Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 33
    Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη MANOS_mm

Προεπιλογή περί του σχολιασμού φωτογραφιών

.
    Με αφορμή μια πρόταση του Rivier, ανοίγω αυτό το θέμα για να συζητήσουμε κάποια πράγματα.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο rivier Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Να αναρτάται μια φωτογραφία σε ένα συγκεκριμένο θέμα κάθε εβδομάδα, και να την σταυρώνουμε στα σχόλια.
    Ο σχολιασμός φωτογραφίας της εβδομάδας...φωτογραφίες από μέλη ή και από μεγάλους φωτογράφους
    ...
    Πιστεύω πως, όσο περισσότερο καιρό ασχολείσαι με τη φωτογραφία, τόσο λιγότερο θέλεις να μιλάς για αυτήν.

Σε καταλαβαίνω απολύτως, αλλά σε παρακαλώ να λάβεις υπόψη σου πως πολλοί από μας εδώ μέσα, δεν θέλουμε να μιλάμε πολύ. Θέλουμε να βλέπουμε και να εκθέτουμε φωτογραφίες παίρνοντας μια γνώμη από τους ανθρώπους που εκτιμάμε. Νομίζω πως η φωτογραφική παιδεία δεν είναι θέμα λόγων, αλλά θέμα οπτικής εκπαίδευσης και καλλιέργειας.

Εντελώς καταχρηστικά μιλάω για τις φωτογραφίες των άλλων τώρα πια.
    Κάθε φορά που γράφω μια φράση και τη ξαναδιαβάζω, που φαίνεται βλακώδης και ανούσια.
    Και πέρα από αυτό, μου φαίνεται και υπεροπτικό να κρίνω τις φωτογραφίες των άλλων. Και ποιος είμαι εγώ δηλαδή που θα σου πω πως «έπρεπε να κάνεις το ένα και το άλλο»;

Τα έχουν πει χιλιάδες άλλοι πριν από μένα, «η φωτογραφία δεν διδάσκεται» (πέρα από το τεχνικό της κομμάτι).

Φυσικά, δεν έχουν όλοι τις ίδιες ικανότητες στο να κρίνουν φωτογραφίες. Εξαρτάται από την φωτογραφική τους παιδεία, τη γενικότερη παιδεία, την οξυδέρκειά τους και άλλα πολλά.

Όμως η απλή αλήθεια (η δική μου αλήθεια) είναι πως όλα αυτά τα σεντόνια κριτικών που γράφονται (και που έχω γράψει), είναι απλές μπούρδες ! Είναι ψέματα και υποκρισίες.
    Και αν αναρωτιέσαι γιατί έχω γράψει τόσα και τόσα σεντόνια κριτικής αφού δεν πιστεύω πως υπάρχει σοβαρή κριτική, θα σου απαντήσω με μια άλλη δική μου αλήθεια.

Όταν μιλάω για τις φωτογραφίες και κάνω κριτική, στην πραγματικότητα παίζω ένα θέατρο. Λέω διάφορες σοβαροφανείς ηλιθιότητες, για να σε κάνω να σκεφτείς φωτογραφικά. Να σε αναγκάσω να βρεις τα όρια που χωρίζουν το snapshot, από την τέχνη. Στην πραγματικότητα προσπαθώ να σου βάλω στο κεφάλι με το ζόρι, όλα αυτά που θα έμπαιναν αν μελετούσες τους μεγάλους φωτογράφους (παλιούς και σύγχρονους) έτσι ώστε να καλλιεργήσεις τη δική σου αισθητική παιδεία.

Μα, το ξέρω, αυτό είναι αδύνατον να γίνει. Όμως πονηρά σκεπτόμενος και συνεχίζοντας το θέατρο, προσπαθώ να σε στρέψω εκεί. Αντί δηλαδή η ενασχόληση σου με την καλλιτεχνική φωτογραφία να προελθει επειδή γνώρισες και αγάπησες αυτή την τέχνη μέσα από τα έργα των μεγάλων, προσπαθώ - με το ζόρι - να σε πάω ανάποδα. Πολλοί άνθρωποι χρειάζονται αυτό το έναυσμα για να ξεκινήσουν την σοβαρή τους σχέση με τη φωτογραφία. Εγώ προσπαθώ μόνο να βάλω τη φωτιά.
    Και συνήθως τα καταφέρνω. Και εγώ και πολλοί άλλοι.
    Και το κέρδος είναι μεγάλο. Δες και εδω και αλλού, πόσα και πόσα παιδιά τραβανε εξαιρετικές φωτογραφίες από εκεί που νόμιζαν πως η φωτογραφία εξαντλείται σε ένα ωραίο ηλιοβασίλεμα. Και γέμισαν τη ζωή τους με ένα υπέροχο πράγμα που λέγεται φωτογραφία.

Όμως, μην έχεις απαίτηση αυτό να γίνεται αενάως από μερικούς ανθρώπους.
    Σκέψου την κούραση που προκαλεί η συνεχής επανάληψη. Σκέψου πόσο τραγικό είναι να παίζεις αυτό το θέατρο επί χρόνια και σκέψου επίσης τη φθορά που σου προκαλεί ο κομπλεξικός που «θα σου την πέσει» (όχι εδω μέσα ευτυχώς) και θα σου ζητάει εξηγήσεις.
    Υπάρχουν βλέπεις και αυτοί που δεν βλέπουν πέρα από τη μύτη τους και προσπαθούν αμφισβητώντας τους πάντες να κρύψουν τη δική τους ένδεια.

Για αυτό αγαπητέ rivier, μην ζητάς σε παρακαλώ «να την σταυρώνουμε στα σχόλια»
    Αναζήτησε τρόπους να βρούμε κίνητρα να φωτογραφίζουμε συνεχώς.
    Για μένα, σε μια ιδανική φωτογραφική κοινότητα, θα αρκούσε ένα χεράκι πάνω, ή κάτω, για κριτική.
    Αν με ξέρεις και με εκτιμάς, θα αρκεστείς σε αυτό το χεράκι.
    Και αν την άλλη φορά σου βάλω πάνω χεράκι, θα κάτσεις να σκεφτείς τι διαφορά έχει η μια σου φωτογραφία που πήρε από την άλλη που πήρε

Έτσι μαθαίνεται η φωτογραφία κατά τη γνώμη μου. Έτσι και με συνεχή καλλιέργεια.

Όμως αυτά θα συνέβαιναν μόνο σε κάποιες ιδανικές κοινότητες.
    Πολύ αμφιβάλλω αν έχουν εφαρμογή ακόμα και σε μια παρέα λίγων και αγαπημένων φίλων.

.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MANOS_mm : 21-09-2009 στις 17:38

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη rivier
    Περιοχή
    Λευκαδα

Προεπιλογή Απάντηση: περί του σχολιασμού φωτογραφιών

Σιγουρα ξερεις περισσοτερα αγαπητέ Μάνο

Θεωρώ πολυ λογικό το ότι θα διαφέρουν οι απόψεις μας γιατί η διαφορά μας είναι μεγάλη σε επιπεδο, ποιότητα και κόπωση. Ισως μπερδεύω την κριτικη με την αναλυση και την διδασκαλια. Δεν θα ήθελα ένα διαλογο κριτικής πανω σε μια φωτογραφία αλλα να εκφράζει κανεις τι βγαίνει απο το έργο αυτό. Αυτό έχω στο μυαλό μου...
    Μην νομίσεις ότι δεν κάνω προσπάθειες να μελετήσω μεγάλους φωτογράφους και για του λόγου το αληθες θα συμφωνήσω μαζί σου ότι από εκει θα προκύψει η σημαντική και ουσιαστική βελτίωση. Τα υπόλοιπα είναι για να εμπλουτίζουμε το φωτογραφικό μας κόσμο.
    Ετσι το βλέπω από εδώ που είμαι ... αλλα έχω πολυ δρόμο για να το δω κιαλλιως

Στη φωτογραφία όπως και σε οτιδήποτε δημιουργικό τα λόγια περριτεύουν
    Ευχαριστώ και χαίρομαι που άκουσες την άποψή μου και απάντησες

Σ. Κόπωση εννοω σε θέματα φόρουμ και κριτικών
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rivier : 21-09-2009 στις 19:39

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη antonis_dcd

Aχ, ρε Μάνο... σε ευχαριστώ πολύ για μια ακομα φορά.
    The light turns the indifferent wall into a ghostly theatre of reflections.
    I find myself in the middle of an eye, watching myself in its blank stare.
    The moment scatters. Motionless, I stay and go: I am a pause.

Octavio Paz

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Andreas2000gr
    Περιοχή
    Βριλήσσια

Αχ ρε Μάνο (και από μένα, μας το βγάζεις τι να κάνουμε με αυτά που γράφεις)

Υπάρχουν άνθρωποι που είναι μεγάλα ταλέντα σε αυτό που κάνουν και ξεχωρίζουν στο αντικείμενο τους όμως παρόλο που είναι άριστοι σε αυτό που κάνουν δεν είναι ικανοί σα Δάσκαλοι. Δεν είμαι ικανός να σε κρίνω αν είσαι μεγάλος φωτογράφος (γιατί καλός είσαι σίγουρα) αλλά σίγουρα είσαι μεγάλος Δάσκαλος.

Το παραπάνω κείμενο σου είναι ένα απλό παράδειγμα, παρόλο που δεν μιλάς για κάποιο συγκεκριμένο πρακτικό φωτογραφικό θέμα ή κριτική για κάποια φωτογραφία, είναι μία μίνι διάλεξη για τη φωτογραφία. Για αυτό το λόγο υπάρχει και αυτή η δίψα από όλους μας για κείμενα σου εδώ μέσα όχι απαραίτητα μέσω κριτικής σε φωτογραφίες (απλά αυτό το τελευταίο είναι απτό και εύκολα ζητούμενο από εσένα, αλλιώς τι να σου λέμε γράφε ακόμα και για τα τρία πουλάκια που κάθονται κάτι θα κερδίσουμε ακόμα και από αυτό?? )

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη soler

Συμφωνώ και εγώ. Μάνο, είσαι απολαυστικός

Μέλος PhotoMind
    Περιοχή
    New York,NY

Έκανα κλικ στο άλλο και εξηγώ.
    Να το ξεφορτωθούμε μια και καλή.Δεν χρειαζόμαστε πιστεύω PPW η ότι άλλο θέλουμε να το ονομάσουμε.Ας ανεβάζουμε φωτογραφίες και όποιος έχει ώρα και θέληση ας γράφει η ακόμα όπως αναφέρθηκε και αλλού δακτυλάκι πάνω κάτω και ήμαστε μια χαρά δεν πάμε σχολείο ρε παιδιά σε κλειστό φόρουμ τα λέμε.
    Δεν παρουσιάζουμε κάνα έργο εδώ πεταχτές από εδώ και εκεί πετάμε εξαφανιζόμαστε και τώρα άντε να τα μαζεύουμε με 1002 προσπάθειες.
    Το θέμα είναι να βγάζουμε να βλέπουμε φωτογραφίες και όποια(ς) έχει χρόνο για κάτι παραπάνω βαλτα κάτω να τα δούμε.
    Αγαπητέ Μάνο δεν χρειαζόταν το Θέατρο σκέψου και αυτόν που νόμιζε πως δεν ήταν, στο τέλος που θα το καταλάβει καλό δεν έγινε ,και αν δεν το καταλαβει έχασες τον χρόνο σου

Αυτό πάει και στο: Τι να κάνουμε με το PPW ;
    2 σε 1
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PeriK : 22-09-2009 στις 04:32

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη dimitriskl

Τα καλύτερα σχόλια είναι τα μονολεκτικά. Εκεί έχω καταλήξει. Αλλά αυτό είναι δικό μου μπορεί να μην κάνει για κάποιον άλλο.

Άλλωστε δεν έχει και τόση σημασία ο τρόπος όσο ο σκοπός. Το να εκφραστείς. Αυτό είναι το ζητούμενο είτε φωτογραφίζεις, είτε σχολιάζεις. Για μένα πάντα.

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη digibill
    Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Add digibill on instagram

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο anD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα καλύτερα σχόλια είναι τα μονολεκτικά. Εκεί έχω καταλήξει. Αλλά αυτό είναι δικό μου μπορεί να μην κάνει για κάποιον άλλο.

Άλλωστε δεν έχει και τόση σημασία ο τρόπος όσο ο σκοπός. Το να εκφραστείς. Αυτό είναι το ζητούμενο είτε φωτογραφίζεις, είτε σχολιάζεις. Για μένα πάντα.
    Εξάλλου εδώ μέσα δεν είμαστε καμία τεράστια δεξαμενή ετερόκλητων στοιχείων όπως σε θηριώδη φωτογραφικά sites ατέρμονης θεματολογίας! Νομίζω ότι αν κάποιος εκθέσει μια φωτογραφία του εδώ και βρεθούν 4-5 συμφορουμίτες να πουν ένα "ξερό" «όχι» ή «ναι», σίγουρα όλοι μας θα καταλάβουμε... Θέλω να πω ότι, ρε παιδιά, όλοι παρόμοιους στόχους και παιδεία έχουμε, καταλαβαινόμαστε και χωρίς μακροσκελείς αναλύσεις

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Μιχάλης Λυμπεράκος
    Περιοχή
    Αθηνα

Μάνο εξέφρασες απόλυτα τις σκέψεις μου των τελευταίων μηνών.
    Όλα όσα περιγράφουμε έγιναν, αλλά τίποτα δεν έγινε όπως τα περιγράφουμε.

Μέλος PhotoMind
    Περιοχή
    Αθήνα

όσο επανέρχομαι και ξαναδιαβάζω το μήνυμά σου δάσκαλε τόσο διαφορετικά ή και λιγότερα καταλαβαίνω. Ισως θα έπρεπε να το αφήσω/αποστασιοποιηθώ μερικές μέρες ακόμα αλλά από την άλλη θεωρώ χαζομάρα να "κουβαλάμε" σκέψεις μέσα μας που θα μας βαραίνουν/προβληματίζουν ίσως και χωρίς λόγο.
    Μερικές φορές μου ταιριάζει μία σοφή ρήση "hyperanalysis is equal to paralysis"... αλλά νομίζω ότι το αντιλαμβάνομαι και προσπαθώ να το σταματήσω... δεν τα καταφέρνω πάντα. Και αρκετές φορές "κολλάω"... μπορεί και τώρα. Αν θέλετε να με κατατάξετε "στα ανάπηρα" κανένα πρόβλημα, τιμή μου, μεγάλωσα και "ζω" δίπλα τους (στο ΕΛΕΠΑΠ) εδώ και 42 χρόνια.

Αρχικά με εντυπωσίασε το ξεγύμνωμα... θέλει τόλμη και υποκλίνομαι σε αυτή και στους έχοντες αυτήν. Με εντυπωσίασε η χρήση ψυχολογικών εργαλείων... αντίστροφη ψυχολογία, provocation και disruption για να λειτουργήσει/ενεργοποιηθεί το "σύστημα" (= ο καθένας μας, το μυαλό μας, η ψυχή μας, το φιλότιμό μας, η αντίδραση-αντίλογος, η "θέση", η διάθεση, η ομάδα, το forum κλπ, κλπ). Από όσα έχω διαβάσει μέχρι τώρα κι από την εμπειρία μου (δόξα τω Θεώ με ευλόγησε να βρεθώ σε ενδιαφέροντες και έντονους χώρους) αυτό είναι τακτική leader και οι καλοί δάσκαλοι είναι σαφώς και leaders.

Η υπερβολή εμένα προσωπικά δεν με βοηθάει στην αυτοκριτική μου... για να μην γενικολογούμε και θεωρητικολογούμε και τα κάνουμε όλα θεωρήματα και κανόνες ή τακτικές. Μάλιστα σε ό,τι αφορά στην αυτοκριτική μου στη φωτογραφία τότε ακόμα περισσότερο η μη αλήθεια (ή το "εργαλείο-θέατρο" όπως το θέτεις εσύ ή η μη αλήθεια-γλύψιμο κάποιων άλλων ή η μη αλήθεια-παπαρ...γίες κάποιων τρίτων ή η μη αλήθεια-άγνοια μερικών) με μπλοκάρει. Δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου να κάθεται να αναρωτιέται αν το σχόλιο που άκουσε είναι θέατρο (ακόμα και στα πλαίσια και με το σκοπό που το θέτεις) ή είναι μία απλή, καθαρή αληθινή σκέψη... η αληθινή άποψη/σκέψη του δασκάλου, το αληθινό σχόλιο του Φοίβου, του Δημήτρη, του Χάρη, του συντρόφου σε αυτό το forum. Αν αυτό το αληθινό σχόλιο είναι καλό με ευχαριστεί, δεν τη ψωνίζω, παίρνω τα "καλά στοιχεία" που αναγνώρισαν όσοι εκτιμώ τη γνώμη τους και με ενδιαφέρει πολύ σοβαρά να την ακούσω και προσπαθώ να τα πάω πιο πέρα. Αν το αληθινό... σχόλιο είναι αρνητικό, στεναχωριέμαι αλλά δεν το βάζω κάτω, το επεξεργάζομαι, αλλάζω, διορθώνω και πάω πιο πέρα. Απλά πράγματα... Αν υποθέσουμε ότι έχω άλλα 18 χρόνια πνευματικής (και ψυχικής) διαύγειας μέχρι το Alzheimer (στα 60 του χτυπήθηκε ο πατέρας μου) μου φαίνεται αδιανόητο να χάνεται πολύτιμος χρόνος για να αναρωτιέμαι ποιό είναι θέατρο και ποιο είναι αληθινό και για τη φωτογραφία αλλά και σε επέκταση για τόσα άλλα σημαντικά πράγματα στη ζωή μου...
    Για να το κάνω πιο απλό και κατανοητό με ένα γεγονός... δεν δέχομαι ότι η κριτική που έκανε προχθές ο Πλάτων στους μαθητές του στα πλαίσια του σεμιναρίου "κριτική portfolios" θα μπορούσε να είναι μη αλήθεια... πέντε σταράτα πράγματα ήθελαν να ακούσουν οι συμμετέχοντες για να τα πάρουν, να τα επεξεργαστούν, να τα προχωρήσουν, να εμπνευστούν, να τα απορρίψουν, να τα ακολουθήσουν, να τα αλλάξουν, να τα κάνουν ότι και όπως νομίζει ο καθένας καλύτερα για τον εαυτό του προκειμένου να πάει ένα βήμα πιο πέρα... Δεν μπορώ να φανταστώ τι νόημα θα είχε όλο αυτό το ωραίο "δόσιμο" αν επρόκειτο να μην ειπωθούν αλήθειες και αληθινές κριτικές.

Κι αν πρόκειται κάποιος να σταθεί στην κριτική... (με όποια μορφή κι αν έχει αυτή τελικά, θέατρο, χέρια, μονολεκτική ή πολύλογη) και δεν έχει καταλάβει την ουσία και το μονόδρομο-προυπόθεση για την πορεία του στη φωτογραφία: η προσωπική ανάπτυξη με φωτογραφική παιδεία αλλά και η καλλιέργεια της τέχνης, της ποίησης, του κινηματογράφου, του λόγου... εφ' όρου ζωής, η απελευθέρωση -το ξεφόρτωμα χωρίς πόνο και κόπο- από τις κακές και μέτριες φωτογραφίες και πολλά, εκατοντάαααδες κλικ που ελάχιστα θα αξίζουν τελικά. Αν δεν το καταλάβει αυτό θα φανεί άργα ή γρήγορα η ρηχότητα και το αδιέξοδό του (κάτι που συμβαίνει κατά κόρον στη φωτογραφία ως πιο μαζική τέχνη αλλά και στο χορό, και το θέατρο και τη λογοτεχνία).

Από μένα ένα όχι στα πολλά, τα κενά λόγια... αλλά όχι και στη μη αλήθεια ακόμα κι αν μπορεί να αποτελεί εργαλείο coaching... Δύο ουσιαστικές κουβέντες με τον τρόπο που ο καθένας θέλει/μπορεί να εκφράσει είναι για μένα το ζητούμενο όταν επιδιώκεται ο σχολιασμός σε ένα forum όπως το photomind. Δεν είναι τυχαία η επιλογή των λέξεων/όρων. Διαφοροποιώ τον σχολιασμό από την κριτική. Κριτική δεν μπορώ να κάνω ούτε εγώ κι ούτε πολλοί άλλοι κι εδώ κι εκεί έξω... κριτική μπορούν να κάνουν ελάχιστοι... ο Πλάτων, ο Μάνος, ο Χρήστος Κοψαχείλης (αναφέρω αυτούς που εγώ γνωρίζω) που μπορούν να "πατάνε" στην 30ετή φωτογραφική τους παιδεία και προσωπική τους καλλιέργεια. Να σχολιάσω μπορώ... κι εγώ και δεκάδες άλλοι. Καθημερινά διαμορφώνω/γεμίζω "το προσωπικό μου μουσείο" όπως έχει γράψει σε άρθρο του ο Ριβέλλης που να μου επιτρέπει να "δώσω" κάτι ουσιαστικό στον σχολιασμό μου. Ασφαλώς και είμαι πολύ "φτωχή" ακόμα σε σύγκριση με κάποιους άλλους αλλά ο καθένας από το μετερίζι του και με την αξία και την αλήθεια του.

