Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2
    Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Χάρις Γιαννοπούλου
    Περιοχή
    Αθηνα

Προεπιλογή unseen photo festival

Σχεδόν τυχαία έπεσα πάνω στη δημοσίευση του φωτογραφικού φεστιβαλ unseen που θα γίνει στο Αμστερνταμ τον Σεπτέμβριο.
    Επειδή πήγα στο Athens Photo Festival στο Μπενάκη η σύγκριση είναι σοκαριστική.
    Βλέποντας δείγμα από τα έργα των φωτογράφων που θα παρουσιαστούν στο unseen, διαπιστώνω πως είναι μια φωτογραφία ξένη για μας, που θα την ειρωνευόμασταν ή και θα την απορρίπταμε εντελώς.
    Δεν λεω κάτι καινούργιο, το βρίσκω όμως καλή ευκαιρία για συζήτηση γύρω από το θέμα των σύγχρονων(??) τάσεων στη φωτογραφία.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χάρις Γιαννοπούλου : 18-06-2016 στις 09:29

Μέλος PhotoMind
    Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Add vspagouros on instagram

Προεπιλογή Απάντηση: unseen photo festival

Οι περισσότερες δουλειές είναι καθαρα εικαστικές , και η φωτογραφία περνάει σε δεύτερη ή και σε τρίτη μοίρα, χωρίς να είναι απαραίτητα κακό αυτό. Δεν τις είδα όλες , πιστεύω θα υπάρχουν και ενδιαφέρουσες δουλειές. Σίγουρα όμως ειναι κάτι ξένο απο την φωτογραφία που πρεσβευουν οι περισσότεροι απο εμάς. Βέβαια αυτές είναι τάσεις που περνάνε, αν και η κλασσική φωτογραφία χάνει έδαφος. Δεν ξέρω αν έχει καμία σημασία να σταθώ στο αν μου αρέσουν ή δεν μου αρέσουν αυτες οι δουλειές. Μαλλον δεν έχει. Μια σκέψη επίσης είναι το πως θέλει να "κινηθεί" κανείς στην φωτογραφική του πορεία, αν δηλαδή θέλει δηλαδή να ακολουθήσει την μόδα , που ίσως τον κάνει περισσότερο γνωστό , ή να συνεχίσει να κάνει αυτό που κανει, άσχετα με το αποτέλεσμα. Απο οτι φαίνεται , είναι περισσότερο σημαντική η οπτικοποίηση μιας ιδέας παρά η φωτογραφικότητα της.

Δεν ξέρω αν βγάζουν νόημα αυτά που γράφω, κάνει και ζέστη.

Δικαιώματα - Επιλογές