+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 56
    Ομάδα PhotoMind Το avatar του χρήστη MANOS_mm

Προεπιλογή Leica M9 (επιτέλους !)

Η μηχανή των ονείρων μου κατασκευάστηκε και εγώ ... την αγόρασα.

Αυτό που ζητούσα τα τελευταία χρόνια ήταν απλό.
    Ήθελα μια μηχανή που να έχει τα πιο κάτω χαρακτηριστικά.
    • Να είναι αθόρυβη, μικρή και διακριτική.
    • Να είναι Full Frame, ώστε ο 35mm να παραμένει 35mm
    • Να αλλάζει φακούς (οι οποίοι να είναι καλοί και μικροί)
    • Να έχει εφάμιλλη ποιότητα εικόνας με την καλή μου μηχανή (5D Mark II)
    • Να ... χωραει στην τσέπη του μπουφάν μου !
    • Να έχει φωτεινό σκόπευτρο.

Πολλά ζητούσα;

Πάντως καμία δεν τα είχε όλα αυτά μαζί.
    Οι κομπακτ έχουν μέτρια ποιότητα εικόνας και σπανίως ικανοποιητικό σκόπευτρο.
    Οι καλές dslr είναι ογκώδεις και το χειρότερο, οι καλοί ευρυγωνιοι μιας dslr είναι τεράστιοι με τεράστιο βάρος. Βλέπετε, οι εταιρίες ή θα βγάζουν μικρούς μέτριους φακούς. ή καλούς που θα είναι παράλογα φωτεινοί και φυσικά τεράστιοι!
    Μόνο στους 50mm υπάρχει μια εξαίρεση, αλλά αυτό το εστιακό μήκος δεν με ενδιέφερε έτσι και αλλιώς.

Η M8 (και η 8.2 αργότερα) ήταν πολύ κοντά σε αυτό που ήθελα, αλλά είχε ένα βασικό μειονέκτημα. Δεν ήταν full frame, και δεν υπάρχει τίποτα πιο άβολο για έναν παλιό φωτογράφο από αυτό που ονομάζουμε «συντελεστή εστιακού μήκους» και μάλιστα σε μια μηχανή που το «κάδρο» βρίσκεται μέσα στο κεφάλι του φωτογράφου και όχι στην εικόνα που δείχνει το σκόπευτρο.

Τι να την κάνεις άλλωστε μια Leica, αν δεν μπορείς να βάλεις πάνω τον μυθικό Summicron 35mm ; (για αυτόν θα πω αργότερα)

Με πολύ χαρά πήρα στα χέρια μου την πρώτη Μ9 που ήρθε στην Ελλάδα και είχα μεγάλη αγωνία για το αποτέλεσμα που θα μου έδινε.
    (έκανα και μια κρυφή ευχή μέσα μου, να μην είναι καλή, γιατί αν ήταν θα ήθελα να την αγοράσω και η τιμή της ... μόνο προσιτή δεν είναι )
    Την πήρα με τον Summarit 35mm f2.5, έναν μικροσκοπικό φακό νέας γενιάς.

Όσοι από εσάς έχετε πείρα, θα ξέρετε πως η πιο κάτω φωτογραφία δεν βγαίνει εύκολα αν η μηχανή δεν είναι άριστη, και ο φακός τέλειος. Τα γεμάτα και καλογραμμένα μεσαία είναι κάτι που μου είχαν λείψει τα λίγα χρόνια που δεν είχα leica.

Με τον μικρό Summarit, απείραχτο αρχείο, export από το Lightroom (με τις προεπιλεγμένες τιμές)

Για να μην πολυλογώ, μετά από δοκιμή δυο ημερών, έδωσα πίσω τη μηχανή της δοκιμής και αγόρασα μια μαύρη Μ9, με τον Summicron 35mm. (ο φακός θα έρθει σε λίγες μέρες. Μέχρι τότε κράτησα τον Summarit)

Είχα βρει επιτέλους τη μηχανή που έψαχνα.