Εγώ που είμαι δύο ετών στη φωτογραφία είμαι εντελώς ανίκανη να κατανοήσω το χεράκι πάνω ή το χεράκι κάτω ως κριτική... εσείς που είστε τόσα χρόνια μαζί στην φωτογραφία και στις δύο ομάδες του virtual poetry και το photomind και κατανοείτε τα "σήματα" και τα σημάδια φαντάζομαι ότι λειτουργεί απόλυτα και μπορεί να σας καλύπτει 100%.
    Αυτό είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με τη σχέση που υπάρχει ανάμεσα στον κριτή και τον κρινόμενο. Οταν ο Πλάτων μου δίνει ένα cd με επιλεγμένες φωτογραφίες μου δεν ρωτάω γιατί και δεν έχω την ανάγκη να μου πει κάτι περισσότερο (ασφαλώς και υπάρχουν περιπτώσεις που τον ρώτησα να μου εξηγήσει το σκεπτικό του) κι αυτό γιατί μου μιλάει/δείχνει/μαθαίνει για τη φωτογραφία εδώ και δύο χρόνια... κι όχι μόνον για τη φωτογραφία αλλά και για την τέχνη και για τον κινηματογράφο και για φιλοσοφία και για την καθημερινότητα... κι όλο αυτό το "οικοδόμημα"-σχέση που έχει χτιστεί (και εξελίσσεται) τις περισσότερες φορές δεν έχει ανάγκη από λόγια. Σε ένα forum δεν μπορεί να γίνει αυτό... είναι αδύνατο να χτιστεί μία τέτοια σχέση από τα threads και τα μηνύματα... αυτό απαιτεί προσωπική επαφή και πρόσωπο με πρόσωπο συζητήσεις, ανταλλαγές απόψεων αλλά και συναισθημάτων. Κρίνοντας από επισκέψεις μου σε flickr και dpgr νομίζω ότι μπορεί να συνεχίσει το photomind στο δικό του ξεχωριστό χαρακτήρα και mission... αν κάποιος επιζητά σχόλιο με τρεις λέξεις ο χώρος του flickr είναι ιδανικά φτιαγμένος γι' αυτό... πολλοί και αξιόλογοι είναι μέλη του, αν πάλι κάποιον άλλον τον καλύπτει η σημειολογία των χέρια πάνω-κάτω τότε το dpgr όπου οι περισσότεροι από το photomind είναι και μέλη του μπορούν να βρουν ένα πεδίο σχολιασμού/κριτικής. Η σηματοποιημένη σιωπή κατά την άποψή μου το ίδιο επικίνδυνη με το θέατρο (όταν αυτό δεν είναι "εργαλείο" κινητοποίησης στα χέρια ενός φωτισμένου δασκάλου αλλά κάποιου άλλου) και με την πολυλογία, τα όμορφα-λόγια-τα μεγάλα-και-άδεια.

Νομίζω ότι το μήνυμά σου Μάνο έδωσε άλλη μία αφορμή να "ξυπνήσουμε"... Αυτές είναι κάποιες σκέψεις μου σήμερα περασμένα μεσάνυχτα και μετά από μία δύσκολη μέρα... στο μέλλον μπορεί να αλλάξω άποψη και να αυτοαναιρεθώ... το ωραίο είναι ότι συμβαίνει σε όλους μας κι αυτό το μεγαλείο της εξελικτικής διαδικασίας. Νίκο δεν έχω την πολύχρονη δική σας εμπειρία από fora... (είμαι μία διετούς θητείας σύντροφος μόνον στο photomind) και μπορεί να σκέφτομαι και να λειτουργώ εξωforumικά (ίσως και να μην έχω εκφυλιστεί ακόμα από τα fora) αλλά αυτό που μετράει για μένα (και για τους έμπειρους ή τους άπειρους) είναι η μοναδική προυπόθεση συμμετοχής (εκτός από την ευγένεια και την προσωπική αξιοπρέπεια)... να είσαι απλά ο εαυτός σου. Κι εγώ χαίρομαι που μπορώ να είμαι ο εαυτός μου εδώ στο photomind και να μοιράζομαι τις σκέψεις μου μαζί σας (με όποιον ενδιαφέρεται να τις διαβάσει). Κι αυτές οι σκέψεις είναι υποκειμενικές... ο καθένας έχει τη δική του άποψη και λειτουργεί διαφορετικά... αυτό είναι άλλωστε το άλλο μεγαλείο... του individualism. Σας ευχαριστώ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fil : 23-09-2009 στις 01:58

Δικαιώματα - Επιλογές