Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 16 από 16
    Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη digibill
    Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Add digibill on instagram

Προεπιλογή Απάντηση: Andreas2000gr

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nikos K. Εμφάνιση μηνυμάτων
    εννοώ διαφορά μεταξύ της φωτογραφίας στον browser και της φωτογραφίας σε έναν viewer στο PC που διαχειρίζεται τα ICC σωστά (μιλάω πάντα για καλιμπραρισμένο μόνιτορ)
    Δλδ τελικά η αφαίρεση του profile από μια φωτογραφία, θα οδηγήσει σε μη σωστή προβολή της από τους τωρινούς browsers για windows?

Κάπου δεν σε πιάνω......

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Νίκος Κανταράκιας
    Περιοχή
    between a rock and a hard place

My Social Networking

Add Νίκος Κανταράκιας on instagram

Προεπιλογή Απάντηση: Andreas2000gr

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο digibill Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δλδ τελικά η αφαίρεση του profile από μια φωτογραφία, θα οδηγήσει σε μη σωστή προβολή της από τους τωρινούς browsers για windows?

Κάπου δεν σε πιάνω......

Ας το πάρουμε με ένα παράδειγμα

Έχουμε ένα καλιμπραρισμένο μόνιτορ (με δικό του ICC, οπότε βλέπουμε συγκεκριμένα χρώματα) και μια συγκεκριμένη φωτογραφία. Ας πούμε πως την κάνουμε Α/Μ με ένα συγκεκριμένο τονισμό και την σώζουμε με icc (στην default περίπτωση, την πιο κοινή θα σωθεί με sRGB). O τονισμός που έχουμε βάλει λοιπόν (που βλέπαμε στην οθόνη μας με το δικό της ICC) θα μεταφραστεί στο sRGB και θα γίνει embed.

Την ανοίγουμε στον web-browser μας ο οποίος δεν υποστηρίζει ICC. Ο browser αγνοεί το sRGB της φωτογραφίας (που περιέχει τα δικά μας στοιχεία τονισμού μεταφρασμένα στο sRGB) και τη δείχνει με ένα γενικό RGB που χρησιμοποιούν για όλες τις φωτογραφίες.

Για να καταλάβει κανείς τη διαφορά αυτή (αν υποθέσουμε πως στο μόνιτορ του μπορεί να διακρίνει αυτές τις διαφορές) αρκεί να περάσει (σε Windows) τον Safari και να επισκεφτεί τη σελίδα εδώ: http://www.gballard.net/psd/go_live_...Gprofiles.html

Με ένα απλό mouse over στα παραδείγματα που έχει θα καταλάβεις τη διαφορά. Πήγαινε στην ίδια σελίδα με FireFox να δεις στο ίδιο mouse over τι γίνεται.

Αν κάτι σκέφτομαι εγώ λάθος -δεν είμαι ειδικός στο color management, απλές σκέψεις κάνω- διορθώστε με.
    ::: νίκος κανταράκιας ::: Visual Poetry ::: white tree ::: raw files :::

The quieter you become, the more you are able to hear..

Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Προεπιλογή Απάντηση: Uploading φωτογραφιών στο web και ICC profiles

Πολύ χρήσιμη πηγή Νίκο

Εγώ χρησιμοποιώ FF και βλέπω στο καινούργιο μου ΕΙΖΟ 1931 το οποίο έχω καλιμπράρει -μέσω software- σύμφωνα με τις υποδείξεις του κατασκευαστή (6500 K, sRGB). Ως αποτέλεσμα, στις φωτογραφίες στην αριστερή στήλη όταν πάω το mouse μου επάνω τους δεν βλέπω διαφορά. Στην μεσσαία στήλη, που υπάρχουν και οι 3 φωτογραφίες με διαφορετικά profiles στο ίδιο κουτί, βλέπω σαφέστατη διαφορά από την μία στην άλλη!

Δεν τα έπιασα όλα, αλλά απ'ότι κατάλαβα, οι μη color profiles browsers -δλδ πρακτικά όλοι για win- όταν μια φωτό έχει embeded profile μπερδεύονται και δείχνουν ότι να'ναι! Αντιθέτως, αν δεν έχει η φωτο profile, προσπαθούν να την δείξουν σε sRGB

Εγώ καταλήγω στο ότι είτε έχει μια φωτό profile είτε όχι, ο browser θα δείξει ότι θέλει, από την στιγμή που δεν μπορεί να μεταφράσει αυτό που βλέπει, μιας και δεν "μιλάει" την γλώσσα των profiles

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Andreas2000gr
    Περιοχή
    Βριλήσσια

