν χρειαστεί. Τα έξοδα του δικηγόρου τα πληρώνει ο χαμένος

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη virgo

Λέω να το συνηθίσουμε ..ναι θα μας βιάζουν και θα μας κλέβουν μέχρι να πεθάνουμε αλλά αυτό είναι ένας τυχαίος συνειρμός

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη pkomo
    Περιοχή
    Κομοτηνή

Πριν όλοι εμείς σηκώσουμε το λάβαρο της επανάσταση κατά της κλοπής των πνευματικών δικαιωμάτων ας σκεφτούμε πόσες φορές καταπατήσαμε εμείς αυτά τα πνευματικά δικαιώματα κατεβάζοντας προγράμματα σπασμένα, μουσική που την χρησιμοποιήσαμε για να κάνουμε βίντεο με τις φωτογραφίες μας και πολλά άλλα

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Ζήσης Καρδιανός (ziskar)
    Περιοχή
    Ζάκυνθος

Μα είναι διαφορετικά να καταπατάς τα πνευματικά δικαιώματα αηδιαστικά πλουσίων rock stars και celebrities και διαφορετικά ενός φτωχού και άσημου φωτογράφου Αστειεύομαι φυσικά Αυτό που λες Πέτρο είναι ένας αντίλογος. Όμως εσύ τι θα έκανες στην περίπτωσή μου; Θα το πέρναγες ντούκου; Βλέπω στο site σου ότι παραπέμπεις σε πώληση έργων μέσω γκαλερί. Αυτό σημαίνει τουλάχιστον ότι η χρηματική αξία των έργων σου δεν σου είναι αδιάφορη. Και καλά κάνεις. Πέρα από την προσωπική ικανοποίηση, την αναγνωρισημότητα και την ηθική ανταμοιβή, είναι θεμιτό για μένα να προσδοκάς και μια εύλογη ή και συμβολική οικονομική ανταμοιβή.

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη pkomo
    Περιοχή
    Κομοτηνή

Τα παραπάνω τα έγραψα για να δείξω ότι οι ίδιοι άνθρωποι είμαστε για το ίδιο γεγονός ή πολύ αυστηροί ή πολύ ελαστικοί ανάλογα από πια μεριά το εξετάζουμε

Θα σου πω να το κυνηγήσεις και ν απαιτήσεις την δικαίωση σου, όποια και αν είναι αυτή. Πιστεύω ότι ήταν και λάθος χειρισμός από την μεριά του βιβλίου γιατί αν έγραφαν ότι φωτογραφία εξώφυλλου από τον Ζήση νομίζω δεν θα υπήρχε πρόβλημα από την μεριά σου, αν έδιναν και κάποια χρήματα ακόμη καλύτερα.

Ίσως υπάρχει τρόπος να αποδείξουν ότι η φωτογραφία είναι δική τους αν φτάσετε σε κόντρα, δεν το γράφω όμως για ευνόητους λόγους.

Με ρωτάς τι θα έκανα εγώ, μάλλον δεν θα έκανα τίποτε και θα απολάμβανα το ότι σε κάποιους αρέσει η φωτογραφία μου.

Σχετικά με την γκαλερί που ανέφερες, αυτή είναι στην Αμερική και εκεί είναι πολύ αυστηροί με τα πνευματικά δικαιώματα, παρόλα αυτά δεν μπορούν να απαγορεύσουν κάποιον να κατεβάσει από το ιντερνέτ την ίδια φωτογραφία που πουλάνε και αυτοί (γι αυτό δεν βάζουν κάποια προστασία στην ψηφιακή μορφή της γκαλερί) η διαφορά είναι ότι αυτοί πουλάνε εκτυπώσεις με πιστοποιητικό γνησιότητας. Για να γίνει ακόμη πιο κατανοητό είναι σαν αυτοί να πουλάνε μια μεταξοτυπία από ένα ζωγράφο και οι άλλοι να κατεβάζουν μια αφίσα της συγκεκριμένης μεταξοτυπίας

Δικαιώματα - Επιλογές