Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 29
    Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Andreas2000gr
    Περιοχή
    Βριλήσσια

Προεπιλογή περί γυμνού..

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mandragoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    σαν προσπαθεια μου αρεσει και μερικες φωτογραφιες ειναι πολυ καλες!! ανδρεα δεν συμφωνω με αυτο που λες, μπορει να βγουν πολυ καλες φωτογραφιες με θεμα το γυμνο..
    Εχεις δίκιο έτσι που το είπα θέλει και εξήγηση, θεωρώ πολύ δύσκολο να βγει κάτι εξαιρετικό (καλές είπα και εγώ ότι μπορούν να βγουν) σε ένα θέμα που σε καπελώνει γενικότερα. Δηλαδή συγκεκριμένα στο γυμνό πρέπει να υπερβείς το σώμα δηλαδή το θέμα σου σε βαθμό που να μη παίζεις μόνο με τη φόρμα (καμπύλες, σκιές, φώτα, background) και να μην είναι και υπερβολικό. Φυσικά θα πρέπει να βγάλεις όπως πάντα και κάτι από το φωτογράφο. Ας πούμε την αμηχανία σου, το πάθος σου, τις ντροπές σου, τις φοβίες σου. Αν με καταφέρεις να βλέπω τη φωτογραφία και να μη βλέπω γυμνό, να μη βλέπω φόρμα,να μη βλεπω μόνο αμηχανία, απειλητικότητα κλπ αλλά όλα αυτά μαζί και τίποτα τότε έχεις κάνει το εξαιρετικό.

Εγώ θα πω απλά πως στο γυμνό έχουν αποτύχει πολύ μεγάλα ονόματα και μιλάω για δασκάλους της φωτογραφίας με χαρακτηριστικότερο για μένα παράδειγμα τα γυμνά στις παραμορφώσεις του Kertesz, που στη προσπάθεια να υπερβεί το γυμνό σώμα έκανε κάτι πολύ κατώτερο από όλη την υπόλοιπη δουλειά του, (σσσσ αλλά δε το λέμε παρά έξω γιατί είναι ο Κερτέζ )

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη stefanos_k
    Περιοχή
    Αετός Καρύστου, Εύβοια

Προεπιλογή Απάντηση: Καλαμάρης Στέφανος

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Andreas2000gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν με καταφέρεις να βλέπω τη φωτογραφία και να μη βλέπω γυμνό, να μη βλέπω φόρμα,να μη βλεπω μόνο αμηχανία, απειλητικότητα κλπ αλλά όλα αυτά μαζί και τίποτα
    αν καταφέρω να κάνω κάτι τέτοιο:
    1) δεν θα είμαι εγώ
    2) κάτι θα τρέχει με 'σένα

αμηχανία και απειλητικότητα που την βλέπεις και δεν την βλέπω εγώ;

ευχαριστώ όλους για τα σχόλιά σας
    you see , you feel , and the surprised eye , responce
    το blogάκι μου

Περιοχή
    Βριλήσσια

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stefanos_k Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν καταφέρω να κάνω κάτι τέτοιο:
    1) δεν θα είμαι εγώ
    2) κάτι θα τρέχει με 'σένα

αμηχανία και απειλητικότητα που την βλέπεις και δεν την βλέπω εγώ;
    Βρε Στέφανε δε μιλάω για τις δικές σου φωτογραφίες πιο πάνω οι οποίες είναι καθόλα καλοφτιαγμένες και αρκετές στέκουν αλλά απαντώντας στο Θοδωρή, μιλάω γενικά για τις φωτογραφίες γυμνού και τι θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου να υπάρχει μέσα για να χαρακτηρίσουμε ως εξαιρετική καλλιτεχνική φωτογραφία γυμνού κάτι που ξεφεύγει από τα όρια του καλοφτιαγμένου και έχει ψυχή έχει αυτά που έλεγα περί αγωνίας, φόβου, αμηχανίας, απειλητικότητας κλπ.

Ισως είναι θεωρητικό να μιλάμε για τέτοια πράγματα χωρίς παραδείγματα. Στις παρακάτω φωτογραφίες εγώ το μόνο που δε βλέπω είναι γυμνό.
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  1.jpg Εμφανίσεις:  35 Μέγεθος:  195.4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  2.jpg Εμφανίσεις:  30 Μέγεθος:  176.0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  3.jpg Εμφανίσεις:  32 Μέγεθος:  181.1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  4.jpg Εμφανίσεις:  50 Μέγεθος:  119.2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  5.jpg Εμφανίσεις:  30 Μέγεθος:  111.5 KB  

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andreas2000gr : 28-03-2010 στις 22:36

Περιοχή
    Αετός Καρύστου, Εύβοια

οκ κατάλαβα,
    και ξέρεις κάτι; δεν έχω αντίρηση σε αυτά που λες
    αλλά,
    μήπως υπερβάλεις λίγο;
    γιατί, στα παραδείγματα που μου δείχνεις, και εκτός την τέταρτη φώτο (που είναι και ψιλοξεκάρφωτη) οι άλλες τρεις είναι τελείως θεατρικές
    πολύ στημένες και στυλιζαρισμένες
    το οποίον φυσικά, δεν είναι και δύσκολο να γίνει
    φτάνει να βρεις μοντέλο που να μπορεί να δώσει παράσταση για σένα.

