Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 29 από 29
    Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη thodoris
    Περιοχή
    Βέροια

Προεπιλογή Απάντηση: Καλαμάρης Στέφανος

Κάνε αυτό που γουστάρεις και σε γεμίζει, ανεξάρτητα από το αν αρέσει στους άλλους ή όχι και πόσο. Κρατάς τις γνώμες που εκτιμάς, συνεχίζεις και ο καιρός θα δείξει....
    Νομίζω πως αυτή είναι και η ουσία της όλης κουβέντας.Το θέμα είναι να περνάμε καλά κάνοντας την "τρέλα" μας.Τώρα το αν θα την εκτιμήσουν κάποιοι άλλοι νομίζω πως δεν θα πρέπει να μας απασχολεί και τόσο.Φωτογραφίες για να περνάμε καλά κάνουμε.

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Palierakis Stavros
    Περιοχή
    Ρεθυμνο

Στέφανε το πήρες προσωπικά απλά μια κριτική στης φωτογραφίες κάναμε, και να σου πω κάτι που μου είπε ένας φίλος κάποτε όσο θα ασχολούνται μαζί σου είναι καλά όταν πάψουν τότε να ανησυχείς
    Ρεθυμνο

διαγραφή με αίτησή του
    Περιοχή
    Mελβούρνη

Προεπιλογή Re: Απάντηση: Καλαμάρης Στέφανος

Σόρι μπήκα κι έγραφα άσχετα θεωρητικά, εδώ είναι το thread του Στέφανου θα τα πούμε κάποια άλλη στιγμή.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σπύρος Παλαμαράς : 31-03-2010 στις 04:39

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη stefanos_k
    Περιοχή
    Αετός Καρύστου, Εύβοια

Για να μην παρεξηγηθώ, δηλώνω ότι δεν παρεξηγήθηκα, απλά ήθελα να καταλάβω κάποια πράγματα.
    Μου εξηγήσατε ότι δεν υπάρχουν απαντήσεις αλλά μόνο ερωτήσεις και μου αρκεί

Και στο κάτω-κάτω γούστα είναι αυτά
    μόνο τι μας αρέσει και τι όχι μπορούμε να πούμε
    δεοδμένα δεν υπάρχουν για το τι είναι καλό και τι όχι όσον αφορά την τέχνη
    (ή μήπως κάνω λάθος; )
    you see , you feel , and the surprised eye , responce
    το blogάκι μου

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Andreas2000gr
    Περιοχή
    Βριλήσσια

Προεπιλογή Απάντηση: Re: Απάντηση: Καλαμάρης Στέφανος

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Σπύρος Παλαμαράς Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σόρι μπήκα κι έγραφα άσχετα θεωρητικά, εδώ είναι το thread του Στέφανου θα τα πούμε κάποια άλλη στιγμή.
    Εγώ θα πρότεινα κάποιο καλό παιδάκι που μπορεί να το κάνει, να πάρει όλα αυτά τα θεωρητικά μηνύματα και να τα μεταφέρει στον ανάλογο τομέα με ένα τίτλο ας πούμε "Προβληματισμοί για το γυμνό στη φωτογραφία" γιατί έχουν κάνει χάλια το thread του Στέφανου και άλλωστε δεν έχουν σχέση με τις φωτογραφίες του.

Ετσι θα μπορέσει και ο Σπύρος και οι υπόλοιποι να συνεχίσουν τους προβληματισμούς τους πάνω στο θέμα. Επειδή πρόλαβα και διάβασα το μύνημα σου Σπύρο αργά το βράδυ (Εγώ ως ξενύχτης και εσύ λόγω διαφοράς ώρας) θα έλεγα ότι είναι πολύ ενδιαφέρον και χρήσιμο να ακούγεται η διαφορετική άποψη.

Συνήθως στη ζωή άλλωστε δεν είναι ή το ένα ή το άλλο αλλά και τα δύο και πολλά ακόμα ενδιάμεσα, κάτι που δημιουργούν οι πιθανές άπειρες δυνατότητες λόγω διαφορετικών ανθρώπων και χαρακτήρων, επιρροών, καταστάσεων, τοποθεσιών κλπ κλπ

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη mandragoras
    Περιοχή
    αθηνα

συμφωνω απολυτα..

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη stefanos_k
    Περιοχή
    Αετός Καρύστου, Εύβοια

Προεπιλογή Απάντηση: περί γυμνού..

μιλ μερσί για την μετακίνηση των (εποικοδομητικών) σχολίων

τελικά, μάλλον κάτι κατάλαβα
    αλλά θα πρέπει να βρω ένα λιγότερο ευπαρουσίαστο μοντέλο για να κάνω κάτι τέτοιο.
    μου αποσπά την προσοχή βλέπετε

όλο και κάτι θα βρεθεί
    (τις προάλλες μου έδωσε μία συμβουλή ο Λουκάς, ίσως την ακολουθήσω)

δεν θα με πείραζε καθόλου να δω λίγα ακόμα παραδείγματα από αυτά που εκτιμάτε ιδιαάιτερα και ίσως μερικά ονόματα φωτογράφων που ασχολούνται με το άθλημα (τα ψάχνω μετά μόνος μου)

καλημέρα και καλά να περνάτε αυτές τις μέρες
    you see , you feel , and the surprised eye , responce
    το blogάκι μου

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη dimitriskl

Προεπιλογή Απάντηση: περί γυμνού..

Μερικά παραδείγματα ακόμη...

M.A.Bravo

Sally Mann

Bill Brandt

Γνώμη μου είναι πως με το γυμνό συμβαίνει ότι και στην υπόλοιπη "Καλλιτεχνική" Φωτογραφία. Δεν είναι το "Θέμα", είναι το "Μέσο".

Όταν έχουμε να "πούμε" κάτι παραπάνω βγαίνει και κάτι παραπάνω.

Υ.Γ. Μα καλά. Δεν έχουμε αφιέρωμα για τον Brandt;

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Δέσποινα
    Περιοχή
    Βρυξέλλες

Προεπιλογή Απάντηση: περί γυμνού... και λογοκρισίας!

Ψάχνοντας να βρω πού αλλού έχετε κουβεντιάσει για το γυμνό εκτός από το τελευταίο PPW, βρίσκω και ξεθάβω τούτο δω που όχι μόνο αξίζει να ξαναδιαβαστεί αλλά και γιατί θα ήθελα να μοιραστώ κάτι σχετικό μαζί σας.

Από τον καινούργιο δίσκο του Nick Cave, εκτός από το ωραίο τραγούδι και βίντεο (πιο κάτω), βρίσκω ενδιαφέρουσα την ιστορία γύρω από τη φωτογραφία του εξωφύλλου του δίσκου. Φωτογράφος η Dominique Issermann και το γυμνό μοντέλο η Susie Bick που είναι και η γυναίκα του Nick Cave.

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Push-The-Sky-Away.jpg Εμφανίσεις:  36 Μέγεθος:  251.1 KB

Μιλώντας στο The Sun, ο Cave είπε: "That picture was not set up. It was taken in our bedroom by Dominique Issermann, the unbelievably brilliant French photographer, who was doing an editorial shoot of my wife for a French magazine. She was in between costumes, naked under a cape, when I walked in. She just said, 'Look, go over and open that window up'. As I went over to do it, she dropped the cape and Dominque took a few photographs. Later on, we saw this one and thought, 'Wow! What a strange, beautiful, ambiguous photograph."

Αξίζει ακόμη να σας πώ ότι ενώ το Facebook δεν έχει λογοκρίνει τη φωτογραφία ακόμη, κάποια άλλα σάιτ όπως Deezer και iTunes την παρουσιάζουν φλουταρισμένη ενώ το youtube διάλεξε να τη δείξει από τη μέση και πάνω!

Όσον αφορά το βίντεο (με γυμνό κι αυτό) κυκλοφορεί σε δύο εκδόσεις στο youtube: λογοκριμένο και μη.
    Και μη χειρότερα!

Δικαιώματα - Επιλογές