Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 16 από 16
    Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Palierakis Stavros
    Περιοχή
    Ρεθυμνο

Προεπιλογή Απάντηση: Ο αισιόδοξος φωτογράφος;

καλά τα λες Γιώργη
    Ρεθυμνο

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Ηλίας

My Social Networking

Add Ηλίας on instagram

Δηλαδή το Καρυωτάκη μπορείς να τον πείς αισιόδοξο; Τον Ρίτσο να μην το πείς ερωτικό; Τον Κάλβο να μονοσήμαντο προς ένα όραμα της Αναγεννημένης Ελλάδας;

Έτσι ψάχνω και ένα φωτογράφο που θα ξεπηδάει εύκολα μια αισιοδοξία από το έργο του.
    Οι ταμπέλες είναι απαραίτητες στους δρόμους. Στον δρόμο μου τώρα ψάχν το μονοπάτι αισιοδοξία... χρειάζεται μια ταμπέλα για να με οδηγήσει αρχικά μετά πάντα το βρίσκεις μόνο σου. Όλες οι έννοιες όπως κι αυτή των ταμπελών έχουν και θετική και αρνητική απάντηση. Γιατί τείνουμε να βλέπουμε μόνο την μια πλευρά σε κάθε έννοια;
    "Η σύνθεση είναι σημαντική, αλλά, πιστεύω, κυρίως θέμα ενστίκτου. Αισθάνομαι οτι το πιο απλό πλησίασμσα μπορεί να είναι και το πιο αποτελεσματικό."
    Bill Brandt

"Ο αληθινός δημιουργός αναγνωρίζεται από την ικανότητα να βρίσκει πάντα, ακόμα και στα πιο κοινά, στα πιο ταπεινά πράγματα, στοιχεία άξια προσοχής."
    Igor Stravinsky

Εξοπλισμός: canon 5d | 28mm f/1.8 usm | 50mm f/1.8

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη g.kapa
    Περιοχή
    Π. Φάληρο - Ρέθυμνο

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ηλίας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί τείνουμε να βλέπουμε μόνο την μια πλευρά σε κάθε έννοια;
    Το σχόλιό μου -κοντά σ'εκείνο του Πέτρου- υποστηρίζει ακριβώς το αντίθετο. Ο αναγνώστης των στίχων του Σολωμού, θα τους δώσει το ιδιαίτερο (κατά περίπτωση) νόημα. Και για να γίνω πιο σαφής: ο ίδιος αναγνώστης σε διαφορετική στιγμή μπορεί να τους δει τελείως διαφορετικά...

Όσο για τον Lartigue που ανέφερε ο Παύλος ως αισιόδοξο φωτογράφο δε θα διαφωνήσω. Αλλά και αυτός έχει (λίγες βέβαια) φωτογραφίες (σκέφτομαι κάποια πορτρέτα γυναικών) που όταν τις βλέπω μελαγχολώ...

Μήπως λοιπόν να αναζητήσεις φωτογραφίες (και όχι φωτογράφους) που να αποπνέουν αισιοδοξία;
    "... το σπουδαίο δεν είναι ν' αλλάξουμε τη ζωή μας, ονειροπολώντας μιαν άλλη πιο ενδιαφέρουσα, αλλά να κάνουμε να λαλήσει τούτη τη ζωή, όπως μας δόθηκε, την καθημερινή, την ταπεινή, την ανθρώπινη, όπου το καθετί που μπορούσε να γυρέψουμε πρέπει να υπάρχει. Σ΄αυτή τη δική μας ζωή, την αναφαίρετη και τη μοναδική (αφού κανένας άλλος δεν την έχει), που δίνει χυμό στα έργα μας και τα κάνει όμοια μ' εμάς, πρέπει να μάθουμε να βλέπουμε το θαύμα." Γ. Σεφέρης

http://maddieonthings.com/

Συνέπεια, συνέχεια, φωτογραφική αρτιότητα. Δεν ξέρω αν σαν φωτογράφος έχει να πεί κάτι περισσότερο ή αν αξίζει μελέτης.