Οπότε βρε παιδιά τι βλέπουμε τελικά άλλα αντί άλλων

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Νίκος Κανταράκιας
    Περιοχή
    between a rock and a hard place

My Social Networking

Add Νίκος Κανταράκιας on instagram

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Andreas2000gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε βρε παιδιά τι βλέπουμε τελικά άλλα αντί άλλων

αυτό συμβαίνει έτσι κι αλλιώς (πέρα από τα icc) εφόσον δεν έχουμε όλοι καλιμπραρισμένες οθόνες.. μια μικρή απόκλιση πάντα υπάρχει
    ::: νίκος κανταράκιας ::: Visual Poetry ::: white tree ::: raw files :::

The quieter you become, the more you are able to hear..

Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Προεπιλογή Ενεργοποίηση color management σε Firefox

Πρόσφατα έκανα (για πρώτη φορά) hardware calibration στην οθόνη μου. Δημιούργησα διάφορα color profiles τα οποία και χρησιμοποιώ. Όταν, μετά την εφαρμογή των profiles, άνοιξα για πρώτη φορά τον Firefox, έπαθα σοκ! Σε πάρα πολλές φωτογραφίες (και στο interface του firefox) μου έδειχνε υπερκορεσμένα χρώματα, άλλα αντί άλλων!

Πλέον (πώς περνάνε τα χρόνια βρε παιδάκι μου, πάει μια αιωνιότητα απ' όταν κάναμε αυτή τη συζήτηση) οι περισσότεροι σοβαροί web browsers υποστηρίζουν color management. Για να ενεργοποιηθεί αυτή η δυνατότητα στον Firefox, κάνουμε τα εξής:

1. Ανοίγουμε μια καρτέλα και πληκτρολογούμε τη διεύθυνση about:config
    2. Πατάμε "I'll be carefull, I'll promise" (!!)
    3. Στο πεδίο αναζήτησης γράφουμε color_management. Μας βγάζει τις παρακάτω μεταβλητή:

4. Στην πρώτη βάζουμε τη διαδρομή που βρίσκεται το αρχείο του icc profile μας. Ανάλογ αμε το λειτουργικό του καθενός, αυτή μπορεί να βρεθεί ανοίγοντας το πρόγραμμα διαχείρισης του λειτουργικού και κοιτώντας τις πληροφορίες του icc που έχει εφαρμοσθεί. Χρειάζεται επικόληση ολόκληρης της διαδρομής, συμπεριλαμβανομένου του ονόματος αρχείου του profile.
    5. Ορίζουμε τη δεύτερη μεταβλητή σε True. Αυτή λέει στον Firefox να μπορεί να χρησιμοποιεί v4 icc profiles
    6. Αλλάζουμε την τρίτη μεταβλητή σε 1. Το 0 σημαίνει ανενεργό color management, το 1 το ενεργοποιεί για όλα τα γραφικά και το 2 το ενεργοποιεί μόνο για τις εικόνες που έχουν ενσωματωμένο icc profile. Αν το βάλετε σε mode 2, στις εικόνες που δεν υπάρχει ενσωματωμένο προφιλ (που είναι και η πλειοψηφία σδτο δίκτυο) θα βλέπετε εντελώς ψυχαιδελικά χρώματα
    7. Η τελευταία μεταβλητή ορίζει τη μέθοδο μετατροπής από το ένα color space σε άλλο. Δεν υπάρχει λόγος να την αλλάξουμε (εκτός κι αν είστε ΤΟΣΟ ψαγμένοι )

Εναλλακτικά υπάρχει κι αυτό το addon, το οποίο προσφέρει ένα GUI (ελληνιστί "γραφικό περιβάλλον") για τις παραπάνω ρυθμίσεις, αν σας τρομάζει το να πληκτρολογείτε!

Καλώς ήλθατε στο color managed διαδίκτυο!

ΥΓ: Ακόμη κι αν δεν έχετε κάνει καλιμπράσισμα της οθόνης σας με κάποιο hardware calibrator, αλλά χρησιμοποιείτε κάποιο icc profile στο σύστημά σας (πχ που ήρθε μαζί με την οθόνη από τον κατασκευαστή) η παραπάνω διαδικασία απαιτείται ώστε να μην βλέπετε άκυρα χρώματα. Άπαξ και υπάρχει φορτωμένο profile στο λειτουργικό, χρειάζεται ο browser να ξέρει πώς να μετατρέψει τα χρώματα από το ένα color space στο άλλο...
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  fcm.jpg Εμφανίσεις:  32 Μέγεθος:  35.6 KB  
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη digibill : 03-02-2016 στις 13:43

Δικαιώματα - Επιλογές