Είναι σπουδαίο να βγάζεις μια φωτογραφία και να μην χρειάζεται να κάνεις διάφορα κολπάκια στο Photoshop εφαρμόζοντας ειδικά plugin για να πάρεις μια εικόνα όπως τη θέλεις.

Για εμάς τους άρρωστους «ματάκηδες» των pixel, η ευκρίνεια είναι ένα σημαντικό θέμα.
    Το να κοιτάς μια εικόνα των 18 megapixel σε 100% μέγεθος, υποδηλώνει πως πρέπει να πας στο γιατρό να το κοιτάξεις , αλλά εν πάση περιπτώσει, για τους άρρωστους συντρόφους του 100%, ορίστε ένα παράδειγμα. (απείραχτο εντελώς, χωρίς κανένα sharpening)

- - -

Δεν χρειάζονται σχόλια ε;

Όπως και στην M8, έτσι και εδω απουσιάζει το anti-alias filter, το μικρό θαμπό τζαμάκι μπροστά από τον αισθητήρα, οπότε η ευκρίνεια δικαιολογείται. Από την άλλη, αυτή η επιλογή οδηγεί καμιά φορά στο φαινόμενο του moire, (τα ακανόνιστα σχήματα που εμφανίζονται σε αντικείμενα με γραμμές). Προς το παρόν πάντως, μόνο μια φορά μου έτυχε σε βαθμό που να αποτελεί πρόβλημα.

Δεν έχει νόημα όταν μιλαει κανείς για την Μ9 να παραθέτει τεχνικά στοιχεία.

Αυτό που έχει νόημα είναι να πει πως αυτό που κάνει τη μηχανή ιδιαίτερη, είναι η εργονομία της και η διακριτικότητά της, και φυσικά, το σκόπευτρο το οποίο δείχνει τα πράγματα όπως έχουν χωρίς να μεσολαβεί ο φακός που συνήθως (και ειδικά στους ευρυγώνιους) ωραιοποιεί τα πράγματα.

Το άλλο σπουδαίο είναι το νετάρισμα μέσω του τηλέμετρου (auto focus ούτε για αστείο).
    Αυτό κυρίως είναι που δυσκολεύει όποιον πιάνει μια τηλεμετρική μηχανή στα χέρια του και - συνήθως - την παρατάει μετά από λίγο καιρό. Αυτό που κάνεις σε μια τέτοια μηχανή, είναι να εκμεταλλεύεσαι την υπερεστιακή απόσταση και να μάθεις να νετάρεις με το ... δάχτυλο!

Μη γελάτε. Αυτό έκανε ο Bresson και κάθε χρήστης τηλεμετρικής. Μαθαίνεις να κρατάς το φακό από την ειδική λαβή που έχει στο δαχτυλίδι του νεταρίσματος. Μαθαίνεις πως όταν το δάχτυλο σου βρίσκεται τέρμα δεξιά, έχεις νετάρει στο άπειρο. Όταν θέλεις να φωτογραφίσεις κάτι πιο κοντά, κουνάς το δάχτυλο σου ένα εκατοστό αριστερότερα. Σε συνδυασμό με τον ευρυγώνιο και ένα f8, δεν χρειάζεται να κοιτάς ούτε το τηλέμετρο. Η μέθοδος είναι απολύτως επιτυχής.

Δεν ξέρω τι να πω. Μια φράση που αντικατοπτρίζει απόλυτα τη σχέση μου με αυτή τη μηχανή, είναι πως φωτογραφίζοντας με αυτήν, ένοιωσα να βρίσκομαι στην καλή εποχή του φιλμ. Μιλάω και για τη διαδικασία της φωτογράφησης αλλά και για το αποτέλεσμα.
    Επιτέλους οι εικόνες μου δεν έχουν αυτό τα «άδειο» που τόσο συχνά βλέπω στις ψηφιακές εικόνες.