Πρόσφατα έχω κολλήσει με τις εικόνες του Pinkhassov. Ενώ έχουν για μένα μια μελαγχολική ατμόσφαιρα, νιώθω οτι υπάρχει αυτή η νότα αισιοδοξίας. Στις εικόνες του απο τους δρόμους της Σοβιετικής 'Ενωσης, βλέπεις την φτώχεια αλλά αποδίδει μεγαλοσύνη στους πρωταγωνιστές του.
    Με έκανε και ξόδεψα τα τελευταία μου λεφτά για να γεμίσω ενα ψυγείο με provia και velvia

http://pavelkosenko.wordpress.com/20...ui-pinkhassov/

(για περισσότερα στο magnum)

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη stefanos_k
    Περιοχή
    Αετός Καρύστου, Εύβοια

σε καταλαβαίνω απόλυτα φίλε μου
    αλλά ψάχνεις σε λάθος εποχή
    you see , you feel , and the surprised eye , responce
    το blogάκι μου

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Ερμής Κασάπης
    Περιοχή
    Αθήνα

Ηλία ρίξε μια ματιά εδώ:

http://www.optphoto.com/Adam_Ramirez...otography.html

Ο φωτογράφος αυτός, προσωπικά μου είναι καθ' όλα άγνωστος και αδιάφορος, αυτοπροσδιορίζεται σαν αισιόδοξος και χαρακτηρίζει τη φωτογραφία του σαν αισιόδοξη. Προφανώς δεν είναι η απάντηση στην αναζήτησή σου αλλά δείχνει πολύ χαρακτηριστικά σε τι μπέρδεμα μπορεί να οδηγήσει η αναζήτηση τόσο πολυσήμαντων εννοιών, όπως αυτή της "αισιοδοξίας" ή της "απαισιοδοξίας" κ.τ.ό. Ειδικά στον χώρο της τέχνης και ακόμα πιο ειδικά στον χώρο της φωτογραφίας.

Τέτοιες αναζητήσεις και ανάγκες εγείρονται εφόσον δεν αντιλαμβανόμαστε πως η Τέχνη, όσο και αν έχει τον δικό της ιδιαίτερο ιστορικό βηματισμό, είναι συνδεδεμένη με την ιστορία του πλαισίου που τη γεννάει: την κοινωνία και την ιστορική της εξέλιξη. Έξω από αυτό το πλαίσιο η Τέχνη απλά δεν υπάρχει και ο καλλιτέχνης, ειδικά ο φωτογράφος, που δεν το κατανοεί βολοδέρνει ανάμεσα σε "τάσεις", "μόδες" και συναισθηματικά δημιουργικές προσεγγίσεις.

Σωστά απορρίπτεις τον ισχυρισμό πως "η δημιουργία στην τέχνη πηγάζει από την απαισιοδοξία". Όχι μόνο γιατί συνιστά γενίκευση αλλά και γιατί, όσο και αν αποκαλύπτουμε σε ένα έργο τέχνης στοιχεία αισιοδοξίας ή απαισιοδοξίας αυτά δεν προκύπτουν από τη "ματιά" του δημιουργού τους αλλά από την ουσία του περιεχόμενου που ο καλλιτέχνης έχει συλλάβει στο έργο αυτό. Και το περιεχόμενο αυτό ενυπάρχει μέσα στην πραγματικότητα που μας περιβάλει.

Η "στράτευση" από την άλλη μιας καλλιτεχνικής δραστηριότητας στην κατεύθυνση καλλιέργειας μιας "ψυχολογικής στάσης" απέναντι στην πραγματικότητα, ενέχει αν μη τι άλλο πλήθος από παγίδες, μην πω και κινδύνους, που αργά ή γρήγορα οδηγούν την όποια καλλιτεχνική δραστηριότητα σε αδιέξοδο, για να το πω κάπως κομψά και ανώδυνα.

Δικαιώματα - Επιλογές