Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 23
    Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Azyx
    Περιοχή
    New York

Προεπιλογή Απάντηση: Vernacular Photography

Δεν έχω καιρό να δείξω, παρότι έχω μαζέψει αρκετό υλικό. Όμως βρήκα αυτό το άρθρο από τα Κύθηρα και το παραθέτω γιατί αν μη τι άλλο δίνει τον όρο "Ανεπίσημη Φωτογραφία" που ίσως είναι πιο ευκολόχρηστος από το "Δημώδης Φωτογραφία που χρησιμοποίησα εγώ. Για ρίξτε μια ματιά εδώ.

Μέλος PhotoMind
    Περιοχή
    New York,NY

Φωτογραφίες από Αθήνα του 1960. Βρέθηκαν σε υπαίθριο παλιατζίδικο στους 25 δρόμους.

::::
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PeriK : 06-02-2010 στις 21:31

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη lolik
    Περιοχή
    Ξεσσαλονίκη

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PeriK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φωτογραφίες από Αθήνα του 1960. Βρέθηκαν σε υπαίθριο παλιατζίδικο στους 25 δρόμους.

¨¨
    πραγματικά μου ασκούν κι εμένα αυτή την "αμήχανη γοητεία" που λέει στο (πολύ ενδιαφέρον) άρθρο του ο Ηρακλής Παπαϊωάννου (ειδικά οι 2 πρώτες).
    ευχαριστούμε πολύ PeriK και Azyx

Είμαι μεγάλη καλλιτέχνης, αλλά θα αναγνωριστώ μετά το θάνατό σου - Αρκάς

Συγχαρητήρια στους αισιόδοξους - Quino

my photos

Μέλος PhotoMind
    Περιοχή
    New York,NY

Σκαναρισμενο φιλμ πού βρέθηκε σε παλιατζίδικο!!

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Azyx
    Περιοχή
    New York

Καιρό έχω να φωτογραφήσω γιατί απλά δεν έχω καιρό να φωτογραφήσω. Βρήκα όμως λίγη ώρα να σκανάρω μερικα από τα υπάρχοντα φιλμάκια άλλων που κατά καιρούς αγοράζω.
    Τούτες εδώ είναι από σκαναρισμένα αρνητικά μεσαίου φορματ (6x9). Τραβηγμένα το 1956 αν πιστέψουμε το φακελάκι του φωτογραφείου που τα εμφάνισε.

Και σκεφτόμουν με την ευκαιρία αν θα υπάρχουν οι φωτογραφίες που τραβάμε σήμερα σε 54 χρόνια από τώρα. Όχι για λόγους υστεροφημίας αλλά έτσι από περιέργεια. Μπα με καμία δύναμη!!! Και νάχουν επιβιώσει σε κάποιο σκληρό δίσκο το πιθανό είναι δεν θα υπάρχουν υπολογιστές που να μπορούν να τους διαβάσουν αυτούς τους παληάς τεχνολογίας σκληρούς. Εδώ σήμερα και είναι σπάνιο να βρεις να διαβάσεις 5 1/4 δισκέτες (αν τις θυμάστε). Κατα τ' άλλα ας αγοράζουμε LX3 με το κιλό. Πολύ καλά μηχανήματα και καθόλου dated. Χαααα!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Azyx : 30-01-2010 στις 06:40

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη ozzy
    Περιοχή
    Αθήνα (ατυχώς ...)

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Azyx Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...

Και σκεφτόμουν με την ευκαιρία αν θα υπάρχουν οι φωτογραφίες που τραβάμε σήμερα σε 54 χρόνια από τώρα. Όχι για λόγους υστεροφημίας αλλά έτσι από περιέργεια. Μπα με καμία δύναμη!!! Και νάχουν επιβιώσει σε κάποιο σκληρό δίσκο το πιθανό είναι δεν θα υπάρχουν υπολογιστές που να μπορούν να τους διαβάσουν αυτούς τους παληάς τεχνολογίας σκληρούς. Εδώ σήμερα και είναι σπάνιο να βρεις να διαβάσεις 5 1/4 δισκέτες (αν τις θυμάστε). Κατα τ' άλλα ας αγοράζουμε LX3 με το κιλό. Πολύ καλά μηχανήματα και καθόλου dated. Χαααα!!!
    Ίσως μόνο μέσα στο "βαθύ internet"
    (παρ' εκτός και βαρέσει τους servers κάποιος ηλεκτρομαγνητικός παλμός)

Πολύ καλό αφιέρωμα (και με πολλή δόση νοσταλγίας) Μέμο!
    "Η φωτογραφία είναι μοναχική ενασχόληση, αλλά το αποτέλεσμά της δεν αντέχεται να μην μοιράζεται."

Μερικές φωτογραφίες μου

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη digibill
    Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Add digibill on instagram

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Azyx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τραβηγμένα το 1956 αν πιστέψουμε το φακελάκι του φωτογραφείου που τα εμφάνισε.
    Αυτό το πιτσιρίκι είναι μεγαλύτερο κι απ' τον πατέρα μου! (γεννήθηκε το '58!)

