Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 33
    Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Χάρις Γιαννοπούλου
    Περιοχή
    Αθηνα

Προεπιλογή Απάντηση: περί του σχολιασμού φωτογραφιών

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο milyb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάνο εξέφρασες απόλυτα τις σκέψεις μου των τελευταίων μηνών.
    Ακριβώς έτσι!!

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη digibill
    Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Add digibill on instagram

Εγώ νομίζω ότι στο photomind ποτέ δεν υπήρξε πρόβλημα κριτικής, με την έννοια της επικοινωνίας.... Όποτε υπήρξε «πρόβλημα», αυτό ήταν πρόβλημα.. τεμπελιάς ή βαρεμάρας, ανθρώπινο και λογικό
    Κατά τα άλλα, νομίζω ότι όποτε βλέπουμε φωτογραφίες ο ένας του άλλου, καταλαβαινόμαστε μια χαρά

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Γιώργος Δ.

Δεν ξέρω παιδιά, στο δικό μου σύμπαν όλοι είμαστε δάσκαλοι και μαθητές ταυτόχρονα. Με την προϋπόθεση της καλής προαίρεσης και της όσο το δυνατόν πηγαίας έκφρασης, μπορούμε να μαθαίνουμε αενάως. Μάλιστα, οι καλύτεροι δάσκαλοι που είχα (και έχω) είναι αυτοί που δεν επιδίωξαν ποτέ να εξυψωθούν και να μιλάνε από το "θρόνο" τους. Αυτός που ξέρει και θέλει ανιδιοτελώς να μεταδώσει, οφείλει να βρίσκει τη συχνότητα συντονισμού με την άλλη πλευρά, κοινώς να ρίχνει τη συχνότητά του ως εκεί που ο δέκτης μπορεί να την πιάσει. Όλοι έχουμε μπλοκαρίσματα και σίγουρα η σιωπή και η απόσυρση δεν είναι η λύση (μιλάω πάντα από προσωπική εμπειρία). Η φωτογραφία (ή Φωτογραφία όπως μερικοί προτιμούν) προϋποθέτει πνευματική αφύπνιση. Δε γίνεται να μην είμαστε σε επαφή και ισορροπία με τον εαυτό μας και να παράγουμε νέα και ενδιαφέροντα (για εμάς και για τους άλλους σε δεύτερο χρόνο) πράγματα. Ότι δεν προκύπτει εκ των έσω είναι εξ' ορισμού καταδικασμένο, και συγκεκριμένα στη φωτογραφία αυτό βγαίνει ως ανούσιοι φορμαλισμοί. Το προϊόν όμως της δημιουργίας κοινωνικοποιείται, είναι το σήμα που εκπέμψαμε και θέλουμε να ξέρουμε αν αυτό το σήμα άγγιξε κάποιον. Με αυτή την έννοια για εμένα όλα τα σχόλια περιέχουν αλήθεια. Την αλήθεια του εκφραστή τους. Υπό αυτό το πρίσμα δε βλέπω που έγκεται το θέατρο που αναφέρεις, Μάνο.

Αυτά μου ήρθαν τώρα και είπα να τα πώ. (και δεν αναφέρομαι προσωπικά στο Μάνο ως δάσκαλο, για να μην υπάρξει καμια παρεξήγηση!)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Δ. : 23-09-2009 στις 22:33
    Welcome any change

www.giorgosdoganis.com

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη noe
    Περιοχή
    Πειραιάς

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MANOS_mm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν μιλάω για τις φωτογραφίες και κάνω κριτική, στην πραγματικότητα παίζω ένα θέατρο.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Γιώργος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτός που ξέρει και θέλει ανιδιοτελώς να μεταδώσει, οφείλει να βρίσκει τη συχνότητα συντονισμού με την άλλη πλευρά, κοινώς να ρίχνει τη συχνότητά του ως εκεί που ο δέκτης μπορεί να την πιάσει.
    Μα δεν είναι ίδια αυτά τα δύο? Άλλωστε ο Μάνος εξήγησε γιατί το κάνει κι αν δεν υπήρχε αποτέλεσμα θα ήταν ψυχοφθόρος διαδικασία.

Πάντως εδώ μέσα νομίζω πως απλά είμαστε παρέα (δεν υπάρχει σχέση δασκάλου με μαθητή) και πρέπει μόνο αλήθειες να λέγονται ή τίποτα.

Χωρίς να θέλω να διαστρεβλώσω λεγόμενα, αναφέρομαι κυρίως στα παρακάτω που λέει ο Μάνος.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MANOS_mm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντελώς καταχρηστικά μιλάω για τις φωτογραφίες των άλλων τώρα πια.
    Κάθε φορά που γράφω μια φράση και τη ξαναδιαβάζω, που φαίνεται βλακώδης και ανούσια.
    Όμως η απλή αλήθεια (η δική μου αλήθεια) είναι πως όλα αυτά τα σεντόνια κριτικών που γράφονται (και που έχω γράψει), είναι απλές μπούρδες ! Είναι ψέματα και υποκρισίες.
    Για μένα, σε μια ιδανική φωτογραφική κοινότητα, θα αρκούσε ένα χεράκι πάνω, ή κάτω, για κριτική.
    Αν με ξέρεις και με εκτιμάς, θα αρκεστείς σε αυτό το χεράκι.
    Για εμένα όλα αυτά ακούγονται κάπως μηδενιστικά και εκπλήσσομαι που τα διαβάζω από το Μάνο. Και όχι επειδή τον αμφισβητώ, αλλά επειδή ξέρω πως επιδρά ο σχολιασμός και η κριτική πάνω μου (η προσωπική μου αλήθεια). Αν έχει κουραστεί κανείς, το καταλαβαίνω. Αλλά το να λέμε πως είναι μάταιος ο διάλογος και πως αρκεί ένα χεράκι πάνω ή κάτω, αυτό είναι υπερβολή. Γιατί ο διάλογος μας κάνει να συνειδητοποιούμε πράγματα, να τα φέρνουμε στο συνειδητό μας και να καταλαβαίνουμε γιατί είναι έτσι ή αλλιώς. Αλλιώς πλέουμε στη θάλασσα του υποσυνείδητου με βάρκα ποια; Και μετά, πολλοί που έχουν δρόμο πολύ να βαδίσουν, επαναπαύονται δικαιολογώντας τη μη εξέλιξή τους πίσω από τέτοιες λογικές, αποφεύγεται η συζήτηση και δυστυχώς το οπτικό αποτέλεσμα τους προδίδει. Για εμένα, όλα είναι προς συζήτηση. Ακόμα και τα αυτονόητα.

Φυσικά στο τέλος ο καθένας θα κάνει αυτό που νομίζει. Στη βάση του ότι γνωριζόμαστε με κάποιους ανθρώπους μέσα στα χρόνια όμως, και παρακολουθούμε ο ένας την πορεία του άλλου, οφείλω να πω αυτά που αισθάνομαι και βλέπω.

Το παρασοβάρεψα ίσως, και συγχωρήστε μου το. Αλλά το θέμα είναι σοβαρό, όπως τουλάχιστον εγώ το αναγνώσκω.
    Welcome any change

www.giorgosdoganis.com

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη dimitriskl

Αλλά το να λέμε πως είναι μάταιος ο διάλογος και πως αρκεί ένα χεράκι πάνω ή κάτω, αυτό είναι υπερβολή.
    Εδώ επέτρεψε μου να διαφωνήσω. Το "Ναι"/"Οχι" στην κριτική μιας φωτογραφίας είναι πολύ σημαντικό. Αφενός γιατί υπάρχουν πράγματα που δεν είναι δυνατό να διατυπωθούν (π.χ. γιατί "στέκει" μια φωτογραφία και μια άλλη όχι), αφετέρου γιατί είναι μέρος της διδακτικής να ανακαλύψουμε μόνοι μας το γιατί "Ναι" ή "Οχι". Εάν κάποιος σου τα προσφέρει "έτοιμα"/"συγκεκριμένα" μάλλον δεν σε βοηθά. Είναι καλό ο καθένας μας μόνος του να νιώσει το γιατί (και όχι καταλάβει).

Γνώμη μου πάντα.

Μάλλον έχουμε διαφορετικά πράγματα στο μυαλό μας. Το (στείρο, κατά τη γνώμη μου) ναι ή όχι εγώ προσωπικά δεν το λαμβάνω υπ' όψην, για ένα και μοναδικό λόγο: Γιατί δεν είμαι "εις σάρκαν μία" με αυτόν που το δίνει. Για αυτό τον λόγο, προτιμώ να μου δώσει, έστω και σε μια γραμμή, την αίσθησή του, τη γνώμη του. Το ναι/όχι υπονοεί πως υπάρχει πίσω του κάποιος αλάνθαστος κριτής ή κάποια αντικειμενική αλήθεια, την οποία μάλιστα ο "αξιολογητής" κατέχει. Επίσης, όταν λέω σχόλιο, δεν εννοώ σώνει και καλά φίλε Δημήτρη με όρους λογικης και απόδειξης, εννοώ πολύ απλά την ελεύθερη έκφραση του τί επίδραση έχει η φωτογραφία πάνω του. Για να νιώσει (όπως σωστά λες) ο άλλος, πρέπει να σε ξέρει πολύ καλά, και δε νομίζω ότι αυτό συμβαίνει, και πως γίνεται να συμβαίνει εφοόσον στο φόρουμ μπαίνει νέος κόσμος, χωρίς να γνωριζόμαστε προσωπικά μεταξύ μας. Θα έπρεπε να είναι τελείως κλειστό και όλοι να ανήκουν στην ίδια παρέα (υπερβάλλω επίτηδες). Τέλος πάντων, βλέπω είστε πολύ σίγουροι και αποφασισμένοι, οπότε πάω πάσο.
    Welcome any change

www.giorgosdoganis.com

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Χάρις Γιαννοπούλου
    Περιοχή
    Αθηνα

Κι εγω το βρίσκω δύσκολο, άχρηστο, κουραστικό και καταπιεστικό να γίνεται εκτενής κριτική σε καθε μια φωτογραφία μας που ανεβαίνει. Αυτό δεν αναιρεί -το αντίθετο μάλιστα-να γίνεται κριτική όταν πραγματικά κάποιος έχει κάτι σημαντικό να πεί. Συνήθως κάτι σημαντικό λέγεται, είτε σε μια σπουδαία φωτογραφία είτε όταν αξιολογούμε συνολικά τον φωτογράφο, δλδ την πορεία του, την μετεξέλιξή του, τις επιρροές και κατευθύνσεις του, πράγμα που προκύπτει από φωτογραφικές ενότητες, ας πούμε κάποιο "έργο" , μέσα στο χρόνο.
    Το αντίθετο δλδ "κάθε φωτό και κριτική", δημιουργεί την αίσθηση της "υποχρέωσης" και μπορεί να εύκολα να προκαλέσει κοινωνικού τύπου συμπεριφορές.
    Πάντα κατα τη γνώμη μου, τόσο η σύντομη (ναι/οχι) κριτική, όσο και οι κυμαινόμενοι ρυθμοί συμμετοχής όλων μας στο ΡΜ, είναι στοιχεία που διατηρούν το ιδιαίτερο κλίμα του σαιτ, που φαίνεται πως αρέσει στους περισσότερους. Αυτό το κλίμα με έντονα στοιχεία παρέας που παράλληλα δέχεται την αυστηρή κριτική δεν ευνοεί τον συνηθισμένο στα σαιτ κακώς εννοούμενο "ανταγωνισμό", τις ανόητες κόντρες ή τις κολακείες.
    Για μένα η δυνατότητα να επικοινωνούμε "καλλιτεχνικά" και "ανθρώπινα" χωρίς πολλά λόγια, με εναν πιο "υπόγειο" τρόπο, όποτε και όπως μπορούμε, αποτελεί κομμάτι της ξεχωριστής γοητείας αυτού του χώρου.

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη dimitriskl

Γιώργο εγώ τουλάχιστον για το μόνο που είμαι σίγουρος είναι πως δεν είμαι για τίποτε σίγουρος...

Απλώς σου μεταφέρω το που έχω καταλήξει την δεδομένη στιγμή. Κάποτε υποστήριζα με θέρμη αυτό που γράφεις. Συνειδητοποιώ πως ήταν αυτό που είχα ανάγκη τότε. Παρόλ' αυτά δεχόμουν το απλό-ξερό "delete" των φίλων.

Και ακόμη οι φωτογραφίες μου για delete είναι...

Αλάνθαστος κριτής ή κάποια αντικειμενική αλήθεια δεν υπάρχει. Το ξέρουμε όλοι μας αυτό. Και σίγουρα δεν πιστεύω πως διεκδικεί κάποιος εδώ μέσα το αλάθητο (καλά Χάρη εσύ εξαιρείσαι ).

Μπορώ να σου δώσω πολλά παραδείγματα αλλά δεν θα το κάνω λόγω του ότι δεν έχω τον χρόνο αυτή την στιγμή.

Απλώς θα σου ζητήσω να αφήσεις έστω μια μικρή χαραμάδα μέσα σου πως αυτός ο τρόπος μπορεί να μην είναι στείρος τελικά, αλλά απλώς να ζητά την ενεργητική μας διάθεση ώστε να ψάξουμε μέσα και γύρω μας βοηθώντας μας να κάνουμε το "γιατί" δικό μας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitriskl : 24-09-2009 στις 15:56

Η ενεργητική διάθεση είναι έτσι κι αλλιώς προϋπόθεση, για εμένα τουλάχιστον. Απλά κρούω τον κώδωνα, γιατί το φόρουμ πιστεύω είχε πέσει σε λήθαργο και γι αυτό τον λόγο (ότι ήταν να μάθουμε το μάθαμε, δεν έχουμε να πούμε τίποτα, ο καθένας μόνος του πια κλπ.). Για το ναι/όχι σου είπα παραπάνω τι πιστεύω, και δε νομίζω πως κάνει καλό το ναι/όχι από ανθρώπους που δεν ξέρεις, είτε φωτογραφικά είτε προσωπικά. Γι αυτό το βρίσκω λάθος μέθοδο, και κυρίως όταν προτείνεται σε νέα μέλη.
    Welcome any change

www.giorgosdoganis.com

Δικαιώματα - Επιλογές