Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 30
    Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη digibill
    Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Add digibill on instagram

Προεπιλογή Απάντηση: Κατασκευή προσωπικού site μέσω του Lightroom

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MANOS_mm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εννοείς να διορθωθεί το site δυναμικά, να αλλάξεις δηλαδή κάτι σε μια ήδη ανεβασμένη γκαλερί, όχι, δεν γίνεται.

Αλλά είναι τόσο απλό, διορθώνεις την γκαλερί στο Lightroom και την ανεβάζεις ξανά κάνοντας overwriting.
    Είναι θέμα λίγων λεπτών.
    ....μόνο που έτσι, αν μετακινήσεις φωτογραφία από μια gallery σε μια άλλη σπάνε όλοι οι σύνδεσμοι που έχεις κάνει σε αυτή την φωτογραφία. Οπότε αν πχ την έχεις δείξει εδώ στο photomind ή κάπου αλλού, το μήνυμά σου μένει κενό... Αυτό είναι ένα γενικό μειονέκτημα των μη-δυναμικών gallery....

Σχετικό-άσχετο: Πρόσφατα άνοιξε κανένας σας λογαριασμό στο hostgator? Έχω αγοράσει 3-4 διαφορετικά πακέτα φιλοξενίας εκεί για σελίδες δικές μου και φίλων και σε μια καινούργια αγορά που έκανα χτες, μου ζητήσανε..... ταυτότητα!! Σας έχει τύχει; Έχουν αλλάξει το σύστημα παραγγελιών;

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη thodoris
    Περιοχή
    Βέροια

Μάνο καλησπέρα,

να ρωτήσω κάτι;Στο TTG Auto Index το μόνο που κάνεις για να προσθέσεις gallery είναι να κλικαρεις ένα επιπλέον Menu item και να βάλεις ως web link κάτι του τύπου ../../galleryindex2.php;

Περιοχή
    Βέροια

το έκανα αυτό,δεν δουλεύει.Προφανώς κάτι άλλο χρειάζεται να κάνω που δεν το ξέρω.Θα το παλέψω όμως μπας και βγάλω καμιά άκρη.

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη MANOS_mm

Με το TTG Auto Index κατασκευάζουμε την αρχική σελίδα της νέας Index Gallery που θέλουμε να φτιάξουμε. Ας πούμε πως την ονομάζουμε Gallery 2

Αφού την κατασκευάσουμε στο LR, την κάνουμε export και αλλάζουμε αν θέλουμε το index.php με ένα notepad έτσι ώστε η ταξινόμηση να είναι φθίνουσα.
    (Όταν το ανοίξουμε με το notepad θα δούμε κάπου να γράφει “the various xml files*/$reverseit = false; // Το αλλάζουμε σε true). Έτσι, οι νέες γκαλερί θα μπαίνουν πάνω - πάνω.

Στη συνέχεια σβήνουμε από τον φάκελο που κάναμε export το index.html file και τον thumbnails folder.

Τώρα, ανεβάζουμε αυτό τον φάκελο που κάναμε export και τον τροποποιήσαμε, στο site μας, σε έναν υποφάκελο που θα έχει σαν όνομα το "gallery2"

Αυτό ήταν.

Κάθε φορά που θα φτιάχνεις μια νέα γκαλερί και θα την ανεβάζεις στον υποφάκελο του site τον "gallery2", το TTG Auto Index θα φροντίζει να ενημερώνει αυτή τη νέα Index gallery όπως ακριβώς συμβαίνει και με την κανονική σου gallery που φτιάξαμε στην προηγούμενη σελίδα.

Το μόνο που απομένει, είναι να «συνδέσεις» αυτή τη νέα index gallery με ένα κουμπάκι στο μενού της αρχικής σου σελίδας. (δηλαδή, αφού ανεβάσεις τη νέα σου index gallery, θα κάνεις copy το link και θα το κάνεις paste σε ένα νέο κουμπάκι που θα προσθέσεις στο μενού της αρχικής σου σελίδας.

Το ξέρω πως τα έγραψα πολύ περιληπτικά, αλλά δεν προλαβαίνω για κάτι πιο εκτενές.

Κάνε μια προσπάθεια και εδω είμαστε ....

Περιοχή
    Βέροια

ευχαριστώ Μάνο για τις πολύτιμες πληροφορίες.Ελπίζω να τα καταφέρω και να μην σε ξαναενοχλησω και στο επόμενο μήνυμα μου θα σου στείλω το λινκ της ιστοσελίδας που θα δουλεύει.Και πάλι ευχαριστώ!

Περιοχή
    Βέροια

Με την πολύτιμη αρωγή του Μάνου μέσω του οδηγού που έγραψε και τις συμπληρωματικές οδηγίες που έδωσε,κατάφερα να "στήσω" ένα site μέσω του Lightroom.Είναι το www.fotologio.com.Ακόμη δεν έχει την τελική του μορφή αλλά νομίζω ότι κάπως έτσι θα είναι στο τέλος.Περιμένουμε όμως και τις γνώμες άλλων

Και πάλι ευχαριστώ Μάνο για τις οδηγίες

ΥΓ: Ευχαριστώ και τον Νίκο τον Κανταράκια που με βοήθησε να ξεκολλήσω από κάτι που δεν γνώριζα

Μπράβο Θοδωρή !

Τώρα το είδα. Πολύ όμορφο και καλόγουστο !

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη rivier
    Περιοχή
    Λευκαδα

δεν είμαι και πολύ σχετικός με αυτά

εχω κάνει τα πρώτα βήματα domain hostgator και ttg

αλλα όταν εχω ετοιμάσει την σελίδα web και πάω να κάνω upload μου βγάζει server could not be found

ξερει κανεις από τι μπορεί να το έπαθα?

εχω domain rivier.gr
    και στο server βάζω ftp.rivier.gr

Περιοχή
    Βέροια

μήπως είναι το πρόβλημα που είχα και εγώ στην αρχή και με βοήθησε ο Νίκος να το ανακαλύψω;Έχεις μεταφέρει στο hostgator το DNS του domain σου;

Χρειάζονται γύρω στις 2 μέρες για να ενεργοποιηθεί το site σου.

Έχεις ρυθμίσει τους DNS Servers ?

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές