Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
    Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Γιώργος Δ.

Προεπιλογή Φωτογραφία είναι...

Κάνοντας τη συνηθισμένη "βόλτα" μου σε ένα φόρουμ αστρονομίας, διάβασα στην υπογραφή ενός (ανήλικου μάλιστα) μέλους του:

"Οι φωτογραφίες είναι παγίδες του χώρου και του χρόνου, σε ένα Σύμπαν όπου το χωροχρονικό συνεχές υφίσταται συνεχείς μεταβολές."

Η αίσθησή μου γενικώς για τα σημαντικά πράγματα είναι πως στο κέντρο τους υπάρχει πάντα η σιωπή, το κενό, και πως όταν προσπαθούμε να τα περιγράψουμε στην ουσία κάνουμε μια ωραία βόλτα στην αυλή τους. Ανοίγω αυτό το θέμα για να καθιερώσουμε τέτοιες, άχρηστες ίσως αλλά πάντως όμορφες, βόλτες στην αυλή της φωτογραφίας.

Τί είναι η φωτογραφία για εσάς;

Περάστε από τη "σκουληκότρυπα" με δική σας ευθύνη, εκεί που όλα μπορούν να συμβούν...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Δ. : 03-11-2009 στις 02:16
    Welcome any change

www.giorgosdoganis.com

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη dimitriskl

Προεπιλογή Απάντηση: Φωτογραφία είναι...

Χο, χο. Ωραίο θέμα άνοιξες Γιώργο.

Και χρησιμότατο. Για μένα η απάντηση είναι η βάση του "Φωτογραφίζω". Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε την προσωπική άποψη που υπάρχει. Όπως επίσης και το πως διαμορφώνεται με τον καιρό.

Για μένα λοιπόν η φωτογραφία είναι η χρησιμοποίηση της πραγματικότητας ως πρώτη ύλη με στόχο την υπέρβαση, κατάρριψη ή τον επαναδιορισμό της.

Welcome to...the Twilight Zone.

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη stefanos_k
    Περιοχή
    Αετός Καρύστου, Εύβοια

Arrow Απάντηση: Φωτογραφία είναι...

όλοι έχουμε μία ανάγκη να βγάλουμε τα σώψυχά μας
    η φωτογραφία είναι το μέσον;
    ή μήπως κάτι παραπάνω;

επιβεβαίωση του εαυτού;
    σε ποιούς; σε μας τους ίδιους;

και γιατί τις δημοσιεύουμε;

τι άλλο είναι η φωτογραφία;
    you see , you feel , and the surprised eye , responce
    το blogάκι μου

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Ζήσης Καρδιανός (ziskar)
    Περιοχή
    Ζάκυνθος

Φωτογραφία είναι... ένας τρόπος για να νιώσω συμπάθεια για πράγματα και ανθρώπους που σε άλλη περίπτωση θα μου ήταν παντελώς αδιάφορα.

Άλλες φορές πάλι, αισθάνομαι ότι φωτογραφίζω για να ξεπεράσω την έμφυτη ντροπή μου.
    Γενικά η φωτογραφία μου με κάνει να το σκάω από το πετσί μου με διάφορους τρόπους, να περιφρονώ τις συμβάσεις, να γίνομαι κάτι άλλο πιο κοντά σ' αυτό που θα ήθελα να είμαι.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ζήσης Καρδιανός (ziskar) : 04-01-2012 στις 18:45
    A thousand voices crying in the wilderness, begging to be heard...but no one is listening because everyone is talking...

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη g.kapa
    Περιοχή
    Π. Φάληρο - Ρέθυμνο

Φωτογραφία για μένα είναι το παιχνίδι μου με το χρόνο. Δευτερευόντως και με το χώρο. Συνεπώς είμαι κοντά στον πιτσιρικά-αστρονόμο, και αυτό με παρηγορεί...
    "... το σπουδαίο δεν είναι ν' αλλάξουμε τη ζωή μας, ονειροπολώντας μιαν άλλη πιο ενδιαφέρουσα, αλλά να κάνουμε να λαλήσει τούτη τη ζωή, όπως μας δόθηκε, την καθημερινή, την ταπεινή, την ανθρώπινη, όπου το καθετί που μπορούσε να γυρέψουμε πρέπει να υπάρχει. Σ΄αυτή τη δική μας ζωή, την αναφαίρετη και τη μοναδική (αφού κανένας άλλος δεν την έχει), που δίνει χυμό στα έργα μας και τα κάνει όμοια μ' εμάς, πρέπει να μάθουμε να βλέπουμε το θαύμα." Γ. Σεφέρης

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη digibill
    Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Add digibill on instagram

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ζήσης Καρδιανός (ziskar) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλες φορές πάλι, αισθάνομαι ότι φωτογραφίζω για να ξεπεράσω την έμφυτη ντροπή μου.
    Γενικά η φωτογραφία μου με κάνει να το σκάω από το πετσί μου με διάφορους τρόπους, να περιφρονώ τις συμβάσεις, να γίνομαι κάτι άλλο πιο κοντά σ' αυτό που θα ήθελα να είμαι.
    Το'χω σκεφτεί πολλές φορές αυτό, τόσο για την φωτογραφία όσο και για την δουλειά μου....! Η φωτογραφία (και η... πυροσβεστική αντιστοίχως!) είναι σαν τον σούπερμαν: όταν φοράς την στολή (ή κρατάς την μηχανή) κάνεις πράγματα που υπό φυσιολογικές συνθήκες δεν θα σκεφτόσουν καν!

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη mandragoras
    Περιοχή
    αθηνα

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο digibill Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το'χω σκεφτεί πολλές φορές αυτό, τόσο για την φωτογραφία όσο και για την δουλειά μου....! Η φωτογραφία (και η... πυροσβεστική αντιστοίχως!) είναι σαν τον σούπερμαν: όταν φοράς την στολή (ή κρατάς την μηχανή) κάνεις πράγματα που υπό φυσιολογικές συνθήκες δεν θα σκεφτόσουν καν!
    naii

Δικαιώματα - Επιλογές