Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Emmet Gowin

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη lolik
    Περιοχή
    Ξεσσαλονίκη

Προεπιλογή Emmet Gowin

Emmet Gowin (1941 - )

O Emmet Gowin γεννήθηκε το 1941 στο Danville της Virginia.
    Μαθήτεψε κοντά στο Harry Callahan, τον Aaron Siskind,τον Fred Sommer (τον οποίο και μνημονεύει ιδιαιτέρως) και τον ανακάλυψα μέσα από τις οικογενειακές φωτογραφίες που τράβηξε τη δεκαετία του ’60 στη Virginia.

Οι φωτογραφίες του μου θύμισαν πολλούς φωτογράφους, ωστόσο είχε πάντα κάτι το δικό του μέσα που τον έκανε να ξεχωρίζει.
    Κάποτε μου θύμιζε τη Sally Man άλλοτε το Meatyard, τον Tony Ray Jones,την Arbus ή το Winograd.

Η προσέγγισή του είναι ευαίσθητη και τρυφερή,ξέγνοιαστη και παιγνιώδης,βαθιά και εσωτερική.

Μέσα σε ένα του κάδρο του, μπορούν να εμπεριέχονται πολλαπλά νοήματα και αναγνώσεις. H γέννηση, η χαρά της ζωής, το παιχνίδι, η μητρότητα, η ενηλικίωση είναι ίσως μερικά από αυτά.

Οι φωτογραφίες του ενώ μοιάζουν πολλές φορές σκηνοθετημένες, έχουν ταυτόχρονα και κάτι το πολύ οικείο. Ίσως σε αυτό να συμβάλλει το γεγονός ότι οι περισσότερες φωτογραφίες του τραβήχτηκαν με μία μηχανή 4 x 5 πάνω σε τρίποδα.

Στάθηκα επίσης, στις γυμνές φωτογραφίες της γυναίκας του, Edith, που αποτέλεσε και τη μούσα του. Μια προσέγγιση φυσική και σταράτη που στόχο δεν έχει να παρουσιάσει το γυμνό σώμα με την έννοια του εξιδανικευμένου κάλλους που συνήθως παρουσιάζεται σε φωτογραφίες, αλλά όπως πραγματικά είναι.

Ο Gowin αποτελεί ένα πολύ καλό παράδειγμα για το πόσο ενδιαφέρουσα μπορεί να γίνει φωτογραφικά η καθημερινότητά μας και για το ότι δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει το σούπερ-ουάου θέμα για να ξεκινήσουμε και πάλι να φωτογραφίζουμε.
    Αξιοσημείωτο είναι ότι μετά από τη σειρά με τις οικογενειακές φωτογραφίες, άρχισε να τραβάει αεροφωτογραφίες από τοπία στα οποία ο άνθρωπος είχε επέμβει στο φυσικό του περιβάλλον, όπως πυρηνικές εγκαταστάσεις, εργοστάσια, χωράφια για καλλιέργειες κλπ.

Ίσως οι φωτογραφίες του αυτές να μην είναι τόσο εντυπωσιακές στον καλλιτεχνικό κύκλο όσο οι οικογενειακές της δεκαετίας του ‘60, ωστόσο δείχνουν έναν άνθρωπο τολμηρό που δε δίστασε να αλλάξει τελείως τον τρόπο φωτογράφησης και το θέμα του και δεν επαναπαύτηκε στις δάφνες της επιτυχίας του.

Μια χορταστική του συνέντευξη όπου μιλάει για τους δασκάλους του, τις επιρροές του, τη σχέση του με τη φύση και την επιστήμη και άλλα πολύ ενδιαφέροντα πράγματα μπορείτε να βρείτε εδώ.

και όλες τις φωτογραφίες του αφιερώματος εδώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lolik : 26-02-2013 στις 17:59 Αιτία: έβαλα την ίδια φωτό 2 φορές!

Είμαι μεγάλη καλλιτέχνης, αλλά θα αναγνωριστώ μετά το θάνατό σου - Αρκάς

Συγχαρητήρια στους αισιόδοξους - Quino

my photos

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Ηλίας

My Social Networking

Add Ηλίας on instagram

Προεπιλογή Απάντηση: Emmet Gowin

Ο τυπάς είναι εξαιρετικός. Για τον τρόπο που αντιμετώπισε την φωτογραφία και κυρίως οτι αυτή η θεώρηση του βγαίνει από τις φωτογραφίες του.

Ευχαριστώ lolik.
    "Η σύνθεση είναι σημαντική, αλλά, πιστεύω, κυρίως θέμα ενστίκτου. Αισθάνομαι οτι το πιο απλό πλησίασμσα μπορεί να είναι και το πιο αποτελεσματικό."
    Bill Brandt

"Ο αληθινός δημιουργός αναγνωρίζεται από την ικανότητα να βρίσκει πάντα, ακόμα και στα πιο κοινά, στα πιο ταπεινά πράγματα, στοιχεία άξια προσοχής."
    Igor Stravinsky

Εξοπλισμός: canon 5d | 28mm f/1.8 usm | 50mm f/1.8

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη fivos

Ωραίος - εσωτερικός, τρυφερός, άμεσος κι ειλικρινής.
    Τα γυμνά του νομίζω είναι η καλύτερη απάντηση στα σχόλια που έγιναν στο PPW της περασμένης βδομάδας για το τι ζητάμε τελικά από το γυμνό.

Thanks Σοφάκι

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Ερμής Κασάπης
    Περιοχή
    Αθήνα

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραίος - εσωτερικός, τρυφερός, άμεσος κι ειλικρινής.
    Τα γυμνά του νομίζω είναι η καλύτερη απάντηση στα σχόλια που έγιναν στο PPW της περασμένης βδομάδας για το τι ζητάμε τελικά από το γυμνό.

Thanks Σοφάκι
    Συμφωνώντας απολύτως με τον Φοίβο, ευχαριστώ και από εμένα Σοφία

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη stavrosstam
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Άλλος ένας ενδιαφέρων φωτογράφος που δεν γνώριζα. Thanks, Σοφάκι!

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη Andreas2000gr
    Περιοχή
    Βριλήσσια

Ευχαριστούμε Σοφία πολύ ωραίο αφιέρωμα!

Νομίζω και εγώ από τη σειρά μου ότι οι φωτογραφίες του είναι η απάντηση στο τι εννοούμε όταν μιλάμε για γυμνό στη φωτογραφία.

Μέλος PhotoMind Το avatar του χρήστη digibill
    Περιοχή
    Αθήνα

My Social Networking

Add digibill on instagram

Καταπληκτικός
    Μου φάνηκε καταπληκτική η αίσθηση που έχει της κατανομής των τόνων του α/μ στα κάδρα του...

Δικαιώματα - Επιλογές