Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19
    Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη digibill
    Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Add digibill on instagram

Προεπιλογή Το φθηνότερο monitor calibrator!

Εντάξει, είναι κοινώς αποδεκτό πως το ζήτημα "color managed workflow" είναι κάτι σαν το άγιο δισκοπότηρο: πολύ το κουβεντιάζουν, σχεδόν κανείς δεν το έχει δει (εκτός κι αν κάποιος είναι διατεθειμένος να πληρώσει κάμποσα από τα μαλλιά της κεφαλής του...)

Ωστόσο, διάφορες λύσεις ξεπηδούν ανά τους καιρούς, με διάφορα πλεονεκτήματα - μειονεκτήματα.

Διαβάζοντας διάφορα, έπεσα τυχαία πάνω στο Hughski ColorHug , ενα μικρό, φθηνό, opensource, crossplatform (ουφ, τα γραψα όλα!) monitor calibrator! Με κόστος κάπου στα ~75€ είναι μακράν το φθηνότερο του είδους!
    To πραγματάκι αυτό κυκλοφορεί μόλις ένα χρόνο στην αγορά, κι όμως τα review λένε ότι δουλεύει όπως πρέπει!

Ευτυχώς αυτή τη στιγμή η "εταιρία" (ποιά εταιρία δηλαδή, ένας τύπος το φτιάχνει!) ξέμεινε από στοκ και γλίτωσα το 75άρι, γιατί στο τσακ ήμουν!
    Μόλις επανέλθει όμως;

ΥΓ: Αν καλιμπράριζε και εκτυπωτές, ε, δεν το συζητάμε!! Θα γινόμουν αντιπρόσωπος!

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Ηλίας

My Social Networking

Add Ηλίας on instagram

Προεπιλογή Απάντηση: Το φθηνότερο monitor calibrator!

Βασίλη ωραίος.
    Το από κάτω θέμα σε αυτή την ενότητα είναι ένα δικό μου που αναζητώ κάτι σαν αυτό που προτείνεις. Φτηνό και να κάνει την δουλειά του.

Είναι software μόνο ή αυτό το μαραφετάκι μετράει και τον περιβάλλοντα φωτισμό και σου καλιμπράρει την οθόνη;

Αν το καλιμπράσρισμα γίνεται βάση και του περιβάλλοντος φωτισμού λάθος συμπεραίνω πως θα πρέπει να κάνεις κάθε φορά καλιμπράρισμα αφού ο φωτισμός αλλάζει συνεχώς;

Τέλος. Ωραία το παίρνω δουλεύει σωστά. Τι παίζει έτσι ώστε να εκτυπώνει το φωτογραφείο αυτό που έβλεπα; Αν έχει κι αυτός καλιμπραρισμένα μηχανήματα θα βλέπουμε σχεδόν το ίδιο και θα τυπώνει και σχεδόν το ίδιο σωστά;

Υγ. Αν δουλεύει το έχω τσιμπίσει στάνταρ γιατί τα λεφτά θα τα βγάλω από κάτι ram, cpu κλπ που πουλάω :-Ρ
    "Η σύνθεση είναι σημαντική, αλλά, πιστεύω, κυρίως θέμα ενστίκτου. Αισθάνομαι οτι το πιο απλό πλησίασμσα μπορεί να είναι και το πιο αποτελεσματικό."
    Bill Brandt

"Ο αληθινός δημιουργός αναγνωρίζεται από την ικανότητα να βρίσκει πάντα, ακόμα και στα πιο κοινά, στα πιο ταπεινά πράγματα, στοιχεία άξια προσοχής."
    Igor Stravinsky

Εξοπλισμός: canon 5d | 28mm f/1.8 usm | 50mm f/1.8

My Social Networking

Add Ηλίας on instagram

Μόνο Linux είναι δυνατόν;
    "Η σύνθεση είναι σημαντική, αλλά, πιστεύω, κυρίως θέμα ενστίκτου. Αισθάνομαι οτι το πιο απλό πλησίασμσα μπορεί να είναι και το πιο αποτελεσματικό."
    Bill Brandt

"Ο αληθινός δημιουργός αναγνωρίζεται από την ικανότητα να βρίσκει πάντα, ακόμα και στα πιο κοινά, στα πιο ταπεινά πράγματα, στοιχεία άξια προσοχής."
    Igor Stravinsky

Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ηλίας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι software μόνο ή αυτό το μαραφετάκι μετράει και τον περιβάλλοντα φωτισμό και σου καλιμπράρει την οθόνη;
    Δεν είναι software, είναι πραγματικό hardware calibration. Που σημαίνει ότι το μαραφέτι μετράει τα χρώματα της οθόνης από την επιφάνειά της.
    Το πώς γίνεται το color calibration είναι μεγάλη κουβέντα (νομίζω κάπου την έχουμε ξανακάνει εδώ μέσα, αλλα'δεν θυμάμαι ακριβώς...) Ο περιβάλλον φωτισμός είναι άλλο θέμα και -φαντάζομαι πως- δεν τον μετράει.
    Βασικά, αυτό που τέτοια εργαλεία κάνουν είναι να διασφαλίζουν πως η οθόνη σου δείχνει το κόκκινο ως κόκκινο και όχι πχ ως ματζέντα ή ροζ! Αντιστοίχως το μπλε ως μπλε, το άσπρο ως άσπρο κλπ. Με λίγα λόγια, διασφαλίζει ότι αν ένα πίξελ μιας φωτογραφίας περιέχει τιμή 255, 0, 0 τότε εσύ θα βλέπεις ακριβώς κόκκινο, κι όχι κάτι άλλο!
    Όσον αφορά στις οθόνες λοιπόν, ο περιβάλλον φωτισμός δεν παίζει ρόλο στην χρωματική παλέτα. Ο περιβάλλον φωτισμός παίζει ρόλο στις διαβαθμίσεις σκιάς - φωτός και σίγουρα παίζει ρόλο στο πώς φαίνονται οι εκτυπώσεις (γι'αυτό και το καλιμπράρισμα των εκτυπωτών γίνεται πάντα σε συγκεκριμένη θερμοκρασία προσπίπτωντος χρώματος. Συνήθως οι καλές οθόνες έχουν και κάποιο φωτόμετρο το οποίο αναπροσαρμόζει το brigjtness τους ανάλογα με τον περιβάλλοντα φωτισμό...

Τέλος. Ωραία το παίρνω δουλεύει σωστά. Τι παίζει έτσι ώστε να εκτυπώνει το φωτογραφείο αυτό που έβλεπα; Αν έχει κι αυτός καλιμπραρισμένα μηχανήματα θα βλέπουμε σχεδόν το ίδιο και θα τυπώνει και σχεδόν το ίδιο σωστά;
    Όχι
    Το καλιμπράρισμα της οθόνης σου διασφαλίζει ότι βλέπεις σωστά. Για να τυπώσεις σωστά, θα πρέπει να έχεις (α) σωστά καλιμπραρισμένα εκτυπωτικά μηχανήματα και (β) κάτι που να μετατρέπει αυτό που βλέπεις σε αυτό που παίρνεις τυπωμένο. Αυτό καλείται "soft-proofing" και περιλαμβάνει τα εξής βήματα:
    α) σωστά καλιμπραρισμένο μόνιτορ (άρα αυτό που σου δείχνει η οθόνη είναι αυτό που πράγματι το αρχείο λέει)
    β) σωστά καλιμπραρισμένο εκτυπωτή (άρα αυτό που σου τυπώνει ο εκτυπωτής είναι αυτό που πράγματι το αρχείο λέει)
    γ) φόρτωση του προφίλ του εκτυπωτή στην οθόνη, οπότε βλέπεις αυτό που ο εκτυπωτής τυπώνει!

Τα monitor calibrator κάνουν μόνο το (α). Για να κάνεις το (β) χρειάζεσαι ένα colorimeter, κάτι που κοστίζει μερικές χιλιάδες Υπάρχουν και printer calibrators για «οικιακή χρήση» σαν το X-Rite ColorMunki που συγκρίνει ο τύπος και το οποίο όμως κάνει πάνω από τρία κατοστάρικα

Αν τυπώνεις σε συγκεκριμένο χαρτί και με συγκεκριμένα μελάνια, μπορείς να απευθυνθείς σε κάποια εταιρία που κατασκευάζει printing profiles έναντι μικρού κόστους ώστε να τα χρησιμοποιείς για εκτυπώσεις. Κάποτε το είχα κάνει για κάτι χαρτιά που είχα αγοράσει σε ικανή ποσότητα και μου είχε πάει ~40-50€. Μειονέκτημα ότι το καλιμπράρισμα ισχύει μόνο για τον συγκεκριμένο συνδυασμό χαρτιού - μελανιού - εκτυπωτή. Αν αλλάξει κάτι από τα τρία, θες άλλο προφιλ. (εμένα που τα χαρτιά μου βγήκαν ψιλομαπα και δεν τα ξαναπήρα, μου έμεινε το προφιλ αμανάτι!)

Μόνο Linux είναι δυνατόν;
    Φυσικά και είναι δυνατόν, ειδάλλως δεν θα κόστιζε μόνο 70€ λόγω πατεντών
    Ωστόσο δεν διάβασες καλά, όντας λιγάκι βιαστικός. Για ξανατσέκαρέ το:

There are no Microsoft Windows or Apple OS X drivers included with this product. You can use the LiveCD sent with the device on any modern PC or use the built in software available in Fedora 16 or newer. The display.icc file can then be saved and used with Linux, Mac or even Windows.
    Τι σημαίνει αυτό; Ότι ναι μεν η συσκευή λειτουργεί μόνο σε linux, αλλά το προφιλ που παράγεις μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε οποιοδήποτε λειτουργικό σύστημα! Πώς; Ευτυχώς που με τον ανοικτό κώδικα όλα γίνονται:

1. Bootάρεις το pc σου με το live cd που σου παρέχει το cslibrator (το live cd είναι ένα μινι λειτουργικό σύστημα που τρέχει από το cd σου. Εν προκειμένω είναι κάποια διανομή linux).
    2. Μέσα από το live cd κάνεις όλη τη διαδικασία καλιμπραρίσματος
    3. Όταν η διαδικασία τελειώσει, παράγεται ένα monitor profile το οποίο σώζεται ως αρχείο icc
    4. Bootαρεις στο λειτουργικό σου (όποιο κι αν είναι αυτό), φορτώνεις το icc profile και είσαι καλιμπραρισμένος

Τόσο απλά όσο 70€!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη digibill : 30-01-2013 στις 14:52

My Social Networking

Add Ηλίας on instagram

Το καλιμπράρισμα αρκεί μια φορά να το κάνεις σε κάθε οθόνη σωστά;

Θεωρητικά ένα σωστό ψηφιακό τυπογραφείο ή φωτογραφείο δεν νοείται να έχει μηχανήματα καλιμπραρισμένα;

Εγώ έχω καλιμπραρισμένη οθόνη εκεί που έχω βάλει μαύρο είναι και πραγματικά μαύρο κλπ.
    Το τυπογραφείο/φωτογραφείο έχει αντίστοιχα ρυθμισμένα μηχανήματα οπότε θα τυπώσει μαύρο εκεί που η πληροφορία λέει μαύρο κλπ.

Συνεπώς το αποτέλεσμα είναι σωστό. Σωστά;

Άρα αρκεί να τσιμπήσω αυτό το παιχνιδάκι και να βρώ και ένα μαγαζί με ρυθμισμένα μηχανήματα;

Τέλος με τα profil τι παίζει; Τα γραφιστικά ξέρω οτι δουλεύονται και τυπώνονται σε cmyk. Με τις φωτογραφίες τι παίζει; Πως τυπώνεται rgb απο την στιγμή που είναι αδύνατο. Και πως θα έχω ίδιο αποτέλεσμα παρ' όλο που ισχύουν τα παραπάνω αν εγώ επεξεργάζομαι σε rgb και άλλος τυπώνει π.χ. σε cmyk ή οτιδήποτε άλλο;
    Bill Brandt

Igor Stravinsky

Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Το καλιμπράρισμα αρκεί μια φορά να το κάνεις σε κάθε οθόνη σωστά;
    Όχι, διότι η απόδοση της οθόνης μπορεί να μεταβάλεται με τον χρόνο.

Θεωρητικά ένα σωστό ψηφιακό τυπογραφείο ή φωτογραφείο δεν νοείται να έχει μηχανήματα καλιμπραρισμένα;
    Εγώ πάντως μέχρι στιγμής δεν έχω πετύχει πουθενά τέτοιο φωτογραφείο....Αν το βρείς πες μου κι εμένα!

Εγώ έχω καλιμπραρισμένη οθόνη εκεί που έχω βάλει μαύρο είναι και πραγματικά μαύρο κλπ.
    Το τυπογραφείο/φωτογραφείο έχει αντίστοιχα ρυθμισμένα μηχανήματα οπότε θα τυπώσει μαύρο εκεί που η πληροφορία λέει μαύρο κλπ.

Συνεπώς το αποτέλεσμα είναι σωστό. Σωστά;
    Ξανά: ΟΧΙ!
    Κι αυτό διότι όπως σωστά αναρωτιέσαι:

Τέλος με τα profil τι παίζει; Τα γραφιστικά ξέρω οτι δουλεύονται και τυπώνονται σε cmyk. Με τις φωτογραφίες τι παίζει; Πως τυπώνεται rgb απο την στιγμή που είναι αδύνατο. Και πως θα έχω ίδιο αποτέλεσμα παρ' όλο που ισχύουν τα παραπάνω αν εγώ επεξεργάζομαι σε rgb και άλλος τυπώνει π.χ. σε cmyk ή οτιδήποτε άλλο;
    Οι διάφοροι χρωματικοί χώροι δεν επικαλύπτονται πλήρως! Γι' αυτό χρειάζεσαι το soft-proofing, για να δεις πώς μεταφράζεται πχ σε CMYK αυτό που εσύ έχεις σε RGB κλπ. Ο μόνος τρόπος που πιθανώς θα το πετύχεις, είναι αν -μετά το monitor calibration- το φωτογραφείο σου δώσει τα icc profiles των μηχανημάτων του και τα φορτώσεις στο pc σου για να κάνεις soft proofing!

My Social Networking

Add Ηλίας on instagram

http://www.filmora.gr/Color_management.html

Προφανώς ο τύπος για να προσφέρει όλα αυτά έχει και ρυθμισμένα μηχανήματα.
    Bill Brandt

Igor Stravinsky

Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

http://www.filmora.gr/Color_management.html

Προφανώς ο τύπος για να προσφέρει όλα αυτά έχει και ρυθμισμένα μηχανήματα.
    Ωραία
    Αφού καλιμπράρεις την οθόνη σου, κατεβάζεις τα icc profiles, κάνεις soft proofing, διορθώνεις τις φωτογραφίες, τυπώνεις και μετά μας λες πώς πήγε το αποτέλεσμα

My Social Networking

Add Ηλίας on instagram

Αν αγοράσω το μαραφετάκι που προτείνεις απο πάνω θα το κάνω σίγουρα. Έχω κάποιους ενδιασμούς ακόμα.
    Bill Brandt

Igor Stravinsky

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη g.kapa
    Περιοχή
    Π. Φάληρο - Ρέθυμνο

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο digibill Εμφάνιση μηνυμάτων

Εγώ πάντως μέχρι στιγμής δεν έχω πετύχει πουθενά τέτοιο φωτογραφείο....Αν το βρείς πες μου κι εμένα!
    Κι εμένα, κι εμένα...

edit: σε φωτογραφείο αναφέρομαι... μην αδικήσω μερικά καλά εργαστήρια εκτύπωσης που υπάρχουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη g.kapa : 30-01-2013 στις 19:22
    "... το σπουδαίο δεν είναι ν' αλλάξουμε τη ζωή μας, ονειροπολώντας μιαν άλλη πιο ενδιαφέρουσα, αλλά να κάνουμε να λαλήσει τούτη τη ζωή, όπως μας δόθηκε, την καθημερινή, την ταπεινή, την ανθρώπινη, όπου το καθετί που μπορούσε να γυρέψουμε πρέπει να υπάρχει. Σ΄αυτή τη δική μας ζωή, την αναφαίρετη και τη μοναδική (αφού κανένας άλλος δεν την έχει), που δίνει χυμό στα έργα μας και τα κάνει όμοια μ' εμάς, πρέπει να μάθουμε να βλέπουμε το θαύμα." Γ. Σεφέρης

Δικαιώματα - Επιλογές