Σελίδα 2 από 54 ΠρώτηΠρώτη 12341252 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 535
    Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Γιώργος Κυριακίδης
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Προεπιλογή Απάντηση: mandragoras

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mandragoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    και κατι απο εμενα για αρχη, κατι απο το καλοκαιρι..
    Καλώς ήρθες ! Είσαι και συνάδελφος μουσικός ,ε? Ωραία.

Οι πρώτες 2 φωτογραφίες που μας έδειξες έχουν ένα παιχνιδιάρικο χαρακτήρα. Τις προσπερνάω. Η τρίτη στερείται ενός καλού κάδρου και επίσης είναι φλατ από πλευράς γεωμετρίας. Κατά τ άλλα έχει ένα ενδιαφέρον.
    Οι φωτογραφίες μου

"I don't have any storytelling responsibility to what I'm photographing" - Garry Winogrand

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη MANOS_mm

Καλώς ήρθες Θοδωρή. (όταν εσύ πήγες στο dpgr εγώ έφυγα, αλλά να που συναντηθήκαμε εδω τελικά)

Λοιπόν, για τις φωτογραφίες σου.

Μου άρεσε αρκετά η μεσαία (και από ο,τι βλέπω όλοι συμφωνούμε σε αυτήν). Είναι μια καλή φωτογραφία. Μου αρέσει και η τρίτη (λίγο λιγότερο)
    Έχουν όμως και οι δυο το ίδιο πρόβλημα: Στέκεσαι λίγο πιο μακριά από όσο θα έπρεπε.

Ειδικά αυτή με τις κυρίες αδικείται πολύ.

Αλλά και η μεσαία αδικείται. Από τη θέση που τράβηξες, ισχύουν αυτά που είπε ο Φοίβος. Θα έπρεπε να υπάρχουν και άλλα στοιχεία στο κάδρο σου. Αφού όμως δεν υπήρχαν, θα μπορούσες να κατέβεις (σε χρόνο μηδενικό ως νέος Superman ), δυο τρία σκαλιά ώστε οι κύριοι να αποκτήσουν μεγαλύτερο βάρος στο κάδρο σου. Τώρα, σαν φορμαλιστικό «χαμόγελο» μοιάζουν όπως είπε και ο Φοίβος.

Ο μικρός (ο πυροσβέστης) μίλησε από καθαρή ζήλια (αφού δεν πήγε διακοπές και εσύ του δείχνεις όμορφες θάλασσες), αλλά μέσα στο παραλήρημα του φθόνου του είπε κάτι σωστό. Είπε ευγενικά για «τονική ομοιομορφία». Μετά θυμήθηκε πάλι πως δεν έκανε διακοπές και έκοψε τις ευγένειες. Μας είπε για «ασπρόμαυρο σούπα» και δυστυχώς έχει δίκιο.

Βοηθάτε λίγο τις φωτογραφίες σας, μην τια αφήνετε να δώσουν μόνες τους τη μάχη.
    Το Burn και το Dodge, ήταν το βασικό εργαλείο από την εποχή του Sudek. Οι παλιοί φωτογράφοι με αυτόν τον τρόπο, μας έπαιρναν από το χεράκι και μας έκαναν να κοιτάζουμε τα στοιχεία που ήθελαν αυτοί, τα πιο ενδιαφέροντα. Αδιαφορούμε εντελώς για στοιχεία όπως ένας τοίχος, μια αμμουδιά, ένας δρόμος και τα θεωρούμε διακοσμητικά στοιχεία, αλλά κάνουμε λάθος.

Θυμάμαι μια φόρα που παρακολουθούσα την κριτική που έκανε ο Πλάτωνας σε μια συμμαθήτρια μου η οποία είχε βγάλει μια ωραία φωτογραφία μιας γριάς μπροστά σε ένα τοίχο. Ωραία φωτογραφία είπε ο Πλάτωνας! Μόνο που η μαθήτρια την έβγαλε για την γριά, ενώ ο Πλάτωνας κοίταζε τον τοίχο. Και μετά που τον κοιτάξαμε και εμείς, διαπιστώσαμε πράγματι πως ο τοίχος (ωραίος, ναι) ήταν το στοιχείο που έκανε τη φωτογραφία και όχι η γριά.

Τονικά μιλώντας λοιπόν, εδω έχουμε πρόβλημα. Πολλά ωραία πράγματα θάβονται.
    Μου ήταν αδύνατο να κάνω καλή επεξεργασία από ένα μικρό α/μ Jpeg, αλλά θα καταλάβεις μια χαρά τι θέλω να σου πω.

Το παράκανα - επίτηδες - για να φανεί εύκολα η διαφορά. Η αμμουδιά, τα κύματα, τα σκαλιά, όλα μπορούν να λειτουργήσουν υπέρ σου, χωρίς να αποδυναμώσουν το θέμα σου (αυτό που εσύ θεωρείς θέμα).
    Ειδικά τώρα με τα digital που ξεκινάμε από έγχρωμο RAW, οι δυνατότητες επεξεργασίας για ένα καλό α/μ, είναι απεριόριστες.

