Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16
    Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Ηλίας

My Social Networking

Add Ηλίας on instagram

Προεπιλογή Ο αισιόδοξος φωτογράφος;

Παιδιά αυτό το θέμα με "βασανίζει" τελευταιά. Υπάρχει κάποιος κατ' εξοχήν αισιόδοξος φωτογράφος που να γνωρίζεται...; Από την αντίπερα όχθη προσωπικά μπορώ να βρώ πολλά παραδείγματα.
    Θα μου πείτε πως ορίζεται ο αισιόδοξος φωτογράφος;
    Προσωπικά θα χαρακτήριζα έτσι κάποιον με καθαρή, ειλικρινής, πιθανότατα έγχρωμη δουλειά και κυρίως με δουλειά και ματιά που σου αφήνει αισιοδοξία... αλλά μου πετάξετε τίποτα ασπρόμαυρους-κουνημένους, με κόκο και μου πείτε οτι από το τέλμα βγαίνει αισιοδοξία.

Πραγματικά αν μπορούσατε να μου μαζέψετε μερικούς εδώ για μελέτη θα ήμουν ευγνώμον. Αν υπάρχει κάτι τέτοιο στην φωτογραφία, με ενδιαφέρει ιδιαιτέρως.

Καλά Χριστούγεννα!
    "Η σύνθεση είναι σημαντική, αλλά, πιστεύω, κυρίως θέμα ενστίκτου. Αισθάνομαι οτι το πιο απλό πλησίασμσα μπορεί να είναι και το πιο αποτελεσματικό."
    Bill Brandt

"Ο αληθινός δημιουργός αναγνωρίζεται από την ικανότητα να βρίσκει πάντα, ακόμα και στα πιο κοινά, στα πιο ταπεινά πράγματα, στοιχεία άξια προσοχής."
    Igor Stravinsky

Εξοπλισμός: canon 5d | 28mm f/1.8 usm | 50mm f/1.8

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Ζήσης Καρδιανός (ziskar)
    Περιοχή
    Ζάκυνθος

Προεπιλογή Απάντηση: Ο αισιόδοξος φωτογράφος;

Έχεις δει την δουλειά μου τελευταία;

αυτή για παράδειγμα τι σου λέει για Χριστουγεννιάτικη;

A thousand voices crying in the wilderness, begging to be heard...but no one is listening because everyone is talking...

My Social Networking

Add Ηλίας on instagram

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ζήσης Καρδιανός (ziskar) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δει την δουλειά μου τελευταία;

αυτή για παράδειγμα τι σου λέει για Χριστουγεννιάτικη;

Αν δεν με ειρωνεύεσαι, ως Χριστουγεννιάτικη δεν μου λέει τίποτα. Βλέπω βέβαια την αισιόδοξη πλευρά στο οπτικό δίπτυχο σκιάς-πραγματικότητας... που την μια σε κάνει να σκέφτεσαι κοίτα λίγο καλύτερα και θα δεις και την θετική πλευρά-σκιά και την άλλη οτι η θετική πλευρά είναι μια σκιά.

Οκ βρίσκω αισιοδοξία εδώ αλλά ψάχνω κάτι πιο συστηματικό και ας πούμε καθαρό, ένα φωτογραφικό έργο που θα μπορούσε να δώσει την αισιοδοξία σαν τελικό και κύριο αίσθημα.
    "Η σύνθεση είναι σημαντική, αλλά, πιστεύω, κυρίως θέμα ενστίκτου. Αισθάνομαι οτι το πιο απλό πλησίασμσα μπορεί να είναι και το πιο αποτελεσματικό."
    Bill Brandt

"Ο αληθινός δημιουργός αναγνωρίζεται από την ικανότητα να βρίσκει πάντα, ακόμα και στα πιο κοινά, στα πιο ταπεινά πράγματα, στοιχεία άξια προσοχής."
    Igor Stravinsky

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Ζήσης Καρδιανός (ziskar)
    Περιοχή
    Ζάκυνθος

Ηλία, μ' αρέσει η ανάγνωσή σου, την κρατάω πολύ περισσότερο που εγώ δεν είχα σκεφτεί τπτ απ' όλα αυτά
    Φυσικά και σου έκανα πλάκα (πάντως αυτή για Χριστουγεννιάτικη την έβγαλα) Θα ψάξω και θα σου βρω κάποιους αισιόδοξους. Κάπου εδώ τους είχα τρυπώσει, στο βάθος του συρταριού....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ζήσης Καρδιανός (ziskar) : 25-12-2012 στις 17:37
    A thousand voices crying in the wilderness, begging to be heard...but no one is listening because everyone is talking...

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Timos
    Περιοχή
    Μελίσσια, Αθήνα

My Social Networking

Add Timos on instagram

Δε ξέρω αν είναι εύκολο να βρει κανείς αισιόδοξο καλλιτέχνη, μια και γενικά η δημιουργία στην τέχνη πηγάζει απ'την απαισιοδοξία

Απ'την άλλη, όλοι μας είμαστε μιά αισιόδοξοι και μια απαισιόδοξοι, οπότε γιατί να ψάχνεις να βρεις έναν φωτογράφο που μόνιμα θα βγάζει αισιοδοξία στο έργο του;

Νομίζω πως αν ψάξεις στα hardcore street groups του flickr θα βρεις φωτογράφους με χιούμορ, αν αυτό μπορεί να είναι το ίδιο με την αισιοδοξία που αναζητάς

My Social Networking

Add Ηλίας on instagram

Τίμο θα το πάρω λίγο ανάποδα το μήνυμα σου.

Σίγουρα η "αισιοδοξία" που ψάχνω δεν έχει σχέση με χιουμοριστικά τρίκ. Αυτό μάλλον μοιάζει με την φαινομενική ομοιότητα διασκέδασης-ψυχαγωγίας.

Σαφώς έχουμε μεταπτώσεις στην συναισθηματική μας κατάσταση. Αλλά εγώ δεν μιλάω μόνο για συναισθήματα, αυτό θα ήταν κάτι εντελώς μονόπλευρο και ψεύτικο. Ίσως να μην διατύπωσα και σωστά τη σκέψη μου. Ψάχνω για ένα φωτογραφικό έργο που θα μεταδίδει σε όλο το φάσμα του ηρεμία, ισορροπία, δωρικότητα, αισιοδοξία όχι τρανταχτή-απλοϊκή(το κοριτσάκι που γελάει) αλλά ουσιαστική με αλήθεια και συνέπεια. Το εξηγώ όσο μπορώ μέσο ενός forum.

Η δημιουργία στην τέχνη πηγάζει από την απαισιοδοξία. Γενίκευση... όχι παράλογη με τόσα παραδείγματα αλλά γενίκευση με όσα ελοχεύει.

Η αλήθεια είναι οτι ο Bresson ακουμπάει κάτι τέτοιο με την ισορροπία που ομολογούμενος ενυπάρχει στο μεγαλύτερο μέγεθος του έργου του, δεν είναι αυτό που ψάχνω αλλά είναι σε ένα δρόμο παρόμοιας συνέπειας έργου. Έτσι τον χρησιμοποιώ σαν παράδειγμα.

Χμμ ενδιαφέρει πολύ να ακούσω τις απόψεις σας αλλά και τα πιθανά παραδείγματα φωτογράφων που μπορεί να έχεται στο μυαλό σας.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηλίας : 25-12-2012 στις 20:49
    Bill Brandt

Igor Stravinsky

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη stavrosstam
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Ο πρώτος που μου έρχεται στο νου, Ηλία, είναι κάποιος ήδη γνωστός, ο κ. Elliott Erwitt .
    Ο παιχνιδιάρικος τρόπος που βλέπει τον κόσμο γύρω του μόνο αισιοδοξία μου βγάζει.

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Παύλος Παυλίδης
    Περιοχή
    Αθηνα

My Social Networking

Add Παύλος Παυλίδης on instagram

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη pkomo
    Περιοχή
    Κομοτηνή

Δε νομίζω ότι υπάρχει τέτοια διάκριση μεταξύ των φωτογράφων και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί προσπαθείς να τους ξεχωρίσεις. Η αισιοδοξία έχει πάντα σχέση με τον καθένα και με το πώς αντιλαμβάνεται την ζωή του εκείνη την στιγμή, αν πιστεύει ότι την επόμενη στιγμή η ζωή του θα είναι καλύτερη από τώρα είναι αισιόδοξος, διαφορετικά είναι απαισιόδοξος. Αυτό αλλάζει για τον καθένα συνεχώς, ο καθένας μέσα στο χρόνο είναι και αισιόδοξος και απαισιόδοξος. Όπως καταλαβαίνεις ανάλογα πως νιώθεις αντιλαμβάνεσαι και τις φωτογραφίες

Πέρα από αυτά ένα σίγουρα απαισιόδοξο μήνυμα που διάβασα είναι του Κώστα από πάνω:

Απάντηση: kostas liougos
    Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους! Θέλω να ζητήσω ένα μεγάλο συγνώμη που η φωτογραφίες που έχω ανεβάσει δεν εμφανίζονται. Διατηρούσα προσωπική σελίδα αλλά η οικονομική κρίση δεν μου επιτρέπουν πλέον τέτοια πολυτέλεια, που να φανταζόμουν πριν λίγα χρόνια ότι θα έφτανα σε αυτό το σημείο! Συγνώμη παιδιά και ότι καλύτερο σε όλους!

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη g.kapa
    Περιοχή
    Π. Φάληρο - Ρέθυμνο

Αυτές οι ταμπέλες ("αισιόδοξος", "απαισιόδοξος" κ.τ.ό. ) με βρίσκουν αδιάφορο...
    Δυο στίχοι μού'ρχονται στο νου. Στους δίνω, λοιπόν, και ψάξε να βρεις την αισιοδοξία και την απαισιοδοξία...

Βόηθα, Θεά, τὸ τρυφερὸ κλωνάρι νά’χω·
    σὲ γκρεμὸ κρέμουμαι βαθύ, κι αὐτὸ βαστῶ μονάχο.

(Σολωμός, από τον Κρητικό.)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη g.kapa : 26-12-2012 στις 22:31
    "... το σπουδαίο δεν είναι ν' αλλάξουμε τη ζωή μας, ονειροπολώντας μιαν άλλη πιο ενδιαφέρουσα, αλλά να κάνουμε να λαλήσει τούτη τη ζωή, όπως μας δόθηκε, την καθημερινή, την ταπεινή, την ανθρώπινη, όπου το καθετί που μπορούσε να γυρέψουμε πρέπει να υπάρχει. Σ΄αυτή τη δική μας ζωή, την αναφαίρετη και τη μοναδική (αφού κανένας άλλος δεν την έχει), που δίνει χυμό στα έργα μας και τα κάνει όμοια μ' εμάς, πρέπει να μάθουμε να βλέπουμε το θαύμα." Γ. Σεφέρης

Δικαιώματα - Επιλογές