τώρα, αν εσύ θεωρείς αυτό "εξαιρετική καλλιτεχνική φωτογραφία γυμνού" καλώς
    αλλά βέβαια αυτό είναι η δική σου γνώμη

για μένα καλό γυμνό θα δεις εδώ
    http://www.flickr.com/photos/schani/...7594153243896/
    και αυτό είναι η δική μου γνώμη

και αν δεν βλέπεις κάτι εξαιρετικά όμορφο εκεί, απλά βλέπουμε διαφορετικά,
    χωρίς να έχει κάποιος από τους δύο μας δίκιο ή άδικο.
    :-)
    το blogάκι μου

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη soler

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stefanos_k Εμφάνιση μηνυμάτων
    για μένα καλό γυμνό θα δεις εδώ
    http://www.flickr.com/photos/schani/...7594153243896/
    και αυτό είναι η δική μου γνώμη

και αν δεν βλέπεις κάτι εξαιρετικά όμορφο εκεί,
    Εγώ πάντως στο παραπάνω link δεν βλέπω καν καλό γυμνό.
    Πόσο μάλλον εξαιρετικό.. Βλέπω σώματα τραβηγμένα άρτια τεχνικά αλλά ως εκεί.
    Καμία ποιητικότητα, καμία διάθεση να πάει παραπέρα. Σορρυ κι' όλας αλλά αν θεωρείς αυτό το γυμνό εξαιρετικό τότε εκπέμπουμε σε εντελώς διαφορετικό μήκος κύματος

Περιοχή
    Βριλήσσια

Στέφανε χαίρομαι που μιλήσαμε πιο συγκεκριμένα με φωτογραφίες. Γιατί είναι σημαντικό να μιλάμε την ίδια αλφάβητο και να υπάρχει μία βάση συννενόησης αλλιώς θα είμαστε Τι κάνεις Γιάννη .... κουκιά σπέρνω

Απλά να σου πω στις φωτογραφίες που σου έδειξα εγώ, οι 4 τελευταίες είναι αυτοπορτρέτα του φωτογράφου και στην 4η, τη ξεκάρφωτη όπως είπες, η οποία και αυτή είναι αυτοπορτρέτο με μία φίλη της, την έβαλα για να δεις τη σημαίνει αμηχανία.

Σε αυτές που μου έδειξες εσύ και θεωρείς καλό γυμνό θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου, ότι βλέπω πανέμορφες λεπτομέρειες του γυναικείου σώματος, πολύ όμορφες εικόνες, άρτιες τεχνικά, είναι πολύ αισθησιακές χωρίς να είναι τσόντα, θα ήθελα πάρα πολύ να ξέρω τα μοντέλα που ποζάρουν από κοντά (να βγούμε να πιούμε ένα ποτάκι για παράδειγμα), θα ήθελα κάποιες από αυτές τις φωτογραφίες να τις κρεμάσω στη κρεβατοκάμαρα μου αλλά ποιά η διαφορά που έχουν αυτές οι φωτογραφίες με κάτι τέτοιο (επέλεξα έτσι γρήγορα τυχαία από το flickr)

:

Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα με αυτές τις 2 φωτογραφίες. Θέλω να πω ότι επίσης θα τις κρέμαγα στο γραφείο μου και θα ονειροπολούσα ότι είμαι σε αυτά τα μέρη, θα ήθελα πολυ να βρίσκομαι εκεί, είναι επίσης άρτιες τεχνικά, είναι πανέμορφες εικόνες. Πέρα από αυτά που τα δεχόμαστε όλοι μας εδώ μέσα φαντάζομαι, εκτός αν είμαστε τυφλοί, υπάρχει κάτι παραπάνω?

Περιοχή
    Βριλήσσια

Α και κάτι ακόμα που ξέχασα να αναφέρω στο προηγούμενο μήνυμα, οι περισσότερες από τις δικές σου γυμνές φωτογραφίες είναι πολύ πολύ καλύτερες καλλιτεχνικά από του τύπου στο flickr που μου έδειξες.

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη mandragoras
    Περιοχή
    αθηνα

μεγαλο θεμα και θα μπλεξουμε...χα

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη digibill
    Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Add digibill on instagram

Προσυπογράφω τα γραφόμενα του Αντρέα και προσθέτω μια φράση του Ριβέλλη:

Η παρουσία επομένως ενός γυμνού σώματος πρέπει να δικαιολογείται και στη συνέχεια να υπερβαίνεται.
    ...η οποία κατά την γνώμη μου βρίσκεται σε πλήρη αλήθεια εδώ:

Περιοχή
    Αετός Καρύστου, Εύβοια

Wink Απάντηση: Καλαμάρης Στέφανος

Σπύρο και Σταύρο, είναι σίγουρα η καλύτερη της σειράς και για μένα, αλλά και για τους υπόλοιπους εδώ. ευχαριστώ

soler εσύ που βλέπεις καλό γυμνό;

mandragoras, μα αν δεν πλέξουμε δεν κάνουμε δουλειά . . .
    :-)

digibill, καλές οι θεωρίες του Πλάτωνα, και καλό να τις διαβάζουμε. Αλλά δεν είναι μόνο η δικιά του αισθητική σε αυτόν τον κόσμο και δεν έχω σκοπό να ακολουθήσω αποκλειστικά τι θεωρίες κάποιου (που κατά δική του ομολογία είναι μέτριος φωτογράφος)
    πολύ καλή φωτογραφία, αλλά παραείναι θεατρική για τα γούστα μου

Αγαπητέ μου Ανδρέα
    μου λες (και με μπερδεύεις):
    οι 4 τελευταίες είναι αυτοπορτρέτα του φωτογράφου
    η δεύτερη και η τέταρτη φώτο απεικονίζουν το ίδιο άτομο;
    !!!!!!!

αλλά πάμε παρακάτω
    να σου πω τι βλέπω εγώ στις πέντε φώτος:

η πρώτη μου αρέσει
    έχει μιά θεατρικότητα νουάρ ταινίας
    ίσως φταίει το μέϊκ απ και το χτένισμα της κοπέλας
    η γυρισμένη πλάτη στην μισάνοιχτη πόρτα με παραπέμπει σε κινηματογράφο
    το ίδιο και ο φωτισμός
    δεν τρελαίνομαι για το καδράρισμα, αλλά φαίνετε να δουλεύει

η δεύτερη, αν και έχει πολύ ωραία φόρμα δεν μου κάνει.
    μου δίνει την εντύπωση ότι ενός μαστουρωμένου γκέϊ που περιμένει κάτι με κατεβασμένο το παντελόνι και . . . τίποτε άλλο
    δηλ. το μάτι μου (και η σκέψη μου)δεν παέι αλλού, παρά μόνο στην σκηνή που βλέπω

την τρίτη φώτο την βλέπω σαν μία από αυτές που βγάζουν σε χιλιάδες, όσοι θέλουν να πειραματιστούν και να παίξουν με την μηχανή τους
    καλσική συνταγή: βρίσκουμε ένα εγκαταλελειμένο σπίτι, χρησιμοποιούμε και την υπάρχουσα επίπλωση (πωπω κοίτα ένα καθρέφτης) και παίζουμε

για την τέταρτη τι να σου πω;
    αν δεν μου έλεγες ότι είναι αυτοπορτραίτο θα έλεγα ότι ο φωτογράφος έδωσε λίγα δολάρια στις κοπέλες για να τους φωτογραφίσει τα βυζάκια
    κακό κάδρο (στραβό και με κομένα πόδια) και εκτός από την αμηχανία (φυσικά) τι άλλο βλέπεις εσύ που κάνει αυτή την φώτο 'εξαιρετική' κατά την δική σου γνώμη;

η πέμπτη και τελευταία είναι αυτή που μου αρέσει από την πεντάδα περισσότερο
    θέλω να πιστεύω ότι είναι κοντά σε αυτές που τραβάω και εγώ
    ιδιαίτερα μου αρέσει η λεπτομέρεια από τα ντουλάπια πίσω
    δείνει έναν 'οικιακό' χαρακτήρα που παραπέμπει σε ερασιτεχνική λήψη και την κάνει ενδιαφέρουσα

επίσης μου λες ότι:
    βλέπω πανέμορφες λεπτομέρειες του γυναικείου σώματος, πολύ όμορφες εικόνες, άρτιες τεχνικά, είναι πολύ αισθησιακές χωρίς να είναι τσόντα, θα ήθελα πάρα πολύ να ξέρω τα μοντέλα που ποζάρουν από κοντά (να βγούμε να πιούμε ένα ποτάκι για παράδειγμα), θα ήθελα κάποιες από αυτές τις φωτογραφίες να τις κρεμάσω στη κρεβατοκάμαρα μου
    θα ήθελα πολύ να μάθω τι μπορούμε να κάνουμε πέρα από αυτό
    με δεδομένο ότι δεν είμαστε αφιερωμένοι στο μέσο που λέγεται φωτογραφία, αλλά απλά κάνουμε το κέφι μας.
    Πόσο "παραπέρα" θες να πας δηλ;
    και αν το δικό σου "παραπέρα" είναι τόσο κινηματογραφικό όσο οι εικόνες που μου έδειξες, γιατί έιναι καλύτερες από αυτές που σου δείχνω εγώ;
    τι είναι αυτό το παραπάνω που ζητάς;
    και που είναι αυτό στις δικές σου φωτογραφίες;

Σε παρακαλώ να παρατηρήσεις ότι στα γυμνά που ανεβάζω δεν έχω πρόσωπο, αλλά παίζω μόνο με φόρμα, φωτισμό κλπ.
    δεν έχω δηλ την πολυτέλεια της έκφρασης, αλλά μόνο την γλώσσα του σώματος.

καλημέρα σε όλους :-)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stefanos_k : 29-03-2010 στις 09:08
    το blogάκι μου

Δικαιώματα - Επιλογές