Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19
    Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη I.Ps

Προεπιλογή Αθήνα. Μια άσχημη πόλη;;;

Έναυσμα για τη δημιουργία αυτού του θέματος, στάθηκαν σχόλια σχετικά ως προς την ασχήμια αυτής της πόλης, τόσο στο θέμα "Canon 7D" όσο και στο "PPW" με αφορμή κάποιες φωτογραφίες του Μάνου:

Δεν θέλω να πάω κόντρα σε όσα ήδη ειπώθηκαν. Θέλω να προκαλέσω μια συζήτηση επί του θέματος, που όσο περνάει ο καιρός, όσο περισσότερο ταξιδεύω (σε άλλες πόλλεις, σε άλλες χώρες,...σε φωτογραφίες, σκέψεις κλπ κλπ) τόσο το θέμα αυτό με απασχολεί περισσότερο.

Δεν θέλω να σας πάρω μονότερμα (μιας που όντως δεν έχω και πολλά να πω), μα θα 'θελα να ρίξετε μια ματιά στα παρακάτω link, και ν' ακούσω τις απόψεις σας....

ATHENS_REVISITED
    http://www.greekarchitects.gr/index....t=2&newid=2305
    http://www.greekarchitects.gr/index....t=2&newid=2603

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη pkomo
    Περιοχή
    Κομοτηνή

Προεπιλογή Απάντηση: Αθήνα. Μια άσχημη πόλη;;;

«Πόλη» για μένα είναι οι άνθρωποι και αυτοί είναι ο καθρέφτης της

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη MANOS_mm

Το «άσχημη πόλη» δεν συσχετίζεται με αυτές τις φωτογραφίες.

Αντίθετα, η φωτογραφία δεξιά - στα μάτια μου - είναι πολύ όμορφη, μνημειακή σχεδόν.
    Όσο γοήτευαν τον Ansel Adams τα βράχια, τόσο γοητεύουν εμένα αυτές οι εικόνες της παρακμής.

Καλά τα λέει ο Πέτρος, η πόλη είναι οι άνθρωποι (και ο πολιτισμός τους)

Διαφωνώ με αυτά τα απίθανα που λέει ο Μπούρας (μήπως είναι γιος του γνωστού Μπούρα ; ) στα οποία εξιδανικεύει την κατάσταση της Αθήνας.
    Η Αθήνα είναι μια άσχημα άναρχη πόλη στην οποία ζουν κυρίως απολίτιστοι άνθρωποι, κάτι που την κάνει να φαίνεται πραγματικά άσχημη. Μια ματιά στα πεζοδρόμια αρκεί.

Αλλά, φωτογραφικά μιλώντας, είναι μια πόλη που ασκεί τη γοητεία της παρακμής.

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη soler

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MANOS_mm Εμφάνιση μηνυμάτων

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Μιχάλης Λυμπεράκος
    Περιοχή
    Αθηνα

Δεν πολυκατάλαβα τι ακριβώς συζητάμε εδώ, αν η Αθήνα είναι άσχημη απλά; ή την ασχήμια της σε σχέση με το δικό μας πρόβλημα που είναι η φωτογραφία;

Όπως και να έχει αυτό που συζητάμε είναι ένα κομματάκι ενός πολύ μεγαλύτερου προβλήματος και ξεπερνά κατά πολύ τις φωτογραφικές μας ανησυχίες. Εγώ δεν θα περιοριστώ στην πόλη των Αθηνών αλλά γενικότερα στην εικόνα που δίνει όλη η χώρα. Και η εικόνα της είναι κάτι παραπάνω από άσχημη, είναι δυσαρμονική. Λείπει το αυθεντικό στοιχείο όπου και να βρεθείς, είτε πρόκειται για την ύπαιθρο είτε για τοπίο αστικό. Το άναρχο στοιχείο στον ψυχισμό του έλληνα, που αναφέρθηκε πιο πάνω και ιστορικά να το δει κανείς, είναι χαρακτηριστικό της φυλής και δεν είναι στοιχείο νεοελληνικό, θα έλεγα μάλιστα ότι σε πολλές περιπτώσεις έχει αποτελέσει αρετή. Η ρίζα του προβλήματος ξεκινά από το χρονικό εκείνο σημείο (τέλος τουρκοκρατίας και ίδρυση ελληνικού κράτους) που η Ελλάδα σταματάει να παράγει πολιτισμό και το μόνο που κάνει σε όλες τις εκφράσεις της είναι το να μιμείται (κι εδώ ξεκινά ένα μεγάλο θέμα συζήτησης που θα έπρεπε να κάνουμε και μας αφορά άμεσα και εννοώ και φωτογραφικά!!!).
    Ετσι λοιπόν το πρόβλημα δεν νομίζω να είναι αποκλειστικά η Αθήνα και ίσως η κουβέντα πρέπει να ξεκινήσει από αλλού.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μιχάλης Λυμπεράκος : 14-12-2009 στις 13:18
    Όλα όσα περιγράφουμε έγιναν, αλλά τίποτα δεν έγινε όπως τα περιγράφουμε.

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Μιχάλης Λυμπεράκος
    Περιοχή
    Αθηνα

Αρχικό μήνυμα απο MANOS_mm
    Εδώ θα διαφωνήσω. Για να υπάρχει παρακμή πρέπει πρώτα να έχει υπάρξει ή να διαφαίνεται με κάποιο τρόπο το στοιχείο της ακμής, αν υπήρξε βέβαια... και δεν εννοώ να αναγκαστούμε να ανοίξουμε τα βιβλία της ιστορίας για να το βρούμε.

Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός αλλά εδώ για παράδειγμα στις φωτογραφίες του Γιώργου, την φράση που διατυπώνει ο Μάνος μπορώ να την αντιληφθώ πολύ καλύτερα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μιχάλης Λυμπεράκος : 14-12-2009 στις 15:14
    Όλα όσα περιγράφουμε έγιναν, αλλά τίποτα δεν έγινε όπως τα περιγράφουμε.

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη pkomo
    Περιοχή
    Κομοτηνή

θα αντιγράψω κομμάτια από ένα βιβλίο που διάβασα πριν καιρό και μ άρεσε πολύ. Ίσως κάποιοι πουν ότι είναι άσχετο αλλά εγώ το θεωρώ πολύ σχετικό και λόγω τίτλου με το συγκεκριμένο θέμα και σχετικό με την φωτογραφία που αγαπάμε

Το βιβλίο είναι «οι αόρατες πόλεις» του Ίταλο Καλβίνο, εκτός από αυτά που επέλεξα να αντιγράψω υπάρχουν και δυο κεφάλαια ατόφια που θα πρέπει να γράψω αλλά αρκεστείτε σ αυτά τα λίγα και περιεκτικά

Η πόλη όμως δεν φανερώνει το παρελθόν της, το περιλαμβάνει όπως τις γραμμές ενός χεριού, γραμμένο στις γωνιές των δρόμων, στις γρίλιες των παραθύρων, στις κουπαστές των κλιμακοστασίων, στις αντένες των αλεξικέραυνων, στα κοντάρια των λαβάρων, το κάθε κομμάτι χαραγμένο με τη σειρά του από γρατζουνίσματα, πριονίσματα, εγκοπές, βίαια χτυπήματα.

Αν δουλεύεις καθημερινά για ένα οκτάωρο ως κόπτης αχάτη όνυχα χρυσοπράσινου, ο μόχθος σου που δίνει μορφή στην επιθυμία, παίρνει από την επιθυμία τη μορφή της, κι εσύ νομίζεις ότι έχεις κατακτήσει την Αναστασία ενώ δεν είσαι παρά ο σκλάβος της.

Να κατορθώσει επιτελούς να εξηγεί στον εαυτό του ότι αυτό που ο ίδιος αναζητούσε βρισκόταν πάντα μπροστά του, και ότι ακόμα κι αν επρόκειτο για παρελθόν, ήταν ένα παρελθόν που άλλαζε όσο προχωρούσε σιγά σιγά στο ταξίδι του, γιατί το παρελθόν του ταξιδιώτη αλλάζει ανάλογα με τη διαδρομή που έχει να διανύσει και δεν αναφερόμαστε στο πρόσφατο παρελθόν στο οποίο η κάθε μέρα που περνάει προσθέτει μια μέρα, αλλά το πιο μακρινό παρελθόν. Όταν φτάνει σε μια πόλη ο ταξιδιώτης ξαναβρίσκει ένα παρελθόν του που δεν ήξερε πλέον ότι είχε: η ξένη φύση αυτού που έπαψες πλέον να είσαι ή να έχεις σου έχει στήσει καρτέρι στα πιο ξένα και άγνωστα μέρη.
    Ο Μάρκο μπαίνει σε μια πόλη, βλέπει κάποιον σε μια πλατεία να ζει μια ζωή ή μια στιγμή που θα μπορούσε να είναι δικές του, στη θέση εκείνου του ανθρώπου τώρα θα μπορούσε να είναι ο ίδιος, αν είχε σταματήσει το χρόνο πολύ καιρό πριν, ή αν πολύ καιρό πριν σε μια διασταύρωση, αντί να πάρει τον ένα δρόμο είχε πάρει τον αντίθετο και μετά από ένα μεγάλο γύρο βρισκόταν στη θέση εκείνου του ανθρώπου σ εκείνη την πλατεία. Τώρα πια από εκείνο το αληθινό ή υποθετικό του παρελθόν, ο ίδιος είναι αποκλεισμένος, δεν μπορεί να σταματήσει, πρέπει να συνεχίσει μέχρι να φτάσει σε μια άλλη πόλη οπού τον περιμένει ένα άλλο παρελθόν του, ή κάτι που ίσως να ήταν ένα πιθανό του μέλλον και τώρα είναι το παρόν κάποιου αλλού. Ένα απραγματοποίητο μέλλον είναι μονάχα ένα κλαδί του παρελθόντος: ένα ξερό κλαδί.

Το ψέμα δεν βρίσκεται στην περιγραφή, βρίσκεται στα ιδία τα πράγματα.

Ο Μάρκο Πόλο περιγράφει μια γέφυρα, πέτρα την πέτρα. «Μα ποια είναι η πέτρα που στηρίζει την γέφυρα;» ρωτάει ο Κουμπλάι Χαν.
    «Η γέφυρα δεν στηρίζεται σ αυτή ή σ εκείνη την πέτρα», απαντάει ο Μάρκο, «αλλά στη γραμμή του τόξου που σχηματίζουν όλες μαζί».
    Ο Κουμπλάι Χαν μένει σιωπηλός και σκέφτεται. Υστέρα προσθέτει: «Γιατί μου μιλάς για πέτρες; Εμένα μονάχα το τόξο μ ενδιαφέρει».
    Ο Πόλο απαντάει: «Χωρίς τις πέτρες δεν υπάρχει τόξο».

Στη ζωή φτάνει μια στιγμή στην οποία ανάμεσα στους ανθρώπους που έχεις γνωρίσει, οι νεκροί είναι περισσότεροι από τους ζωντανούς. Και το μυαλό αρνείται να δεχτεί άλλες φυσιογνωμίες, άλλες εκφράσεις: σε όλα τα νέα πρόσωπα που συναντά, αποτυπώνει τα παλιά εκμαγεία, για το καθένα βρίσκει τη μάσκα που του ταιριάζει καλύτερα.

Άλλη είναι η πόλη για όποιον περνά χωρίς να μπει μέσα, και άλλη για όποιον εγκλωβίζεται σ αυτή και δεν μπορεί να ξεφύγει, άλλη είναι η πόλη στην οποία φτάνει κανείς για πρώτη φορά, άλλη είναι εκείνη που αφήνει πίσω του για να μην ξαναγυρίσει ποτέ.

Εγώ μιλώ, μιλώ μα όποιος ακούει συγκρατεί στο μυαλό του μονάχα τις λέξεις που περιμένει ν ακούσει. Άλλη είναι η περιγραφή του κόσμου όταν την ακούς με καλή διάθεση, άλλη εκείνη που θα κάνει τον γύρο των χαμάληδων στο ισόγειο του σπιτιού μου τη μέρα της επιστροφής μου, άλλη εκείνη που θα μπορούσα να υπαγορεύσω σε προχωρημένη ηλικία, αν συνέβαινε να φυλακιστώ και με ρίξουν στα κάτεργα στο ίδιο κελί με ένα συγγραφέα βιβλίων περιπέτειας. Αυτός που κυβερνά την αφήγηση δεν είναι η φωνή: είναι το αυτί.

Η κόλαση των ζωντανών δεν είναι κάτι που αφορά το μέλλον, αν υπάρχει μια κόλαση, είναι αυτή που υπάρχει ήδη εδώ, η κόλαση που κατοικούμε καθημερινά, που διαμορφώνουμε με την συμβίωση μας. Δυο τρόποι υπάρχουν για να μην υποφέρουμε. Ο πρώτος είναι για πολλούς εύκολος: να αποδεχθούν την κόλαση και να γίνουν τμήμα της μέχρι να καταλήξουν να μην την βλέπουν πια. Ο δεύτερος είναι επικίνδυνος και απαιτεί συνεχή προσοχή και διάθεση για μάθηση: να προσπαθήσουμε και να μάθουμε να αναγνωρίζουμε ποιος και τι, μέσα στην κόλαση, δεν είναι κόλαση, και να του δώσουμε διάρκεια, να του δώσουμε χώρο.

Μέλος PhotoMind

My Social Networking

Add Elli Tsentiloglou on instagram

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pkomo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλη είναι η πόλη για όποιον περνά χωρίς να μπει μέσα, και άλλη για όποιον εγκλωβίζεται σ αυτή και δεν μπορεί να ξεφύγει, άλλη είναι η πόλη στην οποία φτάνει κανείς για πρώτη φορά, άλλη είναι εκείνη που αφήνει πίσω του για να μην ξαναγυρίσει ποτέ.

Αυτό νομίζω τα λέει όλα. Πολύ χάρηκα όλα τα αποσπάσματα αλλά σε αυτό ξαναγύρισα πολλές φορές καθώς αναρωτιόμουν αν η Αθήνα είναι μια άσχημη πόλη. Και θα συμπλήρωνα ότι άλλη είναι και η πόλη για τον καθένα από τους εγκλωβισμένους μέσα σε αυτήν.
    Φωτογραφικά μιλώντας δεν θα έλεγα την Αθήνα άσχημη...θα την χαρακτήριζα μάλλον δύσκολη. Με πολλά αυτοκίνητα, πολλά κτίρια, πολλούς ανθρώπους, πολλά...πολλά..πολλά... Τώρα που το σκέφτομαι θα μπορούσα να την πω μια δύσκολη, γεμάτη πόλη. Ομορφιές υπάρχουν (αν δεν υπήρχαν τι θα βγαίναμε να φωτογραφίσουμε?) αλλά θέλει πολύ υπομονή και πολύ χρόνο να τις ανακαλύψεις μέσα σε αυτό το χαμό (εγώ ακόμα τις ψάχνω, μπορεί να είναι η ομορφιά της παρακμής που είπε ο Μάνος).
    Αν πάλι δεν μιλάμε φωτογραφικά ναι η Αθήνα είναι μια άσχημη πόλη, της οποίας η ασχήμια πηγάζει από αυτό ακριβώς που λέει ο Μάνος πιο πάνω, τους απολίτιστους ανθρώπους, τους ανθρώπους που δεν σέβονται τους άλλους αλλά και την ίδια την πόλη τους. Η αγένεια που βλέπω γύρω μου συνδιασμένη με το αίσθημα της ανασφάλειας που μας κυριεύει στις μέρες μας δε μου επιτρέπει να δω ομορφιές.
    Τελικά θα έλεγα ότι η φωτογραφία με βοηθά να δω μια άλλη Αθήνα, απομονώνοντας μικρά κομμάτια βλέπω την πόλη όπως θέλω εγώ (γεμάτη δεντράκια), το ίδιο και οι άνθρωποι που με περιτριγυρίζουν, με βοηθούν να ξεφύγω από την αγένεια και την μιζέρια που μας περιβάλλει. Δεν κλείνω τα μάτια στα προβλήματα, αλλά δε μένω μόνο σ'αυτά.

Spoiler!
    Έλλη Τσεντίλογλου Φωτογραφία |

"And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the music." Friedrich Nietzsche

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη I.Ps

Πολύ χαίρομαι διαβάζοντας τις σκέψεις επί του θέματος! Ποικίλες και πολύ ενδιαφέρουσες!
    Ας ρίξω λιγάκι λάδι στη φωτιά, πριν ακόμη εκτεθώ περισσότερο.....

Σκόρπια, διάφορα άρθρα που μόλις βρήκα επί του θέματος:

Coctail of chaos and beauty
    Athens has been a great experience for me. It is beautiful on one hand but terribly chaotic on the other hand. Traffic, pollution, rudeness... After all this, Athens was worth seeing.
    http://www.igougo.com/journal-j30630...nd_beauty.html

Many cities can claim to be old, aging, but few can be said to be still walking the same streets as the ancients. And in many ways, as we walk to the streets of Athens, you really can feel the millions of feet that have trodden the same path…perhaps not on exactly the same piece of bitumen, but you know what I mean. There are so many things to see and do in Athens, that they simply cannot all be listed. But I am hoping to give a tasty selection which will entice any traveller to the home of the many gods of our modern day. The city itself can be bustling, so just remember to breathe and enjoy the sights.
    http://travelblog.viator.com/athens-...trolled-chaos/

Η "εισαγωγή" του χάους στην πόλη συνέβει λόγω της "μεγάλης έκρηξης" της πόλης. Το χάος συντηρείται μέσω της τυποποίησης δραστηριοτήτων και δομών. Η γοητεία της πόλης σχετίζεται περισσότερο με το βίωμα και το οικείο σε αντιδιαστολή με την αντικειμενική ομορφιά. Αντιλαμβανόμαστε μία πόλη μέσα από την εικόνα της, τους ανθρώπους της, τον τρόπο ζωής, αλλά και από στιγμιότυπα. Η γοητεία της Αθήνας συνίσταται στη διαφορετικότητα, τον αυθορμητισμό, το αναπάντεχο, στην ανθρώπινη χροιά της.
    http://courses.arch.ntua.gr/110488.html

Το Χάος αποτελεί το καταλυτικό στοιχείο για την ερμηνεία της δημιουργίας,
    της ομορφιάς και της αλήθειας. Η απόλυτη τάξη είναι στείρα, ενώ η ελεγχόμενη αταξία είναι
    δημιουργική, ρέουσα, αρμονική. Το ντετερμινιστικό χάος είναι η πηγή της δημιουργίας, είναι ο
    φορέας των καινοτομιών.
    http://www.travlos.gr/Goitia_gnosis/xaos_armonia.htm

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Χάρις Γιαννοπούλου
    Περιοχή
    Αθηνα

Δεν μπορώ να είμαι αντικειμενική για την Αθήνα που μισώ και λατρεύω.
    Ισως το μέτρο μου να είναι άλλες "όμορφες" πόλεις που καταντούν βαρετές, σαν άνοστες τουρτίτσες στο ψυγείο.
    Το βιωματικό στοιχείο με κατακλύζει, και πολύ σωστά λεω, γιατί οι πόλεις κρίνονται και από αυτά που δεν βλέπουμε, δλδ πό αυτά που νοιώθουμε γι αυτές...
    Αν προσπαθήσω να το θεωρητικοποιήσω (δύσκολα) θα υπερασπιστώ το άναρχο-ελεύθερο στοιχείο της πόλης, που την κάνει ένα κοινωνικό/αισθητικό γρίφο, τον οποίο καλείται ο καθένας με την ευαισθησία του να λύσει- ένα πρώτο στοιχείο ενδιαφέροντος , η πρόκληση να λειτουργήσουμε πέρα από το προφανές-ένα παιχνίδι-εδώ.
    Οι αφορισμοί είναι εύκολοι, τα σκουπίδια επίσης προφανή, αλλά η γοητεία (καθόλου δεν συμφωνω για "γοητεία παρακμής") ορατή και αισθητή για μένα.
    Θα επανέλθω και δεν θα εγκαταλείψω ποτέ το κέντρο...

Δικαιώματα - Επιλογές