- -

Ακούγονται ενθουσιώδη όλα αυτά - το ξέρω. Όμως είναι η αλήθεια.
    Η τριβή μου με τα ψηφιακά είναι μεγάλη και σπανίως συναντάω κάτι ξεχωριστό. Και η Μ9 είναι από αυτά τα ξεχωριστά που της αξίζουν λίγα ενθουσιώδη λόγια.

Μειονεκτήματα δεν έχει;
    Φυσικά και έχει:
    • Αργά ηλεκτρονικά
    • Μετριότατη οθόνη
    • Θόρυβο εικόνας (ψηφιακό) μετά τα 1250 iso
    • Πανάκριβη (κάπου 5000€ το σώμα και αλλα 1000 με 2000€ για έναν καλό φακό)
    • Πολύ δύσκολο να την συνηθίσει κάποιος αν δεν έχει προϋπηρεσία στις τηλεμετρικές.

Μόλις έρθει ο φακός μου, θα συνεχίσω αυτή τη μικρή παρουσίαση.

Αν έχετε να ρωτήσετε κάτι, μετά χαράς να σας πω.

.

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Γιώργος Δ.

Προεπιλογή Απάντηση: Leica M9 (επιτέλους !)

To ότι την άγγιξα, αποτελεί ένα πρώτο βήμα;;!

Καλορίζικη και, κυρίως, "καλοτάξιδη" Μάνο. Ένα "στρώσιμο" στο δρόμο το χρειάζεται πιστεύω!
    Welcome any change

www.giorgosdoganis.com

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Χταπόδι

Να την χαρείς όσο πάει Μάνο!

ΥΓ. Πες της ... ότι την αγαπώ

ʎɐqǝ uo pɹɐoqʎǝʞ ɐ ʎnq ı ǝɯıʇ ʇsɐן ǝɥʇ sı sıɥʇ

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη noe
    Περιοχή
    Πειραιάς

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MANOS_mm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχετε να ρωτήσετε κάτι, μετά χαράς να σας πω.
    Μάνο τι γίνεται αν κάποιος έχει αρκετούς φακούς φιλμάτους?
    (Summicron 5cm και 35mm, Elmar 9cm (ο τηλεσκοπικός), Hektor 13,5cm, Heliar 15mm, Skopar 25mm).
    Έχω ακούσει για τις απαιτήσεις του ψηφιακού αισθητήρα και αναρωτιέμαι αν θα τα καταφέρνουν οι παλιοί φακοί. Εκτός από τη σύζευξη (barcode) τι άλλο πρόβλημα προκύπτει, άραγε ποια θα είναι η ποιότητα της εικόνας, έχεις κάνει τεστ?
    Αν όχι μπορώ να σου δανείσω τους φακούς..

Spoiler!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη noe : 08-11-2009 στις 20:46

Ομάδα PhotoMind Το avatar του χρήστη lolik
    Περιοχή
    Ξεσσαλονίκη

ευχαριστούμε πάρα πολύ για την παρουσίαση.
    Τι να πω - εντυπωσιάστηκα από την ποιότητα των φωτογραφιών
    Καλή φωτογράφηση με τη Μ9 λοιπόν.
    Στο επόμενο ποστ θέλουμε φωτογραφία δρόμου για να δούμε και πόσο ... διακριτική είναι

Είμαι μεγάλη καλλιτέχνης, αλλά θα αναγνωριστώ μετά το θάνατό σου - Αρκάς

Συγχαρητήρια στους αισιόδοξους - Quino

my photos

Ομάδα PhotoMind Το avatar του χρήστη MANOS_mm

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο noe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάνο τι γίνεται αν κάποιος έχει αρκετούς φακούς φιλμάτους?
    Προς το παρόν έχω δοκιμάσει τους
    Summarit 35/2.5
    Summicron 35mm
    Summicron 75mm

Κανένα πρόβλημα με κανέναν.
    Κοίταξε Νίκο, το πρόβλημα υπάρχει όταν το τελευταίο στοιχείο του φακού, βρίσκεται πολύ κοντά στον αισθητήρα, οπότε παρατηρούνται χρωματικές εκτροπές. Για αυτό και κάποιοι παλιοί υπέρ-ευρυγωνιοι, δεν της κάθονται καλά.
    Σε γενικές γραμμές υπάρχει συμβατότητα. Άλλωστε ο αισθητήρας της Kodak, έχει ειδική σχεδίαση στα άκρα με μεγάλο offset στους μικροφακούς που βρίσκονται πάνω από κάθε φωτοδίοδο. Στα άκρα, οι μικροφακοι είναι τοποθετημένοι τόσο παράκεντρα που αποτελεί σχεδιαστική ακροβασία.

Το barcode δεν το βρίσκω και τόσο χρήσιμο. Προσωπικά με ενοχλεί να διορθώνει η μηχανή αυτόματα το βινιτερισμα (αφού εγώ το θέλω !). Άσε που ανεβάζει και το θόρυβο στα άκρα όταν τραβάς σε μεγάλα Iso.
    Το μόνο που κερδίζεις είναι πως αναγράφεται στο Exif ποιον φακό χρησιμοποίησες. Τίποτα το φοβερό δηλαδή.

Να βρεθούμε για κανα ούζο, να βάλουμε τους φακούς στο τραπέζι και να αρχίσουμε τις δοκιμές! (το πολύ πολύ θα βγουν λίγο κουνημένες )

(έχω παραγγείλει και το άλλο μικροσκοπικό φακουδάκι, τον 28mm f2.8 Elmarit-M Μου φαίνεται θα κάθεται πολύ καλά και αυτός)

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ

(τη φωτογραφία δρόμου δεν την έχω στο τσεπάκι μου. Πρέπει να έχω και την διάθεση. Κάνω πάντως κάτι προσπάθειες να ξαναβρώ το ενδιαφέρον μου για αυτό το είδος φωτογραφίας)

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Χάρις Γιαννοπούλου
    Περιοχή
    Αθηνα

Καλές φωτογραφίσεις Μάνο

Είναι το όνειρο κάθε δρομά: ελαφριά!!μικρή!!!full frame!! αλλά ακριβή... και θα αργήσει να φτηνήνει μάλλον

Με γειές και πάλι

Ομάδα PhotoMind Το avatar του χρήστη Παύλος Παυλίδης
    Περιοχή
    Αθηνα

Αυτα ειναι...

Ομάδα PhotoMind Το avatar του χρήστη Dimitri

Μάνο, καλορίζικη και καλές φωτογραφικές διαδρομές με το νέο απόκτημα (άντε επιτέλους να ξαναγυρίσεις σε τηλεμετρικές γιατί σε έβλεπα με τις σλρ και κάτι δεν μου καθόταν καλά )

Σχετικά με την παρατήρησή σου για το εύρος της καταγραφής και για τα μεσαία, πόσο βοήθησε η σχεδίαση του αισθητήρα μια έτσι και αλλιώς καλή κατασκευή φακού? Δηλαδή για να το κάνω πιό συγκεκριμένο. Η Leica έχει μια ξεχωριστή υφή και γραφή, ο αισθητήρας "πειράχτηκε" για να την αποδώσει ή η Μ9 βγήκε όταν η τεχνολογία της επέτρεπε να χρησιμοποιήσει τον κατάλληλο αισθητήρα.

Ξέρω ότι η ερώτησή μου είναι κάτι σαν το αυγό του Κολόμβου, αλλά το profiling είναι κάτι που με απασχολεί πολύ καιρό μια και ψάχνομαι για να αντικαταστήσω την γερασμένη D70.
    Dimitri

Ομάδα PhotoMind Το avatar του χρήστη vasilikos
    Περιοχή
    Μαρκοπουλο Αττικης

καλοριζικη Μανο.

+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές