Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13
    Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Ζήσης Καρδιανός (ziskar)
    Περιοχή
    Ζάκυνθος

Προεπιλογή La Brea Matrix Project

Ένα ενδιαφέρον φωτογραφικό project είναι σε εξέλιξη εδώ και δύο χρόνια. Ονομάζεται La Brea Matrix και στον πυρήνα του είναι η εικονική φωτογραφία του Stehen Shore "La Brea".

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  La Brea.jpg Εμφανίσεις:  42 Μέγεθος:  57.6 KB

La Brea Matrix

Έξι Γερμανοί φωτογράφοι έχουν προσκληθεί στο Los Angeles για να αναζητήσουν φωτογραφικά σημεία αναφοράς σε σχέση μ' αυτήν την εμβληματική εικόνα.
    Το ενδιαφέρον για μένα βρίσκεται στον πολύ ανοιχτό και διαφορετικό τρόπο προσέγγισης που υιοθετούν οι έξι φωτογράφοι, που κάθε άλλο παρά αναπαράγουν μιμητικά το θεματικό στερεότυπο.
    Παρά τον εννοιολογικό προσανατολισμό του project, καταφέρνουν να δημιουργούν φωτογραφίες που δεν μοιάζουν αποστειρωμένες εξισσοροπώντας το ντοκουμέντο με το εννοιακό, την μορφή με το περιεχόμενο, το αφαιρετικό με το περιγραφικό.

Τέλος, είναι ένα πρότζεκτ το οποίο νομίζω πως μας θέτει ενδιαφέροντα ερωτήματα για την φύση της έμπνευσης, για τις συνειδητές και υποσυνείδητες σφαίρες της φωτογραφικής επιρροής και για τον τρόπο που μπορούμε να μάθουμε να ακούμε τον κρυφό διάλογο μεταξύ των έργων της καλλιτεχνικής δημιουργίας.

Eπέλεξα να σας παρουσιάσω το θέμα ξεχωριστά, ελπίζοντας να προκαλέσω μια δημιουργική συζήτηση αλλά και να σκεφτούμε μια ανάλογη φωτογραφική πρόκληση αυτή τη φορά με μια δική μας εμβληματική εικόνα. Ίσως ένα τέτοιο πρότζεκτ μπορεί να λειτουργήσει υπό την ομπρέλα του photomind, να παρέχει την επιθυμητή καλλιτεχνική ελευθερία και να καταλήξει στην δημιουργία διαφορετικών εργασιών από όσους συμμετάσχουν με σαφή όμως προσανατολισμό και στόχο.

Ταυτόχρονα λοιπόν με την παρουσίαση του La Brea, ρίχνω μια ιδέα και σας καλώ να την σκεφτείτε
    A thousand voices crying in the wilderness, begging to be heard...but no one is listening because everyone is talking...

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη lolik
    Περιοχή
    Ξεσσαλονίκη

Προεπιλογή Απάντηση: La Brea Matrix Project

ενδιαφέρον μου φάνηκε...ευχαριστούμε
    αν κατάλαβα καλά εκτός των φωτογραφιών που τραβάνε αυτοί οι 6 στο Λος Άντζελες, μαζέψανε και φωτογραφίες παλαιότερες που "αναφέρονται" σ'αυτή του Stephen Shore και θα το δούνε μετά όλο μαζί...

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ζήσης Καρδιανός (ziskar) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eπέλεξα να σας παρουσιάσω το θέμα ξεχωριστά, ελπίζοντας να προκαλέσω μια δημιουργική συζήτηση αλλά και να σκεφτούμε μια ανάλογη φωτογραφική πρόκληση αυτή τη φορά με μια δική μας εμβληματική εικόνα. Ίσως ένα τέτοιο πρότζεκτ μπορεί να λειτουργήσει υπό την ομπρέλα του photomind, να παρέχει την επιθυμητή καλλιτεχνική ελευθερία και να καταλήξει στην δημιουργία διαφορετικών εργασιών από όσους συμμετάσχουν με σαφή όμως προσανατολισμό και στόχο.
    κι αυτό με βάζει σε σκέψεις ... τι θα μπορούσαμε να κάνουμε?
    ποια θα μπορούσε να είναι αυτή η δικιά μας "εμβληματική" εικόνα απ' όπου θα μπορούσαμε να ξεκινήσουμε ?

Είμαι μεγάλη καλλιτέχνης, αλλά θα αναγνωριστώ μετά το θάνατό σου - Αρκάς

Συγχαρητήρια στους αισιόδοξους - Quino

my photos

Διαγραφή με αίτηση του
    Περιοχή
    creta

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lolik Εμφάνιση μηνυμάτων
    κι αυτό με βάζει σε σκέψεις ... τι θα μπορούσαμε να κάνουμε?
    ποια θα μπορούσε να είναι αυτή η δικιά μας "εμβληματική" εικόνα απ' όπου θα μπορούσαμε να ξεκινήσουμε ?

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Andreas2000gr
    Περιοχή
    Βριλήσσια

Ζήση πολύ ενδιαφέροντα και στη καρδιά και το μυαλό κάθε φωτογράφου πρέπει να είναι οι αναζητήσεις και προβληματισμοί που βαζεις. Πραγματικά ευχαριστούμε

Μετά βέβαια την απάντηση του Χαραλάμπη στο προβληματισμό που τέθηκε περί εμβληματικής εικόνας το μόνο που θα μπορούσα να συνησφέρω (εκτός από κάποια δική μου φωτογραφία ) είναι να σκεφτώ κάποια φωτογραφία που έχει σχέση με Ελλάδα και είναι τραβηγμένη από κάποιο μεγάλο φωτογράφο για παράδειγμα

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη stavrosstam
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Πολύ καλή πρόταση, Ανδρέα...

Περιοχή
    Ζάκυνθος

Με το "δική μας εμβληματική εικόνα" δεν εννοούσα κατ' ανάγκην Ελληνική ούτε τραβηγμένη στην Ελλάδα. Το άφησα επίτηδες ασαφές για να δω προς ποια κατεύθυνση θα κινηθεί το μυαλό σας, και για να είμαι ειλικρινής το να σκεφτείτε όπως ο Ανδρέας φαίνεται απόλυτα λογικό. Άλλωστε και το La Brea είναι ένα project με ξεκάθαρο χωρικό στίγμα.
    Το κακό με τα απολύτως λογικά όμως είναι ότι είναι και απολύτως αναμενόμενα
    Αλλά μήπως υπάρχει και κάτι άλλο; Η διαίσθησή μου μου λέει πως πάντα υπάρχει, αλλά είμαστε ρυθμισμένοι να κάνουμε συνήθως τις πιο ασφαλείς επιλογές.

Θα περιμένω λοιπόν δυό-τρεις μέρες ακόμα, ελπίζοντας να δω και άλλες προτάσεις και άλλες φωτογραφίες. Αν δεν υπάρξουν άλλες, θα προχωρήσουμε με την φωτογραφία που προτείνει ο Ανδρέας η οποία παρά τα μειονεκτήματα που ανέφερα πιο πάνω, μας δίνει ένα αρκετά μεγάλο πεδίο αναφοράς και συσχετισμών, συν ότι είναι πιο κοντά στην φιλοσοφία του photomind σαν κατ' εξοχήν σύναξη δρομάδων

Έχω την διάθεση να το τρέξω το πράγμα αν υπάρχει ανάλογο ενδιαφέρον έστω και από λίγους.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ζήσης Καρδιανός (ziskar) : 18-11-2011 στις 18:42
    A thousand voices crying in the wilderness, begging to be heard...but no one is listening because everyone is talking...

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη digibill
    Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Add digibill on instagram

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ζήσης Καρδιανός (ziskar) Εμφάνιση μηνυμάτων
    συν ότι είναι πιο κοντά στην φιλοσοφία του photomind σαν κατ' εξοχήν σύναξη δρομάδων
    Α πα πα, ανακρίβειες
    Μου φάνηκε εξαιρετική η ιδέα σου, αλλά τελευταία τρέχω άνευ ωραρίων με διάφορα και δεν μπορώ να οργανώσω τον χρόνο μου.... Θα ήθελα πολύ να καταφέρω να συμμετάσχω, αλλά είμαι γεμάτος απορία σχετικά με το πώς -πρακτικά- θα λειτουργούσε κάτι τέτοιο... Περίπου σαν τον φωτογραφικό μαραθώνιο του APf?

Περιοχή
    Ζάκυνθος

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο digibill Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α πα πα, ανακρίβειες
    Μου φάνηκε εξαιρετική η ιδέα σου, αλλά τελευταία τρέχω άνευ ωραρίων με διάφορα και δεν μπορώ να οργανώσω τον χρόνο μου.... Θα ήθελα πολύ να καταφέρω να συμμετάσχω, αλλά είμαι γεμάτος απορία σχετικά με το πώς -πρακτικά- θα λειτουργούσε κάτι τέτοιο... Περίπου σαν τον φωτογραφικό μαραθώνιο του APf?
    Κάθε άλλο παρά μαραθώνιος. Θα υπάρχει τουλάχιστον ένα εξάμηνο για την ολοκλήρωση του project.
    Έχω ήδη ένα αμυδρό σχέδιο στο μυαλό μου αλλά για την ώρα δεν θα ήθελα να αναφερθώ στα διαδικαστικά γιατί θέλω να αφήσω την διαδικασία εύρεσης της κατάλληλης φωτογραφίας όσο το δυνατόν πιο απερίσπαστη.

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη digibill
    Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Add digibill on instagram

Πάντως, σε γενικές γραμμές, θα είναι κάτι του στυλ «Εμπνεόμαστε από την Χ φωτογραφία, φωτογραφίζουμε -κατά μόνας η σε παρέα- και παρουσιάζουμε δουλειά», σωστά;

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Παύλος Παυλίδης
    Περιοχή
    Αθηνα

My Social Networking

Add Παύλος Παυλίδης on instagram

Πολυ ενδιαφερουσα η προταση Ζηση! Με ενδιαφερει παρα πολυ και θα ηθελα να συμμετασχω. Βεβαια η αναφορα σου παραπανω σε "δρομαδες" με μαγκωσε λιγο Θα ψαξω και γω για καποια φωτογραφια...

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές