Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6
    Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη digibill
    Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Add digibill on instagram

Προεπιλογή Data storage (σκληροί δίσκοι ελληνιστί!)

Λέω να προσθέσω ένα ακόμη μέλος στην οικογένεια των σκληρών μου (αυτή την στιγμή αριθμεί 1x40 GB, 1x80GB, 1x250GB και 2 εξωτερικούς, 1x80GB και 1x500GB).
    Σκέφτομαι στον νέο σκληρό να έχω αποκλειστικά και μόνο φωτογραφίες (raw + jpgs). Δεδομένου ότι οι εξωτερικοί είναι εκ προοιμίου πιο αργοί, πιο ακριβοί και πιάνουν και πολύτιμες usb θύρες προσανατολίζομαι σε εσωτερικό SATA, οπωσδήποτε 500 GB.
    Η motherboard μου (ASUS M2N-E SLI) είναι SATA 1, αλλά διάβασα ότι και οι SATA 2 θα παίζουν απροβλημάτιστα, απλά θα τρέχουν στην ταχύτητα του SATA 1, ορθόν?

Βρήκα πολλές ενδιαφέρουσες προτάσεις εδώ. (κοίταξα σε ευρωπαϊκά e-shops και σε άλλα ελληνικά και οι διαφορές στις τιμές είναι υπέρ του e-shop).

Εκ πρώτης όψεως ο Seagate Baracuda φαίενται πολύ καλή περίπτωση (32ΜΒ cache, μικρότερος χρόνος προσπέλασης) αλλά δεν κατάλαβα καλά τι ρυθμό διαμεταγωγής υποστηρίζει. Λέει: «Πρωτόκολλο Επικοινωνίας: SATA 150 / 300 MB/s με NCQ». Οι άλλοι λένε: «Πρωτόκολλο Επικοινωνίας: SATA 3 Gb/s.» Προφανώς εννοούνε gigaBIT, έτσι? Οπότε 3Gbits = 300MB

Έχετε να προτείνετε τίποτε άλλο?

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη noe
    Περιοχή
    Πειραιάς

Προεπιλογή Απάντηση: Data storage (σκληροί δίσκοι ελληνιστί!)

Εγώ πάλι αυτά με τα τεχνικά χαρακτηριστικά των οχημάτων δεν τα πολυκαταλαβαίνω.

Έτσι παρομοιάζω τον προσωπικό μου υπολογιστή σαν ένα αυτοκινητάκι YUGO που του έβαλα κοτσαδόρο με τρέιλερ, σχάρα οροφής και κάτι ζαντολάστιχα ΝΑ.. (μόνο λαμπάκια νέον δεν του έβαλα ακόμη από κάτω).

Μιλώ για έναν εξαετίας Pentium 4 στα 2,4
    Μνήμη 2GB, κάρτα γραφικών 64MB, δύο δίσκους EIDE εσωτερικούς 160GB & 80GB.

Προ λίγων ημερών και όταν ο εξωτερικός μου δίσκος (WD 80GB) παρέδωσε πνεύμα με ελάχιστη χρήση και όλες τις φωτογραφίες μου ταρακουνήθηκα (έλεγα ποτέ δεν πρόκειται να συμβεί σε μένα). Ευτυχώς από τα διπλά αντίγραφα που είχα και σε DVD επανέκτησα το αρχείο μου, το οποίο πανικόβλητος διαμοίρασα στο laptop, στο pc του υιού, και στο pixo 60GB. Να σημειώσω πως ο καμμένος δίσκος περιείχε φωτογραφίες μόνο μέχρι το 2005, οι υπόλοιπες ήταν στο PIXO και ακόμη περίπου 80GB σκαναρισμένων φωτογραφιών ήταν στον εσωτερικό δίσκο του υπολογιστή χωρίς αντίγραφο ασφαλείας.

Πήρα λοιπόν έναν controller PCI με τέσσερις USB, ένα HUB (πάλι με 4 USB) με ξεχωριστή τροφοδοσία το οποίο κόλλησα με σκρατς στην πλάτη του γραφείου. Επάνω στο HUB προσάρμοσα δύο εξωτερικούς δίσκους TOSHIBA 2,5" των 320GB έκαστος και στον controller δύο δίσκους LACIE 3,5" των 500GB έκαστος.

Σκοπός μου είναι το mirror backup. O 80άρης εσωτερικός δίσκος χρησιμεύει ως προθάλαμος διαχωρισμού (ξεσκαρτάρισμα) πριν προχωρήσω στην εις διπλούν αποθήκευση αρχείων στους εξωτερικούς δίσκους. Όπου στους 500άρηδες αποθηκεύω αναλογικές φωτογραφίες, ενώ στους 320άρηδες τις ψηφιακές.

Ελπίζω να αντέξει των 300W τροφοδοτικό αν κάποια στιγμή τύχει να δουλέψουν ταυτόχρονα και τα δύο σκάνερ με τον εκτυπωτή..
    Είναι στο πρόγραμμα η αλλαγή του όταν προσθέσω μία 512 κάρτα γραφικών.

Γι' αυτό λοιπόν παρομοίασα το πισάκι μου σαν YUGO με 1880 λίτρα πορτ-μπαγκαζ..

Όσο για το πόσο γρήγορα πάω στο δρόμο, ποτέ δεν με απασχόλησε. Άσε που δεν χωνεύω τις εθνικές οδούς (ΖΗΤΩ..!! τα στροφιλίκια..)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη noe : 16-12-2008 στις 16:39

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη digibill
    Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Add digibill on instagram

Νίκο, η επιστήμη προχωράει Όλα αυτά που γλαφυρά περιγράφεις και αναλύεις, πλέον λέγονται..... RAID 1 Τόσο απλά

Σε motherboard με raid controller (όλες πλέον) απλά βάζεις ζυγό αριθμό πανομοιότυπων δίσκων και πλέον ότι γράφεις σε έναν, αυτομάτως γίνεται backup και στον άλλον! Και να καταστραφεί κάποιος, τσουπ, έχεις έτοιμο ολόιδιο δίσκο!

Δεν ήθελα όμως να μπλέξω τώρα με raid κλπ, γιατί προσπαθώ να την βγάλω φθηνά.....

Περιοχή
    Πειραιάς

Ωπς..
    Δεν παρακολουθώ την εξέλιξη όσο με καλύπτει ο υπολογιστής μου.
    Αυτό σκεφτόμουν τώρα δα, άραγε υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να κάνει backup σε δύο δίσκους ταυτόχρονα και ειδικά εξωτερικούς? Τώρα αναγκάζομαι και κάνω δύο φορές την κίνηση copy-paste και ελέγχω δύο φορές το κάθε γκρουπάκι αν γράφτηκε..

Αλλά είπαμε, καλύτερα αργά και σίγουρα.

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Γιώργος Δ.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο noe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωπς..
    Δεν παρακολουθώ την εξέλιξη όσο με καλύπτει ο υπολογιστής μου.
    Αυτό σκεφτόμουν τώρα δα, άραγε υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να κάνει backup σε δύο δίσκους ταυτόχρονα και ειδικά εξωτερικούς? Τώρα αναγκάζομαι και κάνω δύο φορές την κίνηση copy-paste και ελέγχω δύο φορές το κάθε γκρουπάκι αν γράφτηκε..

Αλλά είπαμε, καλύτερα αργά και σίγουρα.
    Υπάρχουν προγράμματα για συγχρονισμό φακέλων, που κάνουν αυτή τη δουλειά, και ελέγχουν αν έγινε και σωστά η αντιγραφή. Προσωπικά χρησιμοποιώ το SyncBackSE σε Win και το grsync σε linux.
    Welcome any change

www.giorgosdoganis.com

Περιοχή
    Πειραιάς

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Γιώργος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά χρησιμοποιώ το SyncBackSE σε Win και το grsync σε linux.
    Γιώργο ευχαριστώ, αλλά δεν είναι free και για μια στις τόσες που κάνω backup προσθετικό δεν αξίζει τον κόπο να δώσω 30 δολάρια..

Δικαιώματα - Επιλογές