Και νάχουν επιβιώσει σε κάποιο σκληρό δίσκο το πιθανό είναι δεν θα υπάρχουν υπολογιστές που να μπορούν να τους διαβάσουν αυτούς τους παληάς τεχνολογίας σκληρούς. Εδώ σήμερα και είναι σπάνιο να βρεις να διαβάσεις 5 1/4 δισκέτες (αν τις θυμάστε).
    Αν απλά έχουν ξεμείνει σε κάποιο δίσκο, φυσικά και δεν πρόκειται να διαβάζονται...
    Αν όμως φροντίζει κάποιος το αρχείο του, και όταν οι σημερινοί δίσκοι αντικατασταθούν από κάτι άλλο, μια μεταφορά σε αυτό το κάτι άλλο θα δώσει μια ανάσα ζωής για άλλα.... κάμποσα χρόνια

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη ozzy
    Περιοχή
    Αθήνα (ατυχώς ...)

Συνέχεια των παραπάνω συλλογισμών με ένα άρθρο του συγγραφέα - δημοσιογράφου - blogger Νίκου Δήμου από το τελευταίο τεύχος της Lifo:

Τα χαμένα κείμενα
    ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΙΚΟ ΔΗΜΟΥ

•Ξαφνικά κάποιος επισκέπτης των ιστοσελίδων μου ανακάλυψε ότι λείπουν κείμενα. Στην κατηγορία του www.ndimou.gr που επιγράφεται «Επίκαιρα» και περιέχει μικρά σχόλια τα κείμενα έχουν αύξοντα αριθμό. Είχα φτάσει στον 398 (σε 13 χρόνια). Ο αναγνώστης -χαρά στο κουράγιο του- μέτρησε και βρήκε ότι έλειπαν 148, τα περισσότερα από παλαιότερες αναρτήσεις.

•Η Forthnet, που φιλοξενεί τον ιστότοπό μου (site), έψαξε αλλά δεν βρήκε άκρη. Ό,τι έγινε πρέπει να έγινε παλιά, γιατί στα τελευταία αντίγραφα ασφαλείας πάλι έλειπαν. Εγώ, που διαχειρίζομαι το site, δεν είχα βέβαια σβήσει 148 κομμάτια. Μπορεί παλιότερα να είχα αφαιρέσει ένα-δύο ως ανεπίκαιρα (ούτε αυτό το θυμάμαι), αλλά 148! Περίπτωση χάκερ απίθανη - και αν είχε εισδύσει μάλλον θα άφηνε άλλα ίχνη.

•Πολλά από αυτά έχουν χαθεί οριστικά, γιατί τα έγραψα κατευθείαν στην ιστοσελίδα. Άλλα βρίσκονται στον σκληρό δίσκο κάποιου υπολογιστή μου - αλλά πού; Μερικά ίσως υπάρχουν και στα blogs μου. Τα οριστικά χαμένα πρέπει να είναι κοντά στα 100.

•Τι σημασία έχουν 100 κείμενα για έναν συγγραφέα που έχει γράψει πάρα πολλά; Γι' αυτόν, μεγάλη. Είναι όλα τους παιδιά του. Για τους άλλους; Η απάντηση είναι: δεν ξέρω. Κανένας συγγραφέας δεν ξέρει πόση αντικειμενική σημασία έχει έστω και ένα του κείμενο. Μπορεί να είναι αυτό που θα τον κρατήσει ζωντανό μετά θάνατον. Πολλοί επιβίωσαν όχι χάρη στα έργα - αλλά χάρη στα πάρεργα. Ο Βολταίρος υπερηφανευόταν για τις τραγωδίες του, αλλά υπάρχει ακόμα από τη δημοσιογραφία και τα παραμύθια του.

•Αχ, ο πόθος της επιβίωσης! Από τον καιρό του Πλάτωνα: «Θνητόν αθανασίας μετέχει» χάρη στη δημιουργία. Ή έτσι νομίζει. Γιατί πόσοι πραγματικά υπερβαίνουν τη λήθη; Ούτε ένας στους χίλιους δημιουργούς. Και για πόσο;

•Δεν πειράζει. Με αυτό το τέχνασμα («μηχανή» το λέει ο Πλάτων στο Συμπόσιο) παραμένουμε πιο δραστήριοι όσο ζούμε. Η ευτυχία της δημιουργίας βρίσκεται μέσα στην ίδια την άσκησή της. Το γράψιμο με κρατάει ζωντανό. Αν αργότερα έρθει και κάποια επιβίωση (δεν θα το μάθω ποτέ!) αυτό θα είναι μη αναμενόμενο έξτρα bonus.
    Όπου "συγγραφέας", βάλτε "φωτογράφος" και "κείμενα" βάλτε "φωτογραφίες" ...
    "Η φωτογραφία είναι μοναχική ενασχόληση, αλλά το αποτέλεσμά της δεν αντέχεται να μην μοιράζεται."

Μερικές φωτογραφίες μου

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Ζήσης Καρδιανός (ziskar)
    Περιοχή
    Ζάκυνθος

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PeriK Εμφάνιση μηνυμάτων

¨¨
    Τα thumbs μου βγάζουν άλλα ντ' άλλων
    Συμβαίνει και σ' άλλους ή τελικά κάτι δεν πάει καλά με μένα και τα thumbs γενικά;
    A thousand voices crying in the wilderness, begging to be heard...but no one is listening because everyone is talking...

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη digibill
    Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Add digibill on instagram

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ziskar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα thumbs μου βγάζουν άλλα ντ' άλλων
    Συμβαίνει και σ' άλλους ή τελικά κάτι δεν πάει καλά με μένα και τα thumbs γενικά;
    Όχι, τώρα συμβαίνει και σε μένα!

Δικαιώματα - Επιλογές