Καλά το πας πάντως. Περιμένω τα επόμενα με χαρά ..

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Μιχάλης Λυμπεράκος
    Περιοχή
    Αθηνα

Καλώς ήρθες Θόδωρε κι από μένα. Εχω παρατηρήσει ότι τα περισσότερα θέματα σου έχουν να κάνουν με την θάλασσα. Είναι τυχαίο ή το επιδιώκεις;

Ξεχώρισα κι εγώ την τρίτη σου φωτογραφία

γι αυτό που συμβαίνει εκεί μόνο κι όχι για τον τρόπο που αποφάσισες να μας το παρουσιάσεις. Μια άλλη οπτική γωνία θα βοηθούσε περισσότερο. Ολα αυτά τα τόσο εκφραστικά σώματα και πρόσωπα χάνονται μέσα σε ένα θόρυβο ομοειδών τόνων που αδυνατίζουν την φωτογραφία σου.
    Εκτός των άλλων ο τρόπος που είναι τοποθετημένες στο κάδρο σου αυτές οι παρουσίες και το τρίγωνο που σχηματίζουν το οποίο τείνει να βγει έξω από τα πλαίσια του κάδρου σου μοιράζει τον υπόλοιπο χώρο ανισοβαρώς.
    Όλα όσα περιγράφουμε έγιναν, αλλά τίποτα δεν έγινε όπως τα περιγράφουμε.

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη vasilikos
    Περιοχή
    Μαρκοπουλο Αττικης

καλως το Θοδωρη.Εντυποσιακες αλλα ως εκει οι φωτο που ανεβασες
    η 3η ξεχωριζει

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη mandragoras
    Περιοχή
    αθηνα

θελω να πω ενα μεγαλο ευχαριστω για τα σχολια θετικα και αρνητικα..αλωστε γιαυτο ειμαι εδω για να γινω καλυτερος και να μαθω περισοτερα πραγματα απο σας. δασκαλε καλυτερα που βρεθηκαμε εδω γιατι τοτε τραβαγα τα παντα σαν μεθυσμενος..χαχα τωρα προσπαθω να τραβαω πιο συγκεκριμενα πραγμα το οποιο παλι με ανχωνει μερικες φορες..οσο για τις φωτο που ανεβασα πραγματι ζω στην θαλασα και εχω πολα θεματα απο εκει..οντως οι φωτο αυτες ειναι οπως τις τραβηξα χωρις καμια επεξεργασια διοτι μου εχουν πει να μην τις φτιαχνω στο φωτοσοπ και αυτο με εχει φρεναρει πολυ,διοτι θα μπορουσα να τις κανω καλυτερες τουλαχιστον τονικα που οπως λετε εκτος το καδρο η τονικοτητα εχει μια αδυναμια στις φωτο μου..οσο για την αποσταση εγω επελεξα να τραβηξω απο εκει αλλα φενεται οτι δεν ηταν η καλυτερη επιλογη..θα προσπαθησω για καλυτερα πραγματα..σας ευχαριστω πολυ!!

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη I.Ps

Καλώς ήρθες Θοδωρή στην παρέα μας!
    Σίγουρα ενδιαφέρουσα αρχή έκανες και πολλά υποσχόμενη! Εν ολίγης... την έκατσες!
    Δυστυχώς αυτή τη στιγμή άλλη κριτική δε μου βγαίνει, και μπορώ να πω πως με κάλυψε αρκετά ο σχολιασμός του Μάνου.
    Καλή συνέχεια!

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη pkomo
    Περιοχή
    Κομοτηνή

Καλωσόρισες εδώ και από μένα Θοδωρή και καλή συνέχεια, και σε μένα η δεύτερη άρεσε

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη digibill
    Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Add digibill on instagram

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mandragoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    διοτι μου εχουν πει να μην τις φτιαχνω στο φωτοσοπ και αυτο με εχει φρεναρει πολυ
    Ποιός σου τα λέει αυτά παιδί μου?
    Μήπως κάτι παρεξήγησες? Διότι άλλο επεξεργασία κι άλλο.... ξέσκισμα! Και το μεν πρώτο είναι α-π-α-ρ-α-ι-τ-η-τ-ο, το δε δεύτερο είναι -συνήθως- κακό.....

Περιοχή
    αθηνα

τι να πω...bill..

Περιοχή
    αθηνα

Προεπιλογή mandragoras

και κατι απο τοπιο σε α/μ ..αν και νομιζω το καλυτερο μου ειναι το χρωμα..
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  is.jpg Εμφανίσεις:  26 Μέγεθος:  118.6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  is2.jpg Εμφανίσεις:  20 Μέγεθος:  126.7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  top+2.jpg Εμφανίσεις:  22 Μέγεθος:  145.7 KB  
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mandragoras : 21-09-2009 στις 02:28

Δικαιώματα - Επιλογές